پنجشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۸

طی مراسمی با تجلیل از خانواده شهدای مدافع حرم

برگزیدگان ششمین جشنواره فیلم «عمار» معرفی شدند/ فانوس ویژه‌ای که به «فرج الله سلحشور» رسید

اختتامیه عمار

سینماپرس: ششمین جشنواره فیلم «عمار» در حالی شامگاه پنج شنبه ۱۷ دی در مراسمی با معرفی برگزیدگان و تجلیل از خانواده شهدای مداقع حرم به کار خود پایان داد که فانوس ویژه این جشنواره مردمی به فرج الله سلحشور سینماگر و کارگردان سینما رسید.

به گزارش سینماپرس، مراسم اختتامیه ششمین جشنواره فیلم «عمار» به دبیری نادر طالب زاده با قرائت آیاتی از قرآن مجید توسط فاطمه صدرزاده دختر ۷ ساله شهید صدرزاده و حافظ ۴ جز قرآن از مدافعین حرم در شامگاه پنجشنبه ۱۷ دی ماه در سالن حجاب تهران آغاز شد.

بعد از قرائت قرآن، سرود تصویری جمهوری اسلامی ایران در سالن حجاب طنین انداز شد و پس از پخش کلیپ «سلام»، اختتامیه ششمین جشنواره مردمی فیلم عمار با اجرای علی صدری نیا گوینده سلسله برنامه‌های مشهور «دکتر سلام» کار خود را شروع کرد.

برندگان بخش «برنامه تلویزیونی»

در ادامه مراسم نوبت به معرفی برندگان ششمین دوره جشنواره عمار رسید و هیات داوران در بخش «برنامه تلویزیونی» ضمن تقدیر از محسن مقصودی برای تهیه کنندگی برنامه تلویزیونی «ثریا» و محمود بابایی برای تهیه کنندگی برنامه تلویزیونی «مهربانو» و محمدرضا شفاه برای تهیه کنندگی برنامه تلویزیونی «بگو بخند»، لوح افتخار این بخش را به سعید بشیری برای تهیه کنندگی برنامه تلویزیونی «سرزمین بهار» به دلیل پرداختن به جانبازان موج انفجاری تقدیم کرد.

همچنین هیات داوران «فانوس» این بخش را به محمد براتی برای تهیه کنندگی دو برنامه تلویزیونی «سوگ در قفس» به دلیل پرداختن به نقش مهم هیات‌های مذهبی در گرایش دینی و برنامه تلویزیونی «چشمان پُر توان» به دلیل به تصویر کشیدن فرهنگ شکرگذاری و توکل اهدا کرد.

برندگان بخش مسابقه «انیمیشن»

در این بخش از مراسم اختتامیه هیات داوران در بخش «موشن گرافیک و موشن کُمیک»، ضمن تقدیر از مجید آسودگان برای کارگردانی اثر «مدرسه تاریخ شفاهی» لوح افتخار این بخش را به حامد پاشایی برای کارگردانی اثر «تحریم»، محمدعلی عسگری برای کارگردانی اثر «Half men» و محمد ناصری‌فر برای کارگردانی اثر «یادم تو را فراموش(کدام حق)» به دلیل همت در پرداختن به موضوع سبک زندگی اهدا کرد.

همچنین هیات داوران فانوس این بخش را به محمدرضا رضائیان و شعیب حسینی برای کارگردانی اثر «آنچه دادیم آنچه گرفتیم» به دلیل بیان مسائل روز، جامعیت مطلب، رنگ بندی و تصویر کردن مفاهیم تخصصی اهدا کرد و همچنین سید حامد قاسمی و علی رهجو برای کارگردانی اثر «پول در صدر اسلام» بخاطر گرافیک یک دست و پاسخ تصویری به یک پرسش رایج فانوس این دوره از جشنواره را دریافت کردند.

هیات داوران در بخش «پویانمایی» ضمن تقدیر از مجید آسودگان برای کارگردانی اثر «REVOLOTION» و مهسا زینی برای کارگردانی اثر «بنیان»، لوح افتخار این بخش را به محسن صالحی فرد برای کارگردانی اثر «نافرمانی» به دلیل استفاده درست از ظرفیت های بیانی پویانمایی و ایمان یونسی برای کارگردانی اثر «تولد یک رویا» استفاده مناسب از تکنیک پویانمایی دو بعدی و پرداخت به یک موضوع روز تقدیم کرد.

همچنین هیات داوران فانوس این بخش را به محمد خیراندیش دولابی برای کارگردانی اثر «دم جُنبونک‌ها» برای دستاورد فنی، رسول آذرگون برای کارگردانی اثر «بچرخ تا بچرخیم» به دلیل نگاه نو در بیان موضوعات روز و امیر سبیعی برای کارگردانی اثر «دو نفر بر فراز یک منبر» به دلیل تناسب داستان و قالب با مخاطب اهدا کرد.

برگزیدگان بخش مسابقه «داستانی»

هیات داوران در بخش داستانی بلند، لوح افتخار را به صادق صادق‌دقیقی برای کارگردانی اثر «تا آمدن احمد» و روح‌ الله سهرابی برای کارگردانی اثر «خاکستر و برف» اهدا کرد.

همچنین هیات داوران، لوح افتخار فیلمنامه این بخش را هم به مهدی محمدی به نمایندگی از گروه نویسندگان برای فیلم داستانی «فرزانه» به دلیل ترویج فرهنگ حجاب و نماز و لوح افتخار بازیگری را هم به شیده یزدانی برای بازیگری در فیلم «فرزانه» تقدیم کرد.

هیات داوران فانوس بهترین تهیه کنندگی این بخش را به پروانه مرزبان برای تهیه کنندگی فیلم «تا آمدن احمد» اهدا کرد.

داستانی نیمه بلند

هیات داوران در بخش داستانی نیمه بلند، لوح افتخار فیلمنامه را به محمود عرفانی برای اثر «نامه های سنگی» و لوح افتخار بازیگری را به سوگل طهماسبی برای بازیگری در فیلم «هنگامه» تقدیم کرد.

هیات داوران، فانوس کارگردانی این بخش را به امیر داسارگر برای کارگردانی فیلم «هنگامه» اهدا نمود.

همچنین هیات داوران، جایزه ویژه این بخش را به حسین ریگی برای کارگردانی فیلم «جاده مرزی» تقدیم کرد.

داستانی کوتاه

هیات داوران در بخش داستانی کوتاه، لوح افتخار را به داود جلیلی برای کارگردانی اثر «پستوی خالی» اهدا کرد.

هیات داوران فانوس این بخش را به مهدی امینی برای کارگردانی اثر «تشویق» به دلیل خلاقیت و نگاه متعهد تقدیم کرد.

هیات داوران فانوس بهترین اثر را به علی دلکاری برای فیلم «هوادار» تقدیم کرد.

یک فانوس ویژه برای فرج الله سلحشور

هیات داوران فانوس جشنواره عمار را بخاطر تلاش برای پرورش نیرو‌های انقلابی و تهیه کنندگی مجموعه آثار داستانی «قصه های تبیان» به فرج الله سلحشور اهدا کرد.

جمال شورجه یکی از اعضای هیات داوران ششمین جشنواره فیلم «عمار» در اختتامیه جشنواره فیلم عمار که امشب پنجشنبه ۱۷دی ماه برگزار شد درباره فرج الله سلحشور گفت: فرج الله سلحشور علمدار و پرچمدار سینمای انقلاب است.

وی ادامه داد: از بدو ورود من به حوزه هنری، فرج الله سلحشور فعالیت هنری می کرد. آثار او آمیخته با قرآن، شعائر دینی و سنت رسول خدا است.

جمال شورجه کارگردان سینما با اشاره به ویژگی های سلحشور بیان کرد: در طول سالیانی که ما در خدمت سلحشور بودیم او با وضو سر فیلم ها حاضر می شد و با وضو، فیلمنامه ها را می خواند ضمن اینکه همیشه با تلاوت قرآن فیملبرداری را آغاز می کرد و هیچ گاه کوچکترین خللی در باورهایش به وجود نیامد.

شورجه با اشاره به علاقه سلحشور به شهدای انقلاب عنوان کرد: من همیشه می دیدم که اشک سلحشور برای شهدای انقلاب جاری می شود و الان به سیاستگذاران جشنواره عمار به خاطر این جشنواره مردمی که آغشته به عطر شهدا است تبریک می گویم. امیدوارم این حرکت مردمی هر روز دامنه تر شود و توسعه پیدا کند و دست اندرکاران آن بیش از پیش موفق باشند.

فرج الله سلحشور به خاطر وضعیت نامساعد خود نتوانست در این جشنواره حاضر شود و فرزندش این جایزه را دریافت کرد.

هیات داوران فانوس جشنواره عمار را بخاطر تلاش برای پرورش نیرو‌های انقلابی و تهیه کنندگی مجموعه آثار داستانی «قصه های تبیان» به فرج الله سلحشور اهدا کرد.

همنوایی مداح اهل بیت با آهنگران

پخش کلیپ هایی درباره شهدای مدافع حرم از جمله سردار همدانی، مهدی نوروزی و مصطفی صدرزاده از دیگر بخش های این مراسم است. میثم مطیعی مداح اهل بیت(ع) که در این بخش از مراسم به مرثیه‌خوانی پرداخت از حاج صادق آهنگران دعوت کرد که با وی همخوانی کند. آهنگران شعر معروف خود «با نوای کاروان» را اجرا کرد که حاضران در مراسم با نوای وی سینه زنی کردند.

پس از ایجاد فضای معنوی با اجرای مطیعی و آهنگران نوبت به تجلیل از خانواده شهدای حرم و جبهه مقاومت رسید.

خانواده شهید صدرزاده که فرماندهی گردان عمار لشکر فاطمیون را برعهده داشت و در ظهر تاسوعای محرم سال جاری در حین درگیری با نیروهای تروریست توسط تک‌تیرانداز نیروهای تکفیری در حلب سوریه به شهادت رسید در این بخش مراسم مورد تجلیل قرار گرفتند.

همسر شهید صدرزاده در سخنانی گفت: به ساحت مقدس امام زمان(عج) و امام راحل و رهبر معظم انقلاب و شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم درود می فرستم. نام این جشنواره بسیار گرانقدر است و نام مردی بزرگ چون عمار را برخود دارد و ان‌شاءالله که ادای دین کاملی به نام مقدس عمار باشد. عمار به حق خدمت بسیاری به اسلام کرد؛ خدمتی از جنس بصیرت و البته می توان گفت حضرت زینب(س) نیز نقشی عمارگونه در تاریخ اسلام داشته است.

وی با اشاره به اتفاقات سال ۸۸ بیان کرد: اگر در آن زمان عمارها حضور داشتند فتنه نمی‌توانست این میزان خسارت به کشورمان وارد کند و درنهایت هم دیدیم که علی زمانه خودشان به  میدان آمدند.

این همسر شهید درباره جشنواره عمار اشاره کرد: امیدوارم شرکت‌کنندگان در این جشنواره باعث سرافرازی آرمان‌های انقلاب اسلامی شوند.

خانواده های شهدا رضا اسماعیلی، مهدی نوروزی، مصطفی صدرزاده، سردار همدانی، عزیزی، تقوی فر، برجسته و توسلی در این مراسم تجلیل شدند.

برندگان بخش مسابقه مستند «مدافعان حرم»

در ادامه مراسم برگزیدگان بخش‌ مسابقه مستند «مدافعان حرم» معرفی و تقدیر شدند.

هیات داوران در بخش «مدافعان حرم» ضمن تقدیر از حسین پالیزدار برای کارگردانی اثر «ابو وهب» و روح الله رفیعی برای کارگردانی اثر «فرمانده جواد»، لوح افتخار این بخش را به محسن اردستانی رستمی برای کارگردانی اثر «معلم» و حجت الاسلام ساسان فلاح‌فر برای کارگردانی مجموعه مستند «روایت نصر» اهدا کرد.

همچنین هیات داوران فانوس این بخش را به حمید عبدالله زاده برای کارگردانی اثر «ایرانی‌های مرتد» تقدیم کرد.

در این بخش از مراسم از خانواده شهدای نیجریه ای دعوت شد تا روی سن حاضر شوند و برای آزادی شیخ زکزاکی دعا کردند.

برگزیدگان بخش مسابقه مستند «ایران و آمریکا، هفت تیر و بیداری اسلامی و جهان» با نوای طنین انداز «مرگ بر آمریکا»

مجری مراسم برای خواندن اسامی برگزیده های بخش «ایران و آمریکا» از مخاطبان داخل سالن خواست که بعد از اعلام جوایز سه بار مرگ بر آمریکا بگویند.

هیات داوران، در بخش «ایران و آمریکا» ضمن تقدیر از محمد برادران برای کارگردانی اثر «چریک کوچک» و  مصطفی آتش‌مرد برای کارگردانی «ایستاده بر موج»، لوح افتخار این بخش را به سید محسن موسوی برای کارگردانی «ماجراهای هکتور و سه کله پوک» به دلیل استفاده از ظرفیت‌های هنری و دارا بودن محتوای ارزشمند، ایمان گودرزی برای کارگردانی اثر «۴۴۴ روز» به دلیل پژوهش قوی و استفاده از آرشیو و به حسین مطلبی برای کارگردانی اثر «نان و هسته‌ای» دلیل ایده و سوژه جسورانه اهدا کرد.

فانوس این بخش به علی شیرزادیان برای کارگردانی مستند «عدالت آمریکایی» به دلیل خلاقیت و نوآوری، محمد رخشانی‌صابر برای کارگردانی مستند «نسل سوم» به دلیل انتخاب سوژه تاثیرگذار و علیرضا بوالی برای کارگردانی مستند «شطرنج با گرگ‌ها» به دلیل پژوهش کاربردی تقدیم کرد.

در این بخش فانوس فیلم مستند «شطرنج با گرگها» ساخته علیرضا بوالی را محسن مقصودی تهیه کننده برنامه «ثریا» دریافت کرد.

وی بعد از دریافت این جایزه پشت تریبون قرار گرفت و بیان کرد: ما خجالت می کشیم که جلوی خانواده شهدا از ما تقدیر شود.

وی همچنین درباره مستند «شطرنج با گرگها» عنوان کرد: ما خیلی ناراحت هستیم که آنچه را که در مستند «شطرنج با گرگها» بیان کردیم نتایجش یکی یکی حاصل می شود و پیش بینی منتقدان در مورد قضیه برجام به تدریج عملی می شود. امیدوارم نگاه دولت محترم نسبت به منتقدان تغییر کند و با سعه صدر انتقادات ما را بشنوند.

محمد رخشانی کارگردان فیلم «نسل سوم» پشت تریبون قرار گرفت و گفت: ای مادران شهدا من به شخصه خیلی شرمنده هستم که نتوانستم کاری کنم. دعا کنید که ما اثرگذار باشیم و کاری کنیم تا بلکه کمی از این شرمندی در بیاییم.

هیات داوران در بخش «بیداری اسلامی و جهانی» ضمن تقدیر از محمد حبیبی منصور برای کارگردانی اثر «مرز بی پایان» و سعید فرجی برای کارگردانی اثر «سمیر»، لوح افتخار این بخش را به ناصر نادری برای کارگردانی اثر «رد پای فرشته» به دلیل پرداخت به ابعاد فرهنگی- اجتماعی حضور جمهوری اسلامی در جبهه مقاومت اهدا کرد.

همچنین هیات داوران، فانوس این بخش را به محسن اسلام‌زاده برای کارگردانی مستند «تنها میان طالبان» به دلیل خطرپذیری و جسارت در کار تقدیم کرد.

محسن اسلام زاده کارگردان مستند «تنها میان طالبان» که فانوس بخش بیداری اسلامی و جهانی را دریافت کرد پس از اینکه جایزه خود را دریافت کرد پشت تریبون قرار گرفت و گفت: من همان محسن اسلام زاده هستم که همیشه بدنبال وحدت بوده ام و همیشه شرمنده شهدای اهل سنت بوده ایم.

وی به خانواده شهید رضا اسماعیلی اشاره کرد و گفت: پیکر رضا اسماعیلی بدون سر به ایران برگشت و این مساله به شدت دردناکی است.

هیات داوران در بخش «هفت تیر» اثری را شایسته عنوان کاندیدا و دریافت جایزه ندانست.

برگزیدگان بخش مسابقه مستند «جبهه فرهنگی و اقتصاد مقاومتی»

هیات داوران در بخش «جبهه فرهنگی» ضمن تقدیر از سید جمال عود سیمین برای کارگردانی اثر «محرم ملکوت» به دلیل پرداختی موفق به فرازی از شخصیت آیت الله خوش‌وقت و سیدحمید میرحسینی برای کارگردانی اثر «آن یک نفر» به دلیل معرفی یک تصویر بردار و هنرمند انقلابی و ایثارگر، لوح افتخار این بخش را به محمد صفا برای کارگردانی اثر «مسیر هشت میلیمتری» به دلیل روایت گیرا از حرکت جهادی یک هنرمند از نقطه تولید تا توزیع و امیر مهریزدان برای کارگردانی اثر «از ساقه تا صدر» به دلیل اثری خوش ساخت و پرداخت به فرازی از شخصیت امام اهدا کرد.

هیات داوران، فانوس این بخش را به محمد حبیبی منصور برای کارگردانی مستند «معلم» به دلیل ارائه روان از یک سوژه مردمی تقدیم کرد.

همچنین هیات داوران جایزه ویژه این بخش را به محمد حسن یادگاری برای کارگردانی مستند «بار دیگر مردی که دوست می‌داشتیم» اهدا کرد.

هیات داوران در بخش «اقتصاد مقاومتی» ضمن تقدیر از میثم صبوحی برای کارگردانی اثر «همه چیز برای من» به دلیل توجه به موضوع مصرف‌گرایی به عنوان مساله مبتلابه جامعه، امیر صلح میرزایی برای کارگردانی اثر «فروپاشی» به دلیل خلاقیت در انتخاب موضوع و جسارت در طرح و اجرا و محمدصادق رمضانی‌مقدم و علی‌محمد خانیکی برای کارگردانی اثر «یک روز، یک زندگی» به دلیل روایتی موفق از یک فضای محدود و به تصویر کشیدن شرافت کار در عین بی‌نیازی، لوح افتخار این بخش را به قدرت باقری برای کارگردانی اثر «حرکت و برکت» به دلیل موفقیت کارگردان در به تصویر کشیدن تداوم جهاد از جبهه نظامی تا اقتصادی و ترجمان مرگ بر آمریکا در حوزه اقتصاد تقدیم کرد.

هیات داوران فانوس این بخش را به فاطمه مرزبان برای کارگردانی اثر «عروس وامنان» و علیرضا بوالی برای کارگردانی اثر «نزدیک‌تر از نیویورک» به دلیل روشنگری، پرداختن به هنگام، جسورانه، جامع و منصفانه به مساله هسته‌ای اهدا کرد.

نان‌های محلی بانوان جهادگر ملاردی، کام میهمانان را شیرین کرد

در ادامه این مراسم، حاضران در اختتامیه ششمین دوره جشنواره مردمی فیلم عمار با نان کُوک(شیرینی‌های محلی) پخته شده توسط بانوان جهادگر ملاردی پذیرایی شدند.

بنابراین گزارش، این پذیرایی خاص که از دوره پنجم به یک سنت خاص در افتتاحیه و اختتامیه جشنواره عمار تبدیل شده است، این بار توسط بانوان جهادگر ملارد صورت گرفته است.

بانوان جهادگر ملاردی، با شروع جنگ تحمیلی، در ابتدا برای خانواده‌های جنگ زده، مایحتاج اولیه زندگی را فراهم می کردند، اما بعد از آن که جبهه‌ها نیاز به نان و مواد غذایی پیدا کردند، شروع به پخت و ارسال نان برای رزمندگان کردند، به طوری که هر ماه حدود ۲۰ تُن نان برای جبهه می فرستادند.

تقدیر از برگزیدگان «نقد درون گفتمانی»، «جنگ نرم»، «تاریخ سیاسی» و «فتنه ۸۸»

براساس این گزارش، در ادامه این مراسم برگزیدگان بخش «نقد درون گفتمانی»، «جنگ نرم»، «تاریخ سیاسی» و «فتنه ۸۸» معرفی و تقدیر شدند. تقدیر این بخش با حضور خانواده شهدای کشته شده در فتنه ۸۸ گل‌علی بابایی، محسن یزدی، مسعود رضایی برگزار شد.

هیئت داوران در بخش مسابقه مستند «نقد درون گفتمانی»، «جنگ نرم»، «تاریخ سیاسی» و «فتنه ۸۸»، آثار «میم مثل مسجد، آ مثل آتش» به کارگردانی زهره یزدان پناه قره تپه، «هشت هشت» به کارگردانی احسان جعفر پیشه، «برادران» به کارگردانی مهدی نقویان، «مردان سیاست» به کارگردانی محمد عبدی زاده، «خاطرات خانه متروک» به کارگردانی مهدی فارسی، «فرزند سیا» به کارگردانی ایمان گودرزی، «بدون مرز» به کارگردانی مجید عزیزی، «آبی به رنگ کربلا» به کارگردانی جواد شکاری، «قصه بلوچستان» به کارگردانی محمدرضا محمدی نجات، «زن بودن به روایت طاهره لباف» به کارگردانی مصطفی موسوی تبار، «لباس ایرانی» به کارگردانی علی پاجانی، «نغمه سرا» به کارگردانی مشترک محمدجواد رئیسی و مسعود کارگر، «قهرمانان خانه ما» به کارگردانی حسین گلزار، «آرزو» به کارگردانی ایلیا علوی، «شادی وحشتناک» به کارگردانی علی طالبی طادی، «گنج پنهان» به کارگردانی محسن اردستانی رستمی، «پهلوانی برای امروز» به کارگردانی میثم جهان‌بین، «نسخه ایرانی» به کارگردانی علی شفیعی، «اگر با خدا نجنگیم» به کارگردانی محسن حاج کرمی، «پشت صحنه» به کارگردانی تورج کلانتری و «مادر کُشی» به کارگردانی کمیل سوهانی را به عنوان نامزدهای دریافت فانوس این بخش معرفی کردند.

تقدیر از برگزیدگان بخش دفاع مقدس

 در بخش مستند دفاع مقدس لوح افتخار اول به اثر «بازگشت قهرمان» به کارگردانی حسین تهرانی و لوح افتخار دوم «آنا» به کارگردانی هادی حاجتمند، فانوس اول این بخش به «آنا» به کارگردانی هادی حاجتمند و فانوس دوم به چشم جنگ» به کارگردانی مشترک یوسف حاتمی‌کیا و مهدی برجیان تقدیم شد.

از آهنگی به خوانندگی علی اکبر قلیچ رونمایی شد. این آهنگ درباره لشکر فاطمیون و رزمندگان افغانستانی مدافع حرم بود و در انتهای مراسم توسط او اجرای زنده شد.

در پایان این مراسم طی اطلاعیه‌ای اعلام شد که مردم می توانند کمک‌های اهدایی خود به جبهه‌های مقاومت اسلامی را از این پس به دبیرخانه جشنواره مردمی عمار ارسال کنند.

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.