چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۸:۱۵

رییس سازمان صدا و سیما:

مساله‌ی خارج شدن آرشیو صداوسیما از کشور قصه‌ی دردناکی دارد/تلاش‌مان را می‌کنیم که به لحاظ فنی و مدیریتی دیگر شاهد این اتفاقات نباشیم

پیمان جبلی

سینماپرس: پیمان جبلی ـ رییس سازمان صداوسیما ـ امروز (چهارشنبه) پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران حاضر شد و به پرسش‌هایی درباره آرشیو صداوسیما، تغییرات احتمالی در شبکه جام‌جم و همچنین معاونت سیاسی پاسخ گفت.

به گزارش سینماپرس، لزوم باز شدن درهای آرشیو صداوسیما به روی برنامه‌سازان و همچنین تغییرات احتمالی در معاونت سیاسی رسانه ملی، از جمله پرسش‌هایی بود که از سوی پیمان جبلی درباره آنها توضیح داده شد.

رئیس سازمان صداوسیما درباره استفاده شبکه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور از آرشیو صداوسیما و تصمیم برای باز شدن درهای آرشیو به‌ روی برنامه‌سازان داخلی، گفت: من نمی‌خواهم وارد جزییات شوم اما متاسفانه مساله‌ی آرشیو صداوسیما قصه‌ی دردناکی دارد؛ من شخصا ورود نکردم اما در دوره‌های قبل اتفاقی که افتاده این است که منابع غنی آرشیو تصویری به هر نحو از کشور خارج شده و در اختیار شبکه‌های معاند قرار گرفته است. ما تمام تلاش‌مان را می‌کنیم که به لحاظ فنی و مدیریتی دیگر شاهد این اتفاقات نباشیم.

وی در ادامه درباره اینکه درِ آرشیوهای چه زمانی بر روی مستندسازان و کارشناسان باز می‌شود تا مخاطبان از تلویزیون خودمان آنها را ببینند؟ اظهار کرد: هر تهیه‌کننده و تولیدکننده اگر طرحش به تصویب برسد، می‌تواند از آرشیو استفاده کند. ضمن اینکه خود شبکه‌های ما هم از این منابع غنی آرشیو در مناسبت‌ها به خوبی استفاده می کنند. شما شاهد هستید در مناسبت‌های مختلف و به ویژه ایام پیروزی انقلاب اسلامی منابعی داشتیم که حتی برای اولین بار استفاده شده است. هر تهیه‌کننده‌ای نیاز به آرشیو داشته باشد ما در اختیارشان قرار می‌دهیم.

جبلی درباره سرنوشت شبکه جام‌جم و مطالبی که درباره حذف این شبکه عنوان شده بود، توصیح داد: ما در فرایند محتوا و تولید و پخش برای مخاطب در سطوح محلی، ملی و بین المللی دائما عملکرد شبکه‌هایمان، نیازهای مخاطبان و کارآمدی شبکه‌ها را رصد می‌کنیم و متناسب با آن تصمیم می‌گیریم. من جمله‌ای را در دوره ابتدای مسئولیتم عرض کردم و به آن پایبندم؛ آن اینکه تحول ما اینگونه نیست که با تغییر دادن ساختار یا حذف و اضافه کردن، معنی پیدا کند. تحول در صداوسیما، تحول در محتوا و رویکرد است. سعی کردیم این را هم در آنتن اثبات کنیم. اگر این تحول در محتوا و رویکرد، نیازی به تغییر در ساختار داشته باشد ما حتما سراغ تغییر در ساختار خواهیم رفت و اگر نیاز نداشته باشد با همین ساختار فعلی ادامه می‌دهیم.

پیمان جبلی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تغییرات احتمالی در معاونت سیاسی، گفت: من درباره این مساله چیزی نشنیده‌ام. از این قبیل بحث‌ها در فضای مجازی زیاد است؛ شما هم سرتان را خیلی گرم این بحث‌ها نکنید.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.