دوشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۵

اخبار کوتاه از گوشه و کنار صدا و سیما

تصویر تلویزیون

سینماپرس: مستند «زمانی که حباب‌ها ترکید» به ساز و کار سیستم کاپیتالیستی بانکداری آمریکا پرداخته می‌شود و به مخاطبان نشان می‌دهد که چگونه نقص در این سیستم باعث بروز بحران اقتصادی شده است.

به گزارش سینماپرس، مستند «کی اس فایل: داستان انبارهای سلاح های شیمیایی آمریکا» به تهیه کنندگی حسین افشار، محصول سال ۲۰۱۳ سازمان سینمایی اوج بوده و روایتگر داستان زندگی «کرت سانن فلد» تصویربردار حادثه یازده سپتامبر است. او در جریان ثبت تصاویر به شواهدی بر می خورد که ثابت می کند گزارش رسمی ارائه شده از طرف دولت ایالات متحده آمریکا واقعیت ندارد.

مستند «داستان انبارهای سلاح های شیمیایی آمریکا» در ادامه به انعکاس حقایقی می‌پردازد که حاکی از وجود تعداد زیادی اردوگاه در ایالات متحده است که سلاح‌های شیمیایی و گازهای سمی در آنجا ذخیره می‌شود و این در حالی است که این کشور به بهانه وجود سلاح‌های شیمیایی به کشورهایی مانند عراق حمله کرده است.

این مستند در بخش دیگری ضمن اشاره به این مسأله که دولت ایالات متحده و متحدانش از جمله رژیم اسرائیل در پی یافتن فرصتی مناسب برای حمله به ایران هستند به افشای هدف آنها پرداخته و نشان می‌دهد که هدف آنها تسلط بر کل منطقه خاورمیانه است و آنها به ایران به عنوان یک تهدید نگاه می‌کنند. از سوی دیگر، مسأله آنها انرژی هسته‌ای نیست زیرا هیچ فردی از تأسیسات هسته‌ای اسرائیل انتقاد نمی‌کند.

مستند حاضر به بررسی فروریختن ساختمان شماره هفت مرکز تجارت جهانی پرداخته و انفجار عجیبی که موجب این حادثه و کشته شدن تعداد زیادی از افراد شده است را به طور کامل مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهد.

در ادامه مستند «داستان انبارهای سلاح‌های شیمیایی آمریکا» شاهد زندانی و شکنجه شدن «کرت سانن فلد» به اتهام قتل همسرش «نانسی» به مدت ۲ ماه هستیم. با این حال وی پس از رد اتهام و ثابت شدن خودکشی همسرش، به علت عدم تحویل فیلم‌های گرفته شده از حادثه یازده سپتامبر، ۵ ماه دیگر نیز در زندان به سر می‌برد.

این مستند با آزادی سانن فلد از زندان و عزیمت وی به آرژانتین ادامه می‌یابد. وی از سوی پلیس آرژانتین زندانی می‌شود ولی دادگاه آرژانتین تقاضای استرداد او به دولت ایالات متحده را رد می‌کند.

پخش مجموعه مستند «داستان انبارهای سلاح‌های شیمیایی آمریکا» به بهانه سالروز حادثه ۱۱ سپتامبر از بیستم شهریورماه آغاز شده و در ۶ قسمت ۲۵ دقیقه‌ای هر روز ساعت ۰۵:۰۰ به وقت تهران روی آنتن شبکه پرس‌تی‌وی می‌رود. تکرار این برنامه نیز در چهار نوبت در ساعات ۱۰:۰۰، ۱۶:۰۰، ۲۲:۰۰ و ۰۲:۰۰ پخش می‌شود.

دیدار نخست وزیر بریتانیا با برخی از تأثیرگذارترین رهبران آفریقایی

برنامه «آفریقای امروز» به تهیه‌کنندگی متیو ریچاردسون، ضمن نگاهی به گذشته بریتانیا و خوی استعمارگرانه این کشور، تلاش‌های آن را برای بی‌ثبات‌سازی و دخالت‌های سیاسی در کشورهای آفریقایی مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد داد.

رابطه بریتانیا با کشورهای آفریقایی طی سال های اخیر و سیاست‌های آن در قبال این کشورها، رشد اقتصادی قاره آفریقا به عنوان عاملی برای بریتانیا در جهت نزدیک کردن روابط با این کشورها از جمله محورهای مورد بررسی در این برنامه است. این برنامه همچنین به انعکاس اظهارات ترزا می در این سفر پرداخته و دلایل حضور وی در آفریقا، اولویت‌های وی در این سفر و مساله اعتماد به بریتانیا توسط رهبران کشورهای آفریقایی را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهد.

«آفریقای امروز» با اجرای امینا تیلور، سه شنبه بیستم شهریور ساعت ۰۵:۰۰ از شبکه پرس‌تی‌وی پخش می شود. تکرار این برنامه چهارشنبه ساعت ۰۰:۰۳ بامداد، پنجشنبه ساعت ۱۲:۰۰، جمعه ساعت ۱۰:۰۰ و شنبه ساعت ۱۸:۰۰ پخش خواهد شد.

هیسپان‌تی‌وی و بررسی وضعیت آشفته اقتصادی دنیا

در مستند «زمانی که حباب‌ها ترکید» به ساز و کار سیستم کاپیتالیستی بانکداری آمریکا پرداخته می‌شود و به مخاطبان نشان می‌دهد که چگونه نقص در این سیستم باعث بروز بحران اقتصادی شده است. در سال ۲۰۰۸ سیستم اقتصادی آمریکا ناگهان به علت افزایش حباب اعتبار فرو  می‌ریزد. این بحران اقتصادی بر سیستم مالی کل جهان تأثیر گذاشت. کارگردان این مستند به روستایی کوچک به نام «ویک» در نروژ می‌رود تا نشان دهد چگونه فساد مالی در بانک‌های آمریکا بر این نقطه دور افتاده از جهان تأثیر گذاشته است. مسئولین شهری ویک که بر اثر بحران اقتصادی آمریکا صدمه دیده‌اند به نیویورک سفر می‌کنند تا ببینند سرمایه‌های آنها کجا خرج و نابود شده است.

در ادامه «هانس مولاند» کارگردان مستند «زمانی که حباب‌ها ترکید» با اقتصاد دانان مطرح دنیا مصاحبه می‌کند و آن‌ها از سیستم اقتصادی کنونی غرب و خصوصاً آمریکا که منجر به بروز چنین مشکلاتی شده است انتقاد می‌کنند.

مستند «زمانی که حباب‌ها ترکید» محصول سال ۲۰۱۲ در سه قسمت ۲۵ دقیقه‌ای از روز چهارشنبه بیست و یکم شهریورماه ساعت ۸:۳۰ به وقت تهران از هیسپان‌تی‌وی پخش و در ساعات ۱۵:۳۰ و ۲۱:۳۰ همان روز بازپخش می‌شود.

هنرمندان و ورزشکاران به تلویزیون می‌آیند

برنامه «نشان ارادت» کاری از گروه سازندگان برنامه حس مشترک است که در ۶۰ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای برای ایام محرم و صفر تولید شده است. نشان ارادت تلاش می‌کند تا در گفتگو با هنرمندان و وزرشکاران نگاهی متفاوت به امام حسین(ع) و حادثه کربلا داشته باشد.

پویان هدایتی تهیه‌کنندگی این کار را برعهده دارد، هدایتی سال گذشته در ایام محرم برنامه حب الحسین را روی آنتن شبکه دو سیما برد.

«شب دهم»، «تاوان» و «قصه‌های مجید» به آی‌فیلم ۲ رسید

مجموعه‌های تلویزیونی «قصه‌های مجید»، «شب دهم» و « تاوان» در ساعت‌های ۱۶، ۱۸ و ۲۱ روانه آنتن می‌شود. «شب دهم» به‌کارگردانی حسن فتحی، روایتگر ماجرای عاشقی جوان شروری به نام حیدر است که عاشق یکی از شاهزاده‌های قاجار می‌شود؛ حیدر می‌خواهد با این شاهزاده ازدواج کند اما شاهزاده نمی‌پذیرد. در نهایت شاهزاده شرط می‌گذارد که اگر بتوانی ده شب محرم، تعزیه امام حسین(ع) را با وجود ممانعت حکومت رضاخان برگزار کنی با تو ازدواج خواهم کرد. حیدر به اتفاق دوست وفادار خود، یاور این مراسم را برگزار می‌کنند تا اینکه در شب دهم اتفاقاتی به وقوع می‌پیوندد...

کتایون ریاحی، رویا تیموریان، ثریا قاسمی و حسین یاری از جمله بازیگران اصلی سریال «شب دهم» هستند. این سریال در ساعت‌های ۲۴، ۰۶:۰۰ و ۱۲:۰۰ بازپخش خواهد شد.

«قصه‌های مجید» ساخته کیومرث پوراحمد نیز با اتمام مجموعه «خانه ما» از امروز روانه آنتن می‌شود. «قصه‌های مجید» زندگی پسربچه‌ نوجوانی را به تصویر می‌کشد که همراه مادربزرگش زندگی می‌کند؛ پسری که اهل شعر و شاعری است و با شیطنت‌هایش گاهی بی بی را ذله می‌کند. در این سریال بازیگرانی چون زنده‌یاد پروین دخت یزدانیان، مهدی باقربیگی، جهانبخش سلطانی، جمشید صدری، مرتضی حسینی، علیمراد کیوانداریان و محمدعلی میاندار ایفای نقش کرده‌اند. بازپخش این سریال در ساعت‌های ۲۲:۰۰، ۰۴:۰۰ و ۱۰:۰۰ روز بعد خواهدبود.

«تاوان» با بازی پژمان بازغی، رضا رویگری، مینا لاکانی، مریم کاویانی، مهرداد ضیائی، آشا محرابی و... جایگزین «خوش‌نشین‌ها» می‌شود. در خلاصه داستان این سریال آمده است: پویان جوان روستایی است که پس از فراغت از دوره مدیریت، در شرکتی استخدام می‌شود که مرجان مدیریت آن را برعهده دارد. مرجان که مدت‌هاست از همسرش سعید جدا شده و پسر بزرگی به نام هومن دارد، شرایط روحی مناسبی نداشته و به‌شدت احساس تنهایی می‌کند. پویان به او پیشنهاد ازدواج می‌دهد و مرجان که تصور می‌کند این ازدواج آرامش را به او باز خواهد گرداند، می‌پذیرد و...

«تاوان» نیز در ساعت‌های ۰۳:۰۰، ۰۹:۰۰ و ۱۵ بازپخش خواهد شد.

«عقیق» برای آی‌فیلمی‌ها

«عقیق» سریال محرم سال گذشته شبکه سه سیما، این‌بار از آی‌فیلم فارسی روی آنتن قرار می‌گیرد. سریال «عقیق» در ۱۰ قسمت ۴۰ دقیقه‌ای به‌قلم سعید نعمت‌الله هرشب ساعت ۲۰ پخش می‌شود. شبنم مقدمی، هدایت هاشمی، نادر فلاح، علیرضا آرا، نسیم ادبی، بهزاد فراهانی، داریوش سلیمی، ندا عقیقی، کریم امینی، جمال فوادیان، فردین شاه‌حسینی، مجید رحمتی هدایت هاشمی در این سریال به ایفای نقش پرداخته‌اند. این سریال ساعت ۲۰ هر شب روانه آنتن می‌شود و بازپخش آن در ساعت‌های ۰۴:۰۰ و ۱۲:۰۰ روز بعد خواهد بود.

دریادار سیاری مهمان رادیو ایران می‌شود

پیرو بیانات فرمانده معظم کل قوا در شانزدهمین مراسم مشترک دانش آموختگی و تحلیف دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیردریادار سیاری به تبیین رهنمودهای ایشان و توصیه ها به نیروهای مسلح می‌پردازد. نقش کلیدی نیروهای مسلح در ایجاد امنیت و لزوم تقویت ارتش برای دستیابی به امنیت بیشتر، اهمیت و ضرورت توجه به نیروهای مومن و جوان برای افزایش اقتدار کشور، دیپلماسی نظامی و  اهمیت آن در راهبردهای ارتش و نیروهای مسلح و نگاه کارشناسان و تحلیلگران نظامی به پیشرفت‌های دفاعی ایران محورهایی هستند که در برنامه امروز جهان سیاست بررسی و تحلیل می‌شوند.

برنامه «جهان سیاست» هر روز از شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۶:۳۰ به تهیه‌کنندگی مریم هدیه‌لو، گویندگی و اجرای  سیدحسین حسینی و آیتم‌سازی احمد یوسفی، میثم‌پور اعظم و فاطمه شعار از رادیو ایران پخش می‌شود.

رادیو صبا و نگاهی طنز به "خطاهای پزشکی"

برنامه "جدی نگیرید، جدی بگیرید" با رویکرد طنز به بررسی و نقد مسائل مختلف اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... می‌پردازد. این برنامه روز سه شنبه بیستم شهریور به موضوع "خطاهای پزشکی" اختصاص دارد.

خطای پزشکی به معنی یک عارضه قابل پیشگیری ناشی از درمان است که ممکن است برای بیمار آشکارانه مضر باشد یا نه. این ممکن است شامل تشخیص و درمان غیردقیق یا ناکامل بیماری، مصدومیت، نشانگان، رفتار، عفونت و سایر عوارض باشد.

برنامه «جدی نگیرید، جدی بگیرید» به تهیه‎کنندگی نیکنام جبرائیلی پور و نویسندگی معصومه پاکروان و با اجرای امیرحسین مدرس ساعت ۰۹:۵۰ به مدت ۱۰ دقیقه روی موج اف ام ردیف ۱۰۵.۵ مگاهرتز از رادیو صبا پخش می‌شود.

نمایش پلیسی «یورش» روی آنتن رادیو نمایش

نمایش رادیویی «یورش» را محمدرضا قلی‌پور نوشته و در خلاصه آن آمده است: در یک شرکت پخش تن ماهی ۸ کامیون کنسروماهی دزدیده می شود، آقای مسعودی به شریکش مظنون می شود و در این بین مظنون به قتل می‌رسد و ...

در این نمایش رادیویی مینو جبارزاده، احمد گنجی، جواد پیشگر، مجید سهرابی، احمد لشینی، امیر منوچهری، نازنین مهیمنی و اسماعیل بختیاری به ایفای نقش پرداخته‌اند.

«یورش» به تهیه‌کنندگی: شهلا نیساری، صدابرداری: پیروز صدرایی و افکتوری: محمدرضا قبادی فر سه‌شنبه ساعت ۱۱:۱۵ از رادیو نمایش پخش می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.