یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۹

از سوی احمدی‌افزادی؛

جزییات برگزاری پنجمین جشنواره «جام‌جم» تشریح شد/ افزایش بخش‌های رقابتی

مسعود احمدی‌افزادی دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی «جام‌جم»

سینماپرس: مسعود احمدی‌افزادی دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی «جام‌جم» در نشست مطبوعاتی از ویژگی‌های این جشنواره و اضافه شدن چند کمیسیون جدید برای بررسی آثار خبر داد.

به گزارش سینماپرس؛ مسعود احمدی افزادی دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم و مدیر شبکه آموزش سیما در این نشست با اعلام گزارشی از آثار رسیده به بخش داوری کمیسیون‌های این جشنواره از ویژگی‌های جشنواره امسال سخن گفت. احمدی افزادی با بیان اینکه فعالیت‌های جشنواره پنجم جام جم به طور رسمی  از اول مهر ماه آغاز شده است گفت: از این تاریخ با دستور معاون سیما دبیر جشنواره مشخص و کارشناسان مختلف کارشان را در دوبخش  انتخاب آثار و بخش داوری آغاز کردند. دبیر جشنواره جام جم با بیان نحوه انتخاب آثار گفت: مدیران شبکه‌های سیما به عنوان روسای کمیته‌های انتخاب و مدیران هر شبکه به عنوان اعضای این کمیسیون ها بوده اند وی با بیان اینکه تا ابتدای دی ماه آثار را از میان تولیدات هر شبکه در بررسی دقیق برگزیدند گفت: آثار از ابتدای دی ماه به کمیسیون‌های داوری ارسال شد.

 احمدی افزادی از جشنواره جام جم سال گذشته یاد کرد که آثار در ۴ بخش نمایشی، مسابقات، مستند و پویانمایی داوری شدند و گفت: امسال علاوه بر این ۴ کمیسیون، کمیسیون‌های دیگری نیز فعال شده‌اند. وی با اشاره به اهمیت ساختار ترکیبی در برنامه‌های تلویزیونی و گستردگی آن در طبقات مختلف برنامه‌سازی «ب»، «ج» و«د» گفت: یکی از کمیسیون های جدید کمیسیون برنامه‌های ترکیبی است که از مهم‌ترین ساختارهای برنامه سازی است و به برنامه‌های روتین و مستمر ترکیبی مجال ارزیابی می‌دهد. این کمیسیون فرصت خوبی برای برنامه سازان این حوزه است تا کارهای ترکیبی شان را در حوزه‌های مختلف ورزشی، اقتصادی، معارفی، خانواده، کودک نوجوان و...ارائه کنند.

دبیرجشنواره جام جم از  گروه خاطره ساز و گروهی از هنرمندان که فقط صدایشان در برنامه‌های سیما شنیده می‌شوند یاد کرد و ایجاد کمیسیون دوبلاژ و آماده سازی برنامه را از بخش های جدیدی معرفی کرد که امسال برای دیده شدن این هنرمندان به کمیسیون‌های جشنواره افزوده شده است.

احمدی افزادی همچنین با معرفی کمیسیون فضای مجازی جشنواره این کمیسیون را از کمیسیون‌های جدیدی خواند که با توجه به اینکه رسانه ملی علاوه بر برودکست در حوزه برودبند نیز تولیدات متنوعی دارد امسال فعال شده است.

وی تعامل با مردم را رکن اصلی برنامه‌های سیما خواند و گفت: شعار دیده‌می‌شوید در کمیسیون انتخاب مردمی  معنا می‌یابد. دبیر جشنواره جام جم افزود:  آگهی‌ها و تبلیغات تلویزیونی یکی از بخش‌های مهم و حساس برنامه‌های تلویزیونی است که جشنواره امسال به آن پرداخته و کمیسیون آگهی و تبلیغات تلویزیونی به همین منظور امسال ایجاد شده است.

وی با اشاره به تقارن مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی و برگزاری جشنواره از کمیسیون برنامه‌های ویژه چهلمین سالگرد در این جشنواره خبر داد و گفت: امسال با توجه به این مناسبت شبکه‌های مختلف سیما برای معرفی دست‌اوردهای انقلاب اسلامی‌برنامه‌های متنوع و متعددی تدارک دیده‌اند که در جشنواره امسال داوری خواهند شد.

احمدی افزادی کمیته بازارمحصولات تلویزیونی را از نوآوری‌های جشنواره امسال خواند که به بینندگان ارائه خواهد شد و افزود: در طول سال‌های پس از انقلاب و سال‌های اخیر تولیدات رسانه ملی رشد قابل توجهی کرده و در بازارهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نیز مطرح شده اند که باید به این امر توجه کرد.

کمیته ای پشتیبانی و مالی و اطلاع رسانی و تبلیغات نیز از دیگر بخش‌های این جشنواره است. دبیر جشنواره جام جم با معرفی روسای کمیسیون‌های تخصصی گفت: ردیس کمیسیون آثار نمایشی و سریال‌ها رئیس مرکز سیما فیلم دکتر حسین کرمی و جانشین ایشان قائم مقام این مرکز سید علی حمیدی است. سلیم غفوری نیز به عنوان رئیس کمیسیون مستند، محمد احسانی به عنوان رئیس کمیسیون مسابقات، محمدرحیم لیوانی رئیس کمیسیون پویانمایی، مجید زین‌العابدین رئیس کمیسیون برنامه‌های ترکیبی، احمدامیرحائری قائم مقام مرکز تولید و فنی معاونت سیما رئیس کمیسیون دوبلاژ و آماده سازی، شهرام فرزین فر مدیر کل اطلاعات و برنامه ریزی سیما به عنوان رئیس کمیسیون فضای مجازی، جواد رمضان نژاد مدیر شبکه پنج سیما به عنوان رئیس کمیته انتخاب مردمی و عباس مهدوی مهر مدیرکل بازرگانی رسانه ملی به عنوان رئیس کمیسیون آگهی‌ها و تبلیغات تلویزیونی و عبدالکریم خیامی رئیس مرکز طرح و برنامه سیما به عنوان رئیس کمیسیون برنامه‌های ویژه چهلمین سالگرد انقلاب انتخاب شده‌اند. ریاست کمیته پشتیبانی و مالی بر عهده سید محمود اسلامی و کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات بر عهده حمید خواجه نژاد مدیر روابط عمومی معاونت سیما است.

دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم سپس آماری از آثار رسیده به بخش داوری جشنواره ارائه کرد و گفت: ۴۱۰ اثر تا کنون به مرحله داوری جشنواره راه یافته‌اند که در کمیسیون‌های ۱۱گانه در دست بررسی است.

وی افزود: ۲۹اثر از ۱۱ شبکه در بخش مسابقات به مرحله داوری راه یافته اند که در سه بخش مسابقات استودیویی، میدانی و تلفنی داوری می‌شوند. در بخش پویانمایی ۴۵ اثر جمعا به مدت ۱۱۰ ساعت برنامه به بخش داوری رسیده که ۳۱اثر از تولیدات مرکزپویانایی صبا و ۱۴ اثر از شبکه‌های سیما است. دربخش برنامه‌های ترکیبی ۶۸ اثر از ۱۴ شبکه به مرحله داوری راه یافته اند که با موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی، علمی فرهنگی معارفی کودک نوجوان و... و. تولید شده اند.

در کمیسیون فضای مجازی آثار در سه بخش سایت شبکه، اطلاع رسانی EPG و شبکه‌های اجتماعی فضای مجازی، ۵۱ اثر به بخش داوری راه یافته اند. بنا به گفته احمدی افزادی ۸۸اثر از میان ۲هزارو دویست ساعت اثر و از بین ۳۲۰ فیلم سینمایی، ۲۴سریال در مجموع ۵۴۰ قسمت، ۲۵۰اثر مستند و ۳۰ انیمیشن در قالب ۹۷۰ قسمت در زمینه‌های صدابرداری، صداگذاری، صداپیشگی مناسب، ترجمه و...داوری می‌شوند.

در بخش آثار مستند نیز از ۱۳ شبکه ۳۹ اثر به بخش داوری راه‌یافته اند. به کمیسیون نمایش هم ۲۰ سریال از شبکه‌های یک، دو، سه، تهران و نسیم همچنین تله تأتر شبکه ۴ سیما رسیده است. کمیسیون آثار ویژه چهلمین سالگرد نیز۷۰ اثر دریافت کرده است.

احمدی افزادی با اعلام اینکه مراسم معرفی آثار برگزیده مردمی دوم اسفند در سالن وزارت کشور برگزار خواهد شد افزود: در این بخش ۵ سریال، ۵برنامه ترکیب، ۵مجری، ۵بازیگر زنو ۵بازیگر مرد معرفی می‌شوند این آثار از میان برنامه‌هایی که در نظر سنجی مرکز تحقیقات سازمان مورد اقبال مخاطبان بوده اند انتخاب شده‌اند که در برنامه‌ای ویژه از ابتدای بهمن ماه به مردم معرفی می‌شوند تا برگزیدگان آنها مشخص شوند.

دبیر جشنواره جام جم  با بیان اینکه داوری آثار در بخش انتخاب مردمی‌ با داوری در دیگر بخش‌ها متفاوت است گفت: ارزیابی فنی، محتوایی، پژوهشی، اجرا و... در بخش های دیگر و داوری مردمی در  زمینه‌های  نمایشی، برنامه برتر، ترکیبی، مجری و بازیگران مرد و زن انتخاب می‌شوند.

وی همچنین از برگزاری اختتامیه جشنواره در هفتم اسفند و همزمان با سالروز میلاد حضرت فاطمه (س) خبر داد و گفت : در این روز در دو نوبیت صبح و عصر کمیته‌های تخصصی برگزار می‌شوند و آثار برگزیده در این کمیسیون ها به نقد وبررسی گذاشته می‌شوند که فرصت مناسبی برای تضارب آرا و گفت‌وگوهای تخصصی پیش از اعلام اسامی‌ برگزیدگان است.

وی تعدد آثار رسیده به بخش داوری را ۲ برابر آثار سال گذشته دانست و در پاسخ به سوال خبرنگاران از تمهیداتی برای امتیازاتی برای برگزیدگان توجه به خبرنگاران حوزه رسانه و ارزیابی تمام عوامل موثر در برنامه سازی تلویزیونی در داوری آثار سخن گفت.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.