شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ - ۰۲:۲۶

«قاضی‌زاده هاشمی» در مناظره فرهنگی انتخابات ۱۴۰۳:

«هنرمند» باید آزادی عمل داشته باشد/ «دولت» باید با حمایت و تزریق منابع جهت‌دهی کند

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی؛ ریاست جمهوری چهاردهم

سینماپرس: سومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ با موضوع "«انسجام اجتماعی با حکمرانی فرهنگی»" از شبکه ۱ سیما پخش شد.

به گزارش سینماپرس، سومین مناظره از ۵ مناظره درنظر گرفته شده برای نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری جمعه اول تیرماه با موضوع فرهنگی و تحت عنوان «انسجام اجتماعی با حکمرانی فرهنگی» بود.

امیرحسین قاضی زاده طبق قرعه کشی انجام شده، روی صندلی شماره ۵ مستقر شد.

** سوالات مرحله اول (با موضوع سبک زندگی) که توسط کارشناسان و مردم طرح شده، به شرح زیر بود:

پرسش مردمی: برای مهدهای کودک ارزان قیمت چه برنامه‌ای دارید؟

پرسش مردمی: برای آینده جوانان و ازدواجشان چه برنامه‌ای دارید؟

پرسش مردمی: چگونه باید اعتراضمان به وضعیت را نشان دهیم که جزو اغتشاشات نشویم و حقمان را هم بگیریم؟

لیلا مجدانی (کارآفرین و جامعه شناس زنان) : راهکارتان برای آسیبهای سبک زندگی اسلامی چیست؟

سمیرا فتح اللهی (مدیر کانون جوانی جمعیت) : حل مساله آمار بالای سقط جنین در کشور را جزو راه حلهای حل مشکل جمعیت می‌دانید؟

فاطمه (رحمانی فعال حوزه زنان) : در برابر پدیده بی حجابی غیر از رویکرد فرهنگی چه راهکاری مدنظرتان است؟

سوالات مرحله اول مناظره فرهنگی اجتماعی

قاضی زاده در اولین بخش از صحبت های خود در خصوص سوالات بخش اول این محورها را بیان کرد:

* امروز روز تولد ریحانه عزیز ما دختر کاپشن صورتی با گوشواره قلبی که نماد خشونت غرب آدمخوار است. نگاه غرب به زن در کشتار ریحانه‌ها و زنان و دختران در غزه دیده می‌شود.

* ایران مهد خانواده محوری است و زن هم ستون خانواده.

* لازم نیست بنده در رسا و جایگاه زن در فرهنگ ایرانی و اسلامی چیزی بگویم.

* با برخوردهای شعاری که هر از گاهی در زمان انتخابات مطرح می‌شود و پس از انتخابات فراموش می‌شود کاری ندارم.

* ایران مهد خانواده است و زن بزرگترین سرمایه اجتماعی است.

* در کشور ما هیچگاه نگاه ابزاری به زن وجود نداشته است، امروز غرب هم برگشت داشته و مجبور شدند که به ارزش‌های خانواده بازگردند و البته که پرچمداران آن هم زنان هستند.

* شهید رئیسی در اجلاس سازمان ملل، دنیا را به بازگشت به خانواده دعوت کرد.

* زن یک مساله نیست، یک فرصت است و پیشران برای حل مسائل.

* دغدغه زنان ما حجاب نیست و این یک مغالطه است، دغدغه اصلی زنان ما تبعیض در فرصت‌هاست و حق هم دارند.

مشروح صحبت های قاضی زاده را در ادامه بخوانید:

امروز روز تولد دختر کاپشن صورتی با گوشواره قلبی که در حادثه تروریستی گلزار شهدای کرمان به شهادت رسید، است که نماد خشونت غرب انسان خوار است.

وی افزود: خانواده بنیاد جامعه ما و کانون تعالی انسان است و ایران هم جامعه خانواده محوری است و زن هم ستون خانواده است. من به برخی برخوردهای شعاری با موضع زن که در موقع انتخابات صورت می‌گیرد کاری ندارم؛ این سوء استفاده انتخاباتی است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: زن بزرگترین سرمایه اجتماعی ما است و ما هیچوقت در تاریخ نگاه ابزاری به زن نداشته‌ایم. حاصل نگاه ابزاری به زن عاقبتش در فرهنگ غرب دیده می‌شود و موج شده الان آنها مجبور به بازگشت به فرهنگ‌های خانواده محور شده‌اند.

قاضی‌زاده عنوان کرد: شهید رئیسی در سازمان ملل همه دنیا را به بازگشت به ارزش خانواده دعوت کرد لذا ما هم باید با جنبش‌های هم ارزش با خودمان ائتلاف کنیم. دلیل ندارد در هر ائتلافی تمام ارزش‌های جنبش‌های کشورها را قبول داشته باشیم. مثلا در حوزه عدالت با کشورهای چپ هم ارزش هستیم برخی از کشورها مذهبی‌تر هستند در حوزه خانواده بر همان مبنا ائتلافاتی انجام دهیم.

وی افزود: باید مراقب باشیم ادبیات غلط ما را اسیر نکند زیرا زن پیشران و روش حل مسائل است. دغدغه بانوان ما هم حجاب نیست و این یک ظلم تاریخی به زن است در حالیکه دغدغه اصلی با نوان تبغیض در فرصت‌ها است که باید آن را از بین ببریم.

قاضی زاده در دومین بخش از صحبت های خود در خصوص دیدگاه سایر نامزدها این محورها را بیان کرد:

* از زمان عقب هستیم، حرف‌هایی می‌شنویم که شاید ۲۰ تا ۳۰ سال پیش بحث جامعه ما بود؛ بانوان ما از ما عبور کرده‌اند و فدرت اصلی امروز جامعه ما زنان هستند.

* حرف زنان با ما این است که تبعیض علیه زنان به معنی محدود بودن امکانات و فرصت‌های شغلی علیه آنان برداشته شود.

* ۹۴ درصد زنان ما تحصیلات دانشگاهی دارند اما ۵۶ درصد آنان شغل ندارند.

* حرف‌هایی که اینجا زده می‌شود باز هم مرد سالارانه است.

* ۳.۵ میلیون نفر ورزشکار داریم که ۴۰ درصد آن زنان هستند؛ چقدر از امکانات ورزشی به زنان اختصاص دارد؟

* تمام محیط‌های ورزشی باید به سه بخش زنانه، مردانه و خانوادگی تقسیم شود.

* ما تنها مدارس را جدا کردیم در صورتی که مجموعه فعالیت‌ها باید متناس با نقش‌های زن و مرد باید متناسب سازی شود.

* مساله اصلی برای جوان ما این است که دولت از او حمایت کند. در دولت مردم دولت خانواده اعتباری برای خانواده ایرانی به میزان یک میلیارد تومان تسهیلات درنظر گرفته‌ایم که برای اشتغال، جهیزیه، ازدواج و ... استفاده کند.

* دولت مکلف است که بانوان با فرزند را به کار می‌گیرند مهد کودک ارزان قیمت فراهم کنند.

مشروح صحبت های قاضی زاده را در ادامه بخوانید:

قاضی‌زاده هاشمی عنوان کرد: مسائلی که اینجا مطرح می‌شود برای ۲۰ سال پیش است. امروز قدرت اصلی ما زنان هستند. حرف زنان این است که تبعیض علیه زنان به معنی محدود بودن زیرساخت‌ها و فرصت‌ها علیه‌شان برداشته شود.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: اینترنت در خانواده یک کالای اساسی است. یکی از بهترین مشاغل زنانه، مشاغل اینترنتی هست.

وی افزود: دولت هوشمند و اقتصاد دیجیتال بدون اینترنت ممکن است؛ نقد مسئولان و نظارت بر مسئولان هم بدون اینترنت امکان ندارد اتفاق بیفتد. شفافیت باید در بستر دولت هوشمند شکل بگیرد. باید اینترنت سریع و بی کیفیت و امن داشته باشیم. زیرساخت‌های کشور یک دهه در حوزه ارتباطات توسعه‌نیافته است. برخی محدودیت‌ها هم فکر نشده است.

قاضی‌زاده هاشمی تأکید کرد: نیروی مجرب و متخصص ما در این حوزه بعضاً مهاجرت می‌کنند چون در بیرون درآمدهای شگرفی دارند و ما نتوانسته‌ایم این نیروها را حفظ کنیم.

وی افزود: رتبه ما از ۱۸۰، ۱۵۶ بود در اینترنت ثابت ولی پروژه فیبر نوری در دولت شهید رئیسی آغاز شده و سرعت اینترنت ثابت از ۹ به ۱۴ مگابیت بر ثانیه رسیده است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، گفت: البته رشد سرعت‌ها در ایران محسوس نیست به‌خاطر استفاده از فیلترشکن. البته محدودیت‌ها مؤثر نبوده؛ تلگرام ۴۰ میلیون مشترک دارد و نشان می‌دهد که محدودیت‌هایی که گذاشتیم مؤثر نبوده است. یک جاهایی افراط کرده‌ایم.

با پایان یافتن بخش اول، سوالات مردم و کارشناسان در بخش دوم درخصوص فضای مجازی و مشکلات این حوزه پخش شد.

قاضی زاده در اولین بخش از صحبت های خود در خصوص سوالات بخش دوم این محورها را بیان کرد:

* اینترنت کالای اساسی است و زندگی با آن ممزوج است.

* یکی از بهترین مشاغل زنانه، مشاغل اینترنتی است که بانو هم به خانه داری برسد و هم کسب و کار خود را راه بیاندازد.

* نقد و نظارت بر مسئولان بدون اینترنت امکان ندارد.

* یک دهه توسعه زیرساخت‌ها در کشور متوقف بود، از جمله شبکه ملی اطلاعات.

* نیروی انسانی مجرب و متخصص در این حوزه کم داریم که به محض متخصص شدن مهاجرت می‌کند چرا که در خارج از کشور درآمدهای شگرفی دارند.

* در دولت سیزدهم سرعت اینترنت ثابت از ۹ به ۱۴ مگابیت رسید. اینترنت همراه از ۲۲ مگابیت به ۳۶ مگابیت رسید. البته اینها به دلیل استفاده از فیلترشکن محسوس نیست.

* سیاست محدودیت ما اثرگذار نبوده، تلگرام ۴۰ میلیون کاربر دارد.

* فیلترینگ دقیق و علمی انجام نشده است، گوگل پلی و برخی بازی‌ها را فیلتر کردیم که نوعی مردم آزاری است.

* بهترین فیلتر عرف جامعه است، باید به خانواده‌ها برای محدودیت در اینترنت نقش بدهیم، مدل‌هایی نیز موجود است.

قاضی زاده در بخش چهارم صحبت های خود در خصوص دیدگاه سایر نامزدها این محورها را بیان کرد:

* مردم با خودشان می‌گویند که انگار این‌ها فرزندان ما را فرزندان خود نمی‌دانند.

* به عنوان حکمرانان همان کاری که برای سلامت فکری، روحی و روانی فرزندان خود می‌کنیم، باید این احساس را نسبت به فرزندان سایر خانوارهای ایرانی داشته باشیم. سایت‌های مستهجن چه کاری با روح و روان فرزندان ما می‌کند؟

* قرار است خادم این مردم باشیم و کوچکی کنیم، چون مردم به ما تکیه می‌کنند.

* دوستان توهین می‌کنند بکنند اما بی انصافی نکنند، بررسی کنید در این دو سال و چند ماه دولت شهید رئیسی چه خدماتی در این حوزه انجام شده است.

* ما یک فیلترینگ از مبدا داریم. مگر در موضوع حاج قاسم، اینستاگرام و پلتفرم‌های امریکایی چه کاری کردند؟ اجازه دادند عکس حاج قاسم منتشر شود؟

* مکرون می‌گوید ما فقط اینترنت آمریکایی داریم و باید اینترنت اروپایی را توسعه دهیم.

* چرا کسی از اوبر و آمازون صحبت نمی‌کنند؟ چون پلتفرم‌های داخلی را توسعه دادیم و مردم احساس نیاز به آنها نمی‌کنند.

* باید در ایران فرهنگی ۷۰۰ میلیونی که ذائقه یکسانی با ما دارند پلتفرم‌های بزرگ را ایجاد و نیاز جامعه را مرتفع کنیم.

* باید در تولید محتوا، پهنای باند و زیرساختها توسعه داشته باشیم که در دولت سیزدهم انجام شده است تا نتوانند محدودیت‌هایی را به ما تحمیل کنند.

مشروح صحبت های قاضی زاده را در ادامه بخوانید:

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در چهار دقیقه دوم بخش دوم این مناظره اظهار داشت: با صحبت‌های که در مناظره می شنوم، خودم را جای مردم می‌گذارم؛ مردم با خودشان می‌گویند که انگار این‌ها فرزندان ما را جای فرزندان خود نمی‌دانند. اگر زخمی برای فرزندان ما ایجاد شود و یا وضعیت روحی و روانی آنان دستخوش آسیب شود، چه برخوردی می کنیم.

وی ادامه داد: همان اقداماتی که ما به عنوان حکمرانان برای سلامت فکری، روحی و روانی فرزندان خود می کنیم که بعضی از سایت‌های مستهجن روح و روان فرزندان و خانواده های ما را نابود می‌کند، باید این احساس را نسبت به فرزندان سایر خانوارهای ایرانی داشته باشیم.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: ما قرار است خادم این مردم باشیم و برای آنان کوچکی کنیم زیرا مردم به ما تکیه می‌کنند و به نظر من بعضی از حرف هایی که مطرح می‌شود از روی بی‌مسئولیتی است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه باید امکانات و زیرساخت‌ها را سرعت دهیم، افزود: این امکانات متوقف بوده است؛ حال اگر دوستان توهین می کنند، بکنند ولی بی انصافی نکنند. اندکی به اطلاعات و آمار مراجعه کنند و ببینند در این ۲ سال و ۱۰ ماه آقای رئیسی و نه ۸ سال و نه سال یا ۳۰ سال مدیریت مداوم برخی از دوستان و حاکمیت آنها چه اتفاقاتی افتاده است.

وی ادامه داد: حال اگر فیلترینگ را برداریم و کل اقتصاد دیجیتال را به پلتفرم های خارجی منتقل کنیم، اگر یک دفعه هوس کردند حساب‌های ما را ببندند باید چه کرد؟ اگر کلاهبرداری از مردم کلاهبرداری کرد چه باید انجام دهیم. یک فیلترینگ از مبدأ وجود دارد که باید به آن توجه کرد. برای مثال مگر در موضوع حاج قاسم، اینستاگرام و پلتفرم‌های آمریکایی اجازه ندادند عکس حاج قاسم که قهرمان ملی ما بود، منتشر شود.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد: حتی مکرون می‌گوید ما فقط اینترنت آمریکایی داریم و باید اینترنت اروپایی را توسعه دهیم. ما کم کاری هایی داریم. چرا کسی در ایران از پلتفرم‌های آمریکایی مانند اوبر و آمازون صحبت نمی‌کند؟ زیرا پلتفرم‌های داخلی را توسعه دادیم و مردم احساس نیاز به آنها ندارند.

وی افزود: عدم سرمایه گذاری و حمایت دولت برای ایجاد شبکه های اجتماعی بزرگ و موثر و جهانی باعث عقب ماندگی ما شده است و باید با توسعه کشورهای همپیمانمان و توجه به ایران فرهنگی ۷۰۰ میلیونی که ذائقه یکسانی با ما دارند، پلتفرم‌های بزرگ را ایجاد و نیاز جامعه را برطرف کنیم.

قاضی زاده هاشمی به لزوم ورود به موضوع حکمرانی اینترنت در جهان اشاره و تاکید کرد: دیگران در این حوزه استانداردهای دوگانه‌ای را بر ما تحمیل می کنند و باید بتوانیم در تولید محتوا، پهنای باند و زیرساخت‌های فضای مجازی جهانی توسعه داشته باشیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: در دولت سیزدهم این هدف پیگیری شد و اکنون ما ۱۱ ماهواره در لایه های مختلف جو برای همین مسئله گذاشتیم تا برای محدودیت‌هایی که را به ما تحمیل می‌کنند حاضر باشیم.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: دوستان باید به این سوالات جواب دهند که اگر به مشکلات خوردیم چگونه حل و فصل شوند.

** در بخش اولِ مرحله سوم مناظره، مردم و کارشناسان اقتصادی، سوالات دیگری در حوزه سینما و تولیدات فرهنگی برای پاسخ دادن کاندیداها مطرح کردند.

سوالات به شرح زیر بود:

پرسشهای مردمی: راهکاری هست که فیلمهایی ساخته شود که مشکلات جامعه را نشان دهد ولی سیاه نمایی نشود؟

مجید شاه حسینی: در دولت سیزدهم طرح ناتمامی تهیه شد برای سینما و فضای مجازی و نمایش خانگی تا حقوق معنوی را تامین کند. سیاست شما در این مقوله چیست؟ ‌آیا این حقوق را به رسمیت می شناسید؟ و قانونی تدوین می‌کنید؟

ابوالقاسم طالبی: چه تدبیری دارند که فضای افسردگی را از بین ببرند و آنچه داریم را به مردم نشان دهند؟

شرفخانلو: برای پیوست فرهنگ به طرحهای توسعه ای و اقتصادی چه برنامه ای دارید؟

سبحانی‌ نسب: برای امنیت فرهنگی ما چه فکری کردید؟

گل علی بابایی: برنامه های شما برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و حمایت از نویسنده‌ها چیست؟

قاضی زاده در اولین بخش از صحبت های خود در خصوص سوالات بخش سوم این محورها را بیان کرد:

* دولت ما باید نقش پیشرانی خود در تولیدات فرهنگی را ایفا کند و از حوزه فرهنگ حمایت کند.

* امروز فرهنگ ما مورد هجمه رقباست، مصری‌ها سریال حشاشین را می‌سازند و تاریخ ما را تحریف می‌کند.

* در دولت خانواده و مردم از کارهای بزرگ حمایت می‌کنیم.

* ما قهرمانان تاریخی بزرگی داریم. حتی در عصر حاضر ۲۳۰ هزار شهید داریم که قابلیت تعریف گسترده از ابعاد مختلف زندگی یک یک آنها وجود دارد و در این زمینه کم کاری شده است.

* اگر آثار فاخر تولید کنیم در داخل و خارج از کشور مخاطب خواهد داشت.

* ایران فرهنگی بزرگ از غرب چین تا مدیترانه و شمال آفریقا را شامل می‌شود، باید جاده ابریشم فرهنگی را راه‌اندازی کنیم.

* گفتمان مقاومت را در همین مدت کوتاه به دانشگاه‌های آمریکا رساندیم، حتما اگر تلاش و برنامه‌ریزی کنیم میراث کهن و فرهنگ زبان فارسی را هم می‌توانیم منتقل کنیم.

* هنرمند باید آزادی عمل داشته باشد، دولت باید با حمایت با تزریق منابع جهت دهی کند.

مشروح صحبت های قاضی زاده را در ادامه بخوانید:

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در چهار دقیقه اول بخش سوم این مناظره درباره دیدگاه خود در زمینه «تولیدات فرهنگی و هنری»، با بیان اینکه دولت باید نقش پیشرانی خود را در حوزه فرهنگ ایفا کند، افزود: حوزه فرهنگ و هنرمندان باید بر اساس تنوع و جامعه مورد حمایت دولت باشند و توسعه یابند.

وی با بیان اینکه امروز فرهنگ ما مورد هجمه دشمنان و رقبا قرار دارد، افزود: رسانه‌های مصری فیلمی مانند حشاشین را می‌سازند که کشور و تاریخ ما را آنگونه که می‌خواهند روایت می‌کنند؛ این خلاء و کم کاری ماست که ما نسبت به هجومی که نسبت به فرهنگ ما انجام می شود پاسخی درخور بدهیم.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: در دولت خانواده و مردم حتما از آثار فاخر و بزرگ حمایت می کنیم. حیف است که کارهای فاخری مانند مجموعه «سلمان فارسی» که سال‌ها طول می‌کشد تا به بازار آمده و دیده شوند، مورد حمایت قرار نگیرند. ما یک تاریخ پرشکوه از زیباترین داستان‌های انسانی از قبل اسلام تاکنون را داریم و مثل بسیاری از کشورها دنیا نیستیم که نیازی به خلق افسانه و قهرمان کاغذی و مارتنی داشته باشیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه رقبای ما اسطوره سازی می کنند چون اسطوره ندارند، ادامه داد: حتی در عصر معاصر که شهدا قهرمانان بزرگ تاریخ ما هستند و قابل روایت هستند؛ همین ۲۳۰ هزار شهید ما که یک یک آنها قابلیت تعریف گسترده در ابعاد زندگی دارند. هرچند ما تلاش کردیم از هشت اثر حمایت کنیم که بسیار کم است. یک دهه نیز کاملاً تعطیل بود.

وی اضافه کرد: مطمئن هستیم که اگر یک اثر فاخر تولید کنیم نه تنها در داخل کشور بلکه در خارج نیز بیننده دارد. مانند فیلم «محمد رسول الله» که ساخته شده مجیدی است یا سریال «حضرت یوسف» و «مختارنامه» که تمام منطقه ما را گرفت و از مرزهای ما خارج شد.

قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: وسعتی به اندازه جهان اسلام و منطقه غرب آسیا داریم و ایران فرهنگی منطقه ای از غرب چین تا دریای مدیترانه را شامل می شود و نباید میان خودمان با آنها دیوار بکشیم.

وی با تاکید بر راه‌اندازی جاده ابریشم فرهنگی اظهار داشت: در حوزه عید نوروز توانستیم با برخی کشورها مشترکاتی را برقرار کنیم که باید این موضوع را با تکیه بر هنرمندانمان در حوزه هنرهای تجسمی به عرصه فرهنگ بیاوریم. باید هویت منطقه را که مورد هجوم فرهنگی غربی قرار گرفته است با تکیه بر هنرمندان حفظ و احیا کنیم.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه توانسته‌ایم گفتمان مقاومت را تا دانشگاه کلمبیا برسانیم، تصریح کرد: باید فضا را باز کنیم تا هنرمند آزادی عمل داشته باشد و دولت با تزریق منابع به آن‌ها جهت دهد تا در جهت ارزش های کشور خلق اثر کنند.

قاضی زاده در بخش ششم صحبت های خود در خصوص دیدگاه سایر نامزدها این محورها را بیان کرد:

* ما باید به مردم اعتماد کنیم، به اهالی فرهنگ اعتماد کنیم، آنها حوزه را بسیار بهتر از ما می‌شناسند.

* سیاستمداران از حوزه فرهنگ سر در نمی‌آورند و با تزریق بی مورد منابع مالی موجب انحراف در پایین‌ دست می‌شوند.

* باید بپذیریم که صداوسیما تنها بازیگر عرصه نیست. نه تنها ماهواره‌ها بلکه ماهواره‌ها و پلتفرم‌های پخش.

* در فضای مجازی اگر کسی تولیدی داشت، باید حتما سهمی از پهنای باند اینترنت فروخته شده سهیم باشد تا برای تولید تشویق شود.

* رشد تولیدات فرهنگی جز با مردمی‌سازی اتفاق نمی‌افتد.

* دولت باید از تولیدات فرهنگی حمایت کند و یارانه بدهد.

* کارت هوشمند خانوار ایرانی طراحی کردیم که به عناوین فرهنگی خانوار یارانه تعلق بگیرد منتها به صورت پلکانی.

* دوستانی که نگران بودند من از جت اسکی صحبت کردم و گفتند این ورزش گرانی است، نگران نباشند سواحل جنوبی و شمالی ما عرصه بزرگی دارد و برای همه جا هست.

* اینجا کسی دولت آقای روحانی را گردن نمی‌گیرد و مسئولیت آن را نمی‌پذیرد، از جلسه بعد ناچاریم بین دولت نهم و دهم و دولت اصلاحات مقایسه کنیم شاید گردن گرفتند.

مشروح صحبت های قاضی زاده را در ادامه بخوانید:

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در چهار دقیقه دوم از بخش سوم این مناظره با تاکید بر اینکه ما باید به مردم و اهالی فرهنگ اعتماد کنیم، افزود: آنها حوزه را بسیار بهتر از ما می‌شناسند زیرا این حوزه فرهیختگی است. سیاستمداران از حوزه فرهنگ سر در نمی‌آورند و با تزریق بی مورد منابع مالی موجب انحراف در پایین‌ دست می‌شوند؛ یعنی نه تنها کمک نمی کنند تا اینکه یک عنصر ایمانی و فرهنگی رشد پیدا کند، بلکه به آن صدمه می‌زنند.

وی اضافه کرد: باید بپذیریم که صدا و سیما تنها بازیگر فرهنگ ما نیست بلکه امروزه پلتفرم‌های مختلف جای زیادی گرفته‌اند و رقبایی ایجاد کرده‌اند. نه تنها در سیستم ماهواره‌ها بلکه در داخل هم این اتفاق افتاده است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: باید با یک تفاهمی با جامعه فرهنگی امور فرهنگی کشور را جلو ببریم و این اتفاق با یک اعتماد به آنها و ایجاد نظام‌های خودکنترلی امکان پذیر است.

قاضی‌زاده هاشمی اضافه کرد: در فضای مجازی اگر کسی تولیدی داشت یا برنامه آموزشی خلاقی ساخت، باید حتما سهمی از فروش پهنای باند اینترنت داشته باشد تا اینکه شاهد رونق و تشویقی برای تولید چنین آثاری ایجاد شود.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: لازم است بگویم که تلاشی هم دکتر زاکانی می‌کنند تا مقایسه ای میان ۲ و نیم سال دولت شهید رئیسی و دولت آقای روحانی صورت گیرد. ظاهراً اینجا کسی دولت آقای روحانی را گردن نمی‌گیرد و مسئولیت آن زمان را نمی‌پذیرد. از جلسه بعد ناچاریم بین دولت نهم و دهم آقای احمدی نژاد و دولت اصلاحات مقایسه کنیم، شاید دوستان گردن بگیرند.

وی اظهار داشت: باید برنامه ارائه کرد. همه ما حرف‌های خوبی می‌زنیم. حرف‌های کلی و باید و نبایدها به مردم کمکی نمی‌کند زیرا باید عملکرد خود را در دوران مسئولیت خود ارائه دهیم.

قاضی زاده در بخش پایانی و جمع بندی این محورها را مطرح کرد:

* فارس، ترک، کرد، لر، گیلکی، بلوچ، لک، تالشی و تات و شیعه و سنی و زرتشتی و کلیمی و ارمنی یک خانواده هستیم و هر جریانی بخواهد بین ما فاصله بیاندازد خیرخواه ملت نیست.

* دولت شهید رئیسی نقاط پررنگی داشت اما اهالی فرهنگ توقع داشتند سهم بزرگتری در مدیریت فرهنگی داشته باشند که انشالله در دولت مردم و خانواده این موضوع تقویت خواهد شد.

* ۱۴ سال است از تولید مختارنامه گذشته و نتوانستیم یک تولید مشابه داشته باشیم.

* چهار اقدام فرهنگی را در اولویت دارم، فرهنگ کارت خانواده برای آرامش و فرهنگ خانواده تقدیم خانوارهای ایرانی خواهد شد تا از محصولات فرهنگی با انتخاب خودشان استفاده کنید.

* دوم، زیرساخت‌های تفریحی را با کمک بخش خصوصی با محوریت بهره‌برداری زنان در اولویت قرار دهیم.

* سوم، مبنای فیلتریک براساس عرف و فرهنگ جامعه با آن برخورد خواهیم کرد.

* چهارم، لایحه جامع رسانه‌های عمومی که در چند دولت معطل مانده را ساماندهی خواهم کرد.

* افتخار نیست که دادگاه فرهنگ و رسانه داشته باشیم که پای خبرنگار و نویسنده ما به دادگاه کشیده شود.

* اگر رئیس جمهور شوم نه از منتقدان خود و خانواده‌ام شکایت می‌کنم و نه به آنها برچسب بی سواد می‌زنم.

* از ۲۰ سال پیش مساله زنان نقل انتخابات‌هاست، برخی از دوستان که در این جلسه سال ۹۲ که مساله حضور زنان در ورزشگاه مطرح شد، با طرح سوالاتی رئیس‌جمهور وقت را با چالش مواجه کردند.

* دختر ایرانی عفیف است اگر می‌بینید در جایی چالش می‌کند نمادی است برای مقابله با بی کفایتی مسئولانی مانند ما.

* در عرصه فضای مجازی و تبلیغات دست پری ندارم به این دلیل که منابع مالی چندانی در دست ندارم، دعوت می‌کنم که هر خانواده به یک ستاد دولت مردم و خانواده بدل شود.

مشروح صحبت های قاضی زاده در بخش پایانی را در ادامه بخوانید:

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بخش پایانی و جمع بندی سومین مناظره تلویزیونی اظهار داشت: خانواده بزرگ ایران تاریخ هزار ساله و فرهنگی غنی و شگرف دارد. ما مردمی هستیم که در سختی‌ها کنار یکدیگر بودیم و با یاری هم این دوران را گذراندیم.

وی ادامه داد: فارس، ترک، تات، بلوچ، کرد، شیعه، سنی، ارمنی، کلیمی و زرتشت همه با هم ایران را ساختیم؛ هر جایی که ساز جدایی دارد قطعاً خیرخواه ملت ایران نیست. علاوه بر این هر جریانی بخواهد به فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی خدشه وارد کند نیز خیرخواه ما نیست.

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: این هیاهیوهای کاذب هر چند پر سر و صدا مشکلی را حل نمی کند. فکر می کنم با وجود اینکه نقاط بسیار قوی دولت شهید رئیسی داشت، اهالی فرهنگ انتظار داشتند بیشتر مورد توجه قرار گیرند و سهم بیشتری در حوزه مدیریت این بخش داشته باشند که ان شاء الله در امتداد دولت شهید رئیسی و در دولت مردم و خانواده به این جهت توجه می شود.

وی اضافه کرد: صندوق حمایت از هنرمندان و فعالان گردشگری را تقویت می کنیم و تقویت پلتفرم و ساخت سریال های فاخر در کنار نظارت بر منابعی که به صدا و سیما اختصاص داده شده است به سمت ساخت تولیدات فاخر حرکت خواهیم کرد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه اکنون بودجه صدا و سیما به ۲۴ هزار میلیارد تومان رسیده است، افزود: باید تلاش کنیم بیشتر فرهنگی ایرانی مورد توجه قرار گیرد. ۱۴ سال است از تولید مختارنامه گذشته و نتوانستیم یک تولید مشابه داشته باشیم.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: چهار قول خودم در حوزه فرهنگی را عرض می کنم. نخست با ایجاد فرهنگ کارت خانواده برای آرامش و نشاط خانواده کارت اعتباری سالانه تقدیم خانوارهای ایرانی خواهد شد تا از محصولات فرهنگی با انتخاب خودشان استفاده کنید.

نامزد چهاردمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اضافه کرد: دوم، زیرساخت‌های تفریحی و گردشگری خانواده محور را با کمک بخش خصوصی با رویکرد عادلانه سازی بهره‌وری زنان به خصوص در سواحل گسترش بدهیم و یک مرکز سفر جهانی ایجاد کنیم تا هرکسی که خواست سفر عفیفانه خانوادگی داشته باشد به ایران سفر کند.

قاضی زاده هاشمی گفت: همچنین در فیلترینگ براساس عرف و فرهنگ جامعه با آن برخورد خواهیم کرد و نخواهیم گذاشت رونق اقتصاد دیجیتال و ارز آوری آن دچار مشکل شود. در نهایت لایحه جامع رسانه‌های عمومی که در چند دولت معطل مانده را حتما تکمیل و پای اجرای آن می ایستیم. نظارت بر عرصه فرهنگ و رسانه مانند دیگر عرصه ها مانند نظام مهندسی باید توسط اهالی آن انجام شود.

وی تاکید کرد: افتخار نیست که دادسرای فرهنگ رسانه داشته باشیم و پای خبرنگار ما به دادگاه و پاسگاه کشیده شود.

قاضی زاده هاشمی گفت: اگر رئیس جمهور شوم نه از منتقدان خود و خانواده‌ام و نزدیکانم شکایت می‌کنم و نه به آنها برچسب بی سواد و بی شناسنامه می‌زنم. عده‌ای در کشور هستند که انگار نانشان در حل نشدن مشکلات و ادامه پیداکردن زخم های اجتماعی و اقتصادی است. از ۲۰ سال پیش مساله زنان نقل انتخابات‌هاست، و وقتی هم که دولت هایی مانند دولت نهم و دهم یا دولت شهید رئیسی به حل مسئله نزدیک شدند، عده ای از این عزیزان سر و صدا می‌کنند.

وی اظهار داشت: برخی از دوستان که در این جلسه حاضر هستند، وقتی در سال ۹۲ که مسئله حضور زنان در ورزشگاه مطرح شد، با طرح سوالاتی رئیس‌جمهور وقت را با چالش مواجه کردند.

قاضی زاده هاشمی بر کمک به یکدیگر برای حل مسئله در راستای عرف جامعه تاکید کرد و افزود: نباید مسائل بازیچه سیاسیون شود. بعضی ها با عناصر فرهنگی جوری برخورد می کنند که انتظار رأی از آن دارند. دختران ما از رفتارهای دوگانه ما مسئولین و ریاکاری ما ناراحت هستند. دختران ایرانی عفیف هستند؛ اگر می‌بینید در جایی چالش می‌کنند نمادی برای مقابله با بی کفایتی مسئولان است.

نامزد چهاردمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در عرصه فضای مجازی و تبلیغات دست پر ندارم به این دلیل که منابع مالی چندانی در دست ندارم، دعوت می‌کنم که هر خانواده به یک ستاد و حمایتگر از دولت مردم و خانواده تبدیل شود تا این راه را با هم طی کنیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.