نمایش همه
 • جشنواره فیلم شب‌ های سیاه تالین ۱۴۰۱-۰۹-۰۷ ۱۰:۳۷

  موضع سازمان سینمایی چیست!؟

  انفعال در خصوص حضور سینمای ایران در جشنواره های جهانی/ وقاحت یک فیلمساز ایرانی در اختتامیه جشنواره شب های سیاه تالین!

  سینماپرس: سال های متمادی است که بسیاری از کارشناسان و دغدغه مندان حوزه سینما و رسانه پس از بررسی های فراوان و تحقیقات گسترده هشدار داده اند که جشنواره های سینمایی جهان محلی برای حضور برخی شبه روشنفکرانی شده که از امکانات مادی و معنوی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران استفاده می کنند اما بر علیه منافع ملی گام بر می دارند؛ این افراد یا در مضامین آثارشان و یا در اظهارنظرها و رفتارهای شان علیه کشور خود موضع می گیرند و تصویری مخدوش، سیاه و چرک از ایران به جهانیان مخابره می کنند که این اتفاق نیازمند تدبیری جدی است.

 • صندوق اعتباری هنر ۱۴۰۱-۰۸-۰۸ ۱۳:۳۰

  معضلات اقتصادی اهالی فرهنگ و هنر و انفعال نهادهای پاسخگو؛

  مسیر اشتباه در صندوق اعتباری هنر و امضای تفاهم نامه با کانون اتومبیل رانی!

  سینماپرس: در حالی که طی سال های اخیر روز به روز سفره اهالی فرهنگ و هنر به ویژه سینماگران در حال کوچک تر شدن است و بخش کثیری از هنرمندان نسبت به شرایط زندگی سخت و طاقت فرسای خود گلایه دارند، صندوق اعتباری هنر که یکی از وظایفش حمایت های معیشتی به اهالی فرهنگ و هنر است به جای در نظر گرفتن بن های تهیه ارزاق، کمک های نقدی و سبدهای کالا و ... به تازگی تفاهم نامه ای با کانون اتومبیل رانی برای برگزاری مسابقات رالی امضا کرده است.

 • محمد خزاعی در مراسم ضیافت قلم ۱۴۰۱-۰۸-۰۷ ۱۲:۲۰

  بی توجهی سازمان سینمایی به لزوم پاسخگویی؛

  وعده ای که عملی نشد!؛/ پاسخگویی و ایجاد شفافیت موجب از بین رفتن شکاف میان مردم و مسئولان می شود

  سینماپرس: مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی در نشست خبری «هفته مهر سینمای ایران» که ۲۲ شهریور ماه برگزار شد وعده داد که نشست خبری محمد خزاعی پس از حضور و سکوت یک ساله اش در رأس هرم مدیریت سینمای کشور مهرماه برگزار می شود؛ وعده ای که عملی نشد و مشخص نیست بی اعتنایی مسئولان سازمان سینمایی به پاسخگویی در قبال اقداماتشان به چه دلیلی است؟

 • آرم سازمان سینمایی ۱۴۰۱-۰۷-۰۹ ۱۳:۳۰

  «فتنه ژینا» و انفعال مدیران سینمایی؛

  سکوت عجیب و غیرقابل اغماض مدیران سازمان سینمایی در مواجهه با سلبریتی های فتنه گر و آشوب طلب به چه معناست؟

  سینماپرس: در حالی که طی روزهای اخیر شاهد اظهارنظرهای خارج از عرف، ضد میهنی و بعضا معاندانه برخی سلبریتی های سینمایی و ورزشی در خصوص «فتنه ژینا» بوده ایم؛ سکوتی عجیب در «سازمان سینمایی» حاکم است و مدیران سینمایی که همیشه در خصوص هر مسأله ای اظهارنظر می کردند این روزها در سکوت مطلق به سر می برند؛ سکوتی عجیب و غیرقابل اغماض در مواجهه با سلبریتی‌های فتنه‌گر و آشوب طلبی که حداقل خواست ملت ایران «ممنوع الکاری» همیشگی آن ها در عرصه سینما هستند!

 • هفتاد و نهمین جشنواره فیلم ونیز ۱۴۰۱-۰۶-۰۸ ۱۱:۱۸

  سینماپرس گزارش می دهد؛

  هرآنچه از هفتاد و نهمین جشنواره فیلم ونیز باید بدانید/ از حضور پرشمار سینماگران ایرانی و فیلم های بدون پروانه نمایش تا اظهارات عجیب آلبرتو باربرا در خصوص کشورمان!

  سینماپرس: هفتاد و نهمین جشنواره فیلم ونیز در حالی فردا (چهارشنبه نهم شهریور) آغاز به کار خواهد کرد که یکی از نکات قابل تأمل این رویداد سینمایی حضور پرشمار سینماگران ایرانی است و از سوی دیگر مسئولان این جشنواره اعلام کرده اند مهمانان دیگر نیازی به نشان دان گواهی واکسیناسیون با نتیجه آزمایش کرونا برای شرکت در این جشنواره ندارند.

 • خانه سینما ۱۴۰۱-۰۶-۰۶ ۱۱:۰۵

  روزهای پرتنش و آینده مبهم خانه سینما؛

  ماجرای استعفای سریالی مدیران خانه سینما در آستانه انتخابات هیأت مدیره چیست؟/ از ایجاد شائبه دخالت تا تلاش برای سرپوش گذاشتن بر ناکارآمدی!

  سینماپرس: در حالی که طی روزهای اخیر مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره خانه سینما به ترتیب خبر استعفای خود را رسانه ای کردند و مواردی همچون دخالت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر انتخابات هیأت مدیره این نهاد و تائید صلاحیت‌های نامزدها را به‌ عنوان دلیلی برای استعفای شان برشمردند، شواهد حاکی از آن است این نهاد که سال های متمادی است اندک خدمات صنفی و رفاهی به اعضای خود ارائه نکرده و بیشتر محلی برای سیاسی کاری شاه نشینانش بوده دست به یک بازی رسانه ای زده تا در آستانه انتخابات مظلوم نمایی کرده و سرپوشی بر تمامی کاستی ها و انفعالات آن بگذارد!

 • کوزوو-دوزیست-سازمان سینمایی ۱۴۰۱-۰۵-۱۸ ۱۴:۲۴

  مصداقی دیگر از حضور پُرقدرت جریان «نفوذ فرهنگی»؛

  توهین آشکار به مقدسات با بدعت سازمان سینمایی/ آغاز اکران دو فیلم کمدی جدید تنها سه روز پس از «عاشورای حسینی»!

  سینماپرس: مدیران سینمایی دولت سیزدهم در اقدامی عجیب که بیش از هر چیز بر حضور پُرقدرت جریان «نفوذ فرهنگی» صحه می‌گذارد؛ در تصمیمی که توهینی آشکار به مقدسات و بی توجهی به سوگواری مردم متدین و امت انقلابی ایران اسلامی برای سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفای ایشان است، چشم خود را بر اکران دو فیلم سینمایی جدید کمدی همزمان با روز سیزدهم محرم الحرام بستند.

 • فیلم سینمایی «بازیوو» ۱۴۰۱-۰۵-۱۱ ۱۱:۳۶

  نگاهی به فیلم در حال اکران «بازیوو»؛

  یدک کشیدن عنوان «فانتزی» برای توجیه پیام‌های «غیر بهداشتی»

  سینماپرس: «بازیوو» عنوان اثری در تقابل مستقیم با «سبک زندگی اسلامی و ایرانی» است. فیلمی موزیکال و کمدی و به ظاهر در «ژانر کودک» که در سال ۱۳۹۷ هجری‌شمسی تولید شده و سعی دارد تا با یدک کشیدن عنوان «فانتزی» القای هر مفهومی به روح و روان مخاطبان خود را موجه جلوه دهد.

 • چهارمین روز سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان ۱۴۰۱-۰۵-۰۴ ۱۲:۳۰

  شنیده هایی از دور باطل مدیران ناکارآمد!

  «باشگاه فیلم کودک» جایگزین «مرکز توسعه سینمای کودک»، «شورای راهبردی سینمای کودک» و... می شود؟/ نام های جدید به کام چه کسانی خواهد بود؟

  سینماپرس: بلاتکلیفی های سینمای کودک دامنه دار است؛ طی سال های اخیر حضور مدیران ناکارآمد و بی درایت در سینمای کشور باعث تأسیس شوراها و نهادهای ناکارآمدی همچون «مرکز توسعه سینمای کودک»، «شورای راهبردی سینمای کودک» و... شد که جز تاراج بیت المال به اسم سینمای کودک و انتفاع عده قلیلی از سینماگران وابسته به مدیران وقت دستاورد دیگری نداشت! بر اساس برخی شنیده ها اینک مدیران جدید و ناآشنا با سینما در بنیاد سینمایی فارابی به جای چاره جویی برای رفع استمرار بحران در سینمای کودک و نوجوان درست جا پای مدیران قبلی گذاشته اند و می خواهند با هزینه کرد از بیت المال مرکز جدیدی تحت عنوان «باشگاه فیلم کودک» تأسیس کنند که به نظر می رسد همچون مراکز و شوراهای پیشین هیچ دستاوردی برای سینمای کودک و نوجوان نخواهد داشت و تنها عده محدودی افراد از آن کسب منفعت خواهند کرد.

 • خانه سینما ۱۴۰۱-۰۵-۰۲ ۱۱:۰۶

  چه خبر از خانه سینما؟

  از شعله ور شدن آتش اختلاف در صنوف موازی تا تلاش شاه نشینان برای ابقای خود در انتخابات پیش رو!/ انفعال سازمان سینمایی ادامه دارد؟!

  سینماپرس: شنیده ها حاکی از آن است که هیأت مدیره خانه سینما در تخلفی آشکار و برخلاف اساسنامه خانه سینما طی دعوتنامه ای از برخی صنوف ضمن دعوت برای حضور آن ها در مجمع عمومی، متذکر شده که آن ها حق معرفی نامزد و حق رأی در این مجمع را ندارند! این تخلف آشکار در حالی صورت می گیرد که از حضور غیرقانونی مدیرعامل مدت زیادی می گذرد و در این میان دستگاه های مرتبط مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان سینمایی، سازمان بازرسی کل کشور و وزارت کار عملکردی منفعلانه داشته اند.

 • فیلم سینمایی عنکبوت مقدس ۱۴۰۱-۰۳-۰۲ ۱۳:۵۶

  نگاهی به فیلم «عنکبوت مقدس»؛

  تصویرسازی غرب پسند از قاتل عنکبوتی به عنوان قهرمان ملی و مذهبی! / معرفی ایرانیان به عنوان افرادی شیطان صفت؛ اقدامی سینمایی یا بازی سیاسی؟

  سینماپرس: «عنکبوت مقدس» به کارگردانی علی عباسی در حالی در هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد که تصویری به شدت غلوشده از ایران درست مانند آنچه در «سنگسار ثریا»، «بدون دخترم هرگز» و امثالهم شاهد بودیم در آن نمایش داده شد!

 • جشنواره فیلم کن ۱۴۰۱-۰۲-۲۶ ۱۱:۲۱

  سینماپرس گزارش می دهد؛

  هرآنچه از هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن باید بدانید/ از حضور پرشمار سینماگران ایرانی تا خداحافظی با پروتکل های بهداشتی کرونایی!

  سینماپرس: هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن در حالی آغاز به کار خواهد کرد که یکی از نکات قابل تأمل این رویداد سینمایی حضور پرشمار سینماگران ایرانی است و از سوی دیگر مسئولان این جشنواره اعلام کرده اند مهمانان دیگر نیازی به نشان دان گواهی واکسیناسیون با نتیجه آزمایش کرونا برای شرکت در این جشنواره ندارند؛ بدین ترتیب هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن اولین جشنواره سینمایی جهان خواهد بود که رسماً با پروتکل های بهداشتی کرونایی خداحافظی می کند!

 • چهارمین روز سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان ۱۴۰۱-۰۲-۲۵ ۱۲:۳۴

  بحران در سینمای کودک و نوجوان؛

  «غربت» سینمای کودک در سایه «غفلت» مدیران سینمایی!/ شوآف های بنیاد سینمایی فارابی ادامه دارد...

  سینماپرس: در حالی که بیش از شش ماه از روی کار آمدن مدیران جدید سینمای کشور می گذرد و آن ها در این مدت در خصوص تمامی بخش ها و ارکان سینما تصمیماتی گرفته و سخنانی را گفته اند، سینمای بحران زده کودک و نوجوان در سایه «غفلت» مدیران سینمایی دچار «غربت» شده؛ مدیران نه تنها در مورد اهداف شان برای آینده سینمای کودک و نوجوان سخنی نگفته اند بلکه در راستای شوآف های دامنه دار دولت حسن روحانی که کارگروه ها و شوراهای بودجه بربادده برای سینمای کودک تشکیل می شدند و در نهایت هیچ کارآیی نداشتند، کارگروه ارزیابی و برنامه‌ریزی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به منظور ارزیابی و برنامه‌ریزی این جشنواره تشکیل شده تا احتمالاً همچون سال های قبل شاهد هدررفت بودجه های بیت المال برای این جشنواره بدون کارکرد باشیم!

 • فیلم های مطرح سینمای جهان در سال ۲۰۲۱-۳ ۱۴۰۱-۰۱-۱۵ ۱۰:۳۰

  مطرح ترین فیلم های سینمای جهان در سالی که گذشت - بخش پایانی

  از انیمیشن مستند روایتگر زندگی یک پناهنده افغانستانی تا نمایش آثار مهم در ونیز ۲۰۲۱

  سینماپرس: در سال ۲۰۲۱ و ماه های نخست سال ۲۰۲۲ که همچنان جهان درگیر کرونا با سویه‌های جدید و متفاوت بود، انسان به ناگزیر راهکارهایی برای بازگشت به زندگی عادی در کنار ادامه شیوع این ویروس یافت و سینما نیز برای دستیابی به شرایطی بهتر و عبور از بحران چالش‌های بسیاری را پشت سر گذاشت و به طور کل همه این تلاش‌ها باعث شد که سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ در سینما سال پربارتری را شاهد باشیم.

 • فیلم سینمایی رویداد ۱۴۰۱-۰۱-۱۴ ۱۰:۲۱

  نگاهی به برترین فیلم ونیز ۲۰۲۱؛

  «رویداد» تاریخ مصرف‌گذشته و محافظه‌کار!

  سینماپرس: «رویداد» جدیدترین فیلم سینمایی آدری دیوان فیلمساز زن فرانسوی که توانست شیر طلای جشنواره فیلم ونیز را در سال ۲۰۲۱ از آن خود کند و پس از فیلم «تیتان» که نخل طلای کن را از آن خود کرد توانست دومین فیلم فرانسوی موفق سال ۲۰۲۱ باشد.

 • فیلم سینمایی تیتان ۱۴۰۱-۰۱-۱۲ ۰۹:۵۸

  نگاهی به فیلم برنده نخل طلای کن؛

  «تیتان» یک ایده تلف شده با نگاهی رادیکال اما ابتر

  سینماپرس: ژولیا دوکورنو کارگردان جوان فرانسوی که در سال ۲۰۱۶ با فیلم سینمایی «خام» توانست توجهات را به خود جلب کند در سال ۲۰۲۱ در دومین تجربه کارگردانی‌اش با فیلم «تیتان» موفق به کسب جایزه نخل طلای کن شد.

 • فیلم های مطرح سینمای جهان در سال ۲۰۲۱-۲ ۱۴۰۱-۰۱-۰۹ ۱۳:۴۱

  مطرح ترین فیلم های سینمای جهان در سالی که گذشت - بخش دوم

  درخشش سینماگران آسیایی و مطرح شدن فیلمسازان کمتر دیده شده اروپایی

  سینماپرس: در سال ۲۰۲۱ و ماه های نخست سال ۲۰۲۲ که همچنان جهان درگیر کرونا با سویه‌های جدید و متفاوت بود، انسان به ناگزیر راهکارهایی برای بازگشت به زندگی عادی در کنار ادامه شیوع این ویروس یافت و سینما نیز برای دستیابی به شرایطی بهتر و عبور از بحران چالش‌های بسیاری را پشت سر گذاشت و به طور کل همه این تلاش‌ها باعث شد که سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ در سینما سال پربارتری را شاهد باشیم.

 • فیلم سینمایی قدرت سگ ۱۴۰۱-۰۱-۰۹ ۱۳:۳۹

  نگاهی به بهترین فیلم درام گلدن گلوب؛

  «قدرت سگ»؛ یک وسترن فمینیستی!

  سینماپرس: جدیدترین فیلم جین کمپیون کارگردان صاحب‌نام استرلیایی که با فیلم «پیانو» توانست نخل طلای کن را از آن خود کند وسترنی است که ضد ژانر عمل می‌کند.

 • مهمترین فیلم های سال ۲۰۲۲-بخش دوم ۱۴۰۱-۰۱-۰۸ ۱۱:۰۸

  معرفی مهمترین فیلم های سینمایی سال ۲۰۲۲ - بخش دوم

  از «قاتلان ماه شب چهارده» اسکورسیزی تا «باردو» آلخاندرو گونزالس ایناریتو/ کدام فیلم ها در جشنواره های مطرح دنیا خواهند درخشید؟

  سینماپرس: هر سال با نگاهی به لیست فیلم هایی که از کارگردان های مطرح دنیا برای اکران و رقابت در جشنواره ها مطرح می شود شور و شوقی برای علاقه مندان واقعی سینما به وجود می آید که قرار است فیلم هایی از فیلمسازان محبوبشان را در این سال ببینند. سینماپرس طی یک مقاله ۲ بخشی تلاش کرده تا مخاطبان خود را با مهمترین فیلم هایی سال ۲۰۲۲ آشنا کند.

 • فیلم سینمایی ماشین مرا بران ۱۴۰۱-۰۱-۰۵ ۰۹:۴۳

  نگاهی بر بهترین فیلم خارجی زبان گلدن گلوب؛

  «ماشین مرا بران» بدهکار به سینما و ادبیات/ فیلمی پرحرف و الکن در بیان مضمون!

  سینماپرس: «ماشین مرا بران» فیلم زیاد از حد جدی گرفته شده ریوسوکه هاماگوچی که اقتباسی از رمان هاروکی موراکامی است در سال ۲۰۲۱ توانست جوایز معتبری چون بهترین فیلمنامه جشنواره کن و بهترین فیلم بین‌المللی گلدن گلاب را از آن خود کند.

 • مهمترین فیلم های سال ۲۰۲۲-بخش اول ۱۴۰۰-۱۲-۲۲ ۱۰:۰۹

  معرفی مهمترین فیلم های سینمایی سال ۲۰۲۲ - بخش اول

  ۲۰۲۲ سال پربار در حوزه سینمای وحشت/ از «جنایات آینده» کراننبرگ تا «نه» جردن پیل

  سینماپرس: هر سال با نگاهی به لیست فیلم هایی که از کارگردان های مطرح دنیا برای اکران و رقابت در جشنواره ها مطرح می شود شور و شوقی برای علاقه مندان واقعی سینما به وجود می آید که قرار است فیلم هایی از فیلمسازان محبوبشان را در این سال ببینند. سینماپرس طی یک مقاله ۲ بخشی تلاش کرده تا مخاطبان خود را با مهمترین فیلم هایی سال ۲۰۲۲ آشنا کند.

 • یازدهمین روز چهلمین جشنواره فیلم فجر ۱۴۰۰-۱۲-۰۷ ۱۱:۰۹

  چه خبر از شفاف سازی چهلمین جشنواره فجر؟

  علیرغم وعده ها خبری از شفاف سازی نیست/ نه اسامی و آمار رسانه ها منتشر شد نه دستور خزاعی به نقاش زاده برای شفاف سازی در خصوص جمع آوری آرای مردمی به نتیجه رسید!

  سینماپرس: علیرغم آنکه مدیران و دست اندرکاران سازمان سینمایی و چهلمین جشنواره فیلم فجر به کرات وعده شفاف سازی در حوزه های مختلف را داده بودند متأسفانه تاکنون و پس از گذشت روزها از پایان برگزاری این رویداد سینمایی در هیچ زمینه ای شفاف سازی صورت نگرفته است؛ این در حالی است که بنا به یک سنت پسندیده طی سال های اخیر تمامی مسائل جشنواره به صورت شفاف در اختیار رسانه ها قرار می گرفت؛ از اسامی درخواست کنندگان کارت سینمای رسانه ها تا اسامی دریافت کنندگان این کارت ها؛ از میزان هزینه کرد برای جشنواره تا شفافیت در خصوص آرای مردمی و...

 • یازدهمین روز چهلمین جشنواره فیلم فجر ۱۴۰۰-۱۱-۳۰ ۱۱:۳۳

  آسیب شناسی چهلمین جشنواره فیلم فجر؛

  مشکلات عمده چهلمین جشنواره فیلم فجر چه بود؟/ از غیبت دبیر و عدم شفاف سازی در خصوص مسائل اجرایی تا بی تدبیری در روزهای قرمز کرونایی

  سینماپرس: در حالی که انتظار می رفت چهلمین جشنواره فیلم فجر در سال رسیدن به بلوغ و تکامل خود با درایت، نظم و انضباط ویژه برگزار شود، اشکالات ساختاری و محتوایی در این رویداد سینمایی خارج از انتظار بود به نحوی که عده ای از منتقدان و اهالی رسانه که سال های متمادی سابقه حضور در این رویداد سینمایی را داشتند موکداً تأکید می کردند که یکی از ضعیف ترین دوره های جشنواره فجر را شاهد هستند. وعده های مسئولان جشنواره تقریباً در اکثر موارد محقق نشد و ابهام و تیرگی جای شفاف سازی را گرفت؛ در این یادداشت سعی شده نگاهی گذرا به برخی از مهمترین مشکلات چهلمین جشنواره فیلم فجر داشته باشیم.

 • فیلم سینمایی موقعیت مهدی باکری ۱۴۰۰-۱۱-۱۸ ۱۲:۱۶

  نگاهی به فیلم سینمایی «موقعیت مهدی»

  استشمام خوش رایحه «ژانر دفاع مقدس» در «جشنواره چهلم»

  سینماپرس: فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» سوای نظر از تمام کاستی‌های خود، همچنان به عنوان اثری موفق ظاهر می‌شود که توانسته به ترکیب سه عنصر قوام‌بخش «حس» و «شهود» و «سرگرمی» دست پیدا کند. «فرمولی طلایی» که می‌تواند هر اثری را بر روی «پرده نقره‌ای سینما» به اثری شاخص مبدل سازد.

 • فیلم سینمایی «دسته دختران» ۱۴۰۰-۱۱-۱۶ ۱۳:۴۶

  نگاهی به فیلم سینمایی «دسته دختران»

  اثری که ضعف بُنیه مدیریت در عرصه تولیدات سینمایی دفاع مقدس را افشا می‌کند

  سینماپرس: فیلم سینمایی «دسته دختران» عنوان اثری است که پس از گذشت سال‌ها موفق شده تا باردیگر اسم «حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی» را در تیتراژ یک «فیلم سینمایی» با موضوع «جنگ» و «دفاع مقدس» بیاورد و شاید مهم‌تر آن باشد که «بنیاد سینمایی فارابی» را هم شریک «حوزه هنری» در تولید یک «فیلم سینمایی» ساخته است!

 • فیلم سینمایی علف زار ۱۴۰۰-۱۱-۱۳ ۱۵:۴۶

  نگاهی به فیلم سینمایی «علفزار»

  از ترویج «سکولاریسم» تا قباحت زدایی در بیان «ناهنجاری‌های اجتماعی»

  سینماپرس: فیلم سینمایی «علفزار» خواسته یا ناخواسته ساختار حاکمیت را هدف قرار داده و اگر چه سعی دارد تا با اعمال اصلاحات ابلاغی و حتی با آوردن یک جمله آن هم به صورت نریشن و در پایان اثر، از غلظت آن بکاهد؛ اما این تک جمله نمی‌تواند تغییری در ذهنیت شکل گرفته در طول فیلم ایجاد نماید.

 • چهلمین جشنواره فیلم فجر-سیمرغ ۱۴۰۰-۱۱-۰۲ ۱۲:۱۶

  چه خبر از جشنواره فجر؟

  از کم توجهی به حق فیلمسازان مستند و کوتاه تا ادامه فرآیند کوچک سازی فجر انقلاب/ علامت سوأل بزرگ در خصوص چگونگی تماشای فیلم های جشنواره توسط برخی منتقدان!

  سینماپرس: در حالی که کمتر از ۱۰ روز به آغاز چهلمین جشنواره فیلم فجر باقی مانده حواشی این رویداد سینمایی پررنگ تر از متن شده که در یادداشت پیش رو به برخی از این حواشی از جمله عدم برگزاری نشست خبری دبیر جشنواره، عدم اعلام اسامی هیأت داوران، عدم پاسخ به درخواست فیلمسازان برای نمایش آثارشان در بخش خارج از مسابقه، اجحاف در حق فیلمسازان مستند و کوتاه و عدم نمایش آثارشان در کاخ رسانه و... اشاره کرده ایم.

 • چهلمین جشنواره فیلم فجر-شهرک-هناس-ضد-علفزار-لایه های دروغ-ماهان-مرد بازنده-ملاقات خصوصی-موقعیت مهدی-نگهبان شب-نمور ۱۴۰۰-۱۰-۱۹ ۱۰:۴۰

  آشنایی با فیلم های چهلمین جشنواره فیلم فجر- بخش دوم

  از ورود به پرونده جنجالی سال های اخیر تا رشادت های لشکر ۳۱ عاشورا در قاب سینما و رونمایی از یک فیلم اکشن ایرانی-فنلاندی

  سینماپرس: در مقاله پیش رو سعی کرده ایم ضمن معرفی فیلم های حاضر در جشنواره، مروری به کارنامه فیلمسازان و میزان استقبال از آثار قبلی آن ها را داشته باشیم. یکی از نکات قابل تأمل در این دوره جشنواره حضور آقازاده ها در مقام کارگردان است!

 • چهلمین جشنواره فیلم فجر-۲۸۸۸-بدون قرار قبلی-برف آخر-بی رویا-بی مادر-بیرو-خائن کشی-درب-دسته دختران-شادروان-شب طلایی ۱۴۰۰-۱۰-۱۵ ۱۱:۰۵

  آشنایی با فیلم های چهلمین جشنواره فیلم فجر- بخش اول

  از رشادت های افسر کنترل هواپیمای شکاری تا زندگی بیرانوند دروازه بان محبوب/ کدام فیلم برنده سیمرغ خواهد شد؟

  سینماپرس: هر ساله با نزدیک شدن به موعد جشنواره فیلم فجر، به دلیل حضور برخی چهره ها و همینطور محتوای آثار حاضر در این رویداد سینمایی، کنجکاوی های بسیاری در موردآن برانگیخته می شود و از مدت ها قبل بحث اینکه کدام فیلم برنده سیمرغ خواهد شد داغ می شود! در مقاله پیش رو سعی کرده ایم ضمن معرفی فیلم های حاضر در جشنواره، مروری به کارنامه فیلمسازان و میزان استقبال از آثار قبلی آن ها را داشته باشیم تا بتوانیم به پیش بینی بهتری برای وضعیت آثارشان در جشنواره پیش رو برسیم.

 • جشنواره فیلم فجر 1399 ۱۴۰۰-۱۰-۱۳ ۱۱:۰۲

  اقدامی شایسته به نفع شکوه جشنواره فجر انقلاب؛

  بخش «خارج از مسابقه» را به چهلمین جشنواره فیلم فجر بازگردانید/ کوچک و خنثی سازی جشنواره به نفع هیچ کس نیست!

  سینماپرس: جشنواره فیلم فجر پر اهمیت ترین رویداد سینمایی کشور است؛ اینک همزمان با ۴۰ سالگی و تکامل این رویداد سینمایی و همزمان با ایام پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی شایسته است مسئولان جشنواره کام هنرمندان و اهالی رسانه را شیرین کنند و برای رونق بخشی و شکوه بیشتر به جشنواره فجر انقلاب، امکان نمایش برای فیلم های خارج از مسابقه را در سینمای اصلی رسانه ها فراهم آورند تا به این ترتیب فیلم های جامانده از جشنواره امکان ارزیابی توسط اهالی رسانه و منتقدان را داشته باشند.