چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۴

در قالب مجموعه مستندهای «آئینه عمر»؛

«فیلسوف متخلق» به تلویزیون می‌آید

آیت الله غلامرضا فیاضی

سینماپرس، مستند «فیلسوف متخلق» پرتره ای درباره آیت الله غلامرضا فیاضی استاد برجسته حکمت و فلسفه اسلامی است که پنجشنبه بیست و چهار اسفندماه ساعت ۱۹:۰۰ پیش روی مخاطبان شبکه چهار سیما است.

به گزارش سینماپرس، مستند «فیلسوف متخلق»، دهمین فیلم از مجموعه مستندهای «آئینه عمر» است که به کوشش گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما به تهیه کنندگی صدرا صدوقی و کارگردانی حسن علیزاده فرد از قاب این شبکه تلویزیونی پخش می شود.

حسن علیزاده فرد کارگردان این فیلم با اشاره به گوشه از زندگی نامه آیت الله غلامرضا فیاضی گفت: غلامرضا فیاضی در سال‌ ۱۳۲۸ در قم‌ و در میان‌ خانواده‌ای‌ متدین‌ و دوستدار روحانیت‌ و علمای‌ شیعه‌ به‌ دنیا آمد. پدرش‌ مرحوم‌ حاج‌ اسدالله، به‌ پیشه‌ بنایی‌ اشتغال‌ داشت‌ و از همان‌ راه‌ روزگار می‌گذراند. وی پس‌ از اینکه‌ قرآن‌ و بخشی‌ از دروس‌ فارسی‌ را نزد مادر خود و مکتب‌ خانه‌ فرا گرفت، با پدر خود به‌ بنایی‌ ساختمان‌ می رفت. در یکی‌ از روزها که‌ با پدر خود به‌ منزل‌ روحانی‌ محترمی برای‌ تعمیر ساختمان‌ رفته‌ بود، مورد عنایت‌ آن‌ استاد قرار گرفت‌ و با عنایت‌ او و رخصت‌ پدر به‌ امر اشتغال‌ در حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رو آورد.

او اضافه کرد:آیت الله فیاضی پس‌ از طی‌ مقدمات، به‌ دروس‌ سطح‌ در نزد استادان‌ مشهور آن‌ روزگار راه‌ یافت‌ و سپس‌ به‌ درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ استادان‌ برجسته حوزه‌ علمیه‌ قم‌ رفت‌ و سال ها از محضر آنان‌ بهره‌مند شد. او همزمان‌ با تحصیل‌ فقه‌ و اصول، علوم‌ عقلی‌ را نیز در نزد استادان‌ خبره‌ فرا گرفت، به‌ گونه‌ای‌ که‌ بعدها خود به‌ تدریس‌ آن‌ دروس‌ رو آورد و درس‌ او در زمره‌ بهترین‌ دروس‌ حوزه‌ در علوم‌ عقلی‌ به‌ شمار رفت.

علیزاده تأکید کرد: آیت الله فیاضی‌ در سال های‌ متمادی‌ و از سال های‌ آغازین‌ تحصیل‌ به‌ امر تدریس‌ اهتمام‌ ویژه‌ای‌ داشت. او در دروس‌ مختلف‌ دوره مقدمات‌ و سطح‌ را بارها تدریس‌ کرده‌ و سپس‌ به‌ تدریس‌ بدایه، نهایه‌ و شرح‌ اشارات‌ رو آورده‌ است‌ و هم‌ اکنون‌ نیز به‌ تدریس‌ اسفار اشتغال‌ دارد. تبیین‌ زیبا و استوار علوم‌ عقلی‌ از ویژگی های‌ اوست‌ و دروس‌ و حتی‌ نوارهای‌ تدریس‌ او همواره‌ مورد استفاده‌ طلاب و دانشجویان‌ بوده‌ و هست. نظرات خاص فلسفی وی که گاه گویی در تقابل با بسیاری از آراء متداول است، خود نشانگر روش مستقل علمی این فیلسوف شیعه است.

او در پایان گفت: محمد فنایی اشکوری، حسن معلمی، محمد تقی یوسفی، محمد حسین زاده، سید مهدی نبویان و مهدی فیاضی استادان فلسفه، حکمت و فقه شیعی اند که در این فیلم درباره جایگاه و اهمیت استاد فیاضی در سپهر حکمی و فلسفی ایران سخن گفته اند.

عوامل این مستند ۴۰ دقیقه ای عبارتند از: مجری طرح: محراب محمدزاده، مشاور رسانه‌ای: سیده الهام کاظمی، تحقیق و پژوهش: محمد آسیابانی و سیامک صدیقی، تدوین: مینا سیفی، دستیار تدوین: کارن درآینده، صداگذاری و انتخاب موسیقی: عرفان حسن زاده، صدابرداران: مجید نجاتی، سینا الله وردی پور و علی کرامت منش، تصویربردار:‌ حسن علیزاده فرد، دستیاران تصویر: مبینا سلمانی، محمدحسین سلطانی، میلاد محمدزاده، دستیار کارگردان: علی محمد صادق و مدیر تولید: علی هیهاوند.

«آئینه عمر» کاری از گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما است که در قالب آن، زندگی، سلوک علمی و فرهنگی و میراث پژوهشی ۲۶ چهره نامدار حوزه علوم انسانی، فرهنگ و هنر ایران به تصویر کشیده شده است.

مجموعه مستند «آئینه عمر» پنجشنبه‌ها ساعت ۱۹:۰۰ پخش و جمعه‌ها ساعت ۱۲:۳۰ تکرار می شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.