چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷

شورای «سینمای معناگرا» به سینما برگشت

محمدمهدی حیدریان در هفتمین شب کانون کارگردانان سینمای ایران

سینماپرس: نخستین نشست شورای «سینمای معناگرا» با حضور اعضای این شورا در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

به گزارش سینماپرس به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی در نخستین جلسه شورای «سینمای معناگرا» با تاکید بر اینکه از جمله اشکالات زیربنایی که در سینما شناسایی شده همین توجه نکردن به محتوای معناگرا در قالب‌ سینمای داستانی است، گفت: جایگاه مهم این شورا ارایه راهکار برای نهادینه کردن محتوای معناگرا در هر فرم و شکلی از سینما است تا علیرغم روند کلی صنعت غالب سینمای جهان، ما را به مقصود مورد نظر رهنمون کند.

وی افزود: در سینمای امروز مفهوم «معناگرایی» نیاز به تبیین دارد. برای درک بیشتر می‌توان آثار موفق خارجی و ایرانی در این بخش را مورد تحلیل و بررسی قرار داد تا به یک چارچوب نظری معنا و جایگاه تعریف شده در حوزه سینمای معناگرا دست یافت.

رییس سازمان سینمایی به تولید آثار سینمایی معناگرا در سال‌های گذشته اشاره کرد و گفت: با توجه به سابقه موجود اگر ناب‌تر و خاص‌تر در حوزه معرفتی خودمان به این موضوع بنگریم در سبد تولیدات سینمای ایران می‌توانیم شاهد تولیدات معناگرا باشیم و با حمایت از ساخت چند فیلم استاندارد در سال می‌توان نیاز مخاطبان را برآورده کرد.

وی بیان کرد: با توجه به بضاعت موجود باید از یک نقطه شروع و امکانات لازم در این عرصه را برای صاحبان ایده و فیلمسازان مهیا کرد تا هر فیلمساز براساس برداشت خود بتواند در این حوزه کار کند.

حیدریان اظهار کرد: سینمای معناگرا توجه و حس مخاطب و فیلمساز را از عالم ماده جدا می کند و به عالم معنا می‌برد. یکی از کارکردهای شورای سینمای معناگرا، محلی برای تعامل و گفتگوی اهل علم در حوزه سینمای معناگرا است؛ فرصتی که تاکنون محقق نشده است.

در ادامه این نشست، مباحثی چون توجه به معنا و معنویت در آثار سینمایی از نگارش تا تولید، تبیین مفاهیم اولیه برای تمام اهل فن و عرضه مفاهیم به صورت شاخص های عملی، نگاه واقع بینانه به سینمای معناگرا لزوم مشخص شدن شاخصه‌های اخلاق‌گرایی، دینی و مذهبی و معناگرایی، تعیین اولویت و موضوع این نشست، پرهیز از آسیب‌هایی که از طریق افکار و اعتقادات عرفان‌های شرقی و یا غربی در این حوزه وجود دارند، اهمیت دلایل صوری معنا در سینما، کاربرد منطق و مفهوم و همچنین معنای فارسی معنویت‌گرایی در این ژانر مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت.

نخستین نشست «شورای معناگرا» با حضور محمدمهدی حیدریان، حجت‌الاسلام والمسلمین هادی صادقی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری، منوچهر محمدی، شهریار بحرانی، احمدرضا معتمدی، هادی نائیجی، حسین اسدی‌زاده علیرضا تابش و مسعود نقاش‌زاده در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.