یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۵۵

«محمد تن» در گفتگو با «سینماپرس» مطرح کرد:

برخی افراد به اسم «تولید فیلم‌های دفاع مقدس» دنبال «سودبری» هستند/ ساختارهای عجیب و «قهرمانان آرلوند مانند» به درد «سینمای دفاع مقدس» نمی‌خورند!

محمد تن در مراسم بزرگداشت سالروز شهادت سیدمرتضی آوینی

سینماپرس: محمد تن فعال سینما در ایام مصادف با سالروز آزادسازی خرمشهر در خصوص وضعیت حال و چشم انداز آینده ژانر دفاع مقدس گفت: ا در سینمای کشورمان باید با نگاه بومی به مقوله جنگ نگاه کنیم؛ ساختارهای عجیب و قهرمانان آرلوند مانند به درد سینمای دفاع مقدس نمی خورند و این نکته مهمی است که مدیران فرهنگی و سینمایی باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

وی در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: تصویر قهرمانان دوران دفاع مقدس آنطور که شایسته است در سینما به تصویر کشیده نشده است و ما در خصوص مقوله بسیار مهم و ارزشمند دفاع مقدس در سینمای کشورمان به شدت دچار کاستی و کم کاری هستیم.

تن یادآور شد: حوزه هنری، بنیاد مستضعفان و... زمانی که فعالیت جدی داشتند کارهای شاخصی در این خصوص تولید کردند اما وقتی فعالیت های آن ها کمرنگ تر شد و یا تمرکز خود را از سینما برداشتند و هنرهفتم به دست بخش خصوصی افتاد دیگر سینمای دفاع مقدس هم رنگ باخت.

این فعال سینمایی با انتقاد از برخی افراد و نهادها که از سینمای دفاع مقدس دنبال سودهای مادی خودشان هستند تصریح کرد: برخی افراد به اسم تولید فیلم های دفاع مقدس دنبال سودبری هستند! این در حالی است که به سینمای دفاع مقدس نباید با این نگرش توجه شود.

وی خاطرنشان کرد: در جشنواره فجر گذشته فقط یکی دو فیلم در اندازه و قامت سینمای دفاع مقدس بود. مثلاً فیلم «میرو» قد و قواره اش اصلاً به فیلم دفاع مقدسی نمی خورد. البته تولیدکنندگان این اثر می گفتند ما با دیدگاه دیگری به دفاع مقدس نگاه کردیم که به نظر بنده این توجیه اصلاً پذیرفتنی نیست. این فیلم رسماً در حد تله فیلم بود و سینمایی نبود.

تن در همین راستاد ادامه داد: یا فیلم «آسمان غرب» نتوانسته بود عالی از کار درآید؛ این اتفاق در حالی است که در روزگاری فیلم های دفاع مقدسی سینمای ایران شاهکار بودند و هنوز هم پس از گذشت سال ها از ساخت شان با مخاطب ارتباط خوبی برقرار می کنند؛ به عنوان مثال فیلم سینمایی «افق» به کارگردانی زنده یاد رسول ملاقلی پور اثری درخشان در سینمای دفاع مقدس است که هم قصه و هم ساختار خوبی داشت و در آن روزگار توانست رکورد فروش فیلم های دیگر را نیز بزند.

وی تأکید کرد: شاید دلیل اینکه در سال ها قبل فیلم های خوبی در این حوزه تولید می شد و مدتی است که دیگر خبری از تولید این قبیل فیلم های خوب نیست این باشد که آدم هایی که در آن روزگار در سینمای دفاع مقدس کار می کردند خودشان جنگ را لمس کرده بودند اما آدم هایی که امروز وارد سینمای دفاع مقدس می شوند به دلیل سودجویی شان این کار را می کنند و دغدغه دفاع مقدس را ندارند.

تن خاطرنشان کرد: عده ای این روزها به سمت سینمای دفاع مقدس می آیند تا یک فیلم این چنینی بسازند و سپس راه پای شان به سینما باز شود. این اتفاق بسیار بد است و به نفع سینمای دفاع مقدس نیست.

این فعال سینمایی تأکید کرد: ما شخصیت های زیادی داریم که زندگی و رشادت های شان در دوران دفاع مقدس قابلیت فیلم شدن دارد و باید به جوانان امروزی بگوییم آن ها چه کسانی بودند و در جنگ چه کارهایی از نظر عرفانی و فیزیکی و کارکرد مدیریتی شان کردند. این ها فرماندهان و قهرمانی واقعی بودند اما اسفا که تصویر این قهرمانان واقعی در سینما درست به تصویر کشیده نمی شود.

وی در همین راستا اظهار داشت: شما خاطرات احمد کاظمی راجع به خرمشهر بخوانید نگاه تان به جنگ عوض می شود. ما باید به جوانان امروز که در معرض هجوم دشمنان قرار دارند بگوییم کجا بودیم و چه بودیم و چه کردیم اما این کار را نمی کنیم.

تن یادآور شد: بنده سال ۱۳۶۲ زمانی که شهید تهرانی مقدم موشک های کوچک می ساخت از ایشان فیلم گرفتم؛ این فیلم امروز که ما در زمینه موشکی پیشرو شده ایم می تواند به جوان امروزی بفهماند که ما چه کسانی را داشتیم که با همت و جهاد و دلاوری شان چشم دشمنان و بدخواهان انقلاب و نظام اسلامی را کور کردند. این ها باید در سینما برای نسل جوان بازگو شود.

وی در خاتمه این گفتگو تصریح کرد: این اتفاق بسیار تلخ است که عده ای فیلم دفاع مقدسی می سازند که قصه درستی ندارد، پرداخت درستی ندارد و در فیلم های شان فردین بازی و... به نمایش می گذارند. این روزها اصلاً نگاه به مقوله دفاع مقدس عوض شده؛ من نمی دانم چرا برخی فکر می کنند در فیلم دفاع مقدسی حتماً باید یک جنس مونث در قصه وجود داشته باشد!؟؛ بدیهی است که اگر سینمای دفاع مقدس به همین منوال ادامه مسیر دهد صد در صد نابود می شود؛ ما در سینمای کشورمان باید با نگاه بومی به مقوله جنگ نگاه کنیم؛ ساختارهای عجیب و قهرمانان آرلوند مانند به درد سینمای دفاع مقدس نمی خورند و این نکته مهمی است که مدیران فرهنگی و سینمایی باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.