جمعه ۲۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۵

تحلیلی سینمایی از شعار سال/ ۵

مستغاثی: سینمای ایران از مردم و آرمان های نظام و انقلاب دور است/ اقتصاد مقاومتی مورد بی توجهی مدیران فرهنگی است

سعید مستغاثی*

سینماپرس: سینماپرس: سعید مستغاثی در پی نامگذاری سال ۹۶ به عنوان «اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال» گفت: سینمای ایران از مردم دور است و هیچ نزدیکی با آرمان های نظام و انقلاب ندارد و به جز جرقه های اندکی از سوی برخی از سینماگران متعهد که دغدغه نظام و انقلاب اسلامی را دارند ما هیچ گاه شاهد حرکت مثبت در این سینما نبوده ایم.

این کارشناس فرهنگی در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: طبیعتاً زمانی که یک پدیده مانند سینما از مردم به دور باشد و به مسائل آن ها بی توجه باشد به دغدغه های آن ها ورود پیدا نمی کند؛ امروزه وضعیت سینما نیز در کشورمان به همین گونه است و به همین دلیل است که ما هیچ گاه شاهد ورود سینما به مسائلی نظیر مقاومت مردم در برابر سلطه آمریکا، حمایت و جانفشانی های مردم برای حرمین شریفین، اقتصاد مقاومتی و... نیستیم!

وی سپس با بیان اینکه سینما در کشور ما سینمای مسئولان است و نمی توان عنوان سینمای ملی یا سینمای ایران را به آن اطلاق کرد اظهار داشت: سینمایی که ما امروزه شاهد آن هستیم هیچ گونه قرابت و همخوانی با تفکرات مردمی، خواسته ها و نیازهای آن ها ندارد؛ متأسفانه نه تنها سینما که به طور کل فضای فرهنگی در کشور ما بسیار ناسالم است. ما در حوزه هایی مانند رسانه ها، نشر و... نیز با فضایی سکولار که عمدتاً بازماندگان قبل از انقلاب اسلامی آن ها را اداره می کنند روبرو هستیم.

این منتقد سینما تأکید کرد: حوزه فرهنگ و هنر در کشور ما رسماً تحت تأثیر تهاجم فرهنگی و علوم انسانی غربی اداره می شود و کار آن از مبدأ و اساس خراب است!؛ بنده معتقدم در این میان حوزه های علمیه به عنوان نهادی که مردم به شدت قبولش دارند نباید به صورت منفعلانه عمل کند و باید حرکات مثبتی را در تمامی حوزه های فرهنگی از جمله سینما انجام دهد.

مستغاثی خاطرنشان کرد: هرچند که طی این سال ها ما شاهد حرکت های اندکی مانند برگزاری جشنواره فیلم عمار، جایزه ققنوس و... بوده ایم که بر اساس دغدغه های نظام اسلامی شکل گرفته اند اما این ها کافی نیست و زمانی ما می توانیم به آینده سینمای کشور خوش بین باشیم که این جریانات بدل به جریان اصلی سینمایی شوند.

وی تصریح کرد: تا تفکر ضد اسلامی در سینما از بین نرود نمی توانیم امیدی به بهبود اوضاع داشته باشیم. سوژه ها و موضوعاتی که در سینمای کشور ما دستمایه تولید آثار سینمایی قرار می گیرند که اصلاً به اسلام و انقلاب اسلامی ارتباطی نداشته و تنها درصدد ترویج ابتذال و روحیه روشنفکرمآبانه در کشور هستند و متأسفانه هیچ شخص و نهادی هم جلوی آن را نمی گیرد.

مستغاثی در خاتمه این گفتگو تأکید کرد: مبحث مهم اقتصاد مقاومتی که رهبر معظم انقلاب بارها به آن اشاره کرده اند بسیار مهم است و ما باید در سینمای مان شاهد تفهیم این موضوع بسیار مهم به مردم باشیم و همگان را با کارکردها و دستاوردهای اقتصاد مقاومتی آشنا کنیم و امیدوارم با یاری خداوند بتوانیم به زودی شاهد تحولی شگرف در سینمای مان باشیم.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.