جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۳

نسخه پیچی پیرزن ضدانقلاب برای شبکه‌های برون مرزی

 شیرین عبادی

سینماپرس: شیرین عبادی که عنوان پرطمطراق برنده نوبل صلح و حقوق بشر و همچنین فعال حقوق بشری بین‌المللی را یدک می‌کشد، در روزهای بالا گرفتن بحث برجام و اتفاقاتی که تا به حال همه رسانه‌های دنیا را متوجه خود ساخت، چه پیامی برای آمریکا و اروپا دارد؟

شیرین عبادی که عنوان پرطمطراق برنده نوبل صلح و حقوق بشر و همچنین فعال حقوق بشری بین‌المللی را یدک می‌کشد، در روزهای بالا گرفتن بحث برجام و اتفاقاتی که تا به حال همه رسانه‌های دنیا را متوجه خود ساخت، چه پیامی برای آمریکا و اروپا دارد؟

وی در ۱۷ اردیبهشت یعنی یک روز قبل از اعلام رسمی ترامپ برای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، نسخه پیچی خود برای دست‌اندرکاران غربی را آغاز کرد.


عبادی در گفت‌وگو با «انتخاب خبر» تصریح کرد که همواره گفته است که با تحریم اقتصادی ایران مخالف است، زیرا باعث صدمه به مردم ایران می‌شود.


 او می‌گوید: خروج آمریکا از برجام تحریم‌ها را مجددا برقرار می‌کند یا به عبارتی تشدید می‌کند، اما چنین اقدامی نقض حقوق بشر مردم ایران خواهد بود و تحریم‌های اقتصادی به ضرر مردم ایران تمام خواهد شد، در نتیجه من کاملاً مخالف خروج آمریکا از برجام هستم.


یدک‌کش عناوین کاملا سیاسی و مصلحتی سازمان‌های باصطلاح بین‌المللی ادامه می‌دهد: آمریکا همواره ادعا داشته که به حقوق بشر در ایران توجه می‌کند. پس این کشور به دلیل نقض نشدن حقوق بشر در کشور ایران باید اقداماتی انجام دهد که به مردم ایران صدمه و آسب وارد نشود، اما در عین حال حکومت متوجه رفتارش باشد و رفتارش را تصحیح کند. در این راستا من پیشنهاد می‌کنم که استفاده از ماهواره‌های بین‌المللی برای حکومت ایران ممنوع باشد. اگر این تحریم ماهواره‌ای برقرار شود، تلویزیون‌های برون مرزی ایران که به زبان‌های غیرفارسی برنامه پخش می‌کنند مثل پرس تی وی و العالم قطع می‌شوند. از چنین تحریمی، مردم ایران صدمه نمی‌بینند، اما حکومت متوجه می‌شود که باید رفتارش را عوض کند.


عبادی در بخش دیگری مجددا تاکید می‌کند: اگر جهان می‌خواهد حکومت ایران را تنبیه کند، به جای اعمال تحریم‌های اقتصادی تحریم سیاسی اعمال کند. یکی از مصادیق تحریم سیاسی، تحریم ماهواره‌ای است.


دل به درد آمده عبادی از روشنگری‌های رسانه‌های بیدار ایران تنها از پرس تی وی و العالم نیست. اگرچه که اینهمه تاکید نشان می‌دهد رسانه‌هایی چون العالم و پرس‌تی‌وی مسیر درست را رفته‌اند، اما عبادی از رسانه‌هایی چون فارس و تسنیم و... هم زخم خورده است: حرف من این است و خوشحال هستم که «انتخاب خبر» این پرسش را مطرح کرد، برای اینکه رسانه‌هایی مانند: فارس، تسنیم و... دائماً می‌گویند که عبادی به جامعه جهانی می‌گوید ایران را تحریم کنید.


 خُب من جوابی به سخنان بیهوده این رسانه‌ها ندارم. به دروغ همیشه حرف زده‌اند، این یکی هم روی بقیه حرف هایشان. اما من همیشه مخالف تحریم اقتصادی بوده‌ام ولیکن در عین حال وقتی که یک حکومتی به قواعد بین‌المللی توجه نمی‌کند دنیا باید چه کار کند؟ جنگ کند که بد است، تحریم اقتصادی که بد است. باید جهان یک کاری کند که مردم صدمه نبینند، حالا اگر تلویزیون‌های برون مرزی ایران هم قطع شد مردم که صدمه نمی‌بینند، ولیکن حکومت حداقل متوجه می‌شود که دنیا بی‌حساب و کتاب هم نیست، و باید این حکومت در داخل کشور متمرکز شود و به کار خود در داخل کشور بپردازد.

*کیهان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.