جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۶

جشن خودکفایی در کاغذ کتاب‌های درسی برگزار شد؛

وزیر ارشاد: دولت ما «دولت صادق الوعد» است/ در دولت فاصله تصمیم تا اجرا را بسیار کاهش دادیم

محمد مهدی اسماعیلی

سینماپرس: آئین جشن خودکفایی در کاغذ کتاب‌های درسی با حضور وزیر ارشاد و جمعی از مدیران کشوری و استانی در کارخانه چوب و کاغذ مازندران برگزار شد.

به گزارش سینماپرس، جشن خودکفایی کاغذ کتاب های درسی صبح امروز جمعه دهم آذرماه با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران این وزارتخانه و مدیران استان مازندران در کارخانه چوب و کاغذ مازندران در ساری آغاز شد.

در ابتدای این مراسم مدیرعامل کارخانه چوب و کاغذ مازندران در سخنانی با اشاره به این رویداد بزرگ‌ در دولت سیزدهم، گفت: دستاورد ما در دولت و این مجموعه این است که در سال جاری ‌۱۵۵ میلیون جلد کتاب درسی دانش‌آموزان با کاغذ و مقوا و محتوای ایرانی تولید شده است.

نیک نژاد با بیان اینکه اجرایی شدن این موضوع راه سختی بود که دو سال قبل از آذر ماه ۱۴۰۰‌ و هنگام بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از مجموعه چوب و کاغذ مازندران آغاز شد، گفت : من در این دیدار وعده دادم در حالی که تولید کاغذ تحریر حدود چهار هزار و ۵۰۰ تن بود افزایش پیدا خواهد کرد و سال ۱۴۰۱ تولید ما به ۴۴ هزار رسید و امسال نیز تا پایان سال‌ به ۵۵ هزار تن خواهد رسید.

وی افزود: کاغذ چاپ و تحریر نسبت به کالاهای دیگر کالای سوددهی نیست، اما با ۶۰۰‌ میلیون دلار تجهیزات تلاش شد که این کالای مورد نیاز کشور تامین شود.

نیک نژاد با بیان اینکه عقبه استراتژیک حوزه فرهنگ امروز در بخش تولید محتوا و کاغذ و برنامه‌ریزی برای یک عقبه استراتژیک است، تاکید کرد: ما معتقدیم هزینه کردن برای رسیدن به این عقبل و تولید آن هزینه نیست، مهمترین ماموریت ما این است کالایی تولید شود که مورد نیاز کشور است، در این حوزه حضرت آقا فرمودند سال‌ها تاکید کردم و همت نشد، در این میان وظیفه ما به عنوان کارگزار نظام اسلامی در این مقر این است که همت مصروف شود تا کالای مورد نیاز کشور تامین شود.

به گفته وی، برای تولید کاغذ تحریر ما حداقل به ۱۳ ماده اولیه و شیمیایی نیاز داریم، سالها با کاغذ باطله، محصول دیگری تولید می‌شد اما سختی کار را به جان خریدیم و حرف زیاد شنیدیم، این کسیر دو ساله مشکل بود اما اعتقاد داشتیم با این کار باری از دوش‌ کشور برداریم.

نیک نژاد با بیان اینکه امروز شهادت می‌دهم که به همت همکارانم معبری باز شده که غیرقابل بازگشت است و کمک کرده به همه کسانی که در این عرصه ورود پیدا کنند، به‌زودی کارخانه های دیگر کاغذسازی به مدار تولید می‌رسند و مرارت‌و زحمت همکاران ما با کمک دولت ادامه دار خواهد بود.

وی همچنین افزود: ما اکنون ۳۰‌ هزار تن دیگر ظرفیت داریم که بلااستفاده است، ما سه ماه تابستان قطع برق داشتیم و ۲۰‌ هزار تن از تولید کاغذ در این سه ماه عقب افتادیم، تا از خروج‌ ۱۰۰ میلیارد دلار ارز از کشور برای واردات کاغذ جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: اگر مشکلات ما در بخش انرژی و به روزرسانی تجهیزات حل شود قول میدم میزان تولید به ۸۵‌ هزار تن خواهد رسید و در این صورت تا یک‌دوم نیاز کشور را به تنهایی تامین می‌کنیم.

نیک نژاد همچنین گفت: در حوزه تولید برای مدیران عرصه آنطور که فکر می‌کنید باز نیست و با مشکلاتی مثل تامین مواد اولیه، آب و برق و گاز و ... داریم اما ما به عنوان سرباز خط اول جبهه اقتصادی کشور به دولت سیزدهم و حضرت آقا قول می‌دهیم بخشی از نیاز کشور را در این واحد صنعتی احیا کنیم.

به‌کاخانه چوب و کاغذ مازندران نگاه سود و زیانی نداریم

در ادامه مدیر عامل بانک ملی ایران در این مراسم در سخنانی گفت: متاسفانه در سنوات گذشته توجه لازم به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های داخلی کشور نشده بود، اما با حمایت رئیس جمهور، وزاری دولت سیزدهم و...ما ظرف دو سال به شرایط مناسبی رسیدیم، تا پیش از این تجهیزات، ماشین آلات و نیروی انسانی متخصص خروجی لازم را نداشت و خیلی از کارگران بیکار بودند، با تاکید رئیس جمهور و معاون اول تعامل و حمایتی که همه عزیزان مخصوصا وزیر ارشاد داشت. توانستیم به کارخانه رونق دهیم، که جای تقدیر دارد.

ابوالفضل نجارزاده ادامه داد: ما نگاه سود و زیانی به این مجموعه نداریم، نگاه ما نگاه حاکمیتی است. نگاه ما از روز اول تاکید ویژه بر تولید و اشتغال است، و هرآنچه از دستمان بر آمده انجام دادیم و حمایت کردیم. ما در دوسال گذشته از همه شرایط استفاده کردیم تا تولید به شرایط واقعی بازگردد.

وی با اشاره به مشکلات موجود در زمینه توسعه کارخانه چوب و کاغذ مازندران گفت: ما سعی کردیم مسأله و مشکلات تولید را برطرف کنیم اما یکسری از مشکلات، مالی نیست، مشکلاتی است که باید با تعامل و همکاری رفع شود.

نجارزاده با اشاره به عرضه اولیه سهام کارخانه چوب و کاغذ مازندران در بورس گفت: ما از سال گذشته واگذاری سهام شرکت چوب و کاغذ مازندران را در دستور کار داریم. عرضه اولیه بخشی از سهام را با تعاملی که با سازمان بورس داریم، انجام خواهیم داد. اما این موضوع مغایر با تعاملی که بانک ملی داشته و خواهد داشت، نیست. ما به جهت تامین مالی جدید برای این مجموعه به جهت توسعه مجموعه این اقدام را خواهیم کرد.

کارخانه چوب و کاغذ مازندران در مرحله فروپاشی کامل بود

استاندار مازندران نیز در این نشست در سخنانی گفت: در بحرانی که سال‌های ۹۶ و ۹۷ برای کاغذ در کشور پیش آمد، متاسفانه توجهی به بحث تولید کاغذ نشد، بلکه توجه به واردات آن شد تا جاییکه ارز دولتی اختصاص داده و ریشه تولید کاغذ داخلی زده شد. در نتیجه زمانی که دولت کاغذ را به فهرست کالاهای ضروری اضافه کرد، افراد سودجو شروع به احتکار کاغذ کردند.
سید محمود حسینی‌پور یکی از ویژگی‌های این دولت را حل مسأله دانست و گفت: در این دولت بیش از ۹۷ واحد راکد دولتی تنها در استان مازندران رفع مشکل شده است. کارخانه کاغذ مازندران در آستانه فروپاشی کامل بود ولی با نظارت شخص رییس جمهور، وزیر ارشاد و با حمایت بانک ملی و کارگران این مجموعه توانستیم این مجموعه را سراپا نگه داریم.

با تولید کمتر از ۵ هزار تن کاغذ دولت سیزدهم آغاز بکار کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم با تشکر از کارگران و مدیریت مجموعه چوب و کاغذ مازندران، گفت: ایشان در این دوره مسئولیت خود جهادی عمل کردند، دو سال قبل وقتی پیشینه کار را بررسی و مطالعه کردیم، شاید خیلی افق روشنی را پیش رو نمی‌دیدیم، اما امروز در نقطه‌ای ایستادیم که همه ۱۵۵ میلیون جلد کتاب با همه الحاقات و نیازمندی‌ها در این مجموعه رخ داده است.

محمدمهدی اسماعیلی افزود: البته فقط در حوزه کتاب درسی نیستیم، در سال ۱۴۰۰ که برنامه حضور در ارشاد را تنظیم می‌کردم، آقای نیلی پیشنهاد داد عنوان ملی شدن صنعت نشر را در برنامه بیاوریم.

اسماعیلی با بیان اینکه وقتی وضعیت صنعت نشر را مرور کردیم چیزی کمتر از پنج هزار تن تولید کاغذ داخلی بود، ادامه داد: در این زمینه نیاز آموزش و پرورش حدود ۵۰‌ هزار تن و سایر حوزه‌ها بین ۳۰‌تا ۴۰‌ هزار تن بود.

وی با اشاره به دیدار رییس جمهور از کارخانه چوب و کاغذ مازندران گفت: وی‌ زمانی که در قوه قضاییه بود از این مجموعه بازدید و دغدغه خود را به ما منتقل کرد، در دولت سیزدهم نیز کارگروه کاغذ و نشر زیر نظر معاون اول رییس جمهور تشکیل شد و ایشان به‌صورت جهادی پای کار آمد، در کنار آن وزرا و مجموعه‌هایی مختلف نیز کار آمدند تا به نتیجه برسد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ما در حوزه کاغذ، تولید را تنها یک موضوع فنی و صنعتی نمی دانیم، تولید کاغذ امروز به یکی از مهمترین نمادهای هویتی ما تبدیل شده است. انقلاب ما همیشه پیشتاز عرصه های فر هنگی بوده و همه دستاوردهای صنعتی، امنیتی و دفاعی محصول نگاه فرهنگی انقلاب است.

به‌گفته اسماعیلی امروز شما درخشش انقلاب را در عرصه‌های مختلف می بینید، دولت ما دولت صادق الوعد است، من دو سال قبل در هفته کتاب در نماز جمعه این نکته را عرض کردم و همکارانم نگران بودند که آیا می شود طی دو سال این مشکل را حل کرد؟ من عرض کردم حتما و موانع برداشته شد.

اسماعیلی تصریح کرد: در حوزه کاغذ افقی ترسیم شده است، کشورمان باید به صادر کننده مهم تبدیل شود و منطقه را هم باید پوشش دهیم. دولت از خودش از وزارت آموزش و پرورش فرهنگ مصرف را شروع کرد، دولت این موضوع را تکلیف خود عنوان کرد و همه کتب درسی را با کاغذ داخلی چاپ کرد، در معاونت فرهنگی هم همکاران من ماهانه هزار تن کاغذ در اختیار ناشران قرار می‌دهند، از همه ناشران دعوت می‌کنم که از کاغذ داخلی استفاده کنند.

وزیر ارشاد ادامه داد: از اهالی نشر و اصحاب مطبوعات می خواهم محکم پای کاغذ ایرانی بیایند، دوستان من هم کیفیت کار مدنظرشان است و آن را ارتقا خواهند داد. اگر فکر اقتصادی در این مجموعه ها بود، تولید کاغذ شاید چندان توجیه اقتصادی نداشت، اما مهمترین عایدی آن لبیک گویی به امر رهبری است، در بازدید نمایشگاه کتاب کمتر غرفه ای بود که ناشر و نویسنده گله کند و ایشان تذکر کاغذ را ندهند و ما امروز خوشحالیم که این گام های اولین را با همت شما عزیزان برداشتیم و انشالله آن را ادامه خواهیم داد.

وی با اشاره به اینکه همه مسئولان مربوطه شبانه‌روز پای کار هستند گفت: مهمترین پایه حوزه فرهنگ کتاب است و مهمترین نیاز این عرصه تامین کاغذ برای ناشران است، دولت در حوزه کتاب یک بسته کامل را جلو می برد از توسعه زیرساخت گرفته تا تامین اعتبار همه طرح های عمرانی نیمه تمام.

وزیر ارشاد تصریح کرد: در حوزه حمایت جلسه‌ای با ناشران داشتیم و موضوع نگرانی مالیاتی را در گفت وگوها و جلسات همین هفته حل کردیم. ما در دولت فاصله تصمیم تا اجرا را بسیار کاهش دادیم با همه این احوالات دوستان می‌دانند، در روزهایی که مشکل تامین کاغذ وجود داشت با چه سختی تلاش کردیم، تمام نیازمندی‌ها را از تامین ارز ترجیحی گرفته تا ... دنبال کنیم، امروز هم هر جا نیاز به کاغذ با کیفیت باشد وشرایطش فراهم باشد ما منعی نداریم.

وی با اشاره به گزارشی درباره واردات مورد نیاز این بخش‌ها عنوان کرد: همه تلاش ما کمک به حوزه نشر است نشر ما باید به عنوان یکی از مظاهر خوداتکایی و خودباوری باشد.

اسماعیلی با اشاره به بودجه سالانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۸۴ گفت: در حالی که وزارت فرهنگ تنها ۸۰ میلیارد تومان بودجه برای مدیریت فرهنگ در اختیار داشت، گردش اقتصاد کتاب ۲۵۰ میلیارد بود، سالی که بنده وزارت فرهنگ را تحویل گرفتم اقتصاد حوزه کتاب ۸ هزار و ۵۰ میلیارد بود و وزارت ارشاد تنها ۳۰ میلیارد در اختیار داشت. ما این چرخه را تغییر دادیم کار با حلقه‌های میانی و گروه‌های مردمی است و ما وظیفه نظارت، حمایت و تسهیل‌گری را در وزارت ارشاد و در دولت در همه بخش ها سینما، تیاتر موسیقی کتابخانه ها فعالیت های دینی و ایفا خواهیم کرد.

فعالیت ۳۵۰ واحد در صنعت سلولزی و محصولات کاغذی

در ادامه محمدمهدی برادران، معاون وزیر صمت نیز در این آیین، گفت: ما در صنعت سلولزی و محصولات کاغذی ۳۵۰ واحد داریم که کمترین آن کاغذ تحریر بوده است.

وی افزود: با فعال سازی مجدد این واحد مشکلات ماده ۱۴۱ حل شده است، در گذشته این واحد ورشکسته محسوب می‌شد و حالا این واحد نمونه برگزیده شد و تولید تخصصی انجام می‌دهد.

برادران گفت: این گام اول در تامین کاغذ تحریر است که موفق شدیم کتب درسی را موفق شدیم با کاغذ داخلی از طریق کارخانه‌های مازندران، شوشتر و اردستان تامین کنیم.

وی افزود: در حال حاضر ظرفیت تولید کاغذ تحریر ۸۰ هزار تن شده است که در یک سال آینده نیز این میزان را افزایش دادیم، همچنین ۴۵ هزار تن به تولید شیراز، ۵ هزار تن شادگان و ۱۵ هزار تن سروستان اضافه می‌شود.

برادران با اشاره به اینکه به طور کلی به سمت تولید کاغذ تحریر به صورت زنجیره‌ای حرکت می‌کنیم گفت: تولید کاغذ را از مرحله ابتدایی آن یعنی کاشت درخت تا محصول نهایی دنبال می‌کنیم.

وی افزود: افزایش کیفیت و تکمیل زنجیره تولید و توجه به بازدیافت از جمله دیگر اقداماتی است که در این عرصه دنبال می‌کنیم.

همچنین علی لطیفی، معاون وزیر آموزش و پرورش نیز با بیان اینکه حداوند را شاکرم بار دیگر اینجا هستم، گفت: از همه افرادی که این مهم رقم خورد تشکر می کنم، دانستن این نکته جذاب است که در طول این سال. ها هر سال برای تامین کاغذ کتب درسی با مناقصه های خارجی و داخلی دنبال بودیم، جا داره تشکر کنم برای این مهم که از حجم کاغذ ما نزدیک ۳۵ هزار تن را تولید کردند.

وی افزود: ما این آمادگی را داریم که به ارتقای کیفیت کاغذ کمک کنند از وزرای محترم آموزش و پرورش تشکر می‌کنم، امیدوارم این مسیر را با افتخار ادامه دهیم.

به گفته وی، ‌ مسئله کاغذ کتب درسی زمان‌بندی داریم، در ابتدای سال تحصیلی باید کتاب چاپ شده باشد این شرکت تاخیر را تاکنون به ما تحمیل نکردند با اینکه برای تامین نقدینگی با مشکل مواجه بودند.

لطیفی افزود: افرادی که در تامین نقدینگی کاغذ تاخیر دارند گله مندم و این هشدار را می دهم که تامین کتب درسی در مهر ۱۴۰۳ اگر نقدینگی با تاخیر باشد به موقع انجام نمی شود.

گفتنی است، کل تولید کاغذ مورد نیاز آموزش و پرورش برای ۱۵۵ میلیون کتاب درسی به صورت صد درصد داخلی انجام می‌شود که ۴۵ هزارتن برای چاپ کتب درسی و ۵ هزارتن برای جلد کتاب است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.