نمایش همه
 • فیلم سینمایی عنکبوت مقدس ۱۴۰۱-۰۳-۰۲ ۱۳:۵۶

  نگاهی به فیلم «عنکبوت مقدس»؛

  تصویرسازی غرب پسند از قاتل عنکبوتی به عنوان قهرمان ملی و مذهبی! / معرفی ایرانیان به عنوان افرادی شیطان صفت؛ اقدامی سینمایی یا بازی سیاسی؟

  سینماپرس: «عنکبوت مقدس» به کارگردانی علی عباسی در حالی در هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد که تصویری به شدت غلوشده از ایران درست مانند آنچه در «سنگسار ثریا»، «بدون دخترم هرگز» و امثالهم شاهد بودیم در آن نمایش داده شد!

 • جشنواره فیلم کن ۱۴۰۱-۰۲-۲۶ ۱۱:۲۱

  سینماپرس گزارش می دهد؛

  هرآنچه از هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن باید بدانید/ از حضور پرشمار سینماگران ایرانی تا خداحافظی با پروتکل های بهداشتی کرونایی!

  سینماپرس: هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن در حالی آغاز به کار خواهد کرد که یکی از نکات قابل تأمل این رویداد سینمایی حضور پرشمار سینماگران ایرانی است و از سوی دیگر مسئولان این جشنواره اعلام کرده اند مهمانان دیگر نیازی به نشان دان گواهی واکسیناسیون با نتیجه آزمایش کرونا برای شرکت در این جشنواره ندارند؛ بدین ترتیب هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن اولین جشنواره سینمایی جهان خواهد بود که رسماً با پروتکل های بهداشتی کرونایی خداحافظی می کند!

 • چهارمین روز سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان ۱۴۰۱-۰۲-۲۵ ۱۲:۳۴

  بحران در سینمای کودک و نوجوان؛

  «غربت» سینمای کودک در سایه «غفلت» مدیران سینمایی!/ شوآف های بنیاد سینمایی فارابی ادامه دارد...

  سینماپرس: در حالی که بیش از شش ماه از روی کار آمدن مدیران جدید سینمای کشور می گذرد و آن ها در این مدت در خصوص تمامی بخش ها و ارکان سینما تصمیماتی گرفته و سخنانی را گفته اند، سینمای بحران زده کودک و نوجوان در سایه «غفلت» مدیران سینمایی دچار «غربت» شده؛ مدیران نه تنها در مورد اهداف شان برای آینده سینمای کودک و نوجوان سخنی نگفته اند بلکه در راستای شوآف های دامنه دار دولت حسن روحانی که کارگروه ها و شوراهای بودجه بربادده برای سینمای کودک تشکیل می شدند و در نهایت هیچ کارآیی نداشتند، کارگروه ارزیابی و برنامه‌ریزی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به منظور ارزیابی و برنامه‌ریزی این جشنواره تشکیل شده تا احتمالاً همچون سال های قبل شاهد هدررفت بودجه های بیت المال برای این جشنواره بدون کارکرد باشیم!

 • فیلم های مطرح سینمای جهان در سال ۲۰۲۱-۳ ۱۴۰۱-۰۱-۱۵ ۱۰:۳۰

  مطرح ترین فیلم های سینمای جهان در سالی که گذشت - بخش پایانی

  از انیمیشن مستند روایتگر زندگی یک پناهنده افغانستانی تا نمایش آثار مهم در ونیز ۲۰۲۱

  سینماپرس: در سال ۲۰۲۱ و ماه های نخست سال ۲۰۲۲ که همچنان جهان درگیر کرونا با سویه‌های جدید و متفاوت بود، انسان به ناگزیر راهکارهایی برای بازگشت به زندگی عادی در کنار ادامه شیوع این ویروس یافت و سینما نیز برای دستیابی به شرایطی بهتر و عبور از بحران چالش‌های بسیاری را پشت سر گذاشت و به طور کل همه این تلاش‌ها باعث شد که سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ در سینما سال پربارتری را شاهد باشیم.

 • فیلم سینمایی رویداد ۱۴۰۱-۰۱-۱۴ ۱۰:۲۱

  نگاهی به برترین فیلم ونیز ۲۰۲۱؛

  «رویداد» تاریخ مصرف‌گذشته و محافظه‌کار!

  سینماپرس: «رویداد» جدیدترین فیلم سینمایی آدری دیوان فیلمساز زن فرانسوی که توانست شیر طلای جشنواره فیلم ونیز را در سال ۲۰۲۱ از آن خود کند و پس از فیلم «تیتان» که نخل طلای کن را از آن خود کرد توانست دومین فیلم فرانسوی موفق سال ۲۰۲۱ باشد.

 • فیلم سینمایی تیتان ۱۴۰۱-۰۱-۱۲ ۰۹:۵۸

  نگاهی به فیلم برنده نخل طلای کن؛

  «تیتان» یک ایده تلف شده با نگاهی رادیکال اما ابتر

  سینماپرس: ژولیا دوکورنو کارگردان جوان فرانسوی که در سال ۲۰۱۶ با فیلم سینمایی «خام» توانست توجهات را به خود جلب کند در سال ۲۰۲۱ در دومین تجربه کارگردانی‌اش با فیلم «تیتان» موفق به کسب جایزه نخل طلای کن شد.

 • فیلم های مطرح سینمای جهان در سال ۲۰۲۱-۲ ۱۴۰۱-۰۱-۰۹ ۱۳:۴۱

  مطرح ترین فیلم های سینمای جهان در سالی که گذشت - بخش دوم

  درخشش سینماگران آسیایی و مطرح شدن فیلمسازان کمتر دیده شده اروپایی

  سینماپرس: در سال ۲۰۲۱ و ماه های نخست سال ۲۰۲۲ که همچنان جهان درگیر کرونا با سویه‌های جدید و متفاوت بود، انسان به ناگزیر راهکارهایی برای بازگشت به زندگی عادی در کنار ادامه شیوع این ویروس یافت و سینما نیز برای دستیابی به شرایطی بهتر و عبور از بحران چالش‌های بسیاری را پشت سر گذاشت و به طور کل همه این تلاش‌ها باعث شد که سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ در سینما سال پربارتری را شاهد باشیم.

 • فیلم سینمایی قدرت سگ ۱۴۰۱-۰۱-۰۹ ۱۳:۳۹

  نگاهی به بهترین فیلم درام گلدن گلوب؛

  «قدرت سگ»؛ یک وسترن فمینیستی!

  سینماپرس: جدیدترین فیلم جین کمپیون کارگردان صاحب‌نام استرلیایی که با فیلم «پیانو» توانست نخل طلای کن را از آن خود کند وسترنی است که ضد ژانر عمل می‌کند.

 • مهمترین فیلم های سال ۲۰۲۲-بخش دوم ۱۴۰۱-۰۱-۰۸ ۱۱:۰۸

  معرفی مهمترین فیلم های سینمایی سال ۲۰۲۲ - بخش دوم

  از «قاتلان ماه شب چهارده» اسکورسیزی تا «باردو» آلخاندرو گونزالس ایناریتو/ کدام فیلم ها در جشنواره های مطرح دنیا خواهند درخشید؟

  سینماپرس: هر سال با نگاهی به لیست فیلم هایی که از کارگردان های مطرح دنیا برای اکران و رقابت در جشنواره ها مطرح می شود شور و شوقی برای علاقه مندان واقعی سینما به وجود می آید که قرار است فیلم هایی از فیلمسازان محبوبشان را در این سال ببینند. سینماپرس طی یک مقاله ۲ بخشی تلاش کرده تا مخاطبان خود را با مهمترین فیلم هایی سال ۲۰۲۲ آشنا کند.

 • فیلم سینمایی ماشین مرا بران ۱۴۰۱-۰۱-۰۵ ۰۹:۴۳

  نگاهی بر بهترین فیلم خارجی زبان گلدن گلوب؛

  «ماشین مرا بران» بدهکار به سینما و ادبیات/ فیلمی پرحرف و الکن در بیان مضمون!

  سینماپرس: «ماشین مرا بران» فیلم زیاد از حد جدی گرفته شده ریوسوکه هاماگوچی که اقتباسی از رمان هاروکی موراکامی است در سال ۲۰۲۱ توانست جوایز معتبری چون بهترین فیلمنامه جشنواره کن و بهترین فیلم بین‌المللی گلدن گلاب را از آن خود کند.

 • مهمترین فیلم های سال ۲۰۲۲-بخش اول ۱۴۰۰-۱۲-۲۲ ۱۰:۰۹

  معرفی مهمترین فیلم های سینمایی سال ۲۰۲۲ - بخش اول

  ۲۰۲۲ سال پربار در حوزه سینمای وحشت/ از «جنایات آینده» کراننبرگ تا «نه» جردن پیل

  سینماپرس: هر سال با نگاهی به لیست فیلم هایی که از کارگردان های مطرح دنیا برای اکران و رقابت در جشنواره ها مطرح می شود شور و شوقی برای علاقه مندان واقعی سینما به وجود می آید که قرار است فیلم هایی از فیلمسازان محبوبشان را در این سال ببینند. سینماپرس طی یک مقاله ۲ بخشی تلاش کرده تا مخاطبان خود را با مهمترین فیلم هایی سال ۲۰۲۲ آشنا کند.

 • یازدهمین روز چهلمین جشنواره فیلم فجر ۱۴۰۰-۱۲-۰۷ ۱۱:۰۹

  چه خبر از شفاف سازی چهلمین جشنواره فجر؟

  علیرغم وعده ها خبری از شفاف سازی نیست/ نه اسامی و آمار رسانه ها منتشر شد نه دستور خزاعی به نقاش زاده برای شفاف سازی در خصوص جمع آوری آرای مردمی به نتیجه رسید!

  سینماپرس: علیرغم آنکه مدیران و دست اندرکاران سازمان سینمایی و چهلمین جشنواره فیلم فجر به کرات وعده شفاف سازی در حوزه های مختلف را داده بودند متأسفانه تاکنون و پس از گذشت روزها از پایان برگزاری این رویداد سینمایی در هیچ زمینه ای شفاف سازی صورت نگرفته است؛ این در حالی است که بنا به یک سنت پسندیده طی سال های اخیر تمامی مسائل جشنواره به صورت شفاف در اختیار رسانه ها قرار می گرفت؛ از اسامی درخواست کنندگان کارت سینمای رسانه ها تا اسامی دریافت کنندگان این کارت ها؛ از میزان هزینه کرد برای جشنواره تا شفافیت در خصوص آرای مردمی و...

 • یازدهمین روز چهلمین جشنواره فیلم فجر ۱۴۰۰-۱۱-۳۰ ۱۱:۳۳

  آسیب شناسی چهلمین جشنواره فیلم فجر؛

  مشکلات عمده چهلمین جشنواره فیلم فجر چه بود؟/ از غیبت دبیر و عدم شفاف سازی در خصوص مسائل اجرایی تا بی تدبیری در روزهای قرمز کرونایی

  سینماپرس: در حالی که انتظار می رفت چهلمین جشنواره فیلم فجر در سال رسیدن به بلوغ و تکامل خود با درایت، نظم و انضباط ویژه برگزار شود، اشکالات ساختاری و محتوایی در این رویداد سینمایی خارج از انتظار بود به نحوی که عده ای از منتقدان و اهالی رسانه که سال های متمادی سابقه حضور در این رویداد سینمایی را داشتند موکداً تأکید می کردند که یکی از ضعیف ترین دوره های جشنواره فجر را شاهد هستند. وعده های مسئولان جشنواره تقریباً در اکثر موارد محقق نشد و ابهام و تیرگی جای شفاف سازی را گرفت؛ در این یادداشت سعی شده نگاهی گذرا به برخی از مهمترین مشکلات چهلمین جشنواره فیلم فجر داشته باشیم.

 • فیلم سینمایی موقعیت مهدی باکری ۱۴۰۰-۱۱-۱۸ ۱۲:۱۶

  نگاهی به فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»

  استشمام خوش رایحه «ژانر دفاع مقدس» در «جشنواره چهلم»

  سینماپرس: فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» سوای نظر از تمام کاستی‌های خود، همچنان به عنوان اثری موفق ظاهر می‌شود که توانسته به ترکیب سه عنصر قوام‌بخش «حس» و «شهود» و «سرگرمی» دست پیدا کند. «فرمولی طلایی» که می‌تواند هر اثری را بر روی «پرده نقره‌ای سینما» به اثری شاخص مبدل سازد.

 • فیلم سینمایی «دسته دختران» ۱۴۰۰-۱۱-۱۶ ۱۳:۴۶

  نگاهی به فیلم سینمایی «دسته دختران»

  اثری که ضعف بُنیه مدیریت در عرصه تولیدات سینمایی دفاع مقدس را افشا می‌کند

  سینماپرس: فیلم سینمایی «دسته دختران» عنوان اثری است که پس از گذشت سال‌ها موفق شده تا باردیگر اسم «حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی» را در تیتراژ یک «فیلم سینمایی» با موضوع «جنگ» و «دفاع مقدس» بیاورد و شاید مهم‌تر آن باشد که «بنیاد سینمایی فارابی» را هم شریک «حوزه هنری» در تولید یک «فیلم سینمایی» ساخته است!

 • فیلم سینمایی علف زار ۱۴۰۰-۱۱-۱۳ ۱۵:۴۶

  نگاهی به فیلم سینمایی «علفزار»

  از ترویج «سکولاریسم» تا قباحت زدایی در بیان «ناهنجاری‌های اجتماعی»

  سینماپرس: فیلم سینمایی «علفزار» خواسته یا ناخواسته ساختار حاکمیت را هدف قرار داده و اگر چه سعی دارد تا با اعمال اصلاحات ابلاغی و حتی با آوردن یک جمله آن هم به صورت نریشن و در پایان اثر، از غلظت آن بکاهد؛ اما این تک جمله نمی‌تواند تغییری در ذهنیت شکل گرفته در طول فیلم ایجاد نماید.

 • چهلمین جشنواره فیلم فجر-سیمرغ ۱۴۰۰-۱۱-۰۲ ۱۲:۱۶

  چه خبر از جشنواره فجر؟

  از کم توجهی به حق فیلمسازان مستند و کوتاه تا ادامه فرآیند کوچک سازی فجر انقلاب/ علامت سوأل بزرگ در خصوص چگونگی تماشای فیلم های جشنواره توسط برخی منتقدان!

  سینماپرس: در حالی که کمتر از ۱۰ روز به آغاز چهلمین جشنواره فیلم فجر باقی مانده حواشی این رویداد سینمایی پررنگ تر از متن شده که در یادداشت پیش رو به برخی از این حواشی از جمله عدم برگزاری نشست خبری دبیر جشنواره، عدم اعلام اسامی هیأت داوران، عدم پاسخ به درخواست فیلمسازان برای نمایش آثارشان در بخش خارج از مسابقه، اجحاف در حق فیلمسازان مستند و کوتاه و عدم نمایش آثارشان در کاخ رسانه و... اشاره کرده ایم.

 • چهلمین جشنواره فیلم فجر-شهرک-صورت فلکی-ضد-علفزار-لایه های دروغ-ماهان-مرد بازنده-ملاقات خصوصی-موقعیت مهدی-نگهبان شب-نمور ۱۴۰۰-۱۰-۱۹ ۱۰:۴۰

  آشنایی با فیلم های چهلمین جشنواره فیلم فجر- بخش دوم

  از ورود به پرونده جنجالی سال های اخیر تا رشادت های لشکر ۳۱ عاشورا در قاب سینما و رونمایی از یک فیلم اکشن ایرانی-فنلاندی

  سینماپرس: در مقاله پیش رو سعی کرده ایم ضمن معرفی فیلم های حاضر در جشنواره، مروری به کارنامه فیلمسازان و میزان استقبال از آثار قبلی آن ها را داشته باشیم. یکی از نکات قابل تأمل در این دوره جشنواره حضور آقازاده ها در مقام کارگردان است!

 • چهلمین جشنواره فیلم فجر-۲۸۸۸-بدون قرار قبلی-برف آخر-بی رویا-بی مادر-بیرو-خائن کشی-درب-دسته دختران-شادروان-شب طلایی ۱۴۰۰-۱۰-۱۵ ۱۱:۰۵

  آشنایی با فیلم های چهلمین جشنواره فیلم فجر- بخش اول

  از رشادت های افسر کنترل هواپیمای شکاری تا زندگی بیرانوند دروازه بان محبوب/ کدام فیلم برنده سیمرغ خواهد شد؟

  سینماپرس: هر ساله با نزدیک شدن به موعد جشنواره فیلم فجر، به دلیل حضور برخی چهره ها و همینطور محتوای آثار حاضر در این رویداد سینمایی، کنجکاوی های بسیاری در موردآن برانگیخته می شود و از مدت ها قبل بحث اینکه کدام فیلم برنده سیمرغ خواهد شد داغ می شود! در مقاله پیش رو سعی کرده ایم ضمن معرفی فیلم های حاضر در جشنواره، مروری به کارنامه فیلمسازان و میزان استقبال از آثار قبلی آن ها را داشته باشیم تا بتوانیم به پیش بینی بهتری برای وضعیت آثارشان در جشنواره پیش رو برسیم.

 • جشنواره فیلم فجر 1399 ۱۴۰۰-۱۰-۱۳ ۱۱:۰۲

  اقدامی شایسته به نفع شکوه جشنواره فجر انقلاب؛

  بخش «خارج از مسابقه» را به چهلمین جشنواره فیلم فجر بازگردانید/ کوچک و خنثی سازی جشنواره به نفع هیچ کس نیست!

  سینماپرس: جشنواره فیلم فجر پر اهمیت ترین رویداد سینمایی کشور است؛ اینک همزمان با ۴۰ سالگی و تکامل این رویداد سینمایی و همزمان با ایام پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی شایسته است مسئولان جشنواره کام هنرمندان و اهالی رسانه را شیرین کنند و برای رونق بخشی و شکوه بیشتر به جشنواره فجر انقلاب، امکان نمایش برای فیلم های خارج از مسابقه را در سینمای اصلی رسانه ها فراهم آورند تا به این ترتیب فیلم های جامانده از جشنواره امکان ارزیابی توسط اهالی رسانه و منتقدان را داشته باشند.

 • صندوق اعتباری هنر ۱۴۰۰-۱۰-۰۵ ۱۱:۱۸

  کرونا؛ بیکاری فزاینده هنرمندان و بحران معیشت!

  کمک معیشتی محدود صندوق اعتباری هنر برای گذران زندگی اهالی فرهنگ و هنر/ در بحران بیکاری یا شرایط تولید فراهم آورید یا تدبیری برای افزایش کمک های نقدی داشته باشید!

  سینماپرس: بعد از گذشت بیش از ۳ ماه از وعده دکتر اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و پس از گذشت نزدیک به ۱۰ ماه از آخرین واریزی به هنرکارت هنرمندان، به تازگی اعلام شده صندوق اعتباری هنر قرار است در ۳ واریزی تا اردیبهشت سال ۱۴۰۱ فقط مبلغ ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان کمک بلاعوض به هنرمندان اعطا کند؛ مبلغی اندک که با توجه به هزینه های کمرشکن، تورم فزاینده، بیکاری و خانه نشینی بخش اعظمی از هنرمندان طی ۲ سال گذشته و... هیچ دردی از هنرمندان درمان نخواهد کرد! از این رو مدیران فرهنگی و سینمایی یا باید تدبیری عاجل برای جهش و افزایش حجم تولیدات فرهنگی و هنری داشته باشند یا اینکه اقدامی جدی برای واریز بسته های کمک معیشتی مستمر به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه کنند که این روزها در شرایط بسیار بحرانی روزگار می گذرانند.

 • انتقاد سینماگران از خانه سینما ۱۴۰۰-۱۰-۰۴ ۱۱:۲۹

  چه خبر از خانه سینما؟

  از دستور رئیس سازمان سینمایی برای پیگیری عاجل تشکیل غیرقانونی صنوف موازی تا دخالت غیرقانونی مدیرعامل خانه سینما برای ابقای اعضای شورای عالی داوری این نهاد!

  سینماپرس: بر اساس شنیده ها با توجه به اعلام اخباری غیررسمی مبنی بر تشکیل صنوف موازی در خانه سینما که با زدوبندهای گسترده برخی نورچشمی های مدیران این نهاد در حال شکل گیری است، برخی صنوف سینمایی با ارسال نامه ای به محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی کشور خواستار آن شدند که جلوی عملکرد غیرقانونی مسئولان این نهاد را بگیرد و گویا پس از ارسال این نامه خزاعی طی دستوری اکید خواستار پیگیری عاجل تشکیل غیرقانونی صنوف موازی شده است از سوی دیگر در اقدامی غیرقانونی، مدیرعامل خانه سینما هیأت داوری این نهاد را که مهلت قانونی شان شهریور ماه سال جاری به پایان رسیده بود بار دیگر ابقا کرد تا بیش از پیش شبهات و شائبه های جدی برای اهالی سینما در خصوص زدوبندهای پشت پرده خانه سینما شکل بگیرد.

 • قبله عالم-چپ راست-اکسیدان ۱۴۰۰-۰۹-۳۰ ۱۰:۳۸

  کنکاش یک اتفاق عجیب!

  چرا شاه نشینان سینما تن به قانون نمی دهند؟/ لزوم ایجاد سدی سترگ توسط سازمان سینمایی در مقابل مبتذل سازان و منحرف کنندگان عرصه فرهنگ!

  سینماپرس: منوچهر محمدی که کارنامه اش با فیلم سخیفی همچون «اکسیدان» و یا سریال پرشائبه «قبله عالم» به شدت دچار تنزل شده در اتفاقی عجیب با ارسال یک نامه سرگشاده خطاب به شخص وزیر ارشاد خواهان آن شده تا فیلم جدیدش با عنوان «چپ، راست» بدون هرگونه اصلاحیه به نمایش درآید؛ این اتفاق در حالی است که در همین اواخر مقام معظم رهبری یک بار دیگر نسبت به وضعیت وخیم حوزه فرهنگ و هنر هشدار داده و خواهان اقدام جدی دستگاه های فرهنگی در خصوص تحریفات دشمن و تهاجم فرهنگی شده اند؛ رفتار ضد فرهنگی محمدی این پرسش را در اذهان آگاه و آزاده به وجود می آورد که چرا دانه درشت های سینما تن به قانون نمی دهند و می خواهند با هیاهو و جنجال حرف ناحق خود را به کرسی نشانده و وضعیت فرهنگی کشور را بیش از پیش آشفته نمایند؟

 • چهل سالگی «سیمرغ فجر» ۱۴۰۰-۰۹-۱۳ ۱۱:۰۰

  نگاهی اجمالی به مجموعه تولیداتی که میتوانند در «جشنواره ۱۴۰۰» حاضر شوند(۳)

  از آثاری با طعم احتمالی فیمینیسم تا تولیداتی که در چهل سالگی «سیمرغ» باید دید!

  سینماپرس: «هئیت انتخاب» کار سختی در مسیر ارزیابی و تایید حضور آثار متقاضی، آن هم از میان فیلم‌های سینمای معیوب تحویل گرفته شده از «شورای پروانه ساخت» دولت «حسن روحانی» دارند. لازم است تا به این موضوع نیز توجه شود که منطق در «بخش مسابقه جشنواره چهلم» متمایز از ادوار سال‌های اخیر و منطبق بر سه محور اساسی «اخلاق» ، «امید» و «آگاهی‌بخشی» می‌باشد. موضوعی که سبب می‌شود تا طیف گسترده‌ای از تولیدات به «بخش خارج از مسابقه» راه‌یافته و وضعیت حال «صنعت سینمای ایران» را به درستی معین و مشخص سازد.

 • چهل سالگی «سیمرغ فجر» ۱۴۰۰-۰۹-۱۰ ۱۲:۰۵

  نگاهی اجمالی به مجموعه تولیداتی که می‌توانند در «جشنواره ۱۴۰۰» حاضر شوند (۲)

  از حضور آقازاده ها در چهل سالگی «سیمرغ» تا آثاری که می‌تواند شگفتی ساز باشد

  سینماپرس: «چهلمین جشنواره فیلم فجر» را می‌بایست نخستین گام جدی «دولت سیزدهم» در مسیر «بازسازی انقلابی» آن هم در یکی از مهمترین و اصلی‌ترین رویدادهای «صنعت سینمای ایران» قلمداد نمود. جشنواره‌ای که ظاهرا قرار است تا از گیجی و منگی درآمده و از یک سو تولیدات سینمایی راه‌یافته به «بخش‌های مسابقه» را تماما به عنوان آثاری منطبق و برخودار از سه معیار اصلی « اخلاق مداری» و «امید آفرینی» و «آگاهی بخشی» معرفی ساخته و از سوی دیگر شرایط را برای نمایش دیگر آثار فاقد مولفه‌های سه‌گانه ترسیم شده در «بخش خارج از مسابقه» فراهم کند.

 • چهل سالگی «سیمرغ فجر» ۱۴۰۰-۰۹-۰۸ ۱۱:۴۶

  نگاهی اجمالی به مجموعه تولیداتی که می‌توانند در «جشنواره ۱۴۰۰» حاضر شوند (۱)

  چهل سالگی «سیمرغ فجر» با چه آثاری رقم خواهد خورد؟

  سینماپرس: در پی پایان مهلت قانونی ثبت‌نام متقاضیان شرکت در «چهلمین جشنواره فیلم فجر» در ساعت ۲۴ روز یکشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۰ هجری‌شمسی بود که دبیرخانه این جشنواره از حضور ۹۴ فیلم بلند سینمایی به عنوان متقاضی شرکت در این رویداد مهم سینمایی خبر داد. البته مجموع این آثار بلافاصله با آئین‌نامه و مقررات قانونی اعلام شده در فراخوان جشنواره چهلم مورد بررسی و مطابقت قرار گرفت و در نهایت در روز چهارشنبه ۳ آذرماه بود که دبیرخانه این جشنواره رسما اعلام داشت که این فهرست به تعداد ۷۴ تقلیل پیدا نموده است.

 • خانه سینما ۱۴۰۰-۰۹-۰۸ ۱۱:۱۳

  سریال نخ نما شده تهدید و ارعاب صنوف معترض به خانه سینما!

  از افسارگسیختگی بازیگر معلوم الحال علیه منتقدان عملکرد هیأت مدیره تا اجبار و اصرار برای ارسال تکذیبیه مصاحبه کنندگان علیه خانه سینما!

  سینماپرس: در حالی که عملکرد مدیران خانه سینما طی سال های اخیر همواره با شبهات بسیاری روبرو بوده و حتی بسیاری از اصناف حضور مدیرعامل فعلی این نهاد را برخلاف اساسنامه خانه سینما می دانند و هنوز مسأله بودجه بیت المال که قرار بوده به عنوان عیدی در اختیار یکایک اعضای این نهاد قرار بگیرد روشن نشده، خبرهای جدیدی از درون خانه سینما به گوش می رسد که حکایت از رویکرد فاشیستی شاه نشینانی دارد که سال ها است دست در دست هم داده و برای خود مأمن امنی به اسم خانه سینما به وجود آورده اند! جدیدترین خبر سریال نخ نما شده تهدید و ارعاب صنوف معترض به خانه سینما به ویژه کسانی است که اخیراً با مصاحبه های خویش خواهان برچیده شدن شیوه فعلی خانه سینما شده اند به نحوی که شنیده می شود صبح دوشنبه ۸ آذرماه قرار است جلسه ای در مورد انحلال صنوف معترض به عملکرد هیأت مدیره برگزار شود.

 • سالن سینما ۱۴۰۰-۰۸-۳۰ ۱۱:۴۳

  پیشواز از ابتذال به بهانه رونق گیشه؟!

  سلب اعتماد مخاطبان از سینمای ایران تا چه زمانی قرار است ادامه داشته باشد؟

  سینماپرس: در حالی که طی سال های اخیر اجتناب از خرد و اندیشه و پیشواز از فساد و ابتذال به بهانه رونق گیشه سینماها و فروش بیشتر یکی از دغدغه های جدی مدیران و مسئولان سینمایی بود و همین امر بارها با واکنش های تند و منفی صاحب نظران، دغدغه مندان و دلسوزان حوزه فرهنگ و هنر بالاخص سینما مواجه شد و حتی انتقاد مقام معظم رهبری از ولنگاری در دستگاه های فرهنگی را در پی داشت و انتظار می رفت با روی کار آمدن دولت انقلابی سیزدهم بساط آثار مهوع که از سینما کسب درآمد می کنند برچیده شود اما متأسفانه همچنان شاهد اکران آثار سخیفی هستیم که به هیچ وجه در شأن سینمای جمهوری اسلامی ایران نیستند!

 • فیلم سینمایی «منصور» ۱۴۰۰-۰۸-۲۷ ۰۸:۲۹

  نقدی بر فیلم سینمایی «منصور»؛

  اثری در «ژانر سینمای استراتژیک» که می‌توانست با هوشمندی بیشتری ساخته شود!

  سینماپرس: افتادن نهادهای انقلابی در دام فرمالیسم سینمایی آن چیزی است که با مرور فیلم‌های تولید شده در چند سال اخیر نهادی همچون سازمان هنری رسانه‌ای اوج قابل بررسی بوده و غلبه چنین آفت بزرگی را بر پیکره ژانر سینمای استراتژیک گوشزد می‌نماید. آفتی که متاسفانه در فرایند یکی از بهترین تولیدات عرضه شده توسط این نهاد متولی پاسداری از انقلاب اسلامی؛ یعنی فیلم سینمایی «منصور» قابل رویت و مشاهده بود.

 • مطالبه از مدیران سینمایی دولت سیزدهم؛-جشنواره جهانی فیلم فجر-سازمان سینمایی-هنر و تجربه-مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان ۱۴۰۰-۰۸-۱۰ ۱۲:۵۸

  مطالبه از مدیران سینمایی دولت سیزدهم؛

  ۸ سال انحراف و انحطاط در سینمای ایران/ دستپخت های مسموم مدیران سینمایی دولت تدبیر و امید را نابود کنید!

  سینماپرس: ۸ سال دولت تدبیر و امید سرشار از اتفاقات عجیب و غیرکارشناسی شده در سینمای کشور بود! از کرنش برخی مدیران در مقابل سینمای فرانسه و جشنواره های غربی گرفته تا چندپاره کردن جشنواره هایی نظیر جشنواره فیلم فجر و کودک و نوجوان؛ اما در این میان راه اندازی برخی گروهک ها و شوراها طی این سال ها علاوه بر به باد دادن بخش اعظمی از بودجه بیت المال ضربات جدی بر پیکره سینمای کشور وارد کرد! از شورای راهبردی سینمای کودک و نوجوان گرفته تا گروه سینمایی هنر و تجربه و مرکز توسعه سینمای کودک و نوجوان و... از جمله دستپخت های مسموم مدیران سینمایی دولت تدبیر و امید هستند که انتظار می رود مدیران انقلابی دولت سیزدهم هرچه سریع تر درصدد حذف و نابودی آن ها برآیند و اجازه ندهند بیش از این بودجه های بیت المال صرف گروه های تشریفاتی شوند که هیچ عایدی و نتیجه مثبتی برای سینما در پی نداشته و نخواهند داشت.