سه‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۶

سایه‌سنگین «بحران مشروعیت» بر سر «ساترا»؛

«ساترا» همچنان تنظیم‌گری دارد؟!

«سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر» ساترا

سینماپرس: انتشار بندی از یک مصوبه و انتصاب افراد جدید در حوزه شبکه نمایش خانگی این تصور را به وجود آورد که ساترا در حوزه تنظیم گری دیگر وظیفه‌ای ندارد در صورتی که این‌طور نیست.

به گزارش سینماپرس، مطابق با مفاد ماده واحده «تعیین الزامات ساماندهی حوزه صوت و تصویر فراگیر» مصوب جلسه ۸۸۳ مورخ ۱۴۰۲/۳/۳۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسؤولیت تنظیم‌گری، صدور مجوز و نظارت بر رسانه‌های فعال در عرصه صوت و تصویر فراگیر، شامل رسانه‌های کاربرمحور و ناشرمحور (VOD) و نیز شبکه نمایش خانگی بر عهده سازمان صدا و سیما است.

اخیراً طی ابلاغی از سوی رئیس جمهور اعضای حقیقی کمیته تدوین سیاست‌های محتوایی شبکه نمایش خانگی منصوب شدند که هدف از تشکیل این کمیته صرفاً تدوین سیاست‌های مربوط به شبکه نمایش خانگی است و نهاد تنظیم گر صوت و تصویر فراگیر و شبکه نمایش خانگی همچنان سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است و ساترا به عنوان معاونت تخصصی سازمان صدا و سیما در حوزه تنظیم‌گری صوت و تصویر فراگیر مسؤولیت نظارت بر رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر و شبکه نمایش خانگی را در ایران بر عهده دارد.

بر اساس ماده واحده مذکور، مقرر شد سیاست‌ها و ضوابط حاکم بر محتوای صوت و تصویر فراگیر و شبکه نمایش خانگی، توسط دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و با همکاری سازمان صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تدوین و پس از تأیید در کمیته‌ای متشکل از رئیس سازمان صداوسیما، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر شورای عالی فضای مجازی، نمایندگان رؤسای قوا در کمیسیون هماهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی و قوا، سه نفر از اعضای حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی، ۲ نفر صاحب‌نظر در حوزه رسانه به انتخاب شورای عالی انقلاب فرهنگی و به ریاست دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ظرف مدت سه ماه برای تصویب به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.

در این مصوبه امر صدور مجوز و تنظیم گری و نظارت و نیز محدوده مأموریت و نگاشت نهادی و و تقسیم نقش‌ها و وظایف در بندهای اولیه تصریح شده است و تدوین سیاست‌ها و ضوابط حاکم بر محتوای صوت و تصویر فراگیر که شامل مقررات محتوایی و شیوه اعمال آنها است به عهده کمیته با ترکیب یاد شده سپرده شده است.

بر این اساس هفته گذشته به پیشنهاد اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حکم رئیس جمهور، ابراهیم سوزنچی، سعیدرضا عاملی و مرتضی میرباقری به‌عنوان اعضای حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی و محمدرضا جعفری‌جلوه و فرشاد مهدی‌پور به‌عنوان صاحب نظر در حوزه رسانه به‌عنوان عضو این کمیته منصوب شدند.

محمدرضا جعفری جلوه عضو شورای صدور مجوز تولید و انتشار محتوای ساترا و فرشاد مهدی‌پور معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد توسط سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور به عنوان ۲ عضو صاحب نظر در حوزه رسانه کمیته تدوین سیاست‌های محتوایی شبکه نمایش خانگی منصوب شدند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.