چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۴

بهمن دان:

ترجیح می‌دهم در اثری که ماندگار می‌شود، بازی کنم

بهمن دان

صبح نو: «دان» درباره فاصله‌ای که این سال‌ها از تلویزیون و سینما گرفته بو گفت: من در این مدت آن‌قدر صبر کردم تا آنچه می‌خواهم را پیدا کنم، در این میان شاید برخی از همکارانم امکان یا حوصله این صبر را نداشتند، اما من نمی‌توانستم در هر اثر حاضر شوم.

بازیگری بر خلاف خیلی از مشاغل که دارای طول عمر مشخصی‌است، متناسب با توانایی هر هنرمندی می‌تواند برای آن فرد ادامه داشته باشد. حرفه‌ای که اغلب افراد حاضر در آن بعد از گذشت مدتی از حضورشان برای ادامه کارشان به توجهی نیاز دارند تا از یاد نروند و بتوانند بازهم نقش‌آفرینی کنند. در این میان هستند چهره‌های بسیاری که در بین بازیگران جدیدالورود یا به لطف انتخاب عوامل فیلم‌ها و مجموعه‌های مختلف، سال‌های سال است که کنار گذاشته شده‌اند یا از سوی دیگر خودشان به‌دلیل کیفیت موجود حاضر به ایفای نقش در آن‌ها نشده‌اند.

این دست بازیگران و چهره‌هایی که سال‌هاست کنار رفته‌اند کم نیستند، به‌عنوان نمونه آقای بهمن دان یکی از این افراد است که بعد از سال‌ها این روز‌ها به تازگی مشغول سریال «تک سواران» به کارگردانی آقای مسعود تکاور شده است. این اتفاق بهانه‌ای شد تا با او گپی کوتاه داشته باشیم.

سال‌ها صبر کردم
«دان» ابتدا درباره فاصله‌ای که این سال‌ها از تلویزیون و سینما گرفته بود به «صبح‌نو» گفت: من در این مدت آن‌قدر صبر کردم تا آنچه می‌خواهم را پیدا کنم، در این میان شاید برخی از همکارانم امکان یا حوصله این صبر را نداشتند، اما من نمی‌توانستم در هر اثر حاضر شوم. من در این فضا دغدغه داستان را داشتم و دارم، فیلمنامه‌ای قوی که با حضور عوامل حرفه‌ای شکل بگیرد و به‌صورت اثری فاخر ارائه شود تا آن را بپذیرم. در غیر این صورت اگر قرار بود که کار‌هایی از جنس همین مجموعه‌های پیش‌پا افتاده را ایفا کنم، در تمام این سال‌ها می‌توانستم نقشی را داشته باشم، چون تعداد آن‌ها زیاد بود، اما حاضر نشدم در هیچ‌کدام بازی کنم. این دغدغه من و نگاهی است که تا امروز به همین منوال بوده و طبق آن پیش رفته‌ام. او ادامه داد: هر کس برای خودش معیاری دارد، اما برای من همانطور که گفتم داستان خوب و فاخر که به عبارتی ایرانی باشد اهمیت دارد. در این‌جا گاهی صحبت از پیشنهادات و کمبود آن‌ها می‌شود، اما بازهم من این موضوع را چندان برای خودم قبول ندارم، چرا که به نظرم بعد از همان سریال آخر من که معمای شاه بود، مجموعه‌ای نداشته‌ایم که به یادماندنی شده باشد و از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد. در چنین شرایطی من باید برای صرف حضور در چه فضایی تلاش کنم؟ آثار گاه احمقانه‌ای که چنگی به دل نمی‌زنند.

انتخاب من برای مردم است
«بهمن دان» با اشاره لزوم توجه به نگاه مخاطب اضافه کرد: زمانی که مردم من نوعی را تأیید می‌کنند، دیگر نمی‌توانم به خودم اجازه دهم که در هر کاری حاضر شوم. این انتخاب از جایی به بعد برای مردم است نه من، به همین دلیل دیگر نمی‌شود هر نقشی را پذیرفت یا برای آن تلاش کرد.


او افزود: من هم پول را دوست دارم، اما به نظرم نباید این انتخاب‌ها را قربانی پول کرد چرا که به نظرم هر هنرمند و بازیگری که در این رسانه فعالیت می‌کند، برای خودش رسالتی دارد و باید تصمیم بگیرد می‌خواهد آن را حفظ کند یا در ازای هر کاری از آن بگذرد و به گونه‌ای این رسالت را بفروشد. من هم حاضر نیستم از آنچه در ذهن دارم و مردم هم از آن استقبال کرده و در یادشان مانده بگذرم، بلکه ترجیح می‌دهم که بازهم در اثری که ماندگار می‌شود بازی کنم. بنابر‌این شما باید از اول گزیده و بادقت انتخاب کنید و این را واقعاً می‌گویم که اگر سال‌های سال بیکار می‌ماندم، بازهم هر کاری را نمی‌کردم و این بیکاری را ترجیح می‌دادم. این بازیگر همچنین از پیشنهادات سینمایی گفت که در این سال‌ها کم‌تر به او شده‌اند و بازهم کیفیتی که برای او در این فضا و تئاتر اهمیت دارد.

برای بار دوم خان شده‌ام
«دان» در پایان درباره مجموعه‌ای که این روز‌ها مشغول آن شده، بیان کرد: بعد از این وقفه در‌حال‌حاضر مشغول سریال ۲۶ قسمتی شده‌ام که به کارگردانی آقای مسعود تکاور به‌نام «تک‌سواران» تولید آن آغاز شده و برای اواخر امسال یا اوایل سال آینده برای پخش از شبکه یک آماده می‌شود. این مجموعه یک اثر بومی و ایرانی است که قصه آن که در سال‌۵۷ روایت می‌شود و به دو خان و تصمیمات و تعاملات آن‌ها برمی‌گردد و من هم بعد از سریال آفتاب و زمین می‌توانم بگویم که این دومین‌باری است که در چنین نقشی حاضر شده‌ام، فضایی که البته به‌طور کامل با کار‌های قبلی‌ام تفاوت دارد. من در این مجموعه با بازیگرانی، چون خانم‌ها و آقایان لیلا بلوکات، فریبا متخصص، جعفر دهقان و... همکاری دارم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.