پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۴:۲۸

در سن ۸۱ سالگی؛

«حسین کاشیان» درگذشت

حسین کاشیان

سینماپرس: حسین کاشیان هنرمند پیشکسوت عرصه تجسمی که به دلیل عارضه مغزی در بیمارستان بستری بود، ۱۷ خرداد درگذشت.

به گزارش سینماپرس، حسین کاشیان هنرمند پیشکسوت نقاش و خوشنویس که از ابتدای اردیبهشت به دلیل سکته مغزی و تبعات آن در بیمارستان شریعتی تهران بستری بود، روز گذشته ۱۷ خردادماه دار فانی را وداع گفت.

کاشیان در سال‌های ۱۳۶۱ و ۱۳۶۲ به عنوان رئیس موزه هنرهای معاصر تهران در مقطع پس از پیروزی انقلاب اسلامی مشغول به کار شد و پس از آن به عنوان کارشناس آثار هنری در اداره کل هنرهای تجسمی به فعالیت پرداخت. وی همچنین یکی از نخستین هنرمندان ایرانی بود که آثارش به حراج کریستیز راه یافت.

کاشیان از شاگردان مکتب فرشچیان بود و یکی از نخستین هنرمندان ایرانی بود که آثارش به حراج کریستیز راه یافت و در سال ۱۹۸۶ با اثری به نام Homage to Omar Khayyam به قیمت ۳۹,۴۰۰ دلار، در سال ۲۰۰۳ با اثری به نام Angels و برآورد قیمتی ۸ هزار تا ۱۲ هزار موفق به فروش ۲۲ هزار و ۵۰۰ دلاری شد. این هنرمند همچنین در سال ۲۰۰۸ نیز با یک اثر بدون عنوان در این حراج بین المللی حاضر و موفق به فروش ۲۲ هزار و ۵۰۰ دلاری شد.

بر این اساس، در پی درگذشت استاد حسین کاشیان، هنرمند شناخته‌شده عرصه نقاشی و خوشنویسی و همکار سابق اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی پیام تسلیتی را صادر کرد.

متن این پیام بدین شرح است:

«انا لله و انا الیه راجعون

با نهایت تاثّر و تالّم، خبر تلخ درگذشت همکار گرانقدر و هنرمند شناخته‌شده عرصه هنرهای تجسمی، زنده‌یاد حسین کاشیان را دریافت کردم.

مرحوم کاشیان در طول دوران حیات خود علاوه بر خلق آثار هنری ارزنده و چشم‌نواز در زمینه‌هایی چون نقاشی و خوشنویسی، سالیان متمادی به عنوان کارشناس آثار هنری با اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری داشت و پیش از آن نیز در کسوت رئیس موزه هنرهای معاصر تهران در مقطع پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، منشأ خدمات و اقدامات اثرگذار بسیاری شد.

بی‌تردید، یاد و خاطره این همکار و هنرمند ارجمند در کنار شمایل آثار و خدمات ماندگار او همواره در قلب اهالی هنردوست سرزمین هنر خیزمان ایران اسلامی، جاودان خواهد ماند.

اینجانب، ضمن ابراز تسلیت و هم‌دردی با خانواده مکرّم کاشیان، جامعه هنرهای تجسمی کشور و نیز همکاران سوگوارم در اداره کل هنرهای تجسمی و موزه هنرهای معاصر، از پیشگاه خالق رحمان برای آن فقید سعید، رحمت و مغفرت و برای کلیه بستگان معزّا، صبر و اجر مسئلت می‌نمایم.

محمد خراسانی‌زاده مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی»

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.