یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۰

در باغ‌موزه هنر ایرانی؛

نمایشگاه عکس‌های قدیمی از تکیه‌های دوره قاجار

نمایشگاه عکس «با کاروان»

سینماپرس: نمایشگاه عکس از تکیه‌های دوره قاجار تحت عنوان «با کاروان» در باغ‌موزه هنر ایرانی برگزار می‌شود.

به گزارش سینماپرس، به مناسبت فرارسیدن اربعین حسینی، این مجموعه با مشارکت پایگاه ثبت جهانی کاخ گلستان نمایشگاه عکسی با عنوان «با کاروان» را با موضوع تعزیه و برگزاری آیین‌های سوگواری و روضه‌خوانی مربوط به دوره قاجار از تاریخ ۲۳ مهرماه تا ۵ آبان ماه در نگارخانه پردیس برگزار می‌کند.

نمایشگاه «با کاروان» نمایش عکس‌هایی متفاوت از آلبوم‌خانه کاخ گلستان است که توسط عکاسان قاجار از جمله محمدحسن قاجار، عبدالله قاجار، ابراهیم، امیر قاجار و جمعی از دیگر عکاسان آن دوره در ایام سوگواری ثبت شده است. در این نمایشگاه ۳۰ قاب عکس از تکیه‌های تکیه دولت، صاحبقرانیه، کامرانیه، مویدالدوله، دزآشوب به نمایش گذاشته خواهد شد.

در دوره قاجار تکایا برای برگزاری مراسم مذهبی و بزرگداشت عزاداری امام حسین(ع) رونق فراوانی یافتند، چنان که هم اصناف و مردم عادی و هم شاهان قاجار سعی در برپایی تکیه‌ها داشتند. تعزیه و تعزیه‌خوانی، از جمله مراسمی بود که در تکیه برگزار می‌شد، ساختن تکیه چنان در دوره قاجار گسترش پیدا کرد که حتی صاحب منصبان و وزرا سعی می‌کردند در ساختن تکیه، نسبت به یکدیگر پیشی بگیرند.

نمایشگاه عکس «با کاروان» از ۲۳ مهر تا ۵ آبان ماه ۹۸ از ساعت ۱۰ تا ۱۷ (جمعه ها ۱۶ تا ۲۰) در نگارخانه پردیس باغ موزه هنر ایرانی برپاست. بازگشایی نمایشگاه سه شنبه، ۲۳ مهرماه ساعت ۱۶ خواهد بود.  

علاقه‌مندان برای اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره‌ ۲۲۳۹۱۰۹۰ تماس و برای بازدید به نشانی خیابان ولی عصر(عج)، بالاتر از پل پارک وی، خیابان شهید فیاضی، خیابان بوسنی و هرزگوین، خیابان دکتر حسابی، باغ موزه هنر ایرانی، نگارخانه پردیس مراجعه کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.