چهارشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۷

به مناسبت تولد مشهورترین بازیگر زن سینمای صامت

«مری پیکفورد»؛ ایفاگر اولین نقش جودی ابوت، سارا کرو و سیندرلا در سینما/ بازیگری با ۱۵ فیلم در سال!

مری پیکفورد

سینماپرس: «مری پیکفورد»؛ مشهورترین بازیگر زن سینمای صامت که در چنین روزی به دنیا آمده است ایفاگر نقش‌های زیادی در سینما برای اولین بار بوده که جودی ابوت، سارا کرو و سیندرلا از آن جمله‌اند.

مری پیکفورد با نام اصلی گلادیس لوییز اسمیت هشتم آوریل ۱۸۹۲ در کانادا به دنیا آمد و در سال ۱۹۰۹ فعالیت سینمایی خود را آغاز کرد.

این بازیگر که مشهورترین هنرپیشه فیلم‌های صامت تاریخ سینماست در خیلی از موارد دیگر سینما نیز رتبه نخست را دارد. برای مثال اولین کلوزآپ زن سینما از چهره او گرفته شده است. وی از اولین بنیانگزاران  آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک است. نیز  اولین فیلم بازیگر زن برای دریافت یک درصد از درآمد کلی یک فیلم محسوب می‌شود. اولین ایفای نقش سارا کورو، جودی ابوت و سیندرلا در سینما را نیز وی بر عهده داشته است.

مری پیکفورد

پیکفورد در طول عمر به نسبت طولانی خود که ۸۷ سال طول کشید در ۲۵۱ فیلم بازی کرد که ۵۷ فیلم آن بلند و نیمه بلند و باقی کوتاه بودند. نکته جالب اینجاست که این بازیگر که نخستین لقب دختر موطلایی هالیوود را به خود اختصاص داده بود این تعداد فیلم را در طی ۲۴ سال یعنی از سال ۱۹۰۹ تا ۱۹۳۳ بازی کرده که متوسط هر سال آن بازی در ۱۵ فیلم سینمایی می شود.

مری پیکفورد

پیکفورد در سال ۱۹۲۴ فیلم «دوروتی ورنون از هادن هال» را کارگردانی کرد که چندان موفق نبود و دیگر این تجربه را تکرار نکرد اما از سال ۱۹۱۵ تا ۱۹۴۹، ۳۶ فیلم را تهیه کرد که مشهورترین آنها فیلم «کیکی» است.

مری پیکفورد

پیکفورد با سینماگران مشهوری چون دیوید گریفیث، چارلز چاپلین و داگلاس فربنکس کار کرد و پس از طلاق از همسر اولش با داگلاس فربنکس ازدواج کرد و از این منظر نامادری داگلاس فربنکس جونیور؛ بازیگر مشهور سینمای دهه‌های  چهل و پنجاه میلادی نیز به حساب می آید. وی صحنه های زیادی را در کنار چاپلین در فیلم های وی بازی کرده است که در اغلب آنها نقش دختر معصوم فیلم را دارد.

مری پیکفورد

این بازیگر الگوی بسیاری از زنان امریکایی قرار گرفت و اگرچه پس از مدتی ملیت خود را از کانادایی به امریکایی تغییر داد زنان کاندایی نیز وی را تا پایان عمر کانادایی دانسته و از او الگوبرداری می کردند. بازی غلوشده پیکفورد که لازمه سینمای صامت آن روزها بود و از تئاتر ریشه می گرفت مورد تقلید بسیاری از بازیگران زن سینما قرار گرفت اما هیچ یک از انها نتوانستند جای وی را پر کنند چرا که نوعی معصومیت دخترانه و کودکانه در چهره و رفتار و بازی او وجود داشت که قابل تقلید نبود و از درونش می جوشید. برای همین نقش های مورد علاقه چاپلین را به خوبی ایفا می کرد.

مری پیکفورد

از خاطرات زیادی که از وی باقیمانده انتخاب وی برای بازی در فیلم سانست بلوار توسط بیلی وایلدر بود که نپذیرفت و دلیل ان را تصمیمش مبنی بر دوری از بازیگری اعلام کرد. نقشی که گلوریا سوانسون آن را بازی کرد و برای آن جوایز گلدن گلوب و اسکار سال ۱۹۵۰ را دریافت کرد.

پیکفورد در طول حیاتش دو بار اسکار گرفت. یکبار در سال ۱۹۳۰ برای بازی در فیلم اغواگر و بار دیگر دو سال قبل از مرگش بود که یک اسکار افتخاری دریافت کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.