سه‌شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰

انجام آخرین مراحل ضبط مستند «مشعل سبز»

مستند «مشعل سبز»

سینماپرس: «مشعل سبز» عنوان مستندی است که به خاموش کردن مشعل های فاز اول پارس جنوبی در سال گذشته می پردازد.

به گزارش سینماپرس، در مرحله دوم تصویر برداری مستند «مشعل سبز» بخش های دراماتیک و صحنه های بازسازی شده تصویربرداری می‌شود این فیلم مستند که به فرآیند خاموش سازی مشعلهای فاز اول مجتمع گازی پارس جنوبی می‌پردازد، آخرین مراحل تصویربرداری خود را طی می‌کند.

رضا صافی درباره موضوع این مستند می‌گوید: در سال ۱۳۹۵ مهندسین ایرانی موفق به خاموش سازی مشعل های فاز اول مجتمع پارس جنوبی شدند. طراحیِ این فرآیند که در نوع و شیوۀ خود قابل انتقال و کپی برداری در سطح جهانی است، برای اولین بار در تاریخ صنعت نفت و گاز ایران، توسط مهندسین داخلی طراحی و اجراء گردیده است.

صافی کارگردان این فیلم در توضیح شیوه روایت این اثر مستند داستانی چنین می‌گوید: «علیرغم نام این مستند و موضوع آنکه فضائی کاملاً صنعتی را به ذهن متبادر می‌کند، تلاش کرده‌ایم تا نقش عامل انسانی در مواجهه با دغدغه‌های زیست محیطی را که اصل قضیه و هدف فیلم است پررنگ‌تر کنیم. همچنین توازنی منطقی میان ترسیم منافع درازمدت (توسعه پایدار) و منافع میان مدت (توسعه ضروری زیرساختهای اقتصادی کشور) را برای بیننده این اثر تشریح کنیم»

صافی در ادامه اظهار امیدواری کرد که انعکاس سینمائیِ چنین پروژۀ مهم زیست محیطی باعث تداوم روند این حرکت گردد. او امیدوار است تا ظرف سالهای آتی تمامی مشعلهای آلاینده در منطقه پارس جنوبی خاموش گردند. کارگردان فیلم سینمائی «بالابان» در مورد این پروژه ادامه می‌دهد: «این پروژه علیرغم اینکه برای اولین بار در تاریخ صنایع نفت و گاز ایران رخ داده است، اما تاکنون انعکاس رسانه‌ای مناسبی نداشته است؛ لذا برای فراگیر شدن آن و همچنین تشویق مدیران این صنعت که تمامی ریسکهای این پروژۀ خلاقانه را پذیرفتند، نیاز به حرکتی جدی و کار در زمینه تولیدات سینما و تلویزیون مشهود می‌باشد»

صافی که فیلم سینمائی (پینوکیو، عاموسردار و رئیسعلی) با کار گردانی وی هم‌اکنون بر پرده سینماهای کشور است، در توضیح تولید فیلم سینمائی آینده خود گفت: «با توجه به دغدغه‌های زیست محیطی خودم و شرایط بُحرانی کشور در این حوزه، بنظر بنده یکی از اولویتهای درجه یک همه هنرمندان و فعالین اجتماعی باید فعالیت در حوزۀ حفظ محیط زیست و پاسداشت منابع آبی کشور باشد! امیدوارم که به زودی امکان تهیه یک اثر سینمائی جدّی در این حوزه را داشته باشم»

بر اساس برنامه‌ ریزیهای انجام شده قرار است که این فیلم مستند اردیبهشت‌ماه سال ۹۷ همزمان با اولین سالگرد خاموش سازی این مشعل‌ها، رونمائی شود.

عوامل فیلم مستند «مشعل سبز» عبارتند از: نویسنده، تهیه کننده و کارگردان: سیدرضا صافی، دستیار کارگردان و برنامه ریز: محراب مهدی‌زاده دوانی، مدیر تصویربرداری و صدابردار: مهرداد افراسیابی، دستیاران تصویر: مجتبی عیوضی، خشایار آبیار، دستیار صدا: عباس جوزاک، مشاور فنی: سیدمحمدمهدی هاشمی، مشاور زیست محیطی: محمود محمدی، ناظر کیفی: احمد موسوی مقدم، چهره ‌پرداز و طراح صحنه: شهربانو نیسنی، دستیار دوم کارگردان: زهره زنگنه، منشی صحنه: سعیده کلانی، عکاس و فیلمبردار پشت صحنه: متین احمدی، بازیگردان صحنه‌های بازسازی شده: مریم رنجبر.

بازیگران: شهربانو نیسنی، یاس باسبوس، جواد داورپناه و جمعی از کارکنان فاز یک مجتمع پالایشگاهی پارس جنوبی، روابط عمومی: علی زادمهر، مجری طرح: شرکت سینمائی آوین فیلم، تهیه شده در: شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.