شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۴

در برنامه «نسل امروز» مطرح شد؛

ذوالقدر: مهریه سنگین ضمانت اجرا ندارد/عیوضی: شروط ضمن عقد در جامعه نیاز به فرهنگسازی دارد

برنامه نسل امروز

سینماپرس: آسیب های مهریه بالا برای زنان و راهکارهای جایگزین آن در برنامه «نسل امروز» بررسی شد.

به گزارش سینماپرس، برنامه «نسل امروز» این هفته جمعه ۲۸ تیر ماه با موضوع مهریه (آسیب شناسی مسئله‌ای در حوزه ازدواج جوانان) با حضور سیده فاطمه ذوالقدر سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، فاطمه رهبر نماینده ادوار مجلس و سمانه عیوضی فعال رسانه‌ای با اجرای امیرابراهیم رسولی روی آنتن شبکه پنج رفت.
سیده فاطمه ذوالقدر سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در ابتدای برنامه گفت: مهریه در شرع و عرف در نظر گرفته شده است و تاکیداتی در آیاتی از قرآن کریم بر تعیین مهریه وجود دارد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: فرهنگ مهریه را کی داده و کی گرفته اشتباه است، زیرا با این تفکر طبق اسلام ازدواج باطل است.

وی با اشاره به اینکه مهریه باید طوری تعیین شود که توان پرداخت آن وجود داشته باشد، افزود: تعیین مهریه بالای فرهنگی اشتباه است.

ذوالقدر تاکید کرد: اعتقاد زنان مبنی بر اینکه حق و حقوق خود را می‌توانیم با تعیین مهریه بالا تامین کنیم اشتباه است، زیرا در این رابطه شروط ضمن عقد مشخص شده است و ضمانت اجرایی بالاتری دارد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: زن می تواند به جای اینکه مهریه بالا طلب کند، در شروط ضمن عقد از جمله حق مسکن، اشتغال و... را دریافت کند و در هنگام طلاق اموال تقسیم شود.

وی ادامه داد: میزان مراجعه به دادگاه‌ها و آمار طلاق نشان دهنده این است که مهریه سنگین ضمانت اجرا ندارد و نمی‌تواند مانعی برای جلوگیری از طلاق شود.

ذوالقدر گفت: مهریه ضمانت اجرا ندارد و راه‌های فرار از قانون برای مرد وجود دارد تا حق زن را ندهند از سوی دیگر شروط ضمن عقد ضمانت اجرای بیشتری دارد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: قانون مدنی ۱۱۱۹ نیز وجود دارد که زوجین می‌توانند به همراه شروط ضمن عقد، شروط دیگری را نیز تعیین کنند.

وی ادامه داد: افراد در زندگی نیز باید از اسلام، ائمه اطهار (ع) و قرآن الگو بپذیرند و یکی از راه‌های آن این است که نباید با مهریه سنگین مانعی برای ازدواج جوانان شوند.

ذوالقدر گفت: نمی‌خواهیم در حق زن ظلم کنیم و بگوییم مهریه را کم در نظر بگیرید، اما اگر مرد استطاعت مالی دارد می‌تواند مال زیادی به عنوان مهریه در نظر بگیرد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: در قانون سقف مهریه ۱۱۰ سکه تعیین شده است البته در صورت استطاعت مالی مرد باید مهریه بیشتر از آن را پرداخت کند.

وی با اشاره به اینکه ضمانت اجرای مهریه ۱۱۰ سکه است، ادامه داد: اگر مرد توان پرداخت نداشته باشد قسط بندی و بحث تعدیل مهریه مطرح می‌شود.

ذوالقدر گفت: جهش قیمت سکه مشکلاتی را نیز به وجود آورده و باعث شده مردان اقساط مهریه را نتوانند پرداخت کنند از این رو زندانیان مهریه افزایش پیدا کرده است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: دادخواست تعدیل مهریه زمان زیادی می‌برد از این رو در مجلس به دنبال آن هستیم که پروسه تعدیل مهریه سریع انجام شود.

وی تاکید کرد: بانوان می‌توانند به جای مهریه سنگین، شروطی را تعیین کنند البته در این زمینه نیز فرهنگ سازی نشده است و بسیاری از بانوان درباره شروط اطلاعی ندارند.

ذوالقدر با بیان اینکه مهریه باید معقول باشد و مشکلاتی را به وجود نیاورد، افزود: مواردی از جمله شناخت می‌تواند ضمانت اجرایی بیشتری نسبت به مهریه داشته باشد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: در کمیته زن و خانواده کمیسیون فرهنگی مجلس، طرحی را آماده کرده ایم مبنی بر ۶ ساعت آموزش اجباری قبل از ازدواج تا این طرح را بگذرانند.

وی با اشاره به اینکه این طرح در برخی از استان‌ها اجرا شده و آمار طلاق نیز کاهش پیدا کرده است، گفت: آموزش در زمینه ازدواج به مسائل حقوقی، قضایی و اخلاقی در این حوزه کمک می‌کند.

ذوالقدر تاکید کرد: صحبت‌هایی در مجلس مبنی بر محدود شدن مهریه تا سقف ۱۴ سکه مطرح و با این موضوع مخالفت شد، زیرا نمی‌توان بدون اعطای ضمانت دیگری مهریه را برای بانوان محدود کرد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه محدود شدن مهریه تا سقف ۱۱۰ سکه مطلوب است و درباره ازدواج‌های فضای مجازی گفت: ضمانت اجرای ازدواج‌های فضای مجازی برای ما جای سوال است، زیرا شناخت به صورت حقیقی اتفاق نمی‌افتد و اگر بدون شناخت و تحقیق باشد مشکل ایجاد می کند.

ذوالقدر با بیان اینکه باید شناخت در فضای حقیقی اتفاق بیفتد، ادامه داد: اعتماد سازی، شناخت و اخلاق در ازدواج اهمیت دارد.
عیوضی: باید درباره شروط ضمن عقد در جامعه و میان خانواده‌ها فرهنگ سازی شود

سمانه عیوضی فعال رسانه‌ای اظهار کرد: دلایل درخواست مهریه بالا از سوی بانوان باید بررسی شود، البته مهریه بالا می‌تواند تنوع طلبی مردان را کنترل و طلاق‌های آسان را مهار کند.

وی گفت: در صورت تعیین مهریه بالا مرد نمی‌تواند به راحتی زن را طلاق دهد و در مقابل مرد می‌تواند بازدارنده باشد.

این فعال رسانه‌ای بیان کرد: پس از ازدواج تمامی حقوق زنان اعم از حق تحصیل، حق حضانت اولاد، حق مسکن، حق طلاق، حق خروج از کشور، حق اشتغال در اختیار مرد قرار می‌گیرد.

عیوضی با اشاره به اینکه در مقابل مهریه خانواده‌ها می‌توانند شروط ضمن عقد را در نظر بگیرند، ادامه داد: مهریه بالا برای همه خانواده‌ها تعریف یکسانی ندارد البته طبق شرایط فعلی و نرخ سکه مهریه‌ای که امروز بالا تلقی می‌شود در گذشته اینگونه نبوده است.

این فعال رسانه‌ای افزود: قانون حمایت از خانواده در پرداخت مهریه از آقایان نیز حمایت کرده است و مردان می‌توانند مهریه را به صورت اقساطی پرداخت کنند.

وی بیان کرد: تعیین میزان مهریه به شرایط اقتصادی مرد نیز بستگی دارد البته سقف ۱۱۰ سکه در قانون برای مهریه تعریف شده است، اما اگر مرد استطاعت مالی داشته باشد باید مهریه تعیین شده بیش از این مقدار را نیز پرداخت کند.

عیوضی تاکید کرد: قبل از بحث کاهش مهریه باید درباره شروط ضمن عقد در جامعه و میان خانواده‌ها فرهنگ سازی شود.

این فعال رسانه‌ای گفت: راهکارهایی می‌توان در مقابل مهریه‌های سنگین در نظر گرفت تا زن بتواند از این طریق حقوق خود را تامین کند.

وی با اشاره به اینکه مهریه بالا می‌تواند در یک زندگی در مقابل حقوقی که مردان بعد از ازدواج در اختیار دارند، تعادل ایجاد کند، گفت: مهریه برای زنان در شرایط فعلی جامعه از ترس آینده تبدیل به ابزار شده است از این رو درخواست مهریه بالا دارند.

عیوضی در پایان تاکید کرد: برای بحث کاهش مهریه و یا مهریه معقول می‌توان حق طلاق را به بانوان داد و فقط اموالی که در زندگی مشترک شان بدست آوردن در هنگام طلاق تقسیم شود.
رهبر: باید در بحث مهریه فرهنگ‌سازی شود

فاطمه رهبر نماینده ادوار مجلس بیان کرد: مهریه کم و یا زیاد خوب است، زیرا طبق دستورات دینی و آیات قرآنی مهریه حق زن محسوب می‌شود.

نماینده ادوار مجلس ادامه داد: در قرآن آمده است مهریه هدیه‌ای برای زنان است و مرد باید آن را به زن پرداخت کند.

وی تاکید کرد: مهریه را کی داده و کی گرفته یک ضرب المثل قدیمی است، زیرا در گذشته صحبت گرفتن مهریه مطرح نبود، اما در سال‌های اخیر برخی‌ها از بحث مهریه سوء استفاده کردند.

رهبر گفت: مهریه به زمان طلاق معطوف نیست و پرداخت مهریه بعد از طلاق و یا ازدواج شرایط خاص خود را دارد.

نماینده ادوار مجلس با تاکید بر اینکه باید در بحث مهریه فرهنگ‌سازی شود، افزود: در گذشته میزان نرخ سکه همانند امروز نبود و اعداد مقدسی مانند ۳۱۳ سکه بهار آزادی مطرح بود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به نرخ سکه معادل ۳۱۳ سکه رقم نجومی می‌شود و در این زمینه فرهنگ سازی اهمیت دارد، البته بخشی از آن به چشم و هم چشمی برمی گردد.

رهبر گفت: درخواست مهریه بالا به دلیل نگرانی بانوان از طلاق زودرس است، زیرا مرد با وجود مهریه‌های پایین می‌تواند به راحتی زن را طلاق دهد.

نماینده ادوار مجلس بیان کرد: در بحث فرهنگ سازی همه نهادها از جمله صدا و سیما و مسئولان می‌توانند نقش آفرینی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه مهریه عندالمطالبه است و زن هر موقع که بخواهد می تواند مهریه را طلب کند، ادامه داد:وقتی مهریه عندالاستطاعه باشد یعنی زمانی که مرد توان پرداخت داشته باشد مهریه را به زن می‌دهد و این را می‌توان در شروط ضمن عقد آورد.

رهبر بیان کرد: سوء استفاده‌هایی در بحث مهریه شده است و در سال‌های گذشته مهریه‌های عجیبی ثبت شد از این رو اعتراضاتی در مجلس هفتم صورت گرفت و باعث شد بخشنامه‌هایی به ادارات ثبت از سوی قوه قضاییه ابلاغ شود و جلوی ثبت مهریه‌های نامتعارف گرفته شد.

نماینده ادوار مجلس تصریح کرد: مجلس در دوره نهم قانون حمایت از خانواده ماده ۲۲ را تصویب کرد، از این رو اگر زن درخواست دریافت مهریه داشته باشد و مرد توان پرداخت آن را نداشته باشد، سقف مهریه ۱۱۰ سکه است.

وی تاکید کرد: اگر مرد توان مالی داشته باشد، باید تمام مهریه مشخص شده را پرداخت کند، اما این قانون از شدت مشکلات در این حوزه کاست و از حدود ۵ هزار زندانی مهریه، نیمی از آن‌ها آزاد شدند.

رهبر گفت: دولت و خیران می‌توانند برای بحث مهریه سرمایه گذاری کنند و صندوق ذخیره‌ای برای مهریه و نفقه تعریف کنند، همچنین دولت می‌تواند وام‌هایی را نسبت به پرداخت مهریه در نظر گیرد.

نماینده ادوار مجلس خطاب به «نسل امروزی‌ها» تاکید کرد: هیچکس با نگاه تلخ وارد زندگی نمی‌شود، اما از روی بی تدبیری کار به جای تلخ رسیده است و با خانواده‌های خود مشورت کنند، قطعاً ضرر نخواهند کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.