جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸

تسلیتی برای همه ایران؛

واکنش هنرمندان به عروج «حاج قاسم سلیمانی»/ پیام‌هایی که حذف می‌شود!

حاج قاسم سلیمانی

سینماپرس: تعدادی از هنرمندان فعال حوزه سینما،‌ موسیقی و تئاتر با انتشار متن‌ها و یادداشت‌های جداگانه در صفحات مجازی خود شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی را تسلیت گفتند. (این گزارش در حال تکمیل است...)

به گزارش سینماپرس، تعدادی از هنرمندان فعال حوزه سینما، تئاتر و موسیقی با انتشار متن‌ها و یادداشت‌های جداگانه در صفحات مجازی خود شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی را تسلیت گفتند.

محمدمهدی عسگرپور، ابراهیم حاتمی‌کیا، رضا میرکریمی، حبیب احمدزاده، اتابک نادری، آروند دشت آرای، نیوشا ضیغمی، محمدحسین مهدویان، سیاوش حقیقی، علیرام نورایی، بهنوش بختیاری، سارا منجزی، وحید امیرخانی، عباس نادران، علی ملاقلی‌پور، احمد کاوری، کارن همایونفر، علی سخنگو، سیدمحمد رضوی، مسعود ردایی، کریم امینی، علیرضا شجاع‌نوری، هادی شریعتی، ابراهیم عامریان، محمدرضا شفاه، نفیسه روشن، منصور سهراب‌پور، پیمان عباسی، رضا صافی، لیلا اوتادی، مجید واشقانی، رضا سخایی، منصور لشگری‌قوچانی، محمدحسین قاسمی، دانش اقباشاوی، محمد علیزاده، حسام نواب‌صفوی، امیرحسین شریفی، نعی l ه نظام دوست از جمله هنرمندانی هستند که تاکنون با انتشار متن‌های جداگانه شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی را تسلیت گفتند.

نکته قابل تأمل اینکه بخش قابل توجهی از پیام‌های هم‌دردی و تسلیت هنرمندان از سوی اینستاگرام در حال حذف شدن است.

هرچند اینستاگرام بلافاصله اقدام به حذف عکس‌های سردار سلیمانی از حساب کاربری افراد می‌کند اما برخی از هنرمندان با بارگذاری تصویری سیاه با هشتگ سردار سلیمانی دلنوشته‌های خودشان را منتشر می‌کنند.

وقت جدایی خودم را تشنه‌تر دیدم 

«ابراهیم حاتمی‌کیا» در پی شهادت «سردار سلیمانی» در حساب شخصی خود نوشت:
هوالمحبوب
بارها با عطش او را در آغوش کشیدم و وقت جدایی خودم را تشنه‌تر دیدم.
راستی چه خلعتی جز شهادت برای او زیبنده بود، ولی از محضر شهدا اجازه می‌خواهم بگویم، حاج قاسم سلیمانی نامی است که هر پیشوند و پسوندی در کنار نامش اضافه جلوه می‌کند. حاج قاسم سلیمانی یعنی همه این القاب.
یادش جاودانه باد.
سرباز کوچکش ابراهیم حاتمی‌کیا.

خون مطهر ایشان پایمال نمی‌شود

مجید مجیدی کارگردان صاحب نام سینمای کشورمان با انتشار پیامی شهادت شجاعانه سردار حاج قاسم سلیمانی را تسلیت گفت. در متن پیام تسلیت مجیدی آمده است:

«انا لله و انا الیه راجعون

شهادت شجاعانه سردار سرافراز اسلام حاج قاسم سلیمانی و رجعت روح والایشان به درگاه ابدیت را تبریک و تسلیت عرض می‌نمایم.

به‌راستی در این وانفسا زیبنده‌ترین لباسی که بر تن ایشان می‌توانست مزین شود و قامت بگیرد، لباس زیبای شهادت بود. یادش گرامی و نامش بلند باد که در سرتاسر عمر پر برکت‌شان همواره ضربان قلبش برای ایجاد امنیت در کشور پهناور ایران اسلامی تپید و مانند سربازی بی‌ادعا ذره‌ای از هدف متعالی‌اش پا پس نکشید.

 بدون شک خون مطهر ایشان پایمال نمی‌شود و از برکت این عروج، فانوس پر فروغی روشن می‌شود که تاثیر چشمگیری خواهد داشت بر قدرت یافتن و شکوفایی ایران اسلامی.»

حاج قاسم فرهنگی‌ترین فرماندهان جنگ بود

مسعود ده‌نمکی کارگردان سینما درباره شخصیت و جایگاه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: تعبیر امام خمینی (ره) که «شهادت هنر مردان خداست» در شهادت حاج قاسم سلیمانی تجلی پیدا کرد. هنر ایشان در بر هم زدن موازنه قدرت در منطقه به نفع جهان اسلام و همچنین سرکوب فتنه شام و عراق، هزینه زیادی برای آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها داشت و مسلماً آن‌ها به‌راحتی از خون حاج قاسم‌ها نمی‌گذشتند ولی نمی‌دانند که این اتفاق سرفصل نوینی از فروپاشی و سرنگونی استکبار و صهیونیسم است.

کارگردان «معراجی‌ها» تأکید کرد: حاج قاسم سلیمانی یکی از اخلاقی ترین و معنوی‌ترین فرماندهان دوران دفاع مقدس بود و ایشان مانند یک پدر با مردم، خانواده شهدا و در واقع اخیر با مدافعان حرم تعامل داشت. حاج قاسم فرهنگی‌ترین فرماندهان جنگ بود و اقداماتش در راه اندازی موزه جنگ بعد از پایان جنگ تحمیلی در کرمان نشان از نگرش فرهنگی و تسلط ایشان در این زمینه داشت.

ده نمکی درباره واکنش اینستاگرام در حذف کردن پیام‌های تسلیت هنرمندان در خصوص شهادت حاج قاسم سلیمانی، تصریح کرد: دشمنان از افکار عمومی و چیزی که در رسانه‌ها اتفاق می‌افتد بیشتر از انتقام فیزیکی می‌ترسند. واقعیت این است که دشمنان حتی از تصویر حاج قاسم نیز می‌ترسند و این ترس را تا ابد خواهند داشت.

رنجِ فقدانِ این مرد بزرگ آوردگاهی است که ما را با هر غیر حقی بیگانه خواهد کرد

مریلا زارعی بازیگر سینما و تلویزیون هم نوشت: «زندگی زیباست اما شهادت از آن زیباتر است (شهید سید مرتضی آوینی) شهادت سردار رشید حاج قاسم سلیمانی مصادف با سحرگاه جمعه در ایام تولد حضرت زینب و در آستانه ایام فاطمیه بار دیگر به ما مردم روزمره نشان داد که شهادت، پاداش خداوند به او پس از یک عمر مجاهدت خستگی ناپذیر در این دنیا بود و همنشینی با برادران شهیدش و اولیا الهی در سرای باقی برای او قطعاً گواراتر. رنجِ فقدانِ این مرد بزرگ آوردگاهی است که ما را با هر غیر حقی بیگانه خواهد کرد.»

پایان انتظار

علیرضا شجاع نوری بازیگر آثار سینمایی و تلویزیونی هم نوشت: «امروز هیچکس خوشحال نیست جز خودش، پایان انتظارش»

در راه عقیده رفتن مرد می‌خواهد

منصور سهراب‌پور تهیه‌کننده سینما هم که به تازگی فیلم سینمایی «درخونگاه» را روی پرده داشت نوشت «شجاعت راه و سرنوشت مردان خداست. در راه عقیده رفتن مرد می‌خواهد؛ چه در خیابان چه در جبهه جنگ»

ایرانیان آمریکاییان قدرت طلب و زیاده خواه را با پوزه به خاک مالیده به کشورشان باز می‌گردانند

هوشنگ جاوید پژوهشگر موسیقی نواحی نوشت: «این دستورتهاجم رذیلانه و از روی ترس رئیس جمهور آمریکا، نشان داد که چقدر درجهت منافع خودشان هستند و نه درپی حقوق بشر که همواره درحد یک شعار پوچ بر آن تاکید داشتند و دارند، بیگمان هم جاسوسان مرتبط با این عملیات ناجوانمردانه و هم مرتکبین آن با واکنش درست و تلخ وسختی از سوی ایرانیان پاسخ داده خواهد شد که، درحافظه تاریخی هرمتجاوزی و قدرت طلبی بماند و یادشان نرود که همان ایرانیانی که با قدرتشان رومیان را چنان درهم شکستند که در قران کریم هم به آن اشاره شده، آمریکاییان قدرت طلب و زیاده خواه راهم با پوزه به خاک مالیده به کشورشان باز می‌گردانند.»

آمریکایی‌ها بدانند که انتقام سختی خواهیم گرفت

کورش زارعی بازیگر و کارگردان تئاتر هم اینگونه تسلیت خود را مطرح کرد: سردار حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه اسلام به شهادت رسید. تنها چیزی که از بدن مبارک حاج قاسم باقی مانده فقط همین است و بس (اشاره به انگشتر باقی مانده در پیکر شهید سردار سلیمانی) ...

محمد علیزاده خواننده موسیقی پاپ هم با درج عکسی از سردار سلیمانی نوشت: «سردار جااااانم عزیز جاااااانم چرا شما؟ حیف و صد حیف از نبودنتون در آغوش خدا آروم بخوابین»

به روضه خون بگید برای اهل خونه روضه عباس بخونه

امیرحسین شفیعی تهیه‌کننده و کارگردان تئاتر هم این متن را در صفحه خود منتشر کرد: «قدیما تو هر خونه یه داداش بزرگه بود، جورکش ریز و درشت اهل خونه. عصای دست پدر، کمک دست مادر، برای خواهر سنگ صبور، بالا خواه برادر کوچیکه، تو وقت نداری ته جیبشو می تکوند برای سفره خالی، تو وقت غم و غصه مرهمی بود برای اهل خونه. کسی چپ نگاه به اون خونه و اهالی اش می‌کرد حسابش با داداش بزرگه بود. حالا داداش بزرگه رو از پشت خنجر زدند، یه پرچم سیاه سردر خونه آویزونه، به پهنای صورت اشک می ریزه آبجی کوچیکه، اون یکی داداشه دستشو گذاشته روی صورتش هق هق عین زنا گریه می کنه. آره داداش بزرگه یه ملت رفته، همون که چشم و امیدمون بود، همون که تا صدای کسی رو سرخونمون بود، با اون قد رشید تو درگاه بود. هموم که از ترسش دزدها چهارتا محل اونورتر آمد و شد می‌کردند. حالا این خونه بی داداش شده … به روضه خون بگید برای اهل خونه روضه عباس بخونه…»

مردان بزرگ را نمی‌توان با تمام ابعاد وجودی‌شان شناخت

مجتبی فرآورده تهیه‌کننده فیلم سینمایی «۲۳ نفر» به کارگردانی مهدی جعفری که فیلمبرداری آن سال گذشته با حضور سردار شهید حاج‌قاسم سلیمانی کلید خورده بود، گفت: معمول این است که مردان بزرگ را نمی‌توان با تمام ابعاد وجودی‌شان شناخت. درباره سردار سلیمانی هم فکر می‌کنم هر کسی، بخش اندکی از خصوصیات این مرد بزرگ را دریافته است. سردار سلیمانی تنها به‌عنوان یک فرمانده نظامی مطرح نبود، او یک جامعه‌شناس بود، یک مرد اهل فکر بود، مستند به تصاویری که بارها از ایشان دیدیم و یا نقل قول کسانی که ارتباط نزدیک‌تری داشتند، ایشان اهل مطالعه بود، رمان‌های روز دنیا را می‌خواند، با ادبیات روز دنیا سروکار داشت. کسی بود که جدای از اینکه از منبع غنی تفکر شیعه تغذیه می‌کرد، با دیگر افکار هم آشنایی کامل داشت. آنچه برای ما به یادگار ماند، افتخار بزرگی بود که در زمان آغاز فیلمبرداری فیلم ۲۳ نفر نصیب‌مان شد و این فیلم با حضور ایشان کلید خورد. مناسبتش هم این بود که بچه‌هایی که قرار بود فیلم روایت سرگذشت آن‌ها باشد، در زمان جنگ فرمانده‌شان همین حاج قاسم بود و او بود که اجازه حضور این نوجوانان در میدان جنگ را نمی‌داد و هریک به لطایف‌الحیلی توانستند خود را به میدان جنگ برسانند. تهیه‌کننده فیلم سینمایی «۲۳ نفر» افزود: حضور حاج قاسم در آغاز فیلمبرداری ۲۳ نفر یکی از نقاط عطفی بود که نه فقط برای فیلم ما که برای کلیت سینمای ایران رقم خورد و به‌واقع گمان نمی‌کردیم با چنین فاصله اندکی و به این زودی ایشان را از دست بدهیم. آنچه به‌صورت ویژه مورد نظرشان بود، بیشر این بود که آنچه در ۸ سال دفاع مقدس به‌دست آوردیم و امروز تبدیل به گنجینه تاریخی یک ملت شده است را پاس بداریم و تا می‌توانیم در ارائه بخش‌های مهجور و مغفول مانده این دوران قدم برداریم. با ضایعه‌ای که امروز در کشور ما و فضای مقاومت در منطقه رقم خورد، باید کمی صبوری کنیم تا بتوانیم به تمامی ابعاد وجودی این مرد بزرگ اشراف پیدا کنیم.

سلام شهیدان مهدی باکری و احمد کاظمی بر تو باد

«علی ملاقلی‌پور» کارگردان سینما در صفحه شخصی خود نوشت:
بازگشت همه به سوی اوست.
سرنوشت مقلدان خمینی چیزی جز شهادت نیست.
مطمئنا شهدا زنده‌اند و نزد خداوند روزی می‌گیرند.
سلام شهیدان مهدی باکری و احمد کاظمی بر تو باد.   چشمتان روشن.

و چه خوب فهمید مسیرش را...

«امیرعباس ربیعی» کارگردان فیلم «لباس شخصی» نوشت: «شرط شهید شدن شهید بودن است و چه خوب فهمید مسیرش را... خوب فهمید دنیا مزرعه آخرت را...و سخت‌ترین زراعت‌ها؛ مقاومت است و شهادت بالاترین سود آن...چه باک؛ وقتی خدا مشتری توست!
سر خم می سلامت شکند اگر سبویی...شهادت مبارک سردار. #انتقام سخت»

تبلور غیرت شیعه بود
«حامد عنقا» نوشت: حاج قاسم سلیمانی به راستی تبلور غیرت شیعه بود و دل هر ایرانی به ایستادگی و استقامت او قرص و محکم و مغرور. هیچ پایانی بر داستان پرشکوه و پرعشق وی جز شهادت نمی‌شد تصور کرد. نامش بر بلندای افتخارات سلسله‌ی بزرگمردان و جوانمردان جهان جاودانه خواهد درخشید و محشور است با اربابش حسین بن علی. خوشا به سعادت او هزار افسوس و تسلیت به ما.  

سرباز کوچکش حامد عنقا

 

ترور مسئولین عالیرتبه‌ یک حکومت پیشبرد یک نقشه است

حسین پاکدل نوشت: یک: بر اساس تمام تعاریف پذیرفته شده در حوزه‌ی علوم سیاسی و روابط بین‌الملل قاسم سلیمانی کشته نشده، بلکه ترور شده. موافق او باشید یا نباشید.
دو: اهمیت پذیرفتن واقعیت قبلی در این است که ترور به دلیل دستیابی به نتایج، اهداف و اقداماتی صورت می‌پذیرد که برای آن فکر شده و به خاطر آن تمهیداتی فراهم آمده است
سه: ترور مسئولین عالیرتبه‌ یک حکومت توسط حکومت دیگر در یک کشور ثالث، پیش از آنکه یک اقدام تلافی‌جویانه قلمداد شود، یک عمل تحریک‌آمیز برای ایجاد واکنش‌های پیش‌بینی شده و پیشبرد یک نقشه است.
چهار: اگر به تهدید آمریکائی‌ها مبنی بر حمله به پالایشگاه‌های نفت ایران توجه کنید و فقط ده درصد احتمال آن را بدهید، متوجه خواهید شد که ما ممکن است در آستانه‌ی یک مصیبت بزرگ ملی قرار گرفته باشیم. بهتر است سطح منازعات کنونی را در اندازه‌ی یک بزن و بگیر معمولی کاهش ندهیم. واکنش‌های تند و عصبی و رجزخوانی‌های سیاسی ممکن است تا چند نسل پس از ما را گرفتار مصیبت کند و این مصیبت، جشن و پایکوبی همسایگان ایران را به همراه خواهد داشت. نه فقط اسرائیل و عربستان، که حتا عراقی‌ها را که به اعتقاد من در ترور قاسم سلیمانی با آمریکایی‌ها همکاری تام و تمام داشته‌اند.

در عالم رازی هست که جز با پیام خون فاش نمی‌شود...

محمدحسین مهدویان کارگردان «لاتاری»، «ماجرای نیمروز»، «ماجرای نیمروز رد خون»، «درخت گردو» و… با انتشار تصویری از دوران جوانی سردار سلیمانی نوشت «در عالم رازی هست که جز به بهای خون فاش نمی‌شود»

مردی که به جای حرف در میادین جنگ عمل می‌کرد

لیلا اوتادی بازیگر سینما و تلویزیون نیز با دلنوشته ای ضمن ابراز ارادت به سردار حاج قاسم سلیمانی یاد آور شده: «مرد سیاسی محبوب دل‌ها که پشت میز نبود و به جای حرف در میادین جنگ عمل می‌کرد. پروازت مبارک. در زندگی پرافتخار شما همین بس که چهره سیاه داعش را از جهان پاک کردی. بخواب سردار خسته بودی که در پروازت هرکسی دست داشت روحش نا آرام و لعن و نفرین تمامی مردم خاورمیانه و جهان به دنبالش.»

سلیمانی بزرگ، تو سلمان زمانه‌ات بودی و در جستجوی حقیقت

متن پیام تسلیت عوامل سریال «سلمان فارسی» در پی شهادت سردار سلیمانی به این شرح است:

کویر دامن گشوده است بر رایحه ای که از راه می‌رسد، از سوی غرب و بوی شهیدان را با خود می‌پراکند در همه سوی این کویر و حتی همین جا که ما هستیم، گروه سلمان فارسی و در تکاپوی ساخت و پرداخت سریال زندگی آن رادمردی بزرگ و آزاده که روزی در تیسفون نزدیک همانجایی که تو دیشب به آسمان پر کشیدی او هم راه به بهشت آسمان گشود.

سردار شجاعت‌ها، سلیمانی بزرگ، اینجا کویر کرمان خطه تست؛ خانه تو، و سرزمین شکوهمندی که ترا زاد و در خود پرورد و به تاریخ سپرد تا راه حقیقت بی رهرو نماند. ما اینجا در اندوه از دست دادن تو و در غربت نبودنت، با پرداختن به زندگی سلمان بزرگ، خود را روایتگر حیات درخشان همه سلمان‌هایی می‌دانیم که به حقیقت زمانه خویش دل بستند و در پای آن جان دادند.

سلیمانی بزرگ، تو سلمان زمانه‌ات بودی و در جستجوی حقیقت، سرزمین‌های بسیار را مکرر پیمودی و رنج‌های گران را بر جان خریدی و عاقبت شمع جانت در آتش وصال سوخت. بدان که ما به میثاق تو پای بندیم و پرچمی را که تا دیشب در دستان تو در اهتزاز بود بر زمین نخواهیم گذاشت و سلمان ما روایت تو نیز خواهد بود.

گروهی دیگر از اهالی سینما دل‌نوشته‌هایی را در صفحات خود منتشر کردند که گزیده‌ای از آنها در پی می‌آید.
 

سیدمحمود رضوی: انالله و اناالیه راجعون. شهادت هنر مردان خداست.

سیاوش حقیقی: شهادتت، گوارای وجود #انتقام_سخت

آزیتا موگویی: از سوی توییم و به سوی تو بازمی‌گردیم #قاسم_سلیمانی

منصور لشکری قوچانی: شهدا زنده‌اند... شهادت سردار سلیمانی برای تمام عدالت‌خواهان جهان سخت و جانکاه است

بهنوش بختیاری: شجاعت راه و سرنوشت مردان خداست در راه عقیده رفتن مرد می‌خواهد... چه در خیابان چه در جبهه جنگ. حاج‌قاسم خجسته باد این افتخار، گوارای وجودت این شهادت و شهامت.

امین زندگانی: در بهت فرو می‌رویم از حماقت این همه احمق‌های بزرگ

نیوشا ضیغمی: چقدر تنهاتر شدیم حاج قاسم. بزرگ‌مرد. شهادتت مبارک.

نفیسه روشن: شخصیت نترس ایشان را دوست داشتم. یادم نمی‌ره زمان کابوس (داعش) چشم‌ها به قدرت سردار سلیمانی بود.

محمدحسین قاسمی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار که موفق به کسب چند سیمرغ از سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شد و چندی پیش روی پرده رفت، با انتشار تصویری سیاه و انتشار یک استوری شهادت این سردار را تسلیت گفت.

سعید روستایی کارگردان «ابد و یک روز» و «متری شیش و نیم» با انتشار تصویری از ایران که دور تا دور آن پایگاه‌های نظامی آمریکا قرار دارد، به طعنه نوشت: «ایران جنگ می‌خواهد! ببینید چطور کشورشون رو نزدیک پایگاه‌های نظامی ما قرار دادند».

خسرو احمدی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون نوشت: اولین باری که دیدمتون از شیر مردیتون کلی لذت بردم. روحتون قرین رحمت خدا باشه. دلاوری بودی و هستی. شهادتت مبارک»

رضا صادقی خواننده موسیقی پاپ هم در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «این چه شوری است که در، دور قمر می بینم … همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم… نامردی همیشه شرم آوره، ترور همیشه شرم آوره… روحتون شاد مرد بزرگ، تسلیت» که این پیام از سوی اینستاگرام حذف شد.

لیندا کیانی: مردی که جان داد تا جان مردم آرام بگیرد...

دانیال عبادی: برای ایران رفتینو ... برای ایران جنگیدینو…برای ایران شهید شدید

خسرو احمدی: اولین باری که دیدمتون از شیر مردیتون کلی لذت بردم. روحتون قرین رحمت خدا باشه. دلاوری بودی و هستی. شهادتت مبارک

محمدرضا گلزار: تسلیت به مناسبت شهادت قهرمان ملی

احسان علیخانی: «سال ها او می‌جنگید و ما خواب بودیم تا اینکه ما خواب بودیم و او شهید شد.»

فقیهه سلطانی بازیگر تئاتر و سینما هم در یک متن انتقادی بر علیه اینستاگرام مبنی بر حذف پست‌های مرتبط با شهادت حاج قاسم سلیمانی نوشت: «اینستا پست من رو پاک کرد. هاااای اینستا اگر پست‌های ما رو می خونی و پاک می‌کنی بدان و آگاه باش که تو از حضور میلیونی مردم ما به رو به راه و در حال کسب درآمد هستی! کاری نکن به طور کامل همه اینستا رو تحریم کنیم.»


 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.