سه‌شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۱

تسخیر گیشه آمریکا با «دانکرک»

بازگشت طوفانی کریستوفر نولان/ آغاز کم‌فروغ فیلم پرهزینه لوک بسون

فیلم سینمایی دانکرک

سینماپرس: خالق سه‌گانه «شوالیه تاریکی» با فیلمی تازه به سینما بازگشت و علاوه بر جلب نظر منتقدان سینما، گیشه را نیز از آن خود کرد، در نقطه مقابل اما فیلم پرهزینه لوک بسون چندان با اقبال مواجه نشد.

به گزارش سینماپرس، کریستوفر نولان با «دانکرک» گیشه سینمای آمریکا را تسخیر کرد و در سه روز نخست اکران تنها در آمریکا بیش از ۵۰ میلیون دلار فروش داشت.

فیلم تازه نولان غیر از آمریکا در ۴۶ کشور دیگر هم اکران شد و به فروشی برابر با ۵۵ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار دست پیدا کرد. این فیلم در تمام کشورهای محل اکران رتبه یک پرفروش‌ها را به خود اختصاص داد.

البته تمام این اخبار خوب به معنای آسودگی خیال تهیه‌کنندگان اثر نیست چرا که با توجه به بودجه ۱۵۰ میلیون دلاری فیلم و هزینه‌های تبلیغات برای به سود رسیدن راه درازی پیش روی آن قرار دارد. نولان «دانکرک» را برای کمپانی برادران وارنر شریک کاری قدیمی‌اش ساخته است. سه‌گانه «شوالیه تاریکی» حاصل همکاری‌های پیشین نولان و کمپانی برادران وارنر است.  

پیش از اکران «دانکرک» بسیاری از کارشناسان گیشه با توجه به موضوع فیلم احتمال عبور فروش فیلم از مرز ۴۰ میلیون دلار را بعید می‌دانستند اما نقدهای بسیار مثبت و امتیازهای بالای سایت‌های سینمایی سبب شد که پیش‌بینی آن‌ها اشتباه از آب درآید. در ترکیب تماشاگران فیلم کفه ترازو به سوی مردها سنگینی می‌کند که ۶۰ درصد را به خود اختصاص داده‌اند.

هر چند اکران فیلمی جنگی در این وقت از سال عجیب است اما به باور جف گلداشتاین مدیر اکران آمریکای شمالی کمپانی برادران وارنر: «کریس نولان از تبار دیگری است. تماشاگران فیلم‌های او همواره منتظر فیلم بعدی او هستند. ما مفتخریم که بخشی از این فرایند هستیم.»

فروش افتتاحیه «دانکرک» تنه به تنه «بین‌ستاره‌ای»‌ می‌زند، که سال ۲۰۱۴ با فروش ۵۰ میلیون دلاری پا به دنیای سینما گذاشت. البته در مقایسه با «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» که سال ۲۰۱۲ در سه روز نخست نمایش بیش از ۱۶۰ میلیون دلار فروش داشت، رقم قابل توجهی نیست.

«دانکرک» یکی از مشهورترین نبردهای جنگ‌ جهانی دوم است. در روایت نولان از این رویداد، فیون وایتهد، مارک رایلنس، کنت برانا، کیلیان مورفی، تام هاردی، جک لودن و هری استایلز بازی می‌کنند.

اگر به فروش افتتاحیه آثار سینمایی درباره جنگ جهانی دوم در چند سال گذشته نگاهی بیاندازیم، موفقیت فیلم نولان در گیشه بیش از پیش عیان می‌شود. از این دست فیلم‌ها می‌توان «شکست‌ناپذیر» به کارگردانی آنجلینا جولی سال ۲۰۱۴ اکران شد و در افتتاحیه ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار فروخت، «خشم» به کارگردانی دیوید آیر نیز در افتتاحیه ۲۳ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار فروش داشت. سال گذشته نیز فیلم «هکسا ریج» به کارگردانی مل گیبسن در افتتاحیه تنها ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار بلیت فروخت. در رده فیلم‌های با موضوع جنگ جهانی دوم هنوز «نجات سرجوخه رایان» پرفروش‌ترین اثر است. با احتساب تورم «نجات سرجوخه رایان» سال ۱۹۹۸ در افتتاحیه چیزی حدود ۵۷ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار بلیت فروخت.

کنار هیاهوی اکران اثر تازه کریستوفر نولان، فیلم کمدی «سفر دختران» به صورت گسترده در آمریکا اکران شد. این فیلم در سه روز نخست ۳۰ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار فروش داشت و به سلسله‌ شکست‌های تجاری این دست کمدی‌ها پایان داد. در چند وقت اخیر فیلم‌هایی مانند «شب سخت» و «خانه» از این ژانر سینمایی در جلب مخاطب موفقی نداشتند.

در «سفر دختران» با بازی رجینا هال، تیفانی هدیش، جیدا پینکت اسمیت و کویین لطیفه داستان دوستانی را پی‌ می‌گیریم که برای آخرهفته‌ای پرماجرا به نیواورلئان سفر می‌کنند. مالکوم دی‌.لی کارگردان و یکی از تهیه‌کنندگان «سفر دختران» است.

بودجه ساخت این فیلم ۲۰ میلیون دلار است که در مقایسه با دیگر فیلم تازه اکران شده در هفته گذشته بسیار کمتر است. «والرین و شهر هزار سیاره» اثر تازه لوک بسون با ۲۱۰ میلیون دلار هزینه ساخته شده است. در فیلم پرهزینه لوک بسون،‌ پلیسی با بازی کارا دلوین در فضا و زمان سفر می‌کند تا دنیا را نجات دهد.

این فیلم در آمریکای شمالی پنجمین اثر پرفروش بود و پس از آثاری چون «دانکرک»، «سفر دختران»، «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» و «سیاره میمون‌ها» قرار گرفت.

ورود آثار تازه سبب شد که انیمیشن «من نفرت‌انگیز ۳» به رده ششم جدول پرفروش‌ها سقوط کند. فروش جهانی انیمیشن در حال حاضر از مرز ۷۰۰ میلیون دلار عبور کرده است. «زن شگفت‌انگیز» هم هفته پیش در جمع پرفروش‌ها حضور داشت و با ادامه فروش خوب عنوان پرفروش‌ترین فیلم گیشه تابستان را از آن خود کرد.

* خبرآنلاین

ردیف

نام فیلم

فروش آخر هفته / میلیون دلار

فروش کل(در آمریکای شمالی) / میلیون دلار

بودجه

(میلیون دلار)

1

دانکرک

۵۰.۵

۵۰.۵

۱۵۰

2

سفر دختران

۳۰.۴

۳۰.۴

۲۰

3

مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه

۲۲

۲۵۱.۷

۱۷۵

4

جنگ برای سیاره میمون‌ها

۲۰.۴

۹۷.۶

۱۵۰

5

والرین و شهر هزار سیاره

۱۷

۱۷

۲۱۰

6

من نفرت‌انگیز ۳

۱۲.۷

۲۱۳.۳

۸۰

7

راننده بیبی

۶

۸۴.۲

۳۴

8

بیمار بزرگ

۵

۲۴.۵

-

9

زن شگفت‌انگیز

۴.۶

۳۸۹

۱۵۰

10

بر فراز آرزوها

۲.۵

۱۰.۵

۱۲

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.