شنبه ۲۱ بهمن ۱۴۰۲ - ۲۱:۴۹

در چهل و دومین دوره؛

نشست خبری داوران بخش بین‌المللی جشنواره فیلم فجر برگزار شد

نشست خبری فیلم پرویز خان

سینماپرس: نشست خبری داوران بخش بین‌المللی چهل و دومین جشنواره فیلم فجر برگزار شد.

به گزارش سینماپرس، نشست خبری داوران بخش بین‌الملل چهل و دومین جشنواره فیلم فجر برگزار شد.

در این نشست آندره مورگان از ایتالیا، سرگی دورستووی از روسیه، خوزه ماریا لارا از اسپانیا، وو لانگ از چین، احمدرضا معتمدی و هاتف علیمردانی از ایران حضور داشتند.

وو لانگ در ابتدای این نشست عنوان کرد: این اولین بار است که من به ایران آمده ام و در جشنواره فیلم فجر شرکت کرده ام. در ابتدا بگویم که غذای ایرانی را خیلی دوست دارم. تاکنون ۱۱ فیلم را دیده‌ام و این فیلم‌ها نکات قابل بحث مختلفی دارند.

او تصریح کرد: مفتخرم که با داوران دیگر کار می‌کنم. این اولین بار است که من به عنوان داور در یک جشنواره حضور دارم و فضای بین داوران را خیلی دوست دارم.

رویاهای من محقق شد

سرگی دورستووی در ادامه این نشست گفت: دلایل متعددی برای حضور در این جشنواره برای من وجود داشت؛ دلیل اول این بود که یک کشور جدید را ببینم. با فرهنگ غنی و بزرگ و فوق‌العاده ایران آشنا شوم و فیلم‌های جدید ببینم. دلیل دیگر من برای حضور در این رویداد این است که با داوران و افراد بین‌المللی دیگر آشنا شوم و با آن‌ها معاشرت کنم. خیلی خوشحالم که به ایران دعوت شدم و رویا و آرزوی ذهنی من محقق شده است.

آندره مورگان دیگر داور بخش بین‌الملل بیان کرد: زمانی که درباره انتخاب فیلم‌ها و جوایز آن‌ها بحث می کنیم برای من خیلی جذاب است زیرا همه فیلم‌ها بسیار باکیفیت هستند. بودن در کنار این داوران ارزشمند و فرهیخته برای من بسیار مغتنم است زیرا از آن‌ها چیزهای زیادی یاد می‌گیرم. برای همه کسانی که در جشنواره فیلم فجر شرکت کردند، آرزوی موفقیت دارم.

در بخش دیگر این نشست احمدرضا معتمدی گفت: اعضای هیات داوران در حوزه سینما بسیار افراد پخته ای هستند و آرای ارزشمندی برای درک بهتر فیلم‌ها به ما آموختند و بحث‌های خوبی درباره داوری آثار داشتیم. می‌دانید که داوری اثر هنری بسیار سخت است.

او ادامه داد: ما نمی‌توانیم صد در صد بگوییم که به حقیقت و عدالت دست یافته ایم اما از طریق گفتگو به سمت حقیقت حرکت می‌کنیم و این مساله ارزشمندترین چیزی است که در نیت همه عزیزان وجود دارد.

هاتف علیمردانی عنوان کرد: در مدتی که خدمت دوستان بودیم لحظات و روزهای خوبی داشتیم. فیلم‌های بسیار خوبی در جشنواره امسال بودند که این مساله کار داوری را سخت کرده بود. امیدوارم که بتوانیم بهترین تصمیم‌گیری را داشته باشیم.

وو لانگ در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران گفت: اولین بار است که به ایران سفر کرده ام و اولین بار است که در یک جشنواره در ایران حضور دارم. فیلم من در بخش غیررقابتی جشنواره فیلم فجر امسال حضور دارد. امیدوارم که همکاری من با جشنواره فجر در آینده بیشتر شود.

سرگی دورستووی درباره فیلم‌های این دوره توضیح داد: من بارها به عنوان داور در جشنواره‌های مختلف شرکت کرده ام و در همه جا یک‌سری از فیلم‌ها خوب است و برخی بد هستند. فیلم‌ها متفاوت هستند و رویکردهای مختلفی نسبت به سینما وجود دارد. در این دوره از جشنواره ما شاهد گونه‌های متفاوتی از شیوه و داستان‌ها و متدهای مختلف ازسوی فیلمسازان بودیم که این بسیار خوب بود.

آندره مورگان نیز تصریح کرد: همه فیلم‌های بخش ما رویکرد اجتماعی و اخلاقی داشتند و مساله اصلی فیلم‌ها با نگاه ویژه کارگردان از زوایای مختلف روایت شده بودند.

مورگان درباره استاندارد برگزاری جشنواره فیلم فجر و حضورش در ایران گفت: از صمیم قلبم ابراز می کنم که ایران کشور فوق‌العاده‌ای است و مردم فوق‌العاده ای دارد. من سال ۲۰۱۸ هم به ایران سفر کردم و باز همین حس را داشتم و قطعا به هر کجا که سفر کنم به همه خواهم گفت که ایران کشور فوق‌العاده ای با مردمان فوق العاده است.

در پایان این نشست سرگی دورستووی تصریح کرد: من در بخش خودمان ۱۲ فیلم نه من ۱۳ فیلم دیدم. بازی فوتبالی که من در اینجا تماشا کردم سیزدهمین فیلمی بود که من در جشنواره دیدم. شوکه شدم که مردم ایران چگونه این تیم را دوست دارند و برای این تیم زجر می‌کشند. درست است که ایران در نیمه دوم باخت اما این فیلم فوق‌العاده و ابراز احساسات مردم به این فیلم فوق‌العاده بسیار جالب بود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.