دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۷

اسکار امسال؛ از «تونی اردمن» تا «فروشنده»

جایزه اسکار

ایران: ۹ فیلم به فهرست کوتاه و اولیه کاندیداهای جایزه اسکار برترین فیلم «خارجی» (غیرانگلیسی زبان) سال راه یافته‌اند اما اسامی ۵ نامزد نهایی این شاخه اسکار ۲۰۱۷ مانند ۲۳ شاخه دیگر این جوایز فقط در روز ۵ بهمن ماه مشخص می‌شود

 ۹ فیلم به فهرست کوتاه و اولیه کاندیداهای جایزه اسکار برترین فیلم «خارجی» (غیرانگلیسی زبان) سال راه یافته‌اند اما اسامی ۵ نامزد نهایی این شاخه اسکار ۲۰۱۷ مانند ۲۳ شاخه دیگر این جوایز فقط در روز ۵ بهمن ماه مشخص می‌شود و برنده نهایی هم در روز توزیع جوایز یعنی صبح دوشنبه ۹ اسفند در تالار کداک تئاتر شهر لس‌آنجلس امریکا معرفی خواهد شد و این روزی است که تمامی برندگان هشتاد و نهمین دوره این جوایز (منهای سه شاخه که جوایزشان پیش از آن و در آیینی بسیار کوچک‌تر اهدا می‌شود) مشخص خواهند شد.

 
مهم برای ایرانی‌ها
جایزه اسکار برترین فیلم «خارجی» سال یک‌بار دیگر برای ایرانی‌ها اهمیتی فراوان دارد زیرا فیلم دیگری از اصغر فرهادی به فهرست ۹ فیلم برتر راه یافته و برای وارد شدن به جمع ۵ فیلم نهایی هم بدون شانس نیست و اگر نامزد شود، هیچ‌کس نمی‌تواند با اطمینان بگوید که شانسی برای پیروزی نهایی ندارد و در روز توزیع جوایز نام کدام فیلم و فیلمساز به‌عنوان فاتح اسکار این رده روی «سن» اعلام خواهد شد و هر یک از نامزدها بخت و اقبالی را برای خود قائل خواهند بود. آنچه قطعی می‌نماید، این است که تحسین شده‌ترین فیلم «خارجی» امسال کاری از سینمای آلمان به نام «تونی اردمن» بوده که کیسه‌ای پر از جوایز و افتخارات وعناوین را در ماه‌های اخیر اندوخته است و اگر همین مسأله مبنای رایزنی‌ها باشد، احتمالاً جایزه اسکار را هم به آن خواهد افزود. ایران که پیشتر با کاری از مجید مجیدی («به‌رنگ خدا») طعم نامزدی اسکار را برای نخستین‌بار چشیده بود، سرانجام با «جدایی نادر از سیمین» کار سال ۲۰۱۲ اصغر فرهادی که در بازارهای بین‌المللی و سایر کشورها با نام مخفف «جدایی» توزیع شد، به این جایزه مهم هنری دست یافت و با اینکه فرهادی در سال ۲۰۱۴ با «گذشته» باوجود حضور امثال بره نیس بژو در این فیلم به آن افتخار از نو دست نیافت، موفقیت‌های چشمگیر «فروشنده» در سال ۲۰۱۶ وی را با امیدهای بیشتری راهی محاسبات نهایی اسکار امسال کرده است. «فروشنده» که شهاب حسینی و ترانه علیدوستی بازیگران اصلی آن هستند، بواقع کاندیدای جایزه گولدن گلوب هم که بعد از اسکار دومین جایزه مهم و بزرگ و تبلیغاتی جهان است، شده و تکلیف این جایزه بسیار زودتر از اسکار صبح امروز (دوشنبه ۲۰ دی) مشخص شد. در  اهمیت کار «فروشنده» همین بس که در کن مهم‌ترین جشنواره سینمای جهان نیز که جدیدترین دوره آن در اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه امسال برگزار شد، جوایز برترین سناریو (برای اصغر فرهادی) و برترین بازیگر مرد (برای شهاب حسینی) را تصاحب کرد.
رکورددار و مدعی اول
«تونی اردمن» همان‌طور که قبلاً آمد، رکورددار کسب جوایز بین‌المللی در میان فیلم‌های غیر انگلیسی زبان در سال ۲۰۱۶ بوده و سخت است که آن را مدعی اول اسکار «خارجی» هم ندانیم. این فیلم اخیراً در تمامی شاخه‌هایی که نامزد جوایز سال سینمای اروپا
(European Film Awards) شده بود، به این جوایز دست یافت و از آن قبیل بودند: بهترین فیلم، برترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد (پیتر سیمونیس چک)، برترین هنرپیشه زن (ساندرا هولر) و بهترین سناریو. دیگر فیلمی که نامزد شدنش اسباب شگفتی نشده، «این پایان جهان است» ساخته زاوی یر دولان فرانسوی و کاری از سینمای کانادا  است که در جشنواره معتبر کن ۲۰۱۶ جایزه گراندپری را که معمولاً ویژه دومین فیلم برتر جشنواره است، به‌دست آورد. «فروشنده» جدیدترین کار تحسین شده اصغر فرهادی نیز در همین جشنواره (کن) درخشید و دو جایزه این جشنواره شامل عنوان برترین بازیگر مرد و برترین سناریو را به‌دست آورد و ناظران را به یاد سال ۱۹۹۷ انداخت که «طعم گیلاس» ساخته عباس کیارستمی نخل طلای بهترین فیلم را در این جشنواره تصاحب کرد و نخستین پیروزی عمده ایران در معتبرترین جشنواره فیلم جهان را به ثبت رساند.
در یک جزیره دور
«تانا» یک کار اجتماعی و رمانتیک است که اتفاقات آن در جزیره‌ای در دریای پاسیفیک می‌گذرد و نماینده استرالیا در جوایز اسکار امسال است، در ونیز دومین جشنواره بزرگ سینمای جهان جایزه فیلم مردمی (محبوب‌ترین بین تماشاگران) را کسب کرد. «انتخاب پادشاه» هم که نماینده نروژ در انتخابات امسال اسکار است، پیرامون مخالفت هاکان پادشاه نروژ با واگذاری کشورش به آلمان نازی در ایام جنگ جهانی دوم است. «مردی به نام اووه» که از سوی سوئد در شاخه اسکار برترین فیلم «خارجی» سال ۲۰۱۷ شرکت داده شده و به فهرست کوتاه نامزدی این جایزه راه یافته، با بازی رولف لاسکارد درباره مرد عزلت‌گرایی است که وقتی یک خانواده مهاجر در همسایگی او مأوا می‌کنند زندگی‌اش عوض می‌شود و مهربانی و لزوم کمک به دیگران را در وجودش حس می‌کند.
جمع کردن مین‌ها
«سرزمین من» که از سوی دانمارک به آکادمی علوم سینمایی و هنرهای تصویری ارائه شده و فیلم افتتاحیه بخش پانورامای جشنواره پر اعتبار امسال تورونتوی کانادا بود، نشانگر اقدام اجباری گروهی سرباز اسیر شده آلمانی در زمان جنگ جهانی دوم است که به کار گرفته می‌شوند تا سواحل دانمارک را که پیشتر توسط آنها مین‌گذاری شده بود، از نو پاک کنند. این فیلم در جوایز سالانه سینمای اروپا جایزه برترین فیلمبرداری را برای کامیلا هی‌یلم کنودسون که این فیلم را تصویربرداری کرد، به ارمغان آورد.  «زندگی من به‌عنوان یک زوکینی» که یک انیمیشن تهیه شده با سیستم استاپ موشن و نماینده سوئیس در اسکار امسال است، در جشنواره کن ۲۰۱۶ در قسمت موسوم به «دوهفته کارگردانان» به نمایش درآمد وکاندیدای سه جایزه «آنی» هم شده که مختص کارتون‌های برتر سال است و حوادثش در یک یتیم‌خانه روی می‌دهد. این فیلم در جوایز سالانه سینمای اروپا بهترین کارتون سال این قاره شناخته شد و کاندیدای گولدن گلوب برترین انیمیشن سال هم شده  بود.
زندانی و زندانبان
«بهشت» کار اخیر اندری کونچالوفسکی  روس هم که به فهرست ۹ نامزد اسکار برترین فیلم «خارجی» سال راه یافته، روابط یک زندانی اریستوکرات حاضر در بازداشتگاه‌های آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم را با یک افسر مستقر در زندان به نمایش می‌گذارد. این فیلم جایزه شیر نقره‌ای بهترین کارگردانی را در «ونیز ۲۰۱۶» نصیب کونچالوفسکی کرد.

نظرات

  • 18 ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ - ۱۴:۴۲
    0 0
    "بچه های آسمان" نامزد اسکار بود نه "به رنگ خدا"

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.