شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۰

مستند «جای نگرانی نیست!»؛

روایتی از تبدیل جنگل‌های هیرکانی به محل دفن زباله

فیلم مستند «جای نگرانی نیست!»

سینماپرس: فیلم مستند «جای نگرانی نیست!» به کارگردانی مسعود کارگر با موضوع تاثیر دفن زباله بر جنگل‌ها و سواحل آماده نمایش شد.

به گزارش سینماپرس، فیلم مستند «جای نگرانی نیست!» به کارگردانی مسعود کارگر و تهیه کنندگی سیدجلال عود سیمین با موضوع تاثیر دفن زباله بر جنگل‌ها و سواحل آماده نمایش شد.

در کنار سواحل و در استتار جنگل ها کوه هایی از زباله بنا شده است. مناطقی که روزگاری محل رشد و نمو انواع جانوران و پوشش های گیاهی بود امروز و پس از تبرکشی انسان به محلی برای دفن زباله تبدیل شده است.

در مازندران به دلیل آب و هوا و خاک بسیار مناسب، تقریبا زمین خالی برای جمع آوری زباله باقی نمانده است. به همین دلیل از حدود ۲۰ الی ۳۰ سال پیش، پس از همفکری مسئولان هر شهر، جایی برای تجمع موقت زباله تعیین شد، جایی میان جنگل‌های هیرکانی ۲۵ میلیون ساله و یا ساحل دریاچه کاسپین با ۶۵۰ گونه جانوری. زباله‌ها آرام آرام از کوه‌ها بالا رفته‌اند و چیزی نمانده که آسمان را نیز فتح کنند. با در نظر گرفتن شیرابه های سمی ناشی از زباله ها متوجه می شویم که آسیب های محیط زیستی این خطه به همینجا ختم نمی‌شود. سطح آب های زیر زمینی مازندران به سطح زمین بسیار نزدیک است. می‌توان تصور کرد که این شیرابه‌های سمی چقدر به سفره‌های زیر زمینی آب نزدیک هستند و حتی باعث آلودگی قالیچه پهناور دریای خزر گشته‌اند. آلودگی‌های محیط زیستی این خطه تاثیرات جبران ناپذیری بر  سلامت انسان‌ها و گونه‌های حیوانی این منطقه گذاشته‌اند.

مستند «جای نگرانی نیست!» روایتی است از تلاش‌های علیرضا فلاحتکار یک فعال محیط زیست که مراحل تفکیک زباله را در یکی از بهترین سایت های استان مازندران، برای دهیاران و بهورزان روستاها توضیح می‌دهد. او کوشیده علاوه بر فعال کردن روستاها، دغدغه این آسیب محیط زیستی را در افراد زنده کند تا هر چه سریعتر برای احیای این خطه عملی صورت گیرد.

فیلم مستند ۲۵ دقیقه‌ای «جای نگرانی نیست!» با تصویربرداری سیامک مختاری و صدابرداری مجید ملاح تهیه شده در موسسه اومافیلم و محصول سازمان هنری رسانه‌ای اوج است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.