دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۸

نخستین نشست شورای سیاستگذاری کنگره ملی بانوی مبارز و انقلابی «مرضیه حدیدچی» برگزار شد؛

اسماعیلی: در وزارت فرهنگ آماده تعامل در زمینه فعالیت‌ها پیرامون بازنمایی شخصیت این بانوی انقلابی هستیم

سرکار خانم مرضیه دباغ در اختتامیه سومین جشنواره سراسری فیلم کوتاه بسیج

سینماپرس: وزیر فرهنگ گفت: خانم دباغ نیازی به معرفی ما ندارد و ما نیازمند شناسایی ظرفیت‌های این بانوی انقلابی هستیم.

به گزارش سینماپرس، نخستین نشست شورای سیاستگذاری کنگره ملی بانوی مبارز و انقلابی مرضیه حدیدچی صبح امروز با حضور وزیر فرهنگ و انسیه خزعلی معاون رییس‌جمهور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست با تبریک میلاد با سعادت حضرت زینب (س) و گرامیداشت یاد شهدای انقلاب اسلامی، شهدای مدافع حرم، شهدای سلامت و امنیت گفت: اینکه رهبر معظم انقلاب در دومین کنگره شهدای استان همدان به‌طور کامل از شخصیت خانم دباغ صحبت کردند موجب خوشحالی بود چرا که با حضور فرماندهان بزرگ همدان اینکه رهبر انقلاب اینطور جامع از شخصیت خانم دباغ صحبت کردند مورد توجه بود.

اسماعیلی با تاکید بر بازنمایی ظرفیت‌های این بانوی انقلابی ادامه داد: در وزارت فرهنگ آماده تعامل در زمینه فعالیت‌ها پیرامون بازنمایی شخصیت این بانوی انقلابی هستیم.

وزیر فرهنگ همچنین لزوم توجه به بُعد ملی و بین‌المللی این رویداد را متذکر شده و تاکید کرد: ضمن توجه به گسترش بعد ملی و بین‌المللی این رویداد باید به رایزنی‌های فرهنگی در این زمینه توجه داشت و مورد اهتمام قرار گیرد.

اسماعیلی ادامه داد: ساخت فیلم سینمایی از شخصیت خانم دباغ پیشنهاد شده که در حال پیگیری آن هستیم.

وی با اشاره به ماجرای انتخاب خانم دباغ از طرف امام خمینی (ره) برای ابلاغ پیام ایشان در گروه اعزامی به شوروی گفت: این موضوع که امام خمینی (ره) این بانو را برای این امر انتخاب کردند نیاز به رمزگشایی دارد و باید این ظرفیت‌ها به نسل امروز معرفی شود.

وزیر فرهنگ توجه به بعد فرمانبری پیش از فرماندهی در شخصیت خانم دباغ را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: اینکه خانم دباغ فرمانبری کرده تا فرمانده شده و ابتدا فرمانبر پدر را به عهده گرفتند تا فرماندهی سپاه پاسداران بر عهده این شخصیت انقلابی قرار بگیرد امری قابل توجه است.

اسماعیلی همچنین در زمینه سیاستگذاری کنگره ملی این بانوی انقلابی هم گفت: تغییرات ناظر به شرایط با حفظ چهارچوب‌های اصلی صورت گیرد و کنگره‌ها ادامه دار باشد.

در پایان این نشست با اهدای یک نسخه خطی و نفیس از قرآن کریم به فرزند مرضیه حدیدچی از طرف وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یاد سال‌ها فعالیت انقلابی این بانوی مبارز گرامی داشته شد.

همچنین در این نشست، حجت‌الاسلام حبیب‌اله شعبانی موثقی نماینده، ولی فقیه در استان همدان در مورد قابلیت الگو بودن شخصیت خانم دباغ گفت: باید با معرفی الگوهایی مثل خانم دباغ، مسیر حرکت ایشان را قابل دست یافتن نشان دهیم.

وی افزود: در معرفی الگوها هم باید این مشخصه در نظر گرفته شود که این شخصیت قابل دست یافتن است و تمام زنان می‌توانند با قابلیت‌های متفاوت به این درجه برسند، اما خطوط کلی همان است که برای همه قابل دسترسی است.

انسیه خزعلی: گنجینه‌هایی مانند خانم دباغ کم نیستند، اما مغفول مانده‌اند

انسیه خزعلی معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده درباره شخصیت مرضیه دباغ گفت: امثال این‌گنجینه‌ها کم نبودند، اما بعضا مغفول مانده‌اند خانم دباغ الگوهایی مانند حضرت زهرا (س) و حضرت خدیجه (س) داشتند.

وی درباره اهمیت پرداختن به شخصیت این بانو افزود: امثال این گنجینه‌ها کم نبودند، اما بعضا مغفول مانده‌اند و بزرگداشت خانم دباغ، در واقع پرداختن به همه ابعاد شخصیتی این بانوی انقلابی است.

خزعلی ادامه داد: خانم دباغ در عین ایفای نقش مادری نقش‌های دیگر اجتماعی از جمله فرماندهی سپاه را برعهده داشتند اینگونه بزرگداشت‌ها باید نگاهی باز و آینده‌نگر به ما بدهد.

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در اهمیت نقش زنان در جامعه تصریح کرد: زمانیکه صحبت از حضور زنان می‌شود اینطور مطرح می‌کنند که مردان هستند و چه لزومی به حضور زنان است، اما زمان انقلاب امام خمینی (ره) بعد از ماجرای تحویل نامه امام به گورباچف درباره خانم دباغ از تعبیر سفیر استفاده کردند و این نشانه اهمیت نقش زنان و توجه امام خمینی به این گروه است.

مشاور وزیر فرهنگ: مرضیه فرمان‌بر مرضیه فرمانده را ساخت

عاطفه خادمی مشاور اجتماعی وزیر فرهنگ درباره بسترهایی که موجب ظهور شخصیتی مانند خانم دباغ شده است، گفت: توجه به محوریت گفتمان انقلاباست که باعث ظهور امثال خانم دباغ شد. توجه به نقش مردان در این مسیر و اینکه بناست چه تصویری از خانم منتشر شود بسیار با اهمیت است.

وی افزود: این مرضیه فرمانبر بود که مرضیه فرمانده را ساخت، بسترهایی که چنین زنان اثرگذاری را ساخته باید مورد توجه قرار گیرد و نباید از آن‌ها غافل شد.

فرزند مرضیه دباغ: خانم دباغ خروجی اسلام ناب محمدی است

رضوانه میرزا دباغ فرزند مرضیه حدیدچی دباغ درباره نقش خانواده در رشد شخصیتی ایشان گفت: نقش پدر و خانواده خانم دباغ بسیار قابل ملاحظه است. پدر ایشان همواره خانم دباغ را به دشمن شناسی توصیه می‌کردند و نقش همسر خانم دباغ هم در شخصیت ایشان بسیار مهم بود و هم کفو بودن پدرم و مادرم کلید اصلی رابطه ایشان بود که منتج به اثرگذاری خانم دباغ شد.

وی افزود: خانم دباغ خروجی اسلام ناب محمدی است، خانم دباغ هرجا نیاز بود حاضر می‌شدند و خدمت رسانی می‌کردند.

علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد مرضیه دباغ گفت: شخصیت مرضیه دباغ مثال زدنی است این بانوی انقلابی هم در عرصه خانواده و هم در زمینه فعالیت‌های اجتماعی حضور موثر داشتند و هیچکدام از این فعالیت‌ها، مانعی برای فعالیت دیگر نبود.

وی افزود: مادران و همسران شهدا مثل خانم دباغ ظرفیت‌هایی دارند که باید شناخته و به آن پرداخته شود و احیای نهضت زنان مسلمان در این زمینه کلید بخورد و ما آماده تعامل در این زمینه هستیم.

گفتنی است، نخستین نشست شورای سیاستگذاری کنگره ملی بانوی مبارز و انقلابی مرضیه حدیدچی صبح امروز با حضور وزیر فرهنگ و انسیه خزعلی معاون رییس‌جمهور در محل وزارتخانه فرهنگ برگزار شد.

حجت‌الاسلام حبیب‌الله شعبانی موثقی، نماینده، ولی فقیه در استان همدان، علی آقامحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، عاطفه خادمی مشاور اجتماعی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورای سیاستگذاری کنگره ملی مرضیه حدیدچی دباغ در این نشست حاضر و نظرات و پیشنهادهای خود را ارائه کردند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.