شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۰۵

در شرابط غفلت نهادهای نظارتی؛

«فعال فتنه ۱۴۰۱» و از اعضای موثر «فرقه ز. ز. آ» نامزد معرفی شده «جمهوری اسلامی ایران» به «بخش نویسندگان جایزه آسترید لیندگرن ۲۰۲۴» شد!

سید نوید سید علی اکبر

سینماپرس: شورای کتاب کودک در اقدامی تاسف برانگیز یکی از فعالان «فتنه ۱۴۰۱» و از اعضای موثر «فرقه ز. ز. آ» را به عنوان نامزد جمهوری اسلامی ایران جهت دریافت جایزه آسترید لیندگرن (آلما) ۲۰۲۵ معرفی کرد.

به گزارش سینماپرس، جایزه یادبود آسترید لیندگرن، به مناسبت بزرگداشت نویسنده محبوب سوئدی و یکی از پرطرفدارترین نویسندگان جهان از سال ۲۰۰۲ توسط دولت سوئد بنیان نهاده است. جایزه نقدی آلما به مقدار ۵ میلیون کرون سوئد، به‌عنوان بزرگ‌ترین و گران‌ترین جایزه ادبیات کودکان و نوجوانان و دومین جایزه بزرگ ادبیات - پس از جایزه هانس کریستین اندرسن در جهان مطرح است.

جایزه آلما، یک جایزه ادبی است که نه‌تن‌ها به نویسندگان و تصویرگران اهدا می‌شود، بلکه قصه‌گویان، مروجان و نهادهای حوزه ادبیات کودکان و ترویج کتابخوانی نیز می‌توانند به آن دست یابند.

این جایزه، سالیانه به یک یا بیش از یک هنرمند یا مروج و ... صرف‌نظر از زبان و ملیت آنها اعطا می‌شود. آثار این هنرمندان باید دارای کیفیت بالای هنری و ارزش‌های انسانی‌ای باشند که آسترید لیندگرن به آنها باور داشت.

در حال حاضر، شورای کتاب کودک، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مؤسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان چهار نهاد ایرانی هستند که امتیاز معرفی نامزد برای دریافت این جایزه را دارا هستند.

سید نوید سیدعلی اکبر

شورای کتاب کودک اعلام کرد: در بخش نویسندگان، سید نوید سیدعلی اکبر به دلیل توجه خاص به آزادی کودکان و ایجاد فضایی برای بازیگوشی و خلاقیت در داستان‌هایش، به‌عنوان نامزد بخش نویسندگان جایزه آسترید لیندگرن معرفی شد. او با نقد اقتدارگرایی و خشونت در دنیای بزرگسالان، به کودکان اجازه می‌دهد تا در داستان‌ها آزادانه زندگی کنند و خلاقانه تصمیم بگیرند. داستان‌های او، بدون پند و نصیحت، کودک را به تأمل و تصمیم‌گیری دعوت می‌کنند و به آنها به عنوان فردی فعال و مستقل نگاه می‌کند. این نویسنده با نگاهی متفاوت و مدرن به ادبیات کودک ایران جهتی نو بخشیده است.

علیرضا گلدوزیان

در بخش تصویرگران علیرضا گلدوزیان، تصویرگر و طراح گرافیک نامزد ایرانی جایزه هانس کریستین اندرسن۲۰۲۴ و همچنین یکی از نامزدهای ایرانی جایزه یادبود آسترید لیندگرن (آلما) درسال ۲۰۱۴و ۲۰۲۴، به دلیل بیش از دو دهه فعالیت مستمر در تصویرگری کتاب کودک، تاثیر ماندگار و مهم در رشد ادبیات و تصویرگری کتاب کودک و نوجوان، راه یافتن آثار او به فهرست‌ها و نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی و همچنین کسب جوایز متعدد داخلی و بین المللی و همچنین نقش برجسته در ارتقای سطح تصویرگری ادبیات کودک و نوجوان ایران، داشتن نگاه شخصی و متفاوت در هر یک از آثار، توانایی بازنمایی و طراحی طیف وسیعی از فرم‌ها، فضاها و شخصیت‌ها با الهام از هنرهای تصویری ایران و جهان، مهارت در خلق تصاویری قدرتمند، زیبا و تاثیرگذار و گسترده بودن موضوعات تصویر شده و حضور پررنگ و تأثیرگذار در تربیت تصویرگران نسل جوان؛ نامزد دریافت جایزه یادبود آسترید لیندگرن (آلما) شد.

شورای کتاب کودک سال گذشته نیز «علیرضا گلدوزیان» را در بخش تصویرگران، «علی اصغر سیدآبادی» را در بخش ترویج خواندن و «نادر موسوی» را به عنوان مروج با زادگاه غیر ایرانی، برای دریافت جایزه آسترید لیندگرن (آلما) ۲۰۲۴ معرفی کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.