یکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۶

ناصر فیض:

«در حلقه رندان» به دنبال استفاده از سلبریتی‌ها نیست

ناصر فیض

جوان آنلاین: در حلقه رندان، یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌های طنز است که در آن چهره‌های نام‌آور شعر طنز حضور دارند. این برنامه در دوره حیات مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد، با اجرای وی برگزار می‌شد.

ناصر فیض مدیر دفتر طنز حوزه هنری، درباره اجرای سری جدید برنامه «در حلقه رندان» می‌گوید: این برنامه برای جذب مخاطب به دنبال استفاده از سلبریتی‌ها نیست.

در حلقه رندان، یکی از قدیمی‌ترین برنامه‌های طنز است که در آن چهره‌های نام‌آور شعر طنز حضور دارند. این برنامه در دوره حیات مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد، با اجرای وی برگزار می‌شد.


ناصر فیض در این باره می‌گوید: «محفل طنز» هر ماه بعد از «در حلقه رندان» اتفاق می‌افتاد و پاتوق خوبی بود. این برنامه با محوریت مرحوم ابوالفضل زرویی نصرآباد برگزار می‌شد و بعد از درگذشت ایشان هم تلاش داریم تا این برنامه ادامه داشته باشد. البته بعد از فوت ایشان این برنامه کمی سرد شد، اما جلسات را تعطیل نکردیم. در صحبت‌هایی که بین طنزپردازان صورت گرفت، قرار بر این شده که طنزپردازان حاضر در محفل طنز هم آثارشان را در جمع دوستان و پیشکسوتان بخوانند. فیض با اشاره به برگزاری برنامه طنز «دگرخند» توضیح می‌دهد: برنامه «دگرخند» هم مربوط به کتاب‌های منتشر شده و موضوعات مرتبط با طنز است و در سال ۹۷ نیز هر ماه برگزار شد. امسال طنز انقلاب اسلامی، طنز دوره مشروطه، طنز رادیویی و... در این برنامه در کنار نقد کتاب‌ها بررسی شده است. همچنین همیشه به دنبال برپایی کارگاهی برای تحلیل و تشریح مبانی طنز مکتوب بوده‌ایم و در این راستا «مکتب‌خانه طنز» با حضور رضا ساکی برگزار شد و تا امروز ایشان کار خود را خوب انجام داده است و نیاز این جلسات را تا حدود زیادی برآورده کرده است. کارگاه اسرار و ابزار طنزپردازی نیز دوره‌های مختلفی در حوزه هنری برگزار شده است و در یک دوره من و در دوره‌های دیگر آقای اسماعیل امینی، یوسفعلی میرشکاک، محمدعلی علومی و... حضور داشته‌اند. در سال ۹۷ یوسفعلی میرشکاک به طور مستمر درباره شیوه‌های طنزنویسی در این جلسات صحبت کردند. مدیر دفتر طنز حوزه هنری ادامه می‌دهد: بررسی کتاب‌های طنزی که به دفتر طنز می‌رسد نیز از دیگر فعالیت‌های دفتر بوده است و البته حجم کتاب‌ها بسیار زیاد است و ما هر سال تنها چند عنوان کتاب را از این آثار رسیده انتخاب می‌کنیم و به چاپ می‌سپاریم. معیار‌های انتخاب کتاب‌ها به لحاظ ساختاری و محتوایی است؛ چراکه مضامین نیز برای ما مهم است و هر اثر طنزی مورد قبول دفتر طنز نمی‌تواند باشد و باید عرف و اخلاق در آثار رعایت شده باشد. ما برای جذب مخاطب نمی‌توانیم هر کاری کنیم و به طور مثال هر شخصی که به عنوان سلبریتی شناخته می‌شود را در برنامه‌ها دعوت کنیم تا مردم به برنامه بیایند. ترجیح می‌دهیم در برنامه «در حلقه رندان» ۱۵۰ نفر بیایند و شعر و نثر طنز خوب گوش کنند تا اینکه با حضور یک سلبریتی هزار نفر را جمع کنیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.