دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷

در آیین نمایش فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد»؛

نرگس آبیار عضو جهادگران فعال سیستان و بلوچستان شد

نرگس آبیار

سینماپرس: در آیین نمایش فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» که با حضور گروه‌های جهادی فعال در سیستان و بلوچستان برگزار شد، نرگس آبیار و محمدحسین قاسمی، کارگردان و تهیه کننده فیلم به عضویت افتخاری جهادگران این منطقه درآمدند.

به گزارش سینماپرس، آیین نمایش «فیلم شبی که ماه کامل شد» برای جهادگران فعال در استان سیستان و بلوچستان با حضور تهیه‌کننده و کارگردان این فیلم در مجموعه فرهنگی سرچشمه برگزار شد. در این مراسم که به همت گروه آل یاسین و یا حضور جهادگران فعال در عرصه‌های عمرانی، فرهنگی و آموزشی در منطقه سیستان و بلوچستان برگزار شد، نرگس آبیار وی با اشاره به ویژگی‌های فرهنگی منطقه سیستان و بلوچستان گفت: کار اصلی را شما جهادگرانی انجام می‌دهید که سال‌هاست به صورت داوطلبانه در آن منطقه مشغول فعالیت‌های جهادی هستید.

کارگردان فیلم شبی که ماه کامل شد ادامه داد: مدت‌ها بود می‌خواستم درباره افراطی‌گری‌های دینی کاری کنم و به سوژه‌هایی که مربوط به خارج از ایران بود فکر می‌کردم، ولی بعد از بررسی ویژگی‌های این سوژه و این که مربوط به کشور خودمان است، تصمیم گرفتم به ماجرای ریگی بپردازم.

مردمان منطقه سیستان و بلوچستان، مردمانی اصیل و مهمان‌نواز هستند و بخش‌هایی از فیلم که اشاره به این موضوعات داشت اصلاً اغراق‌آمیز نبود.

نرگس آبیار با اشاره به محرومیت‌های گسترده منطقه سیستان و بلوچستان ادامه داد: مردمان منطقه مردمانی اصیل و مهمان‌نواز هستند بخش‌هایی از فیلم که اشاره به این موضوعات داشت اصلاً اغراق‌آمیز نبود. به طور مثال خانواده‌هایی بودند که در همان دیدار اول می‌خواستند برای ما یکی از احشام خود را که تنها سرمایه خود بود به رسم مهمان‌نوازی ذبح کنند. واقعا مردم سیستان و بلوچستان مردمان اصیلی هستند و از اتفاقاتی مانند ریگی رنج کشیده‌اند.

محمدحسین قاسمی کار در سیستان و بلوچستان را به خاطر کمبود امکانات با سختی مضاعفی همراه دانست و گفت: علیرغم این سختی‌ها مردم منطقه واقعا با ما  همراه بودند و اگر این هم همراهی وجود نداشت، ما نمی‌توانستیم فیلم را بسازیم.
تهیه کننده فیلم «شبی که ماه کامل شد» ادامه داد: تاریخ و همچنین برخوردهای مردم سیستان و بلوچستان نشان از اصالت این قوم ریشه‌دار دارد ولی متاسفانه طی سالیان طولانی شرایط چنان سخت شده که شاهد بروز چنین محرومیت‌هایی در این منطقه هستیم.

قاسمی ادامه داد: در خبرها شنیده‌ام که حدود ۱۴۳ هزار کودک سیستان و بلوچستان محروم از تحصیل هستند، این آمار واقعا نگران کننده است به معنای ۱۴۳ هزار کودکی است که ممکن است به این دلیل تبدیل به آسیب‌های جدی شوند. امیدوارم به همت بلند شما جهادگران و مردم کشورمان اقدامات مثبت در آن منطقه ادامه یابد چرا که ما دیده‌ایم وقتی مردم دست در دست هم می‌دهند اقدامات بزرگی را در سطح ملی و رقم می زندو این اتفاق می‌تواند در منطقه سیستان و بلوچستان هم اتفاق بیفتد.

همچنین نرگس آبیار مشکل اصلی منطقه سیستان و بلوچستان را مسائل فرهنگی دانست و گفت: از کرامت و عزت نفس مردم منطقه بگذریم ولی واقعاً مسائل فرهنگی در آن منطقه موضوع جدی است که سبب پیدایش آسیب‌هایی چون عبدالمالک و عبدالحمید ریگی می‌شود. امیدوار هستم که فیلم‌هایی نیز تنها برای انعکاس فرهنگ غنی و تاریخ بالنده منطقه سیستان و بلوچستان ساخته شود تا تاریخ و اصالت این منطقه برای کشور خودمان و حتی سایر به کشورهای جهان به نمایش درآید.

در پایان این مراسم نرگس آبیار و محمدحسین قاسمی به پاس ساخت فیلم «شبی که ماه کامل شد» عنوان اعضای افتخاری گروه‌های جهادی سیستان و بلوچستان معرفی و از سوی پیشکسوتان عرصه جهاد در منطقه سیستان و بلوچستان و مسئولان هیئت آل یاسین با اهدای تندیس‌هایی مربوط به تاریخ کهن منطقه و بلوچستان مورد تقدیر قرار گرفتند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.