چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ - ۱۷:۰۳

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران:

تلاش می‌کنیم عرصه حقیقی و مجازی و رسانه را به یکدیگر گره بزنیم/ امیدواریم امسال باغ رسانه کودک و نوجوان را افتتاح کنیم

آیین باز گشایی سینماهای باغ کتاب تهران؛ هاشم میرزاخانی

سینماپرس: رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: تلاش می‌کنیم عرصه حقیقی و مجازی و رسانه را به یکدیگر گره بزنیم و امسال باغ رسانه کودک و نوجوان را افتتاح کنیم.

به گزارش سینماپرس، محمدصادق باطنی رئیس شبکه کودک در آیین تقدیر از عوامل برنامه تلویزیونی «سر سفره خدا» ویژه‌برنامه سحرگاهی ماه مبارک رمضان شبکه کودک سیما، که روز چهارشنبه ۲۹ فروردین با حضور مهرداد باقری پبدنی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و عوامل برنامه در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد، اظهار داشت: ساخت هویت نسل جدید، مهم‌ترین مساله کشور است که باید برای آن تدبیر کرد. نسل جدید با بحران هویت روبه‌رو است. در نسل گذشته اگر کسی پاسخی برای سوالات هویتی نداشت اتفاق خاصی رقم نمی‌خورد، اما امروز اگر به این سوالات پاسخ داده نشود، نوجوان سوالات را خودش از منابع دیگر دریافت می‌کند.

«سر سفره خدا» به خاطره جمعی چند نسل تبدیل شده است

وی در خصوص برنامه سر سفره خدا گفت: این برنامه به خاطره جمعی چند نسل از روزه اولی‌ها تبدیل شده است. وقتی شبکه‌ای از هواداران شکل می‌گیرد یعنی ما ثاثیرگذار بوده‌ایم و یک کار هویتی شکل گرفته که خاطره جمعی درست شده است.

مدیر شبکه کودک ورود سر سفره خدا به بخشی از آیین دین‌داری بچه‌ها و ایجاد انسی که با این برنامه صورت گرفته است را بی‌نظیر دانست و تصریح کرد: از دوستانی که تولید این برنامه را انجام دادند، تشکر می‌کنم. تولید این برنامه کار سختی بود که رقم زده شد؛ پیش‌تولید و تولید کار یک اتفاق پرحجم و اتفاق پرزحمتی بود؛ لذا باید از عوامل و تیم آن قدردانی کرد.

وی همچنین با تقدیر ویژه از مجموعه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، که دغدغه اصلی آن را کودک و نوجوان عنوان کرد، اجرای تئاتر تعاملی را ویژگی و ابداع برنامه سر سفره خدا دانست و تاکید کرد: در این اجرا مشارکت صد و ده هزار نفری مخاطبان را داشتیم. این بخش جدید برنامه را در ادامه تقویت خواهیم کرد و پیش خواهیم برد.

مدیر شبکه کودک سیما گفت: در نظرسنجی فصلی در مرکز تحقیقات که برای افراد ۱۲ سال به بالا است، برنامه سرسفره خدا رتبه سوم را دارد. همچنین پارسال در یک نظرسنجی اختصاصی این برنامه ۴۷ درصد مخاطب ۱۲ سال به پایین را داشت. در تلوبیون تعداد بازدید به ۳۳۰ هزار بار رسیده که نشان می‌دهد با اختلاف پر مخاطب‌ترین برنامه سحرگاهی ماه مبارک رمضان است.

یک سوره پایه طرح محتوایی برنامه بود

مدیر گروه نهال شبکه کودک گفت: مهم‌ترین ویژگی این برنامه و کارهای مشابه فرهنگی که باید انجام شود این است که دست گذاشته شود روی یک خلائی که وجود دارد. اینکه روزه اولی‌هایی هستند که کودک هستند و باید سحر بیدار شوند. در برنامه‌های سحرگاهی باید زمانی را به این‌ها اختصاص داد. تا سال‌ها به این شکل بود که برنامه‌های سحرگاهی که برای کودکان ساخته می‌شد با همان شکل و شمایل برنامه‌های بزرگسال بود. برنامه سر سفره خدا راه متفاوتی را در پیش گرفت. بچه‌ها مشتاقانه پای این برنامه می‌نشینند و صدای خنده آن‌ها هنگام سحر به گوش می‌خورد.

محمد بخشی‌زاده افزود: ما از سال گذشته یک کاری را آغاز و مضاعف باعث برکت برنامه شد. یک سوره را پایه طرح محتوایی برنامه کردیم. پارسال سوره مبارکه نور و امسال سوره مبارکه ضحی پایه طراحی این برنامه قرار گرفت. با نظرسنجی‌هایی که انجام شده‌است، سیر صعودی بازخوردهای کیفی از مخاطبان نشان می‌دهد که این برنامه به جان و دل مخاطب نشسته است.

افتتاح باغ رسانه کودک و نوجوان در سال ۱۴۰۳

مهرداد باقری پبدنی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با بیان اینکه این سازمان در دو سال گذشته روی مخاطبان نوجوان تمرکز کرده است، افزود: هویت یک مساله مهم است و برآن هستیم که عرصه حقیقی و عرصه مجازی و رسانه را به یکدیگر گره بزنیم. ماحصل دوسال رفت و آمد و گفت‌وگوی ما با شبکه کودک چنین برنامه‌ای شد.

باقری اضافه کرد: امیدواریم امسال باغ رسانه کودک و نوجوان را افتتاح کنیم و همچنین یک آرزو داشته باشیم که در سال بعد همه فرهنگسراهای ما در برنامه «سر سفره خدا» به گونه‌ای مشارکت داشته باشند. در پایان باید از عوامل این برنامه تشکر کنم زیرا برنامه‌ای برای سحر بچه‌ها وجود دارد که به یک نیاز حقیقی پاسخ می‌دهد.

جذب نام «سر سفره خدا» شدم

ساقی زینتی بازیگر هم با حضور در این آیین گفت: اسم برنامه، من را برای بستن قرارداد جذب کرد و از حضور در آن برکات معنوی زیادی را به دست آوردم.

وی افزود: کار با کودکان هیچگاه خسته کننده نبود و هم‌زمان روزها در شهرک سینمایی غزالی مشغول ضبط فیلم بودم و شب‌ها در برنامه «سر سفره خدا» حاضر می‌شدم. بسیار خوشحالم که این برنامه تلویزیونی تداوم خواهد داشت و شادی مردم را رقم می‌زند.

سر سفره خدا مخاطبان وفاداری دارد

یاسر غفاری تهیه کننده و کارگردان برنامه سر سفره خدا نیز گفت: امیدوارم بتوانیم از فضایی که در اختیار ما گذاشتند در آینده و در برنامه‌های دیگر نیز استفاده کنیم.

وی افزود: این برنامه مخاطبان وفاداری دارد و ما نیز به آنان وفادار خواهیم بود، در این برنامه با دریافت پیامک‌ها کودکان بسیاری را به عنوان تماشاچی دعوت کردیم و نام بسیاری از آن‌ها را نیز خواندیم؛ به کودکان کشور این نوید را می‌دهم که در فصل جدید برنامه منتظر اتفاقات بسیار متنوع باشند.

در پایان این جلسه از تمامی عوامل این برنامه تلویزیونی با اهدای لوح تقدیر و هدیه قدردانی شد. همچنین به کوثر حیدری بازیگر خردسال این برنامه ضمن اهدای لوح تقدیر، نقاشی چهره او نیز اهدا شد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.