سینمای ایران

کل اخبار:1848

 • واکنش هنرمندان در پی شهادت سردار سلیمانی ۱۳۹۸-۱۰-۱۵ ۱۱:۳۵

  واکنش هنرمندان در پی شهادت سردار سلیمانی-بخش سوم

  وقتی فقدان یک مجاهد همه را اندوهناک می کند/ انتقاد به سکوت سلبریتی های دوتابعیتی

  سینماپرس: در پی اعلام خبر شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تعداد کثیری از هنرمندان مومن و ولایتمدار با انتشار پیام هایی در صفحات شخصی شان به این واقعه تأثربرانگیز واکنش نشان داده و با انتقاد گسترده به سکوت سلبریتی های دوتابعیتی و دنبال ویزای شینگن و گرین کارت که در قابل این فاجعه ملی سکوت کرده اند تأکید نمودند: ترور سردار قاسم سلیمانی، حماقت آشکار ترامپ است.

 • مجید جوانمرد ۱۳۹۸-۱۰-۱۵ ۱۰:۴۲

  جوانمرد در گفتگو با سینماپرس:

  زنده یاد ریاحی هیچ گاه جلوی دوربین وجه فیلمساز بودن خود را به رخ نمی کشید/ جای خالی ایشان در سینمای کشور پر نخواهد شد

  سینماپرس: مجید جوانمرد کارگردان پیشکسوت سینما در پی درگذشت هنرمند فقید سینمای کشور زنده یاد شهلا ریاحی گفت: همانطور که همه می دانند بانو شهلا ریاحی اولین کارگردان زن سینمای ایران بودند و شناخت بسیار زیادی روی تکنیک سینما داشتند اما به واسطه تربیت حرفه ای که داشتند وقتی در مقام بازیگر فعالیت می کردند هیچ گاه جلوی دوربین وجه فیلمساز بودن خود را به رخ نمی کشیدند و هرگز در کار کارگردان دخالت نمی کردند.

 • سیاوش حقیقی نشست خبری فیلم سینمایی «خون خدا» ۱۳۹۸-۱۰-۱۵ ۱۰:۳۴

  حقیقی در گفتگو با سینماپرس:

  فقدان پرداختن به ابعاد مختلف عملکرد شهدا و سرداران بزرگ در آثار تصویری مایه تأسف است

  سینماپرس: سیاوش حقیقی تهیه کننده سینما در پی شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی گفت: فقدان پرداختن به ابعاد مختلف عملکرد شهدا و سرداران بزرگ در آثار تصویری مایه تأسف است؛ بی تردید نیازی به ساخت فیلم در رابطه با زندگی نامه سردار سلیمانی نیست چرا که وی آنقدر شناخته شده است و در دل مردم جا دارد که از چپ و راست، اصلاح طلب و اصولگرا، باحجاب و بی حجاب، نسل جوان و پیر همه شیفته وی هستند؛ آنچه ما نیاز داریم پرداختن به ابعاد مختلف عملکرد این سردار بزرگ، بصیرت، تفکر و دلاورمردی های او برای ضربه زدن به دشمنان اسلام و ایران است.

 • مایکل مور ۱۳۹۸-۱۰-۱۵ ۱۰:۰۴

  پیشنهاد اشتباه یک مستندساز به ترامپ؛

  تماشای فیلم های ایرانی برای شناخت مردم ایران

  سینماپرس: مایکل مور به ترامپ پیشنهاد داد برای شناخت مردم ایران فیلم‌های ایرانی را تماشا کند.

 • واکنش هنرمندان در پی شهادت سردار سلیمانی ۱۳۹۸-۱۰-۱۴ ۱۱:۵۳

  واکنش هنرمندان در پی شهادت سردار سلیمانی-بخش دوم

  اعتراض به اینستاگرام برای حذف پست ها/ ایران سراسر حاج قاسم سلیمانی است

  سینماپرس: در پی اعلام خبر شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تعداد کثیری از هنرمندان مومن و ولایتمدار با انتشار پیام هایی در صفحات شخصی شان به این واقعه تأثربرانگیز واکنش نشان داده و اعتراض شدید خود را بابت حذف پست های حاوی عکس های سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در اینستاگرام به مدعیان دمکراسی ابراز داشتند.

 • جواد شمقدری* ۱۳۹۸-۱۰-۱۴ ۱۰:۵۷

  جواد شمقدری در گفتگو با سینماپرس:

  فرهنگ مقاومت دچار غربت و غفلت شده/ فقدان حاج قاسم دردناک است ولی مسیر او پرتوان تر از گذشته ادامه خواهد یافت/ سریال ضدآمریکایی «نفوذ» در آستانه تعطیلی مجدد

  سینماپرس: جواد شمقدری گفت: درست است که از دست دادن سردار رشیدی مانند حاج قاسم سلیمانی برای ما فقدانی دردناک است اما دشمن باید بداند که خون شهدا مسیر انقلاب را با رونق و شور و حال بیشتر گسترش می دهد. شمقدری عنوان کرد: در عرصه‌های فرهنگی روندی شکل یافته تا آثار ضدآمریکایی تولید نشوند!

 • سعید آلبوعبادی بازیگر نقش ملاصالح در فیلم 23نفر ۱۳۹۸-۱۰-۱۳ ۱۹:۴۴

  بازیگر نقش ملاصالح؛

  همین که قهرمان از بین ما رفت برای او تندیس و جایزه درست می‌کنیم

  سینماپرس: سعید آلبوعبادی بازیگر نقش «ملاصالح» در فیلم «۲۳ نفر» گفت: تا وقتی که قهرمان ملی ما زنده است نه از او فیلم‌ می‌سازیم و نه تندیسش را طراحی می‌کنیم، اما همین که قهرمان ما از بین ما رفت برای او تندیس و جایزه درست می‌کنیم.

 • واکنش هنرمندان در پی شهادت سردار سلیمانی ۱۳۹۸-۱۰-۱۳ ۱۸:۰۷

  واکنش هنرمندان در پی شهادت سردار سلیمانی-بخش اول

  از تأکید بر گرفتن انتقامی سخت از آمریکای جنایتکار تا وعده برای ادامه راه سردار سلیمانی

  سینماپرس: در پی اعلام خبر شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تعداد کثیری از هنرمندان مومن و ولایتمدار با انتشار پیام هایی در صفحات شخصی شان به این واقعه تأثربرانگیز واکنش نشان داده و وعده انتقام سختی را به ترامپ جنایتکار و یاران جهانی اش دادند.

 • سالن سینما ۱۳۹۸-۱۰-۱۳ ۱۶:۰۰

  در پی شهادت سردار رشید اسلام؛

  تمامی سینماهای کشور به مدت سه روز تعطیل شد

  سینماپرس: دبیر و سخنگوی انجمن سینماداران از تعطیلی کلیه سینماهای کشور به مدت سه روز در پی عزای عمومی خبر داد.

 • سردار اسماعیل قاآنی ۱۳۹۸-۱۰-۱۳ ۱۰:۴۱

  در شرایطی که سینمای روشنفکری علاقه ای به تصویرسازی از قهرمانان ملی ندارد؛

  وقتی «حاج اسماعیل ها» جای خالی «حاج قاسم‌ها» را پر می کنند

  سینماپرس: اگرچه حاج قاسم به شهادت رسید اما ایران اسلامی حاج قاسم های بسیاری دارد که هرکدام قهرمان ملی بوده و این در حالی است که صنعت سینمای ایران در دستان طیفی خاص از هنرمندان غرب زده بوده که تمایلی به تصویری سازی از ایشان ندارد.

 • حاج قاسم سلیمانی- حاتمی کیا ۱۳۹۸-۱۰-۱۳ ۱۰:۰۲

  پیام ابراهیم حاتمی‌کیا برای عروج حاج قاسم سلیمانی؛

  چه خلعتی جز شهادت برای او زیبنده‌ بود؟

  سینماپرس: ابراهیم حاتمی‌کیا از سینماگران صاحب نام کشورمان در پی شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی پیام تسلیتی را منتشر کرد.

 • حجت الله سیفی* ۱۳۹۸-۱۰-۱۱ ۱۱:۳۲

  شفاف سازی یا فرافکنی؟!/۷

  سیفی: هزینه های چند میلیاردی برای برگزاری جشنواره های سینمایی باعث لطمه به جریان فرهنگی کشور، ایجاد بدبینی و بی رغبتی برای تولید می‌شود

  سینماپرس: حجت الله سیفی تهیه کننده و کارگردان سینما در پی هزینه های نجومی بنیاد سینمایی فارابی برای جشنواره فیلم کودک که با انتقاد گسترده سینماگران و اهالی رسانه روبرو شده گفت: مدیران و سیاست گذاران و مسئولان سینمایی باید آگاه باشند هزینه های چند میلیاردی برای برگزاری جشنواره های سینمایی جز لطمه به جریان فرهنگی کشور، ایجاد بدبینی و بی رغبتی برای تولید فیلم هیچ دستاورد دیگری ندارد! این خرج کردن های بیهوده در حالی که امکان تولید فیلم و اکران مناسب برای فیلمسازان فراهم نیست کاری بسیار غلط است و باعث می شود ذهنیت سینماگران به سمت خیانت در حوزه مدیریت برود.

 • آرم سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۸-۱۰-۱۱ ۱۰:۵۳

  پیام تسلیت روابط عمومی جشنواره فیلم فجر ۳۸ در پی درگذشت شهلا ریاحی

  سینماپرس: روابط عمومی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در پی درگذشت شهلا ریاحی، پیام تسلیتی را صادر کرد.

 • شهلا ریاحی در مراسم بزرگداشت «علی حاتمی» ۱۳۹۸-۱۰-۱۱ ۱۰:۲۲

  بر اثر کهولت سن؛

  شهلا ریاحی بازیگر پیشکسوت سینما درگذشت

  سینماپرس: شهلا ریاحی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون شب گذشته در سن ۹۳ سالگی درگذشت.

 • علی اصغر شاهوردی ۱۳۹۸-۱۰-۱۰ ۱۹:۵۴

  با حضور در منزل صدابردار پیشکسوت؛

  اعطای گواهینامه درجه یک هنری به علی اصغر شاهوردی

  سینماپرس: دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان، نویسندگان و شاعران کشور از اعطای گواهینامه درجه یک هنری به علی اصغر شاهوردی صدابردار پیشکسوت سینما خبر داد.

 • محمد علی کشاورز هنرمند سینما وتلویزیون ۱۳۹۸-۱۰-۱۰ ۱۴:۰۹

  انگار جلوی دوربین علی حاتمی ایستاده بود...

  سینماپرس: اعلام اسامی فیلم‌های بخش نگاه نو توسط محمدعلی کشاورز هنرمند پیشکسوت سینمای ایران، بازتاب رسانه‌ای جالب توجهی داشت.

 • سیروس الوند در اکران خصوصی فیلم سینمایی «این سیب هم برای تو» ۱۳۹۸-۱۰-۱۰ ۱۰:۲۶

  مهمترین رویداد سینمایی کشور از نگاه اهالی سینما/۴

  الوند: بنده بارها در هیأت انتخاب شاهد سفارش ها و زدوبند بوده ام!/ ما باید قدر جشنواره فجر را بدانیم و اجازه ندهیم با ندانم کاری به حاشیه کشانده شود

  سینماپرس: سیروس الوند کارگردان سینما در آستانه برگزاری سی و هشتیمن جشنواره فیلم فجر با انتقاد نسبت به افول این رویداد سینمایی گفت: یکی از بزرگترین مشکلات جشنواره فیلم فجر دخالت های بیرونی است؛ دولت و نهادهای مرتبط با حوزه فرهنگ و هنر نباید در امور برگزاری جشنواره دخالت کند، این دخالت ها باعث می شود فیلم هایی که قابلیت حضور در جشنواره را ندارند وارد این رویداد شده و اعتبار جشنواره را زیر سوأل ببرند.

 • تن-اردکانی-قهرمانی-شاکری-شلیلیان ۱۳۹۸-۱۰-۱۰ ۱۰:۲۱

  جای خالی حماسه عظیم ۹ دی در سینما؛

  انتقاد به مدیران سینمایی برای عدم حمایت از تولید آثار ضد فتنه/ با وجود مدیران وابسته به جریان نفوذ قطعاً وضعیت سینما از این بدتر خواهد شد!

  سینماپرس: تعدادی از سینماگران و کارشناسان فرهنگی کشور در آستانه نهم دی ماه روز «بصیرت و میثاق امت با ولایت» با انتقاد از وضعیت کنونی سینمای کشور تأکید کردند: با وجود مدیران وابسته به جریان نفوذ و دو تابعیتی قطعاً وضعیت سینما از این بدتر خواهد شد و این وظیفه دستگاه های نظارتی است که در این زمینه به وظایف خود عمل نمایند.

 • امید نیاز ۱۳۹۸-۱۰-۰۹ ۱۰:۵۹

  شفاف سازی یا فرافکنی؟!/۶

  نیاز: جشنواره فیلم کودک ابزاری برای پرکردن جیب های برخی آقایان شده/ باندبازی و رانت خواری در سینمای کودک و نوجوان بیداد می کند

  سینماپرس: امید نیاز کارگردان فیلم های کودک و نوجوان در پی هزینه های نجومی بنیاد سینمایی فارابی برای جشنواره فیلم کودک که با انتقاد گسترده سینماگران و اهالی رسانه روبرو شده گفت: بنده بارها تأکید کرده ام که سینمای کودک و نوجوان رسماً در حالت کما است و برگزاری جشنواره فیلم کودک ابزاری برای پرکردن جیب های برخی آقایان شده است. چنین هزینه کردهای نجومی و هنگفتی به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست به خصوص آنکه ما امروزه در بحران شدید اقتصادی به سر می بریم.

 • فیلم سینمایی عنکبوت ۱۳۹۸-۱۰-۰۹ ۱۰:۱۱

  جشنواره فجر؛ جشن انقلاب یا عزاخانه انقلاب؟

  سینماپرس: فیلم عنکبوت با موضوع ضد مردمی امسال به جشنواره فجر ارائه شده است. داستان فیلم عنکبوت درباره سعیدحنایی یکی از قاتلان زنجیره‌ای دهه هفتاد ایران است که در شهر مشهد چندین زن خیابانی را به قتل رساند.

 • خانه سینما ۱۳۹۸-۱۰-۰۸ ۱۲:۱۸

  خانه سینما همچنان غیرقانونی!

  عسگرپور آخرین مدیرعامل خانه سینماست! / بازرس خانه سینما استعفا داد

  سینماپرس: در شرایطی که مطابق با اسناد آخرین مدیرعامل خانه سینما محمدمهدی عسگرپور است و پس از آن تغییرات مدیریتی ثبت قانونی نشده و به صورت توافقی است، باید با هشدار جدی نسبت به شرایط معلق جامعه اصناف، انتظار تصمیم سریع و ثبت صنوف را در مدت زمان کوتاهی باشیم، چون مشخص نیست تصمیم گیران آینده چه رویه‌ای در پیش می‌گیرند و ممکن است این بلاتکلیفی مستمسکی برای ضربه به این مجموعه قرار گیرد.

 • نشست‌های پژوهشی تاریخ سینمای ایران ۱۳۹۸-۱۰-۰۸ ۱۱:۰۴

  در نشست پژوهشی تاریخ سینمای ایران؛

  بررسی «نظام ستاره‌سازی در سینمای ایران»

  سینماپرس: در مجموعه نشست‌های پژوهشی تاریخ سینمای ایران، موضوع «نظام ستاره‌ای و ستاره‌سازی در سینمای ایران» مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 • اسماعیل براری ۱۳۹۸-۱۰-۰۸ ۱۰:۱۱

  شفاف سازی یا فرافکنی؟!/۵

  براری: «شفاف سازی» یک شوآف صرف و ابزار جدیدی است که سازمان سینمایی برای ساکت کردن منتقدان ابداع کرده/ باید با هدردهندگان بودجه بیت المال برخورد قضایی شود

  سینماپرس: اسماعیل براری تهیه کننده و کارگردان سینما در پی هزینه های نجومی بنیاد سینمایی فارابی برای جشنواره فیلم کودک که با انتقاد گسترده سینماگران و اهالی رسانه روبرو شده گفت: اصولاً پدیده «شفاف سازی» یک شوآف صرف و ابزار جدیدی است که توسط سازمان سینمایی برای ساکت کردن منتقدان ابداع شده و هیچ کارکرد دیگری ندارد. سوأل بنده از مسئولان سینمایی این است که این نمایش بزرگ در حال اجرا که عنوانش شفاف سازی است تاکنون چه فایده ای داشته و چه دردی را از سینما درمان کرده و جلوی کدامیک از بریزبپاش های نجومی مدیران را گرفته است؟

 • جواد اردکانی در یادواره شهدای فیلمساز و سینماگر بسیجی ۱۳۹۸-۱۰-۰۸ ۰۹:۵۸

  سینماگران و حماسه عظیم ۹ دی/۵

  اردکانی: نظام تکلیفش را با فرهنگ و آرمان‌های انقلاب‌اسلامی در سینما روشن کند/ ماهیت سینمای امروز چه تفاوتی با قبل از انقلاب دارد؟

  سینماپرس: جواد اردکانی کارگردان سینما در آستانه سالروز ۹ دی، روز «بصیرت و میثاق امت با ولایت» با انتقاد از وضعیت کنونی سینمای کشور گفت: نظام تکلیفش را با موضوع فرهنگ و آرمان های انقلاب اسلامی در سینما روشن کند؛ ما باید به این نتیجه برسیم که چه سینمایی می خواهیم؟ چه اصراری است که برخی مدیران این همه شعار می دهند و خود را حامی آرمان های انقلاب نشان می دهند اما در عمل شاهد تولید فیلم های سخیف و مبتذل هستیم!

 • فریدون جیرانی ۱۳۹۸-۱۰-۰۸ ۰۹:۰۱

  فریدون جیرانی؛

  فیلمسازی از فعالیت مطبوعاتی برایم مهم‌تر بوده است

  سینماپرس: فعالیت‌های من در حوزه مطبوعات با وجود علاقه‌ام به آن همیشه در نوسان بوده، اما فیلمسازی همیشه برایم مهم‌تر بود.

 • سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۸-۱۰-۰۷ ۲۰:۵۱

  رونمایی از تریلرهای سیاسی در جشنواره فجر ۳۸

  سینماپرس: در جشنواره امسال هم شاهد بازسازی‌های متنوعی از حوادث بزرگ تاریخ معاصر هستیم که مهم‌ترین‌های آنها بازسازی ماجرای حزب توده در اواخر دهه ۵۰ و اوایل دهه ۶۰ است.

 • سیمرغ ۱۳۹۸-۱۰-۰۷ ۲۰:۳۳

  در سی و هشتمین دوره جشنواره؛

  آیا هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر هزینه می‌دهد؟

  سینماپرس: هر چند نام‌های بسیاری متقاضی حضور در جشنواره فیلم فجر هستند اما نباید از این نکته غافل شد که مهم‌ترین رویداد سینمایی کشور نیازمند حضور باکیفیت‌ترین آثار است. باید دید هیأت انتخاب جشنواره اهل هزینه‌ دادن و ایستادن پای انتخاب‌هایش هست یا مرعوب نام‌ها می‌شود.

 • ماشاالله شاهمرادی زاده ۱۳۹۸-۱۰-۰۷ ۱۹:۱۳

  ماشالله شاهمرادی‌زاده:

  سینمای دینی و انقلابی در خطر است

  سینماپرس: اگر مدیران تا چند وقت دیگر بصورت جدی پیرامون سینمای دینی و انقلابی تصمیم‌گیری نکنند این ژانر در سینمای ما به کلی فراموش خواهد شد. این اتفاق اگر رخ دهد تنها یک گونه سینمایی نابود نشده است بلکه تاریخ و افتخار این کشور به نوعی به خاطرات سپرده می‌شود.

 • قسمت چهل و پنجم برنامه سینمایی هفت ۱۳۹۸-۱۰-۰۷ ۱۵:۴۴

  در قسمت چهل و پنجم برنامه «هفت» عنوان شد:

  منتظری: شفاف سازی های سازمان سینمایی باید شکل واقعی تری پیدا کند/ سالمی: دغدغه اصلی اهالی سینما مباحث معیشتی و بیمه ای است

  سینماپرس: در قسمت چهل و پنجم برنامه سینمایی «هفت» سیدرضا منتظری از سینماپرس همراه با احسان سالمی از روزنامه وطن امروز در خصوص برخی مسائل مهم روز سینمای کشور از جمله لغو دیدار یلدایی رئیس سازمان سینمایی با روسای صنوف خانه سینما، حذف زودهنگام فیلم معرفی شده سینمای ایران از اسکار ۲۰۲۰، هزینه کردهای گزاف بنیاد سینمایی فارابی، مسأله عدم اعلام آرای اهالی رسانه در خصوص انتخاب سینمای رسانه ها در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر گفتگو کردند. منتظری در بخشی از این گفتگو اظهار داشت: شفاف سازی های سازمان سینمایی باید شکل واقعی تری پیدا کند؛ چرا که ما در حالی آماده برگزاری جشنواره سی و هشتم فجر هستیم که هنوز تکلیف ارقامی که اسپانسرهای جشنواره سی و هفتم تقبل کرده اند روشن نشده است!

 • پولشویی در سینما ۱۳۹۸-۱۰-۰۷ ۱۴:۳۸

  سایه سنگین باندهای مخوف روی جسم نحیف سینمای ایران

  سینماپرس: چندی است که رسانه ها در ایران از حضور و یکه تازی باندها در سینمای ایران می نویسند و منتشر می کنند، باندها واقعی هستند و انکارشان ناممکن، اما اکثرا در شناخت باندها و سران آنها دچار اشتباه شده و می شوند.