چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۰

به همت «مدیرعامل اسبق بنیاد سینمایی فارابی»؛

پرچم «حرم حضرت علی علیه‌السلام» سرانجام به «موزه سینما» رسید

سید احمد میرعلایی

سینماپرس: مراسم رونمایی از پرچم متبرک به حرم امیرالمومنین (ع) و اهدای درنای ساداکو و تندیس‌های جشنواره فیلم کودک و نوجوان در موزه سینما برگزار شد.

به گزارش سینماپرس، مراسم رونمایی از پرچم متبرک به حرم امیرالمومنین (ع) و اهدای درنای ساداکو و تندیس‌های جشنواره فیلم کودک ونوجوان عصر روز دوشنبه هفتم اسفند در موزه سینما برگزار شد.

فاطمه محمدی عضو هیأت‌مدیره موزه سینما با بیان اینکه امروز شاهد یک برنامه فرهنگی منحصربه‌فرد هستیم، گفت: موزه سینما یکی از مجموعه‌های فرهنگی جذاب برای اهالی سینما است که دارای فضای آموزشی، تفریحی و فرهنگی است. همانطور که می‌دانید سینمای کودک نیز نقش بسیار مهمی در جامعه دارد زیرا فیلم‌های کودک باعث تقویت خلاقیت، افزایش قدرت حل مساله و باعث رشد و توسعه اجتماعی می‌شود.

وی ادامه داد: امروز همزمان با نیمه شعبان برای رونمایی و جانمایی پرچم متبرک به حرم حضرت علی (ع) و همچنین اهدای «درنای ساداکو» دور هم جمع شدیم.

در ادامه این مراسم سید احمد میرعلایی، مدیرعامل اسبق بنیاد سینمایی فارابی، گفت: در دوره بیست و پنجم تا بیست و هفتم جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان، دبیر این رویداد فرهنگی بودم. یادم می‌آید دوره بیست و پنجم جشنواره فیلم کودک و نوجوان همزمان با سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) شده بود. به همین دلیل با عتبه آستان مقدس حضرت امیرالمومنین (ع) در نجف صحبت‌هایی صورت گرفت تا پرچمی که مدت‌ها در گنبد حضرت امیرالمومنین (ع) بود، به سینمای ایران اهدا شود.

میرعلایی با بیان اینکه قصد ما این بود که پرچم را به نمایندگی از سینمای ایران بگیریم، افزود: در راستای این کار خانم فریبا کوثری در کشور عراق حاضر شدند و به نمایندگی از سینمای ایران پرچم را از مسؤولین بارگاه حضرت علی (ع) تحویل گرفت و در سال ۱۳۹۱ همزمان با افتتاحیه جشنواره فیلم کودک و نوجوان طی مراسم معنوی بسیار باشکوهی آن‌را به اهتزاز درآوردیم.

این مدیر فرهنگی بیان کرد: این پرچم در طول این سال‌ها امانتی نزد ما بود و با توجه به اینکه متعلق به همه جامعه هنری بود تصمیم گرفته شد تا آن را به موزه سینما اهدا کنیم. این پرچم در سال‌های گذشته در روز تشیع شهدای غواص و مناسبت‌های دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفت. برکت نام حضرت علی (ع) در آن ‌سال به گونه‌ای بود که کودکان کل نوار کمربند شهرهای ایران در جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان شریک شدند و قرار بر این شد که جشنواره ۲ هفته زودتر در روستاهای ایران و توسط کاروان‌هایی برگزار شود.

میرعلایی افزود: در این کاروان‌ها، کالاهای فرهنگی درجه یک به همراه سینمای سیار به روستاها برده شد و فیلم‌ها به نمایش درآمدند و طی سال‌های بعد هم این روند ادامه پیدا کرد. در سال اول، این اتفاق را با نام مبارک حضرت علی (ع) رقم زدیم و جشنواره در سال بعد به نام فاطمه زهرا (س) نامگذاری شد. سال بعد از آن نیز، این رویداد به نام رسول اکرم (ص) نامگذاری شد و پرچمی منقوش به نام ایشان آماده شد.

میرعلایی با بیان اینکه در همان سال سفری به ژاپن داشته است، گفت: یادم می‌آید زمانی بود که آمریکایی‌ها هیروشیما را بمباران کرده بودند و کل این شهر نابود شده بود. «ساداکو» کودکی در ژاپن بود و زمانی که به مدرسه می‌رود، در مسابقه دومیدانی شرکت می‌کند و بر اثر عواقب ناشی از تشعشعات به زمین می‌خورد و بیماری او روز به روز شدت بیشتری می‌گیرد. درنا یکی از پرنده‌های افسانه‌ای کشور ژاپن است به همین دلیل مادر ساداکو به او می‌گوید اگر با استفاده از اریگامی، یک هزار درنا درست کنی خداوند تو را شفا می‌دهد. این بچه به عشق خداوند دست به کار ساخت درناهای کاغذی می‌شود.

احمد میرعلایی یادآور شد: این درنا یکی از همان هزار درنایی است که ساداکو درست کرده است (که متأسفانه در نهایت ساداکو فوت می‌کند). بعدها بنیاد ساداکو تشکیل شد و در آن درناهای ساخته شده توسط این کودک، با نهایت دقت و حساسیت به عنوان یک سرمایه ملی در کشور ژاپن حفظ می‌شوند. کشور ژاپن مراقبت ویژه‌ای از این درناها انجام می‌دهد و معمولاً آن‌ها را به هر کشوری هدیه نمی‌دهد. تنها ۲ عدد از این درناها در کشور آمریکا و سوئد نگهداری می‌شود. بنا به دعوتی که جشنواره فیلم کودک و نوجوان از بنیاد ساداکو انجام داده بود و طی بررسی‌های مختلف که ایران را به عنوان کشوری صلح طلب دانستند درنای ساداکو را به ایران هدیه دادند و در همان سال طی بازدیدی که از موزه سینما داشتند درخواست‌شان این بود که این درنای با اهمیت در موزه سینما نگهداری شود. نکته مهم این است که آن سال جشنواره فیلم کودک و نوجوان به حمایت از کودکان درگیر جنگ نامگذاری شده است.

محمدی عضو هیأت مدیره موزه سینما در پایان بیان کرد: حمایت کودکان موضوعی مهمی است و جانمایی این درناها می‌تواند شروع برنامه‌ای برای کودکان، حمایت از صلح و مخالفت با جنگ باشد.

در این مراسم یک عدد درنای اصل ساداکو، یک عدد ماکت درنای فلزی، ۲ عدد تندیس جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان، نشان‌های جشنواره کودک و نوجوان توسط احمد میرعلایی به موزه سینما اهدا شد که به زودی در اتاق کودک و نوجوان موزه سینما در معرض دید برای کودکان و بازدیدکنندگان قرار خواهد گرفت.

همچنین پرچم متبرک به گنبد امیرالمومنین (ع) که به موزه سینما اهدا شده بود در این مراسم رونمایی و در اتاق دفاع مقدس قرار گرفت.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.