شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۷

اثری از خانه مستند انقلاب اسلامی

بررسی ویزای لاتاری آمریکا در مستند «پنج در پنج»

مستند ۵در۵

سینماپرس: مستند «پنج در پنج» از آخرین تولیدات خانه مستند انقلاب اسلامی است که به بررسی ویزای سالیانه آمریکا که از طریق لاتاری و بلیط بخت آزمایی به شهروندان کشور های جهان سوم اعطا می شود، پرداخته است و تلاش کرده جنبه های مختلف آن را به طور دقیق مورد ارزیابی قرار دهد.

به گزارش سینماپرس، حسین تورنگ درباره مستند "پنج در پنج" گفت: این مستند به بررسی موضوع مهاجرت و غارت سرمایه های انسانی کشور های جهان سوم توسط کشور های بزرگ و قدرتمند می پردازد. لاتاری یکی از انواع ویزاهای مهاجرتی آمریکاست؛ به این صورت که در جریان یک قرعه‌کشی تعدادی از افراد برای دریافت گرین کارت آمریکا انتخاب می‌شوند.مهاجرت از طریق لاتاری نوعی سوداگری نیروی انسانی متخصص توسط ایالات متحده آمریکاست.

وی افزود: نتایج بررسی ها نشان می دهد که کشور مقصد، طی گزینش های دقیق؛ موفق ترین، سالم ترین، جوان ترین و با سوادترین جوان ها را در این قرعه کشی برنده می کند. با توجه به اینکه هر شخصی به طور متوسط از زمان تولد تا پایان تحصیلات دانشگاهی تقریبا یک میلیون دلار هزینه برای کشورش دارد، کشورهای مقصد با پذیرش هر متخصص تقریباً یک میلیون دلار صرفه‌جویی می‌کنند. ترامپ به عنوان یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا وعده داده بود که اعطای ویزای مهاجرت گوناگونی که به قرعه کشی «لاتاری» مشهور است را لغو خواهد کرد. در صورت عملی شدن وعده ترامپ مبنی بر لغو ویزای لاتاری، شاید یکی از راه های غارت سرمایه های دانش و مهارت کشور های جهان سوم موقتا مسدود شود اما هنوز روش های متعددی وجود دارد که هر ساله عده ی زیادی را در گرداب رویای آمریکایی به زیر می کشد.
تورنگ تصریح کرد:در این مستند سعی شده است با استفاده از مصاحبه از کسانی که قصد اقامت در ایالات متحده را دارند و کسانی که مخالف مهاجرت به کشور های توسعه یافته هستند و آرشیو فیلم هایی که به این موضوع مربوط میشوند مسئله غارت سرمایه های انسانی کشور های جهان سوم بررسی شود.
گفتنی است این مستند که به تهیه کنندگی مهدی مطهر و کارگردانی سید محمد آقامیری و با صداپیشگی علیرضا باشکندی صدا پیشه نقش جومونگ در خانه مستند انقلاب اسلامی تولید شده ، آماده پخش از سیمای ملی می باشد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.