سه‌شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۳

مدیر سامانه ایران نمایش:

برای برخورد با بازار سیاه بلیت تئاتر نیاز به همکاری پلیس فتا داریم

تصویر تئاتر-صورتک

مهر: مدیر سامانه فروش بلیت ایران نمایش معتقد است برای برخورد با شکل گیری بازار سیاه بلیت تئاتر نیاز به تعامل پلیس فتا با سایت‌های فروش بلیت است.

طی سال‌های اخیر شکل گیری بازار سیاه فروش بلیت و کارت رویداد‌های هنری تبدیل به یک مشکل شده است مثلا پیش‌تر این بازار سیاه درباره بلیت آثار حاضر در جشنواره‌های بین المللی تئاتر و فیلم فجر و حتی کارت‌های افتتاحیه و اختتامیه این رویداد‌های هنری شکل گرفته بود، اما در سال‌های اخیر این معضل گریبانگیر اجرا‌های تئاتری شده است.

شاید شکل گیری بازار سیاه باعث متضرر شدن عوامل و دست اندرکاران تولید و اجرای یک اثر نمایشی نشود، اما به طور حتم باعث متضرر شدن تماشاگران و علاقه‌مندان به تماشای آثار نمایشی که موفق به خرید به‌هنگام بلیت از طریق سامانه‌های فروش نشده اند، می‌شود، زیرا دلالانی که بازار‌های سیاه فروش بلیت را راه اندازی می‌کنند با خرید بلیت‌های آثار مدنظر، آن‌ها را به قیمت‌های بالا در سایت دیوار یا فضا‌های مجازی به فروش می‌رسانند.

این روز‌ها این بازار‌های سیاه برای بلیت نمایش‌های «بینوایان» و «می سی سی پی نشسته می‌میرد» شکل گرفته است و بلیت «بینوایان» از ۱۵۰ هزار تومان در بالکن تا ۳۷۰ و ۴۰۰ هزار تومان در ردیف‌های همکف برای فروش در بازار سیاه تبلیغ می‌شود.

محمدحسین توتونچیان مدیر سامانه فروش بلیت ایران نمایش که فروش بلیت نمایش‌ها را برعهده دارد درباره ساز و کاری که بتوان با شکل گیری بازار سیاه بلیت تئاتر برخورد کرد، گفت: ما پیش از این و در زمان اجرای نمایش «اعتراف» به کارگردانی شهاب حسینی در سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر با این بازار سیاه مواجه شدیم. در آن زمان تهیه کننده نمایش از تبلیغات و شماره کسانی که بلیت‌ها را در بازار سیاه و در فضا‌های مجازی می‌فروختند عکس گرفت و به پلیس فتا شکایت کرد.

وی ادامه داد: بعد از شکایت تهیه کننده «اعتراف»، پلیس فتا به ما اعلام کرد که بلیت‌هایی را که از طریق بازار سیاه برای فروش گذاشته شده اند باطل کنیم تا مردم بتوانند بلیت را با قیمت عادی بخرند در نتیجه کسانی که بلیت‌ها را در بازار سیاه می‌فروختند به هنگام مراجعه به سالن و در هنگام چک شدن بلیت، شناخته و به پلیس تحویل داده می‌شدند.

توتونچیان اظهار کرد: اگر تهیه کننده یک اثر نمایشی به پلیس فتا شکایت کند، پلیس به ما اعلام می‌کند که بلیت‌های مدنظر را باطل کنیم که این کار را انجام می‌دهیم و با حضور مامور نیروی انتظامی در محل سالن، این افراد دستگیر می‌شوند.

مدیر سامانه ایران کنسرت و ایران نمایش درباره این موضوع که تعامل مستقیم پلیس فتا با سامانه‌های فروش بلیت ساز و کار مناسب تری هست یا نه، تاکید کرد: اگر این تعامل شکل بگیرد بسیار عالی است. ما شخصا نمی‌توانیم بلیت‌های عرضه شده در بازار سیاه را باطل کنیم، ولی اگر پلیس فتا بخواهد ما گزارش این بلیت‌ها را به آن‌ها ارایه می‌دهیم تا پلیس ضمن شناسایی فروشنده بلیت در بازار سیاه، اجازه ابطال بلیت‌ها را بدهد و درنهایت با حضور نیروی پلیس در محل سالن، افرادی هم که بلیت‌های بازار سیاه را در اختیار دارند شناسایی شوند.

وی معتقد است اگر چنین ساز و کار و تعاملی میان پلیس فتا و سامانه فروش بلیت آثار هنری شکل بگیرد و با دلالان بلیت‌های بازار سیاه برخورد شود، دیگر چنین معضلی وجود نخواهد داشت.

توتونچیان در پایان سخنان خود توضیح داد: ما به دلیل اینکه در سالنی به عنوان مثال سالن رویال هال تهران با ظرفیت ۲ هزار و ۵۰۰ نفر، باید در کمترین زمان ممکن نسبت به بررسی و ورود تماشاگران اقدام کنیم، تنها بلیت‌های تکراری برای صندلی‌ها را شناسایی و به پلیس معرفی می‌کنیم و برای برخورد با بلیت‌های بازار سیاه نیاز به همکاری و تعامل پلیس فتا داریم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.