سه‌شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۹

مریم کاظمی:

نبود نظارت، بازیگران تئاتر و سینما را با هم درگیر کرده است

مریم کاظمی در نشست خبری بیست و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

خبرگزاری میزان: دبیر جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان گفت: معضل حضور بازیگران سینما در تئاتر تقصیر چهره‌های هنرمندی که مردم دوستشان دارند نیست، مقصر سیستمی است که همه را در مسابقه ای نابرابر شرکت داده است که ابزارش خود هنرمندان هستند.

 مریم کاظمی بازیگر و کارگردان تئاتر، سینما و تلویزیون برای دومین سال به عنوان دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در این مسند به اعتلای هنر تئاتر کمک کند. به همین مناسبت  با وی به گفت و گو نشسته ایم که در ادامه خواهید خواند:


 این روزها در حال انجام چه فعالیت‌هایی هستید. بازیگری یا کارگردانی؟

کاظمی: یک هفته است که به عنوان دبیر جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان حکم دریافت کرده ام و مشغول آماده سازی کارها برای استقرار در محل دفتر جشنواره هستیم.

 مجددا در این دوره جشنواره به عنوان دبیر انتخاب شدید چه برنامه هایی را با توجه به سابقه دبیری سال گذشته در پیش خواهید گرفت؟

کاظمی: مدیریت درست امکانات موجود و زمان باقیمانده تا جشنواره، تلاش برای پایین نیامدن استاندارد برگزاری به لحاظ سازماندهی و تشکیلات، مهم‌ترین سعی من خواهد بود. زیرا چگونگی کیفی کارهای اجرایی جشنواره در طول سال ۹۶ و ۹۷ هرچه که باشد نمی‌توانیم در آن دخالت کنیم ولی می‌توانیم کارهای منتخب را با برنامه ریزی درست تر بهتر نمایان کنیم.

 وضعیت فعلی تئاتر را با توجه به حضور ستاره‌های سینما و دستمزدهایی که بسیار بیشتر از سایر بازیگران با سابقه تئاتر است چطور ارزیابی می کنید؟

کاظمی: به نظرم حضور بازیگران مورد اعتماد و علاقه مردم در تئاتر بسیار خوب است و بسیار خوشحالم که آنها علی رغم مشغله زیاد و تمام وقت کار تصویر که به خوبی مختصات آن را می شناسم برای تئاتر هم وقت می گذارند. تماشاچیان با هر انگیزه و کارکردی بیایند و سالن‌های تئاتر را پر کنند ارزشمند و قابل دفاع است.

دستمزدهای بالا و بی قانونی که در این زمینه وجود دارد و گاهی باعث نارضایتی هایی می‌شود مستقیما به نبود درک مسئولیت مدیران هنری–فرهنگی برمی گردد که به جای نگاه دراز مدت هنری دیدگاه کاسبکارانه به دایره فعالیت های هنری تحمیل کرده اند و توفیق مدیریت خود را بیلان مالی فروش بالا می‌دانند ولی به حساب جیب تماشاگران و با استفاده از ترفندهای تجاری و بدون سوبسید.

این مسائل تقصیر چهره‌های هنرمندی که مردم دوستشان دارند نیست، مقصر سیستمی است که همه را در مسابقه ای نابرابر شرکت داده است که ابزارش خود هنرمندان هستند. برای تغییر دادن این سیستم بیمار باید خیلی تلاش کنیم و خیلی چیزها که غلط شکل گرفته تغییر کند و از این منظر به تشکلهای هنری هنرمندان تئاتر نیاز داریم و به جای گنده کردن خود باید تشکلمان را فربه کنیم.

 از فعالیت‌هایتان در عرصه بازیگری و کارگردانی در تئاتر، سینما و تلویزیون در کنار دبیری جشنواره بگویید

کاظمی: از چندین ماه گذشته به دلیل تمرکز روی پروژه های اجرای نمایش، جشنواره تئاتر کودک و کارهای تشکیلاتی خانه تئاتر نتوانستم در کارهای تصویری حضور داشته باشم و علی رغم میل خودم مجبور به رد کردن چند کار خوب شدم که به من در طی روز ها و ماه‌های گذشته پیشنهاد شده بود.

سال نود و هفت برایم با اجرای نمایش "غول بزرگ مهربان" در مجموعه فرهنگی هنری آسمان  شروع شد و در حال حاضر مشغول تمرین برای آماده سازی نمایش کمدی خسیس شاهکار مولیر هستم که باید برای اجرای آن در تالار اصلی تئاتر شهر آماده شوم. این کار یک نمایش موزیکال با ارکستر زنده است که هماهنگی تمرین‌ها و تطبیق شرایط اجرایی زمان بر، وقت گیر و با تمرکز همراه خواهد بود.

 برنامه‌های کلاس های تئاتر برای کودکان و نوجوانان کماکان برقرار است و امیدوارم بعد از اتمام پروژه های بزرگسال تئاتری بتوانم اواخر پاییزامسال نمایشی در زمینه مخاطب کودک ونوجوان به صحنه ببرم.


 خواست و آرزویتان برای سال ۹۷ برای کارتان و عرصه هنر چیست؟

کاظمی: سلامت اصلاح روابط کاری و قانونمند شدن آن به ویژه در سالن‌های خصوصی تئاتر، مصوب شدن قانون  دستمزدهای عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون و استمرار استقبال تماشاچیان که بدون آنها هنری برای عرضه وجود نخواهد داشت.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.