دوشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۲

کدام فیلم نماینده ایران خواهد بود؟

رقابت نفس‌گیر فیلم‌های سینمایی برای حضور در اسکار ۲۰۲۰

اسکار2018

سینماپرس: به نظر می‌رسد سینمای ایران برای حضور در اسکار ۲۰۲۰، گزینه های متعددی داشته باشد.

به گزارش سینماپرس، اسکار بزرگترین مراسم سینمایی دنیا و جایزه آن برای هر کشور و فیلمسازی مهم و تاثیرگذار است.

بر اساس اعلام آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار تمامی فیلم‌ها برای کسب شرایط لازم برای حضور در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی جوایز سینمایی اسکار در سال ۲۰۲۰، باید نه زودتر از تاریخ ۹ اکتبر ۲۰۱۸ (۹ مهر ۱۳۹۷) و نه دیرتر از ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۹ (۸ مهر ۹۸) حداقل به مدت ۷ روز پیاپی، در سینماهای کشور مبدأ اکران تجاری شده باشند.

البته برخی فیلم‌ها هم هستند که در این تاریخ اکران نشدند؛ اما با صلاحدید مسئولان امر، اکران محدودی برای آن‌ها گذاشته می‌شود تا حق ورود به اسکار را داشته باشند. چنانچه در دوره‌های قبل و سال‌ها پیش در سینمای ما چنین اتفاقی افتاد.

تاریخ برگزاری اسکار ۲۰۲۰، بیستم بهمن ۹۸ است و آخرین مهلت ارسال و معرفی فیلم‌ها از سوی کشورهای مختلف برای رقابت در شاخه بهترین فیلم بین المللی اسکار ۲۰۲۰، روز اول اکتبر ۲۰۱۹ (۹ مهرماه) اعلام شده است.

تاکنون تعداد آثاری که در کشور ما طبق تاریخ تعیین کننده اسکار اکران شدند، ۳۰ فیلم است که طبق بازخوردها، نقدها، المان‌های موجود در آن‌ها، دریافت جوایز جهانی و مناسبت‌های دیگری که مسئولان در نظر می‌گیرند، به نظر می رسد فیلم‌های «سرخپوست»، «شبی که ماه کامل شد» و «بمب یک عاشقانه» پتانسیل حضور در اسکار را دارند.

البته «مغزهای کوچک زنگ زده» نیز می‌تواند جزو لیست انتخاب مسئولان مربوط باشد، اما تاریخ شروع اکران آن ۵ روز زودتر از زمان تعیین شده از سوی اسکار است که باید دید در مورد آن چه تصمیمی گرفته می‌شود. تا به این لحظه خبری از تشکیل گروه انتخاب فیلم اسکار و اعلام اعضای آن نیست.

تا امروز، فیلم‌های «دایره مینا» به کارگردانی داریوش مهرجویی، «زیر درختان زیتون» به کارگردانی عباس کیارستمی، «بچه‌های آسمان» به کارگردانی مجید مجیدی، «رنگ خدا» به کارگردانی مجید مجیدی، «زمانی برای مستی اسب‌ها» به کارگردانی بهمن قبادی، «باران» به کارگردانی مجید مجیدی، «من ترانه ۱۵ سال دارم» به کارگردانی رسول صدرعاملی، «نفس عمیق» به کارگردانی پرویز شهبازی، «لاک پشت‌ها هم پرواز می‌کنند» به کارگردانی بهمن قبادی، «خیلی دور خیلی نزدیک» به کارگردانی رضا میرکریمی، «کافه ترانزیت» به کارگردانی کامبوزیا پرتوی، «میم مثل مادر» به کارگردانی رسول صدرعاملی، «آواز گنجشک‌ها» به کارگردانی مجید مجیدی، «درباره الی» به کارگردانی اصغر فرهادی، «بدرود بغداد» به کارگردانی مهدی نادری، «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی، «امروز» به کارگردانی رضا میرکریمی، «محمد رسول الله» به کارگردانی مجید مجیدی، «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی، «نفس» به کارگردانی نرگس آبیار و «بدون تاریخ بدون امضاء» به کارگردانی وحید جلیلوند نماینده کشورمان برای حضور در اسکار بودند.

سهم ایران در این بین، دو جایزه اسکار برای فیلم‌های «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» بوده است. فیلم «بچه‌های آسمان» هم در دوره‌ای نامزد دریافت جایزه اسکار شد، اما از کسب آن بازماند. بقیه فیلم‌های معرفی شده به اسکار از سوی مسئولان کشورمان، نامزد دریافت جایزه اسکار نشده اند.

حال باید منتظر ماند و دید کدام فیلم ایرانی برای حضور در اسکار ۲۰۲۰ معرفی می‌شود و آیا موفقیتی دوباره برای سینمای کشورمان رقم می‌خورد؟

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.