جمعه ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۶

برگزیدگان دهمین جشنواره بین المللی پویانمایی معرفی شدند

جشنواره پویانمایی

سینماپرس: برگزیدگان دهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران معرفی شدند.

به گزارش سینماپرس به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، شامگاه ۱۹ اسفندماه، مراسم پایانی دهمین دوره جشنواره بین‌المللی پویانمایی در سالن شهید بهنام محمدی مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری با حضور جمعی از مدیران و هنرمندان داخلی و خارجی برگزار شد.

تجلیل از علی‌اکبر صادقی در شب طلایی سینمای انیمیشن

بخشی از آیین پایانی این جشنواره به تجلیل از علی‌اکبر صادقی از پیش‌کسوتان هنر انیمیشن ایران اختصاص یافت.

برگزاری ۲۵ نمایشگاه انفرادی و گروهی در عرصه ملی و بین‌المللی، تألیف هفت کتاب و ساخت هفت فیلم انیمیشن و دریافت ده‌ها جایزه ملی و بین‌المللی بخشی از کارنامه علی‌اکبر صادقی است.

 محمدمهدی حاجیان‌زاده ـ مدیرعامل کانون ـ در بخشی از متن لوح قدردانی از صادقی بیان کرده بود: کشور ایران بر خود می‌بالد که استادان و هنرمندان پاک نهاد و نیکوسرشتی چون شما به پشتوانه دانایی و توانایی توشه گرفته از عرق ملی و میهنی در سودای اعتلای فرهنگ و هنر ایران زمین مجدانه تلاش می‌ورزند. به پاس نیم قرن حضور موثر و به حرمت دستان نقش آفرین‌تان در عرصه نقاشی، مجسمه‌سازی و پویانمایی این مرز و بوم از شما صمیمانه تقدیر می‌شود. امید است تا حرمت بزرگی اندیشه و صلابت اراده شما همواره بر فراز یاد و خاطر ما اسطوره بماند.

ضرورت انسجام صنفی جامعه انیمیشن

در این مراسم مدیرعامل کانون  همچنین با تاکید بر ضرورت انسجام صنفی و پویایی درونی جامعه‌ی انیمیشن ایران گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، ضمن آرزوی موفقیت و دوام صنف انیمیشن سازان ایران، آمادگی خود را برای همکاری و حمایت از این صنف اعلام، و در عین حال به جامعه‌ی هنر انیمیشن ایران این توصیه را می‌کند که از سرمایه‌ها و اندوخته‌های نهادی خود، چه در قالب صنف، چه در قالب آسیفا یا هر شکل دیگری، کمال استفاده را ببرند.

در ادامه این مراسم، فیلم کوتاهی که به یاد زنده‌یاد عباس کیارستمی از سوی کانون در خصوص این فیلم‌ساز، تولید شده بود، به نمایش درآمد.

نمایش نماهنگ یادبود شهید حسین فهیمی جانباز ۷۰ درصد و عضو هیات علمی دانشگاه سوره که سال‌ها در عرصه فیلم‌سازی و پژوهش هنر فعالیت داشت و ۲۶ آذر ۱۳۹۵ به مقام شهادت نائل شد بخش دیگری از این آیین بود.

همچنین پس از اهدای جوایز، موسیقی فیلم «بهادر» از آثار عبدالله علیمراد برای حضار به نمایش درآمد.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برنده جایزه آسیفا ایران

جایزه ویژه آسیفا ایران در مراسم پایانی دهمین جشنواره دوسالانه بین‌المللی پویانمایی تهران به «مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی» به مدیریت «محمدمهدی طباطبایی‌نژاد» اهدا شد.

 داوران بخش آسیفا ایران متشکل از ابوالفضل رازانی، سعید توکلیان، بهرام عظیمی و روانبخش صادقی این جایزه را به دلیل برنامه‌ریزی مدبرانه و آگاهانه در تولید آثار هنری انیمیشن، شناسایی و حمایت از فیلم‌سازان هنرمند و نیز توجه به اموری چون همایش‌ها و نشریات تخصصی در حوزه انیمیشن به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اهدا کردند.

معرفی برگزیدگان بین‌الملل

هیات داوران بخش بین‌الملل دهمین جشنواره پویانمایی، شش تندیس طلا به برگزیدگان این بخش اهداء کرد.

 هیأت داوران بخش بین‌الملل متشکل از «ماریا کارمن سانتوس» از اسپانیا، «میکاییل آلدوشین» از روسیه، «پیر هبرت» از کانادا، «رایموند کرومه» از آلمان و ناصر گل‌محمدی از ایران تندیس طلایی بهترین پویانمایی این بخش را به «جیانگ داهی» کارگردان کره‌ای از فرانسه برای فیلم «تهی» به خاطر ارتباط ایده‌ال بین تکنیکی ساده و بیان داستانی لطیف و رویاگونه اهدا کرد.

 همچنین تندیس نقره‌ای دومین پویانمایی به «گئورگس اشویتزگبل» برای «شاه ارل» از سوئیس، تندیس برنزی سومین پویانمایی به «دمیتری ویسوتسکی» برای «پیک پیک پیک» از روسیه تعلق گرفت.

در همین حال تندیس طلایی «بهترین پویانمایی با موضوع» به «وینی آن بوس» برای «شماره قهوه‌ای شما چنده؟» از هند، تندیس طلایی بهترین پویانمایی دانشجویی به «دینا ولیک وسکایا» برای «درباره یک مادر» از روسیه و تندیس طلایی بهترین تولید تلویزیونی به بابک نکویی و بهنود نکویی برای «خروس‌خون» از ایران به خاطر وجه سرگرمی قوی، اکشن بالا و پتانسیل تبدیل شدن به یک مجموعه بلند تلویزیونی اختصاص یافت.

بر همین اساس تندیس طلایی بهترین پویانمایی تبلیغاتی به «کومار سورش اریات» برای «لوگوی شرکت گردشگری راجستان» از هند، تندیس نقره‌ای بهترین جلوه‌های ویژه به محمدجواد مطوری برای «ترن» از ایران و تندیس نقره‌ای بهترین گرافیک‌ متحرک به «کارمل جوی گاچالیان» از آمریکا برای «چگونه در حیات وحش جان سالم به در ببریم» اهدا شد.

همچنین دیگر جوایز این بخش شامل جایزه ویژه هیات داوران به «مارک ریبا» و «آنا سولاناس» برای «اسب‌های مرده» از اسپانیا، دیپلم افتخار به «سئورو اوه» برای «کلاس بعد از ظهر» از کره جنوبی، گرافیک خلاقانه و داستانی اصیل، دیپلم افتخار به «گیولیا مارتینلی» و «مارتا گناری» برای «شنل قرمزی» از ایتالیا و دیپلم افتخار به «گاتان بورد» برای «افسانه کراب فار» از فرانسه تعلق گرفت.

«حواصیل مادر» برگزیده سیفژ

سازمان بین‌المللی فیلم برای کودک و نوجوان (سیفژ) نیز با داوری آثار بخش بین‌الملل جشنواره پویانمایی تهران برگزیده یا برگزیدگانی را معرفی و به آن‌ها جایزه می‌دهد.

امسال نیز داوران این بخش متشکل از «ماریا کارمن سانتوس»، «پیر هبرت» و «ابراهیم فروزش» جایزه خود را به «مارینا کارپووا» برای «حواصیل مادر» از کشور روسیه به خاطر کیفیت بالا و همچنین نمایش ارزش‌هایی همچون سخاوت، عشق و مهربانی اهدا کردند.

جایزه ویژه دبیر

در آیین پایانی جشنواره  دو جایزه ویژه دبیر این رویداد از سوی محمدرضا کریمی‌صارمی (دبیر جشنواره) به صورت ویژه اهدا شد.

او در بیانیه خود جشنواره پویانمایی تهران را گنجینه ارزشمند و موثرترین بستر برای ترسیم زیبایی‌ها، ارزش‌ها، سرمایه‌ها و توانمندی‌ها و نیز کم و کاستی‌های صنعت پویانمایی ایران عنوان کرد.

دبیر جشنواره در بخش مسابقه ایران جایزه خود را مشتمل بر لوح تقدیر و تندیس طلایی به خاطر تلاش متعهدانه و دلسوزانه بیش از دویست نفر از هنرمندان جوان کشور که با استفاده از ابزارهای نوین رسانه‌ای به خلق آثار ارزشی در حوزه انقلاب اسلامی دست یافته‌اند، به مجموعه آثار خانه انیمیشن اهداء کرد. این جایزه‌ را محمدامین همدانی مدیرعامل خانه انیمیشن دریافت کرد.

پس از آن پیر هبرت کارگردان سرشناس کانادایی به دعوت دبیر جشنواره به روی صحنه رفت و این جایزه را در بخش بین‌الملل دریافت کرد.

کریمی صارمی در متن بیانیه خود و در معرفی این هنرمند خارجی آورده است: با کمال افتخار و اشتیاق، تندیس طلایی جشنواره را که به ظاهر گویی است قرمز و ساده ولی مسلما نشانه‌ی علاقه و دوستی مردم این سرزمین است به مردمان سایر ملل، به نمایندگی از جامعه پویانمایی ایران به همراه یک تخته فرش نفیس که تکامل یافته ذهن و روح متعالی مردم هنردوست ایران است به استادی که بیش از نیم قرن با خلق آثار شگفت انگیز و بی‌بدیل پویانمایی و به عنوان فیلمساز و هنرمند مستقل خدمات شایان توجهی به ارتقاء هنر – صنعت پویانمایی کرده است، به پیرهبرت تقدیم می‌کنم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.