سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۶

اقدامات فنی صداوسیما برای پوشش رقابت های جام جهانی

 جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ روسیه

سینماپرس: قائم مقام معاونت توسعه و فناوری رسانه، با تشریح اقدامات فنی انجام گرفته برای پوشش مناسب بازی های جام جهانی ۲۰۱۸ از تشکیل ستادی برای نظارت بر پوشش کامل و حداکثری این بازی ها خبر داد.

به گزارش سینماپرس، محمد فهمی حشیانی قائم مقام معاونت توسعه و فناوری رسانه در صداوسیما درباره تدابیر ویژه اندیشیده شده برای جام جهانی روسیه بیان کرد: با توجه به پیش بینی های انجام شده در معاونت توسعه و فناوری رسانه، ستاد متمرکزی با هدف پوشش کامل و حداکثری بازی های جام جهانی، شکل گرفت.

وی ادامه داد: در جلسات متعدد و مداوم این ستاد، تمامی بخش ها و زنجیره زیرساخت تولید و انتقال و انتشار به دقت بررسی شد و با تدابیر اتخاذ شده وظایف هر یک از بخش های معاونت مشخص و عملیات اجرایی آغاز شد.

فهمی تاکید کرد: در حوزه تولید سیما زیرساخت های مطلوبی در حوزه برق اضطراری و فوق اضطراری و همچنین در بخش تاسیسات برودتی فراهم شد تا در کنار آماده سازی استودیوهای مرتبط با جام جهانی و تولید برنامه های زنده و ضبط شده با تلاش همکاران معاونت سیما به نحو شایسته ای این برنامه ها پوشش داده شوند. همچنین اداره کل فنی پخش معاونت توسعه و فناوری رسانه، چه در بعد دریافت با کیفیت بالا و چه در موضوع تحویل این تصاویر به شبکه های هدف، تمهیدات لازم را به کار گرفته است.

 قائم مقام معاونت توسعه و فناوری رسانه در ادامه به شبکه هایی که پخش این مسابقات را به عهده دارند اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده وظیفه اصلی پوشش مسابقات جام جهانی برعهده شبکه تلویزیونی سوم سیما بوده و شبکه ورزش نیز به عنوان مکمل برنامه هایی را برای پوشش مسابقات تدارک دیده است.

وی درباره نحوه پخش این بازی ها عنوان کرد: در پخش زمینی این مسابقات به عنوان بستر و محمل اصلی سیگنال رسانی به مخاطبان، به گونه ای برنامه ریزی شد تا حداکثر پایداری و حداقل قطعی ها را شاهد باشیم لذا حراست و مراقبت از بستر ایمن سیگنال رسانی زمینی، افزایش کارایی سیستم های ارتباطی و استفاده از تمامی ظرفیت های درون سازمانی و برون سازمانی  هدف غایی این بخش بود. در این مسیر اداره کل فنی پخش موظف است با همکاری اداره کل ارتباطات زمینی و اداره کل فناوری فضایی و ماهواره ای مناسب ترین تصاویر با بهترین کیفیت را دریافت و تحویل شبکه پخش فرستنده های تلویزیونی و رادیویی اف ام کشور کند و در نهایت سیگنال با بهترین کیفیت، تحویل مخاطب خواهد شد.

فهمی با اشاره به دریافت تصاویر با کیفیت بالا و اچ دی از مسابقات جهانی فوتبال گفت: در موضوع انتقال و انتشار تصاویر دریافتی در شبکه های ملی کشورمان به دلیل محدودیت هایی که وجود دارد بایستی از بستر زمینی و فرستنده های زمینی استفاده کنیم. به همین دلیل با تدبیر و حمایت ریاست محترم سازمان و پیگیری و هماهنگی معاون محترم توسعه و فناوری رسانه و همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت ارتباطات زیرساخت کشور شرایط لازم باهدف پوشش حداکثری شبکه ها فراهم شد.

وی در ادامه به پوشش سیگنال رسانی جمعیتی بیش از نود و سه درصدی کشور اشاره کرد و افزود: باید از تمامی همکارانم چه در حوزه تهران و چه در مراکز استان ها و شهرستان ها علی الخصوص واحدهای ارتباطات زمینی و ماهواره ای و فرستنده های تلویزیونی و رادیویی اف ام مراکز صدا و سیما که تا آخرین لحظه برای بهره مندی حداکثری از بازی های جام جهانی تلاش می کنند، تشکر کنم.

قائم مقام معاونت توسعه و فناوری رسانه درباره تفاوت های پخش در این دوره نسبت به ادوار پیشین به موضوع پخش با کیفیت و اچ دی برای اولین بار اشاره کرد و گفت: این جام جهانی به عنوان اولین جام جهانی مسابقات فوتبال است که ما بازی ها را با ۲ سطح کیفی SD و HD پخش می کنیم و هم چنین برای اولین بار از فضای مجازی برای پوشش مسابقات بهره برداری می کنیم.

وی عنوان کرد: در سال های گذشته ما فقط از فرستنده های پخش زمینی برای پوشش بازی ها بهره می بردیم ولی امسال با سرمایه گذاری مناسبی که در حوزه فضای مجازی انجام شده و همچنین سیگنال رسانی مناسبی که در اختیار اپراتورها قرار داده ایم، هم وطنان می توانند علاوه بر بسترهای پخش همگانی صدا و تصویر، از حوزه های فضای مجازی، IPTV، OTT و همچنین اپراتورهایی که همکار سازمان هستند و روی بستر فضای مجازی، شبکه ها را پوشش می دهند، نیز بهره مند باشند.

فهمی حشیانی در پایان به بسیج همگانی متخصصان و همکاران معاونت توسعه و فناوری رسانه اشاره و بیان کرد: همکاران این معاونت از مدت ها پیش برای برگزاری این رویداد مهم در آماده باش کامل به سر می برند و همکاران حوزه با آمادگی کامل در تمام طول دوره بازی ها وظیفه خود را به خوبی انجام خواهند داد و در صورت بروز هرگونه مشکل در کمترین زمان نسبت به رفع آن اقدام می کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.