یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۰

«آقا کوچولوی جهان» که بازیگر نقش سمندون شد! +عکس

باشگاه خبرنگاران: منوچهر اصلانی بازیگر نقش سمندون، متولد ۱۳۱۰ خورشیدی و درگذشته ۲۹ مرداد ۱۳۸۱ است.

منوچهر (رشید) اصلانی متولد ۱۳۱۰ خورشیدی و درگذشته ۲۹ مرداد 1381 است.  او با بازی در نقش سمندون معروف شد.


اصلانی در سال ۱۳۱۰ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. وی در هفده سالگی به تئاتر دهقان رفت و اغلب در نمایش‌های کمدی بازی کرد و سپس فعالیتش را در تئاترهای دیگری از جمله فردوسی و جامعه باربد ادامه داد. 
 منوچهر اصلانی

او در زمینه آکروبات نیز فعال بود و گفته می‌شود هشت سال در چین، ژاپن و سنگاپور در این زمینه کار کرد. مدتی نیز به ورزش زیبایی اندام پرداخت و مطبوعات ورزشی آن روز به دلیل ویژگی‌های جسمانی اش به او لقب «آقا کوچولوی جهان» را دادند.

نخستین فیلمش خواب‌های طلایی (معزالدین فکری، ۱۳۳۰) بود. او همچنین در فیلم‌های تبلیغاتی زیادی بازی کرد، اما فعالیتش در تلویزیون بسیار محدود بود و سریال سمندون باعث شد مدتی نامش بر سر زبان‌ها بیفتد. اصلانی در فیلم‌های کمال‌الملک و دلشدگان (علی حاتمی)، ناصرالدین شاه آکتور سینما و هامون (داریوش مهرجویی) ظاهر شد و آخرین نقش سینمایی اش در فیلم محمدعلی نجفی (۱۳۷۸) بود.

واکنش زنده‌یاد منوچهر اصلانی برای بازی در نقش سمندون چه بود؟

به گفته ناصر هاشمی کارگردان و نویسنده سریال سمندون، آن زمان که با ما کار می کرد ۶۵ سال داشت. بازیگر بسیار خوبی بود. البته چهره اش بدون این گریم، خشن‌تر بود اما قابلیت های زیادی داشت. روز اول که دیدمش مانده بودم چطور به او بگویم نیاز به یک آدم کوتوله دارم. متاسفانه در جامعه ما وقتی بخواهند به کسی بد و بیراه بگویند، او را کوتوله خطاب می کنند اما خودش گفت دنبال کوتوله می گردی؟ من کوتوله ام و تاکید داشت مثل بقیه کوتوله ها نیست. برای طراحی گریم اول رفتیم سراغ عبدالله اسکندری، او گرفتار بود. بعد جلال الدین معیریان آمد و چهره او را برایمان شیرین و جذاب کرد. خودش طاس بود و نیاز بود برایش مو گذاشته شود.

 گفتنی است؛ اصلانی به دلیل سکته مغزی در ۲۹ مرداد ۱۳۸۱ در سن ۷۱ سالگی در شهر سرعین درگذشت.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.