چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳

اعلام خبر برگزاری هیأت مدیره خانه سینما و انتقاد سینماگران؛

از اعتراض صنوف نسبت به انتخابات شبهه برانگیز خانه سینما تا انتقاد از برگزاری انتخابات در بحران کرونا!

انتقاد سینماگران از خانه سینما

سینماپرس: در پی اعلام خبر برگزاری هیأت مدیره خانه سینما در مردادماه سال جاری برخی از مسئولان صنوف سینمایی این انتخابات را شبهه برانگیز برشمردند و تأکید کردند مسئولان خانه سینما علیرغم هشدارهای جدی کارشناسان به هیچ عنوان نباید در بحران کرونا مبادرت به برگزاری انتخابات نمایند؛ این دسته از اهالی سینمای کشور متذکر شدند: با وجود تصویب نشدن اساسنامه جدید «خانه سینما» در مجمع عمومی، انتخابات پانزدهمین دوره هیأت مدیره این نهاد صنفی بر اساس اساسنامه قدیم باید برگزار شود و هیأت مدیره حق ندارد در انتخابات با اعمال زور و نفوذ کاری غیر از آنچه در اساسنامه قدیمی آمده است انجام دهد.

به گزارش سینماپرس یکی از روسای صنوف خانه سینما که مایل نبود نامش فاش بشود اظهار داشت: هنوز تا این لحظه هیچ نامه رسمی برای برگزاری انتخابات مردادماه به دست ما نرسیده است و مشخص نیست که واقعاً چنین مسأله ای صحت دارد یا خیر!؟ در هر صورت آنچه مهم است اینکه بنا بر تأکیدات رئیس جمهور هیچ تجمع بالای ۱۰ نفری در ایام کرونا نباید وجود داشته باشد و از این رو اصل برگزاری انتخابات هیأت مدیره خانه سینما نیز زیر سوأل می رود!

یکی دیگر از روسای صنوف خانه سینما نیز در این باره به خبرنگار سینماپرس گفت: پیش از این قرار بود که انتخابات هیأت مدیره بعد از تصویب اساسنامه جدید برگزار شود اما این اساسنامه در مجمع عمومی خانه سینما که چندی پیش برگزار شد به تصویب نرسید و به تازگی کارگروهی تشکیل شده تا روی اساسنامه جدید کار کنند. از این رو اگر قرار است انتخاباتی هم در خانه سینما برگزار شود بایستی فقط بر اساس اساسنامه قبلی باشد.

بر اساس شنیده ها هنوز مشخص نیست که آیا همه صنوف می توانند به صورت آزادانه در انتخابات دور جدید هیأت مدیره شرکت کنند یا اینکه مسئولان شاه نشین خانه سینما می خواهند با هر ترفندی تنها از صنوف دارای شناسه ملی برای انتخابات دعوت به عمل آورند؟

در همین راستا یکی از روسای صنوف خانه سینما به سینماپرس گفت: مسئولان خانه سینما خودشان می دانند که هرگز نباید چنین خطایی مرتکب شوند و اگر بخواهند چنین کار ناشایستی را انجام دهند قطعاً با واکنش جدی از سوی ما روبرو خواهند شد چرا که با توجه به اساسنامه قبلی خانه سینما، همه صنوف سینمایی بدون نیاز به کد شناسه ملی می‌توانند در انتخابات خانه سینما شرکت کنند و صنوفی که شناسه ملی دریافت کرده اند نباید هیچ مزیت ویژه تری نسبت به سایر صنوف داشته باشند.

لازم به توضیح است این مجمع قرار بود یک سال پیش، یعنی در ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ در ساختمان شماره یک خانه سینما برگزار شود، اما در نهایت به واسطه اینکه تکلیف اساسنامه نهایی مشخص و صنوف نیز غالباً ثبت قانونی نشده بودند، برای مدت ۹ ماه دوره مدیریت هیات مدیره کنونی را تمدید کرد که با شیوع کرونا، این دوره عملاً یک ساله شد. حال باید دید آیا شیوع و گسترش مجدد ویروس کرونا و عدم تصویب اساسنامه جدید این انتخابات را بر هم می زند یا اینکه شاهد برگزاری انتخابات در مردادماه سال جاری خواهیم بود؟!

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.