جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱

برنامه های هفته هنر انقلاب اعلام شد؛

اجرای ۵ نمایش با عنوان «من قاسم سلیمانی هستم»

پنجمین جشن هفته هنر انقلاب

سینماپرس: کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری با تشریح برنامه های هفته هنر انقلاب اسلامی در سال آتی گفت: همه برنامه ها منوط به اجازه وزارت بهداشت برای اجرای نمایش است که در صورت غیر مجاز بودن به زمان دیگری موکول خواهد شد.

به گزارش سینماپرس، سنت پسندیده نام گذاری روزهای هفته با هدف گرامی داشت مناسبت های مهم اسلامی و ملی، یکی از کارهای ارزشمندی است که در حد خود به ماندگار شدن خاطره وقایع ارزشمند کمک می کند. در فرهنگ اسلامی هم همواره به این مسأله مهم توجه شده است. در قرآن کریم، از این روزهای مبارک و عبرت آموز، تحت عنوان «ایام اللّه» یاد می شود و حتی در یک مورد، به حضرت موسی علیه السلام دستور یادآوری این روزها داده شده است.

این شیوه پسندیده، پس از انقلاب شکوهمند اسلامی به صورت جدی دنبال شد که آثار و برکت های فراوانی نیز در پی داشته است. از جمله پس از شهادت هنرمند متعهد و بسیجی، شهید سید مرتضی آوینی در روز بیستم فروردین سال ۱۳۷۲، با پیشنهاد شاعران، نویسندگان و هنرمندان حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی به مقام معظم رهبری، این روز به عنوان «روز هنر انقلاب اسلامی» نام گذاری شد.

از آن جا که شهید سیدمرتضی آوینی، تمام لحظه های عمر با برکت خود را به ویژه پس از انقلاب اسلامی، در مسیر به فعلیت رساندن ارزش ها و احکام اسلامی در قالب هنر صرف کرد و به حق در این راه خدمات ارزنده کم نظیری را در عرصه های گوناگون و گسترده هنر و اندیشه از خود به یادگار گذاشت، سالروز شهادت این هنرمند فرزانه، به عنوان روز هنر انقلاب اسلامی نامیده شده است.

کوروش زارعی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری چند سالی است که ویژه برنامه هفت هنر انقلاب اسلامی را در حوزه برگزار می کند و در این راستا نیز ویژه برنامه های زیادی برای اجرای نمایش ها و تربیت هنرمندان انقلابی و تجلیل از آنها در نظر دارد. هفته هنر انقلاب در فروردین ماه ۹۹ نیز برنامه ریزی شده که البته زارعی عنوان کرده در صورت باز شدن فعالیت های هنری ـ فرهنگی این هفته را فروردین گرامی خواهند داشت و در غیر این صورت برنامه ها به زمان نزدیک تر دیگری موکول خواهد شد.

درباره برنامه های تدارک دیده شده برای این هفته، جدول اجرای حوزه هنری و سایر فعالیت ها با کوروش زارعی به گفت وگو نشستیم که در ادامه می خوانیم:

*در ایام بیکاری یا کم کاری هنرهای نمایشی و تعطیلی سالن ها این روزها  در چه حال و برنامه ای هستید؟   می بینیم که جلسات خود را کم و بیش برگزار می کنید آیا برنامه های سال آتی ریخته شده  و آیا هفته هنر انقلاب در حوزه سال آتی برپا خواهد شد؟

-درست است که این روزها اجراهای نمایشی حوزه هنری تعطیل شده اما ما کارهایمان را تعطیل نکردیم و کارها و برنامه های خودمان را داریم و این روزها هم مشغول برنامه ریزی برای کارهای هفته هنر انقلاب هستیم حال ببینیم سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهدشت ما چه دستوری صادر می کند وآیا اجازه هفته هنر انقلاب را با این وضعیت شیوع بیماری کرونا به ما خواهند داد یا خیر.

تاریخ هفته هنر انقلاب ۲۰ تا ۲۷ فروردین ماه است ما پنج نمایشنامه تئاتر خیابانی با موضوع حاج قاسم سلیمانی براساس قصه های مستند و داستان شخصیت های واقعی به نویسندگی مرتضی شاه کرم آماده کردیم که انشالا این آثار قرار است به زودی چاپ شوند و اگر هفته هنر انقلاب برگزار شود در این هفته رونمایی خواهد شد.

به غیر از این هم ما این پنج نمایشنامه را به ۳۲ استان فرستادیم تا تولید شوند و در هفته هنر انقلاب تحت عنوان «من قاسم سلیمانی ام» اجرا شود. الان پنج نمایشنامه یکی به همین عنوان «من قاسم سلیمانی ام»، دومی «مهندس مین»   سوم «کاخ ریاست جمهوری»، چهارم «مفقود» و پنجم «مفقود۲» هستند پس عنوان کتاب «من قاسم سلیمانی ام» براساس یکی از نمایشنامه ها و سایر نمایشنامه ها هم که معرفی کردم.

۵ نمایشنامه با موضوع حاج قاسم سلیمانی آماده شده که قرار است برای هفته هنر انقلاب در سراسر کشور اجرا شوند و در حال حاضر گروه ها خود را آماده  می کنند

الان خیلی گروه ها در سراسر کشور در حال آماده سازی کار هستند تا اگر مجوز اجراها در هفته هنر انقلاب به لحاظ بهداشت و درمان بدهند همزمان در سراسر ایران در این تاریخ گفته شده هر استان پنج گروه بالغ بر ۲۰۰ تا ۲۵۰ گروه نمایشی نه فقط در مراکز استان بلکه شهرستان های هر استان هم اجرا خواهند داشت.

کتاب شناخت نامه استاد سعید کنش فلاح تحت عنوان «نقش سعید» که بالغ ۱۷۰۰ صفحه است که یک شناخت نامه از این هنرمند برجسته تئاتر ایران در طول سال های اخیر، چاپ شده آن را هم برنامه داریم در هفته هنر انقلاب طی یک  مراسم خوب در جمع هنرمندان، دانشجویان او و اساتید دانشگاه و مدیران فرهنگی هنری در حوزه هنری خواهیم داشت.

تدارک دو نمایش کمدی برای همان ایام دیده ایم که مقارن با ایام شعبانیه هم هست و به حال و هوای این ماه نزدیک است اینها همه منوط به این  امر هست که اجازه اجرا را وزارت بهداشت به سالن ها و گروه ها بدهد اگر در آن ایام این اتفاق هم نیافتد ما برنامه هایمان را داریم و دیرتر آنها را اجرا می کنیم مهم این است که از الان ما درحال تدارک برنامه های فروردین ۹۹ هستیم.

*این هفته هنر انقلاب آقای زارعی منشأ چه خیر و برکاتی برای ما شده است؟

-یکی از اتفاقات خیلی خوبی که در این هفته هنر انقلاب رخ داده این را باید بگویم که حوزه هنری انقلاب افتخار این را دارد ک هنرمندان و جوانان و مدیران خوب انقلابی را تربیت میکند که این مدیران منشأ خیر و برکات برای فرهنگ و هنر و دستگاه های مرتبط شده است اخیرا دو تن از بچه های ما که دست پرورده های حوزه توحید معصومی و امیرحسین شفیعی در بنیاد روایت فتح و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس مشغول شده اند و با حضور حمید نیلی فعال هستند.

در حال حاضر امیرحسین شفیعی مدیر تماشاخانه سرو شده و توحید معصومی هم مشاور ارشد انجمن انقلاب و دفاع مقدس شده است اینها از برکات هفته هنر انقلاب و حوزه هنری است که علاوه بر اینکه برای خود حوزه و انقلاب اسلامی فرهنگ سازی میکند ما هم در حوزه مدیر و هنرمند هم صادر میکنیم الان فاضل نظری و تیمش نیز در کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان فعال و موفق هستند.

خیلی از ایده هایی که در هفته هنر انقلاب مطرح می شود به ارگان ها و دستگاه های فرهنگی هنری منتقل می شود، الان همین ایده هنرمند برگزیده سال به شکل دیگر در بنیاد روایت و انجمن تئاتر انقلاب ودفاع مقدس تحت عنوان جایزه بزرگ سرو در حال برگزاری است

بنیاد روایت و انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس از تلاش های دوستان حوزه هنری و شاگردانش بهره می برد و اینها همه از برکات هفته هنر انقلاب و حوزه هنری است، امیدوارم امیرحسین شفیعی و توحید معصومی و حمید نیلی در انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و بنیاد روایت کمک  کنند تا اتفاقات بهتری بیافتد.

خیلی از ایده هایی که در هفته هنر انقلاب مطرح می شود به ارگان ها و دستگاه های فرهنگی هنری منتقل می شود، الان همین ایده هنرمند برگزیده سال به شکل دیگر در بنیاد روایت و انجمن تئاتر انقلاب ودفاع مقدس تحت عنوان جایزه بزرگ سرو در حال برگزاری است این ایده پردازی ها به دستگاه های مختلف منتقل می شود و جایزه بزرگ سرو هم جزو این برنامه ها است. من افتخار میکنم به عنوان سرباز کوچک حوزه هنری به خانواده تشکیلات خودمان که ایده های مختلف دارد و آنها را به بخش های مختلف منتقل می کند تا رشد و توسعه یابند.

حضرت امام(ره) زمانی که انقلاب به پیروزی رسید، یک جمله مهم را همیش می‌گفتند و آن هم این بود که باید انقلابمان را به جهان صادر کنیم و به دلیل اینکه امام(ره) خودش در درجه اول یک شخصیت فرهنگی بود تا یک چهره سیاسی، بنابراین با دستاورهای فرهنگی خود انقلاب اسلامی را به پیروزی رساند، با توجه به این موضوع، چون امام خمینی (ره) نتیجه قدرت فرهنگ و هنر را در پیروزی انقلاب اسلامی ایران دیده بود، بارها گفتند که این انقلاب، توان آن را دارد که به کشورهای جهان صادر شود.

من اعتقاد دارم که فرهنگ و هنر جزو ابزارهای مهمی هستند که می‌توانند انقلاب اسلامی ایران را صادر کنند و شاهد هستیم که در طول سال‌های پس از انقلاب اتفاق‌های مهمی در هنر این مرز و بوم رقم خورد که سر منشأ آن انقلاب و همت انقلابی است که پشت آثار هنری انقلاب بعد از پیروزی بهمن سال ۵۷ شد.

همین سینمای ما سالهاست که در دنیا معرفی شده است و مدتی پس از آن تئاتر و ادبیات ما به دنیا معرفی شد. ما توانستیم بگوییم که تئاتر، ادبیات، شعر و هنرهای تجسمی قوی و غنی‌ای داریم. نگاهی جدید و متفاوت پس از انقلاب اسلامی در شعر، رمان و ادبیات ما در ایران شکل گرفت. بنابراین هنر انقلاب هنری است که باید قابلیت صدور داشته باشد. هنر انقلاب باید به گونه‌ای باشد که قابلیت صدور و توان تأثیرگذاری در دنیا را داشته باشد و ریشه فرهنگی اسلامی ایرانی خودش را به نمایش بگذارد. آن زمان می‌توانیم بگوییم هنر انقلاب نقش خودش را ایفا کنده است.

*به استثنای این هفته هنر انقلاب بفرمایید آیا جدول اجراهای سال آتی حوزه هنری مشخص شده است؟

-ببینید ما یک فراخوانی را هم تحت عنوان فراخوان مهر و ماه معین کردیم که گروه های جوان، حرفه ای و دانشجویی می توانند طرح های اجرایی شان را براین دو تماشاخانه و پلاتو اجرای سعید کشن فلاح ارسال کنند ما پس از خواندن طرح ها و اجراها، جدول اجرای کارها را مشخص کنیم این فراخوان هم ۱۰ روزی است که منتشر شده و گروه ها در حال ارسال طرح هستند و خوب است در این مصاحبه هم تاکید کنیم که اگر کسی طرحی دارد در این ایام برای ما بفرستد که انشالا ما جدول شش ماه اول را ببندیم و دو مرتبه هم شش ماه دوم برنامه ها را سال آتی مشخص خواهیم کرد.

*آقای زارعی آیا فرصتی برای ضدعفونی کردن مجموعه حوزه هنری و تالارها و سالن های نمایشی پیش آمده تا مردم و مخاطبان پس از بازگشایی سالن ها با خیال راحت به این مکان ها بیایند؟

-ما نه تنها تماشاخانه ها بلکه در تمامی درب های ورودی دستگاه ضدعفونی قرار دادیم تا هر فردی از هر چهار درب حوزه هنری وارد می شود بتواند دست هایش را ضدعفونی کند، بنابراین در تمام اداره کل ها و دفاتر مواد ضدعفونی قراردادند همه اتاق ها و راهروها هم همینطور به  اندازه کافی است که علاوه بر کارمندان، ارباب رجوع هم استفاده کند.

*الان خیلی از گروه های نمایشی در اسفند ماه به دلیل لغو کارهایشان دچار خسارت شدند و نگران هستند به نظر شما دراین زمینه چه ایده ای می توان مطرح کرد؟

-قطعا جناب آقای رییس جمهور و دولت می بایست تدبیری بیاندیشند برای این ماجرا چون همیشه اینطور بوده که ضربه خورده و متضرر شده ترین اقشار در جامعه ما اصحاب فرهنگ و هنر هستند همیشه اینها متضرر هستند و به حقشان نمی رسند امیدوارم که جناب آقای رییس جمهور و همکارانشان در دولت تدبیری بیاندیشند و دستوری ابلاغ کنند به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا کلیه هنرمندان در عرصه سینما، تئاترو تجسمی و سایر هنرمندانیکه در این مدت متضرر شدند و تماشاخانه دارها یک یارانه و شرایطی در نظر بگیرند که جلوی ضرر افراد و سالن ها گرفته شود.

قطعا جناب آقای رییس جمهور و دولت می بایست تدبیری بیاندیشند برای این ماجرا، همیشه اینطور بوده که متضرر شده ترین اقشار در جامعه ما اصحاب فرهنگ و هنر هستند همیشه اینها متضرر هستند و به حقشان نمی رسند

ضمن اینکه امیرحسین شفیعی را دیدم و به او گفتم تو چه دل بزرگی داری علی رغم اینکه ۹۰ میلیون برای دکور و عروسک برای کار نوروزانه شهرداری هزینه کردی الان سرپا هستی و کار هم خوابیده است و با هیچکس هم قراردادی هنوز نبسته بوده است خیلی از گروه ها الان این شرایط را دارند که کار کردند، دکور ساختند و نوبت اجرا در اسفند و فروردین آتی داشتند.

در پایان امیدوار هستم که همه مردم ایران سال ۹۸ را به خوبی و با سلامتی بگذرانند و این ویروس  منحوس نیز به زودی سایه اش را از  کشور  ما و از سردنیا کم کند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.