جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۰

دو نمایش «قهوه قجری» و «تنها خرچنگ...»؛

«تئاتر شهر» به نفع سیل زدگان

تئاتر شهر

سینماپرس: دو نمایش «قهوه قجری» به کارگردانی آتیلا پسیانی و «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه ها خانه می کند، اتللو» به کارگردانی ابراهیم پشت کوهی اجرای خود در تالار های اصلی و قشقایی مجموعه تئاتر شهر را آغاز کردند.

به گزارش سینماپرس، دو نمایش «قهوه قجری» به نویسندگی و کارگردانی آتیلا پسیانی و «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه ها خانه می کند، اتللو» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم پشت کوهی در میان استقبال قابل توجه مخاطبان اجرای خود در تالار های اصلی و قشقایی مجموعه تئاتر شهر را آغاز کردند.

نمایش «قهوه قجری» با نگاهی به نمایشنامه «هملت» ویلیام شکسپیر به نویسندگی و کارگردانی آتیلا پسیانی از روز چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه ساعت های ۱۹ و ۲۱ با مدت زمان ۷۰ دقیقه و  قیمت بلیت ۷۰ تا ۹۵ هزار تومان در تالار اصلی به صحنه رفت. در این نمایش (به ترتیب حروف الفبا) اصغر پیران، نوید جهان‌زاده، روح الله حق‌گوی لسان، هوتن شکیبا، نوید محمدزاده به عنوان بازیگری حضور دارند.

«قهوه قجری» که متن آن با نگاهی به نمایشنامه «هملت» شکسپیر نوشته شده، نخستین بار سال ۱۳۷۸ در جشنواره تئاتر فجر به صحنه رفت و سال ۷۹  اجرای عمومی خود را در تالار چهارسو مجموعه تئاتر شهر انجام داد و با استقبال تماشاگران رو به رو شد.

این نمایش که بیست سال پیش با بازی بهرام ابراهیمی، محمد پورحسن، فرهاد شریفی، رضا فیاضی و آتیلا پسیانی اجرا شد، برای تماشگران نسل‌های قبلی، اثری خاطره‌انگیز است.

آتیلا پسیانی نویسنده، طراح و کارگردان نمایش «قهوه قجری» پیش از آغاز اجرای اول این اثر نمایشی خطاب به مخاطبان گفت: از طرف خودم، بازیگران و سایر عوامل اجرایی نمایش از شما ممنونم که این اجرا را برای تماشا انتخاب کردید. ما طبق تصمیمی که در گروه اجرایی گرفتیم بنا داریم تا عواید حاصل از فروش بلیت اجرای اول و اجرای دوم نمایش «قهوه قجری» را برای کمک به سیل زدگان عزیز استان سیستان و بلوچستان اختصاص دهیم پس جا دارد باز هم از شما تشکر کنم که شما هم در این حرکت سهیم هستید.   به هر حال ما امیدواریم مردم شریف این منطقه با حمایت بیشتر مدیران و مردم با رفاه و آسایش زندگی کنند و ما دیگر شاهد اتفاقات تلخ و ناگوار نباشیم.

 در تالار قشقایی هم نمایش جدید دیگری با نام «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه ها خانه می کند، اتللو» به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم پشت کوهی از روز چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه ساعت ۱۹ با مدت زمان ۱۰۰ دقیقه قیمت بلیت ۴۰ هزار تومان اجرای خود را آغاز می کند. در این نمایش اصغر همت، ناهید مسلمی، غلامرضا فرج زاده، ایمان اشراقی، مسیح کاظمی، منصور صوفی، گاتا عابدی به عنوان بازیگر حضور دارند.

صدرالدین زاهد نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر کشورمان از جمله هنرمندان شاخصی بود که در اولین اجرای نمایش «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه ها خانه می کند، اتللو» حضور پیدا کرد.

در خلاصه داستان نمایش «تنها خرچنگ خانگی لای ملافه ها خانه می کند، اتللو» آمده است: « داستان اتللو این بار در جنوب ایران اتفاق می افتد.»

*جلسات  «تمرین- اجرا» بیستمین دوره تئاتر تجربه برگزار می شود

 جلسات تمرین-اجرا(try out) بخش «تجربه» این دوره، در حضور هر هفت نفر از مشاوران علمی-هنری این بخش(محمدرضا علی‌اکبری، یوسف باپیری، علی شمس، مهدی مشهور، حمید پورآذری، عباس جمالی و آزاده شاهمیری)   از تاریخ ۲۶ تا ۳۰ بهمن برگزار می‌شود.

در این مرحله، از بین  ۲۳ اثر راه یافته به این بخش، گروه هایی که آمادگی لازم برای اجرای نهایی در این دوره را دارند با تصمیم مشاوران انتخاب می شوند. این بخش به شکل غیررقابتی است.

بررسی آثار مرحله تمرین-اجرا در عمارت نوفل لوشاتو برگزار می شود و این تماشاخانه بعنوان اولین میزبان با بیستمین دوره تئاتر تجربه همکاری می‌کند.

بیستمین دوره تئاتر تجربه از ۳ تا ۱۷ اسفند ماه به دبیری شبنم کیشانی فراهانی در تهران برگزار می‌شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.