یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۵۰

تولید دو فیلم درباره خواننده ای که «ملکه سول» لقب گرفت

 آریتا فرانکلین

سینماپرس: خبر فوت آریتا فرانکلین خواننده سرشناس آمریکایی در حالی در اواخر هفته گذشته اعلام شد که تهیه کنندگان در تدارک ساخت دو فیلم بر اساس زندگی این خواننده بودند.

به گزارش سینماپرس به نقل از ورایتی، زنی که چند دهه لقب «ملکه سول» را یدک می‌کشید هرگز ملکه پرده بزرگ نبود و نقش‌آفرینی‌های آریتا فرانکلین محدود به حضورش در فیلم «برادران بلوز» و دنباله آن و اپیزودی از سریال‌ «اتاق ۲۲۲» می‌شد اما حالا پس از مرگ، او ممکن است تبدیل به یک ستاره فیلم شود.

هنوز مشخص نیست که خبر مرگ این ستاره موسیقی آمریکا که روز پنجشنبه منتشر و باعث شد هزاران نفر از جمله باراک اوباما یاد و خاطرش را گرامی بدارند، منجر به تسریع ساخت دو پروژه مربوط به او بشود یا خیر زیرا تهیه‌کنندگان دو پروژه قدیمی درباره او هنوز کار را قطعی نکرده اند.

یکی از این دو پروژه یک فیلم بیوگرافیکی در دست کمپانی‌ ام‌جی‌ام است که قرار است جنیفر هادسون در آن نقش آریتا فرانکلین جوان را بازی کند. آن یکی هم پروژه فیلم مستند/کنسرت «وقار فوق‌العاده» است که نخستین بار در سال ۱۹۷۲ فیلمبرداری و رها شد. این فیلم در سال ۲۰۱۰ نجات داده و تکمیل شد، اما دوباره در گرداب موانع قانونی گم شد.

ورایتی با تهیه‌کنندگان دو پروژه صحبت کرد که الن الیوت تهیه‌کننده «وقار فوق‌العاده» گفت نمی‌داند مرگ این ستاره چه تاثیری روی پروسه چند ساله دادگاه مربوط به فیلم خواهد گذاشت و اضافه کرد که «خود خانم فرانکلین گفته بود این فیلم را خیلی دوست دارم.»

این تهیه‌کننده اضافه کرد: این پروژه نمایشی از دوام همیشگی تعهد او نسبت به موسیقی و خدا خواهد بود. هنرمندی، نبوغ و روحیه او در تک‌تک نت‌ها و همه فریم‌های فیلم دیده می‌شوند و ما مشتاق به اشتراک گذاشتن فیلم با دنیا هستیم.

در عین حال، فیلم درام ام‌جی‌ام که هنوز عنوانی برایش انتخاب نشده نه تنها با تایید فرانکلین بلکه به خواست او در حال ساخت بود. این پروژه هم از سال ۱۹۹۸ و با انتشار کتاب خاطرات فرانکلین با عنوان «آریتا: از این ریشه‌ها» آغاز شد و خود فرانکلین سال‌ها از فیلمنامه‌ای که تیلور هکفورد در حال نوشتن آن بود تمجید می‌کرد و می‌گفت امیدوار است هالی بری یا شاید آدرا مک‌دونالد بتوانند در آن نقش‌آفرینی کنند.

وقتی کلایو دیویس همین اواخر گفت هادسون قبول کرده در این پروژه نقش‌آفرینی کند، خیلی‌ها فکر کردند چنین چیزی به این معنی است که ساخت فیلم تسریع می‌شود. با این حال هنوز کارگردان یا فیلمنامه‌ای به پروژه متصل نیست و بعضی از حقوق قانونی آن اخذ نشده‌اند و پروسه نهایی این مسیر را طی می‌کنند.

آریتا فرانکلین پس از سال ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان در ۷۶ سالگی از دنیا رفت. وی ۴۴ باز نامزد دریافت جایزه گرمی شد و ۱۸ بار این جایزه معتبر موسیقی را دریافت کرد.

سال ۱۹۸۷، آریتا فرانکلین به عنوان اولین هنرمند زن به تالار مشاهیر راک اند رول راه پیدا کرد و از سوی مجله «رولینگ استون» لقب بهترین خواننده همه دوران‌ها را گرفت.

فوریه سال ۲۰۱۷ فرانکلین اعلام کرد دیگر تور نخواهد گذاشت ولی همچنان به برگزاری کنسرت ادامه داد و به دلیل بیماری ناگزیر شد تعدادی از اجراهایش را لغو کند. در آخرین اجرایش، او نوامبر ۲۰۱۷ در نیویورک روی صحنه رفت.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.