دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۶

تدارک گسترده شبکه های رادیویی برای محرم امسال / بیش از ۶۵ هزار دقیقه شامل ۲۲۵۲ برنامه مناسبتی از رادیو پخش می‌شود

فهرست برنامه‌های شبکه های مختلف رادیو برای ماه محرم

سینماپرس: رادیو در ایام سوگواری و عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین (علیه السلام)، با پخش برنامه‌های متنوع می‌کوشد تا علاوه بر ترویج معارف اهل‌بیت بر معرفت‌افزایی گروه‌های اجتماعی مختلف بپردازد.

به گزارش سینماپرس، ایام عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بهترین فرصت برای ترویج معارف اهل‌بیت است؛ معرفتی که ممزوج در شور حسینی و آمیخته با روح و جان مردم، دل‌های عالمیان را صیقل می‌دهد. شبکه‌های مختلف رادیویی با اتکا به همین مفاهیم مقدس عاشورای حسینی تحت سه راهبرد رسانه‌ای تدارک ویژه‌ای برای این ایام دیده‌اند. راهبردهایی همچون تقویت روحیه ایثار، شهادت طلبی و گفتمان امر به معروف و نهی از منکر با تأکید بر جایگاه امامت در جامعه حسینی، مهندسی فرهنگ پیشرو بشری که همانا فرهنگ عاشورایی است با تأکید بر سبک زندگی حسینی (تبیین زندگی عزت مندانه) و انتقال این آموزه های دینی به فرزندان و ایجاد وحدت ملی و انسجام فرهنگی ذیل پرچم همیشه در اهتزار محرم و صفر با پرداختن به مناسک و آیین های عاشورایی در سراسر کشور به همراه پخش مستمر آواها و نواهای محرمی را با تمامی ظرفیت‌های شنیداری نمایشی، سخنرانی‌های موجز و موثر، گفتگوهای معارفی، پخش مرثیه‌سرایی‌های مستند و مقتل‌خوانی روی آنتن می‌برد.

شبکه‌های رادیویی در ماه محرم امسال با بیش از ۶۵ هزار دقیقه شامل ۲۲۵۲ برنامه در قالب ساختارهای گوناگون به شرح زیر پخش می‌شوند:

رادیو ایران

شبکه رادیویی ایران برنامه" غنچه سرخ" را در حالی روز جمعه بیست و سوم شهریورماه روی آنتن می‌برد که شنوندگان شاهد مراسم باشکوه و پراحساس شیرخوارگان حسینی از ساعت ۹ صبح خواهند بود. این شبکه با بیش از ۲۰ عنوان برنامه مخاطبان رادیویی خود را در ماه محرم همراهی خواهد کرد.

رادیو فرهنگ

شبکه رادیویی فرهنگ در برنامه " برگ‌های روشن آینه" به بررسی کتاب شناسی محرم پرداخته و سعی می‌کند به ابعاد فرهنگ عاشورایی در آیینه افهام بپردازد.

رادیو قرآن

شبکه رادیویی قرآن با برنامه" بهره‌ای از کلام بزرگان"، ساعت ۵۵/۱۸ دقیقه به پخش گزیده‌هایی از سخنرانی آیت‌الله ضیاء‌آبادی با موضوع امر به معروف و نهی ازمنکر مبنی بر هدف از قیام امام حسین(ع) می‌پردازد.

رادیو جوان

شبکه رادیویی جوان با برنامه "بشنو از نی" به بازخوانی سیرتاریخی بروز و ظهور واقعه عاشورا پرداخته و می‌کوشد تا عبرت‌های عاشورایی را برای جوان امروز تبیین کند. برنامه‌ای که از ساعت ۲۰ مخاطبان شبکه رادیویی جوان می‌توانند آن را از ۲۱ الی ۳۱ شهریور دنبال کنند.

رادیو معارف

شبکه رادیویی معارف برنامه" روضه" را از ساعت ۳۰/۱۷ هفدهم الی بیست و نهم شهریورماه روی آنتن خواهد برد. برنامه‌ای که به مراسم‌های خانگی عزاداری، باید و نبایدهای آن، تحریفات شکلی و محتوایی اینگونه مجالس خواهد پرداخت.

رادیو تهران

شبکه رادیویی تهران با پخش برنامه" بین الحرمین" می‌کوشد تا با پخش قسمت‌هایی از اجرای تعزیه، خوانش شعر و روایات درباره عاشورا و تلفیق هنرمندانه آن با سخنرانی‌های مرحوم علامه جعفرب به تبیین فرهنگ پیشرو عاشورایی در بین مخاطبان پایتخت‌نشین خود بپردازد. تهرانی‌ها می‌توانند این برنامه را ساعت ۳۰/۶ بیست و هشتم و بیست و نهم شهریورماه از گیرنده‌های خود دریافت نمایند.

رادیو ورزش

شبکه رادیویی ورزش با برنامه "با گزارشگران"، ساعت ۳۰/۲۳ که همراه شده‌اید با انعکاس اخبار مراسم عزاداری امام حسین(ع) و پوشش حضور ورزشکاران در هیئت‌های مذهبی رو به رو خواهید شد. این برنامه از بیستم الی بیست و چهارم شهریور پخش خواهد شد.

رادیو سلامت

شنوندگان شبکه رادیویی سلامت در ایام محرم برنامه" کودک من" را ساعت ۳۰/۱۶ خواهد شنید. برنامه ای که با انواع روش‌های برنامه‌سازی به انتقال آموزه‌های عاشورایی به فرزندان خواهد پرداخت.

رادیو گفتگو

شبکه رادیویی گفتگو با برنامه "عشق بدون مرز" از بیستم تا سی‌ام شهریور، ساعت ۱۱ صبح روی آنتن رفته و با بررسی آیین‌های عزاداری در کشورهای دیگر از طریق گفتگو با رایزنان فرهنگی ایران در این کشورها به گسترش فرهنگ عاشورایی می‌پردازند.

رادیو اقتصاد

شبکه رادیویی اقتصادمتناسب با مأموریت خود برنامه" نودو هشتی‌ها" را ساعت ۱۷ برای مخاطبان خود پخش خواهد کرد. برنامه‌ای که درس‌ها و آموزه‌های واقعه عاشورا در زندگی امروز اقتصادی را به بررسی خواهد گذاشت.

رادیو نمایش

شبکه رادیویی نمایش با " نمایش هامون" در دهه  اول محرم داستان هامون گاراژدار که سال‌ها به ازدواج با پوران صبر کرده را روایت می‌کند. روایتی که با شعر کربلا آغاز می‌شود و حوادث را در پی‌دارد. این نمایش رادیویی از ساعت ۲۵/۱۱ صبح در دهه اول محرم از این شبکه پخش خواهد شد.

رادیو پیام

شبکه رادیویی پیام در نموداری موزون به آداب و آیین و رسوم عزاداری در ماه محرم ردر اقصی نقاط ایران عزیز اشاره خواهد داشت. اشاراتی که با تمهیدات شنیداری مخاطب را در حال و هوای محرم قرار داده و به آرامش مومنانه دعوت می‌کند.

رادیو صبا

شبکه رادیویی صبا با برنامه"سینما صبا" به بررسی فیلم‌های عاشورایی خواهد پرداخت. شنوندگان این برنامه می‌توانند ساعت ۲۴ شنونده این برنامه باشند.

رادیو محرم

افتتاح شبکه رادیویی محرم در سال جاری نیز توفیق دیگری است در ساخت برنامه‌سازی؛ برنامه‌های این شبکه به صورت ۲۴ ساعته بر روی موج FM ردیف ۵/۹۵ مگاهرتز و نیز بر روی گزیده‌های دیجیتال و از طریق اپلیکیشن ایران صدا قابل دریافت است. آیین آغاز به کار رادیو محرم روز دوشنبه، نوزدهم شهریور در آستانه ماه محرم با حضور آیت‌الله مکارم شیرازی، تولیت محترم آستان مقدس حضرت معصومه(س) در شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار خواهد شد. رادیو محرم، رادیویی است برای ادای دین به سرور و سالار شهیدان و همدلی عظیم مردمی است که برای قرن‌ها دل در گرو معارف و محبت اهل بیت پیامبر مهربانشان دارند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.