نمایش همه
 • هفتاد و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کن ۱۴۰۱-۰۳-۰۴ ۱۲:۰۶

  گزارش خبرنگار اعزامی سینماپرس به جشنواره فیلم کن؛

  در روزهای میانی برگزاری هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن چه گذشت؟

  سینماپرس: هفتادو پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کن در روزهای میانی برگزاری اش با برخی حواشی روبرو بود؛ مهمترین اتفاق این دوره جشنواره آن است که تا روزهای میانی این معتبرترین رویداد سینمایی جهان هنوز شاهکاری نداشته که بتواند نظرات بخش اعظمی از منتقدان واهالی رسانه را به خود جذب کند و بعید نیست که تا پایان جشنواره هم نهایتا شاهد فیلم های معمولی باشیم‌ و نه شاهکارهای خارق العاده!

 • دست خالی فارابی ۱۴۰۱-۰۳-۰۴ ۱۱:۵۹

  غفلت از «دیپلماسی فرهنگی»

  از جولان طیفی خاص در «معاونت امور بین‌الملل فارابی» تا دستآوردهای کاغذی به ضرب «پسته» و «زعفران»!

  سینماپرس: «بازار فیلم» در «هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن» امسال نیز شاهد حضور ابتر و بی‌برنامه «بنیاد سینمایی فارابی» بود. این در حالی است که حضور هدفمند و هوشمندانه «صنعت سینمای ایران» در چنین محافل فرهنگی و سینمایی نه تنها یک «ضرورت» بلکه یک «تکلیف» است.

 • سیاوش حقیقی ۱۴۰۱-۰۳-۰۴ ۱۱:۴۲

  لزوم ایجاد تحول در سیمای جمهوری اسلامی ایران/۳

  حقیقی: امیدوارم به زودی شاهد تولیدات آثار نمایشی فاخر در رسانه ملی باشیم

  سینماپرس: سیاوش حقیقی تهیه کننده سینما در پی تغییرات مدیریتی معاونت سیما در خصوص لزوم ایجاد تحول در سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: توجه به اصل انتقال قدرت به نسل دوم و سوم انقلاب در بیانیه گام دوم با این انتصاب اتفاق افتاد؛ گام دوم انقلاب گام تبادل قدرت به جوانان متعهد و انقلابی است و من امیدوارم برمهانی در این مسیر سرافراز باشد.

 • علی عباسی ۱۴۰۱-۰۳-۰۳ ۱۱:۵۸

  فرافکنی به سبک جدید!

  منتظری: چرا در «عنکبوت مقدس» همه مردم ایران را وحشی و طرفدار خشونت نشان دادید؟ / عباسی: از رابطه و ضابطه سیاهی مطلق در فیلم «نوآر» پیروی کردم!

  سینماپرس: علی عباسی کارگردان فیلم سینمایی «عنکبوت مقدس» که در آن تصویری متحجر و بدوی از جامعه ایران به نمایش گذاشته است در پاسخ به پرسش انتقادی سیدرضا منتظری خبرنگار اعزامی سینماپرس به جشنواره فیلم کن در خصوص تصویر چرک و سیاهی که وی از ایران و ایرانی به نمایش گذاشته، دست به فرافکنی زد و گفت: فیلم من یک فیلم «نوآر» است و من از رابطه و ضابطه سیاهی مطلق در فیلم «نوآر» پیروی کردم و مجبور بودم سیاهی ها را نمایش دهم!

 • علی شاه حاتمی در نشست خبری فیلم سینمایی «ماهان» ۱۴۰۱-۰۳-۰۳ ۱۱:۵۷

  بی توجهی به سینمای دفاع مقدس/۶

  شاه حاتمی: مسئولان چون نمی توانند با موضوع خرمشهر پز بدهند و خودنمایی کنند از تولید فیلم در خصوص آن امتناع می کنند

  سینماپرس: علی شاه حاتمی کارگردان سینما و تلویزیون در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر با انتقاد از بی توجهی مدیران فرهنگی و سینمایی نسبت به وقایع و رویدادهای دفاع مقدس در سینما گفت: این روزها منافع شخصی در سینمای ایران حرف اول و آخر را می زند و مسئولان چون نمی توانند با موضوع خرمشهر پز بدهند و خودنمایی کنند از تولید فیلم در خصوص آن امتناع می کنند!

 • قنبری-خرازی ها-صلح جو-تجار-پوریامین-وحیدزاده-آب پرور ۱۴۰۱-۰۳-۰۳ ۱۱:۵۶

  نظر سینماگران در خصوص ضرورت مطالعه و کتاب خوانی در حوزه تولید آثار تصویری؛

  قاطبه سینماگران: نداشتن سواد لازم هنرهفتم را سطحی و مبتذل کرده/ فقدان مطالعه در بین مدیران فرهنگی ضربه اصلی به فرهنگ و هنر!

  سینماپرس: تعدادی از سینماگران و کارشناسان فرهنگی کشور به بهانه برگزاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در رابطه با ضرورت مطالعه و کتاب خوانی در حوزه تولید آثار تصویری متذکر شدند: حضور مدیران کم سواد، ناپخته و بی دانش در سینما بزرگترین ضربه را به فرهنگ و هنر وارد ساخته ؛ ورود بی رویه پول های کثیف به سینما عامل بی خردی فعالان سینمایی شده است. فقدان مطالعه در اکثریت فیلمسازان سینما باعث شده تا آن ها به جای شهد و شربت، سم و زهر به خورد مخاطبان بدهند؛ فقدان مطالعه توسط مدیران فرهنگی و سینمایی خطرناک تر از عدم مطالعه در میان اهالی سینما است چرا که باعث هدررفت بودجه های بیت المال و تولید آثار سخیف و سطحی نگرانه ای می شود که به نفع جامعه نیست.

 • فیلم سینمایی عنکبوت مقدس ۱۴۰۱-۰۳-۰۲ ۱۳:۵۶

  نگاهی به فیلم «عنکبوت مقدس»؛

  تصویرسازی غرب پسند از قاتل عنکبوتی به عنوان قهرمان ملی و مذهبی! / معرفی ایرانیان به عنوان افرادی شیطان صفت؛ اقدامی سینمایی یا بازی سیاسی؟

  سینماپرس: «عنکبوت مقدس» به کارگردانی علی عباسی در حالی در هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد که تصویری به شدت غلوشده از ایران درست مانند آنچه در «سنگسار ثریا»، «بدون دخترم هرگز» و امثالهم شاهد بودیم در آن نمایش داده شد!

 • عبدالرحمن شلیلیان ۱۴۰۱-۰۳-۰۲ ۱۱:۳۵

  لزوم ایجاد تحول در سیمای جمهوری اسلامی ایران/۲

  شلیلیان: فیلمنامه ها باید با دقت بیشتر گزینش، تأیید و تصویب شوند/ «ترویج سبک زندگی ایرانی-اسلامی» باید سرلوحه کار مدیران رسانه ملی باشد

  سینماپرس: عبدالرحمن شلیلیان کارگردان سینما و تلویزیون در پی تغییرات مدیریتی در معاونت سیما در خصوص لزوم ایجاد تحول در سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: بزرگترین ضعف سال های اخیر تولیدات نمایشی رسانه ملی ضعف شدید فیلمنامه ها بوده و از این رو فیلمنامه ها باید با دقت بیشتر گزینش، تأیید و تصویب شوند تا ضعف های مشهود این رسانه جبران شود و مردم دوباره برای تماشای سریال های آن تمایل داشته باشند.

 • رضا برجی ۱۴۰۱-۰۳-۰۲ ۱۱:۳۳

  بی توجهی به سینمای دفاع مقدس/۵

  برجی: مدت ها است به این نتیجه رسیده ام که برخی مدیران سینمایی و مسئولان فرهنگی نمی‌خواهند فرهنگ دفاع مقدس در جامعه رواج پیدا کند

  سینماپرس: رضا برجی مستندساز در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر با انتقاد از بی توجهی مدیران فرهنگی و سینمایی نسبت به وقایع و رویدادهای دفاع مقدس در سینما گفت: مدت ها است به این نتیجه رسیده ام که برخی مدیران سینمایی و مسئولان فرهنگی نمی خواهند فرهنگ دفاع مقدس در جامعه رواج پیدا کند و به همین علت است که به جای حمایت از فیلم های دفاع مقدس و استراتژیک مانع بر سر راه سینماگران دغدغه مند این حوزه ایجاد می کنند.

 • اسماعیل فلاح پور ۱۴۰۱-۰۳-۰۱ ۱۱:۰۹

  بحران مخاطب در سینما/۱۰

  فلاح پور: عدم اقبال مخاطبان از فیلم ها ناشی از سیاست های غلط یک دهه اخیر است/ سینمای ایران یا مملو از فیلم های ارگانی است یا ملودرام های هندی و ترکی و طنزهای سخیف!

  سینماپرس: اسماعیل فلاح پور کارگردان سینما در پی عدم استقبال چشمگیر مردم از فیلم های اکران نوروزی و حضور حدود تنها یک درصد از افراد جامعه در سالن های سینما گفت: عدم اقبال مخاطبان از فیلم ها ناشی از سیاست های غلط یک دهه اخیر است؛ متأسفانه سیاست گذاران و مدیران سینمایی در این سال ها به واسطه فرمایشی کردن سینما مردم را از سالن ها دور کردند و تا زمانی که این سیاست غلط اصلاح نشود نمی توان امید چندانی به استقبال مخاطبان از فیلم ها داشت.

 • سخنرانی سیدجواد هاشمی در دیدار هنرمندان با رئیس جمهور ۱۴۰۱-۰۳-۰۱ ۱۱:۰۶

  بی توجهی به سینمای دفاع مقدس/۴

  هاشمی: مسئولان سینمایی و متولیان دفاع مقدس همواره شعار حمایت از تولید فیلم های دفاع مقدسی می دهند اما در عمل هیچ حمایتی ندارند/ بی توجهی به دفاع مقدس ظلم به شهدا است

  سینماپرس: سیدجواد هاشمی بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر با انتقاد از بی توجهی مدیران فرهنگی و سینمایی نسبت به وقایع و رویدادهای دفاع مقدس در سینما گفت: مسئولان سینمایی و متولیان دفاع مقدس همواره شعار حمایت از تولید فیلم های دفاع مقدسی می دهند اما در عمل هیچ حمایتی ندارند و این اتفاق بسیار تلخ و ناراحت کننده است چرا که دفاع مقدس به مثابه گنجینه ای است که می توان صدها و هزاران اثر راجع به آن تولید کرد اما به این گنجینه ارزشمند هیچ توجهی نمی شود.

 • فارسیجانی-بیدل-میرعلایی-توکلی-شمقدری-کیوان نیا-آقامحمدیان-شاهمرادی زاده-تن-مسافرآستانه ۱۴۰۱-۰۳-۰۱ ۱۱:۰۴

  لزوم پرهیز از اقدامات نمایشی در حوزه فرهنگ و هنر از منظر سینماگران؛

  توجه به بیانیه گام دوم انقلاب راه نجات فرهنگ و هنر از بحران کنونی است

  سینماپرس: تعدادی از چهره های برجسته سینما و حوزه فرهنگی کشور در پی دیدار اخیر مقام معظم رهبری با برخی مسئولان نظام و تأکید ایشان مبنی بر پرهیز از اقدامات نمایشی مسئولان، ضمن آنکه این رفتار را مصداق بارز فریبکاری و ریا برشمردند متذکر شدند: مدیران فرهنگی که شوآف می کنند و وعده های زیبا می دهند در صورت عدم به نتیجه رساندن وعده های شان برای همیشه از پست های مدیریتی محروم شوند؛ این دسته از سینماگران تأکید کردند: حوزه فرهنگ تا زمانی که گرفتار مدیران جوان و خامی است که در ابتدای راه هستند نمی تواند جدا از اقدامات نمایشی پیش برود.

 • مسعود آب پرور ۱۴۰۱-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۶

  ضرورت مطالعه و کتاب خوانی در حوزه تولید آثار تصویری/۷

  آب پرور: بخش اعظم زندگی سیاست گذاران و تولیدکنندگان آثار فرهنگی و هنری باید با مطالعه آمیخته باشد/ فقدان مطالعه باعث تولید آثار نازل و خالی از نوآوری می شود

  سینماپرس: مسعود آب پرور کارگردان سینما و تلویزیون همزمان با برگزاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در رابطه با ضرورت مطالعه و کتاب خوانی در حوزه تولید آثار تصویری گفت: بخش اعظم زندگی سیاست گذاران و تولیدکنندگان آثار فرهنگی و هنری باید با مطالعه آمیخته باشد؛ هم سینماگران و هم مدیران سینمایی برای رشد و ارتقای توسعه سینمای کشور باید مطالعه کافی در تمامی زمینه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، هنری، اقتصادی و... داشته باشند.

 • محسن علی اکبری ۱۴۰۱-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۵

  بی توجهی به سینمای دفاع مقدس/۳

  علی اکبری: مدیران سینمایی اگر دنبال فرهنگ‌سازی اند باید سالانه ده ها فیلم دفاع مقدسی تولید کنند

  سینماپرس: محسن علی اکبری تهیه کننده سینما در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر با انتقاد از بی توجهی مدیران فرهنگی و سینمایی نسبت به وقایع و رویدادهای دفاع مقدس در سینما گفت: یکی از بزرگترین مشکلات امروز سینمای ایران این است که اغلب مدیران و متولیان سینما و حتی خود دست اندرکاران سینما درگیر آمار فروش و میزان مخاطب و... شده اند در صورتی که این ها برای سینما ملاک و معیار نیست؛ بنده پیشنهاد می کنم مدیران سینمایی اگر دنبال مخاطب و افزایش آمار فروش هستند بیایند و فیلم های مساله دار را اکران کنند اما اگر دنبال فرهنگ سازی اند باید سالانه ده ها فیلم دفاع مقدسی تولید کنند.

 • هفتاد و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کن ۱۴۰۱-۰۲-۳۱ ۱۰:۰۱

  همراه با معتبرترین جشنواره سینمایی جهان؛

  در نخستین روزهای برگزاری هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن چه گذشت؟/ از نمایش توهم آمریکایی ها برای حمله به تأسیسات هسته ای ایران تا عکس یادگاری فرهادی با فردی معلوم الحال!

  سینماپرس: هفتادو پنجمین جشنواره بین المللی فیلم کن در روزهای ابتدایی برگزاری اش با برخی حواشی روبرو بود؛ تام کروز بازیگر مشهور آمریکایی، پس از وقفه ای ۳۰ ساله، امسال به خاطر نقش آفرینی در فیلم «تاپ گان: ماوریک»، در هفتاد و پنجمین دورۀ جشنوارۀ بین المللی فیلم کن حضور یافت. برگزارکنندگان جشنوارۀ کن در اقدامی غافلگیرکننده پیش از نمایش این فیلم، با اهدای نخل طلای افتخاری به تام کروز، از یک عمر دستاورد هنری این بازیگر که در آستانۀ ۶٠ سالگی قرار دارد، تقدیر کردند و شماری از خلبانان فرانسوی نقش تام کروز در فیلم «تاپ گان» را الهام بخش خلبانان توصیف کرده و همزمان با برگزاری فرش قرمز این فیلم در جشنوارۀ کن ۲٠٢٢، یک نمایش هوایی ویژه را با افشاندن رنگ های پرچم فرانسه در آسمان به اجرا گذاشتند و به این بازیگر آمریکایی ادای احترام کردند.

 • ابوالفضل همراه در مراسم بزرگداشت سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی ۱۴۰۱-۰۲-۲۸ ۱۱:۳۰

  بی توجهی به سینمای دفاع مقدس/۲

  همراه: مسئولان حمایتی از سینمای دفاع مقدس ندارند و زمانی جلو می آیند که فیلم خوبی ساخته شده باشد و بخواهند با عوامل آن عکس یادگاری بگیرند!

  سینماپرس: ابوالفضل همراه رئیس فرهنگسرای نیاوران و بازیگر سینما و تلویزیون در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر با انتقاد از بی توجهی مدیران فرهنگی و سینمایی نسبت به وقایع و رویدادهای دفاع مقدس در سینما گفت: مسئولان حمایتی از سینمای دفاع مقدس ندارند و زمانی جلو می آیند که فیلم خوبی ساخته شده باشد و بخواهند با عوامل آن عکس یادگاری بگیرند و تولید آن فیلم را به نام خود تمام کنند و به مدیران بالادستی شان بیلان های کذب ارائه کنند.

 • ابراهیم وحیدزاده ۱۴۰۱-۰۲-۲۸ ۱۱:۲۹

  ضرورت مطالعه و کتاب خوانی در حوزه تولید آثار تصویری/۶

  وحیدزاده: فقدان مطالعه توسط مدیران فرهنگی و سینمایی خطرناک تر از عدم مطالعه در میان اهالی سینما است/ هنرمندی واقعی است که دائماً در حال مطالعه باشد

  سینماپرس: ابراهیم وحیدزاده کارگردان سینما همزمان با برگزاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در رابطه با ضرورت مطالعه و کتاب خوانی در حوزه تولید آثار تصویری گفت: بنده معتقدم نه تنها سینماگران که مدیران فرهنگی و سینمایی هم باید مطالعه داشته باشند تا به صورت آگاهانه، اندیشمندانه و خردمندانه از آثار حمایت کنند؛ فقدان مطالعه توسط مدیران فرهنگی و سینمایی خطرناک تر از عدم مطالعه در میان اهالی سینما است چرا که باعث هدررفت بودجه های بیت المال و تولید آثار سخیف و سطحی نگرانه ای می شود که به نفع جامعه نیست.

 • صدا و سیما ۱۴۰۱-۰۲-۲۸ ۱۱:۲۸

  سراب «تحول رسانه ملی» بدون توجه به «منابع انسانی» (۲)

  آیا مدیران رسانه ملی به جای مدیریت کردن مدیریت می شوند؟!

  سینماپرس: «تحول در رسانه ملی» عنوان کارویژه‌ای است که «ریاست جدید سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران» همواره بر آن تاکید نموده است. عنوانی کلی که پس از گذشت هفت ماه از انتصاب ایشان، با تغییر مدیران ارشد سازمان همراه گردیده است. مدیرانی که حضور ایشان از یک سو امیدها به اجرایی شدن واقعی «تحول» در مهمترین «رُکن رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران» را نوید می‌دهد و از سوی دیگر با بیم‌هایی همراه می‌باشد.

 • مراسم رونمایی از آلبوم صوتی«من پرویز پرستویی» ۱۴۰۱-۰۲-۲۷ ۱۹:۵۰

  بازی خواسته یا ناخواسته «پرستویی» در پازل «بی. بی. سی»؛

  وقتی آقای سلبریتی به جای توضیح برای حمایت هشت ساله از فجایع اقتصادی دولت «حسن روحانی» در عبارتی طنز خواستار امضای «حکم رفاه ملت» می‌شود!

  سینماپرس: با فروکش کردن ماجراهای آمریکا، «پرویز پرستویی» که زیر شدیدترین انتقادات در فضای مجازی قرار گرفته بود، سعی نمود تا با نوشتن یک نامه انتقادی به رهبری و انتقاد شدید از وضعیت اقتصادی، در محافل شبه روشنفکری و اپوزیسیون نظام جمهوری اسلامی جایگاه جدیدی بازیابد.

 • مریم پوریامین ۱۴۰۱-۰۲-۲۷ ۱۱:۲۰

  ضرورت مطالعه و کتاب خوانی در حوزه تولید آثار تصویری/۵

  پوریامین: عدم استفاده از تحقیق و پژوهش در اغلب تولیدات سینمایی باعث شده تا مخاطب میل خود را نسبت به تماشای فیلم از دست بدهد

  سینماپرس: مریم پوریامین عضو انجمن روزنامه نگاران مسلمان و منتقد سینما همزمان با برگزاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در رابطه با ضرورت مطالعه و کتاب خوانی در حوزه تولید آثار تصویری گفت: عدم استفاده از تحقیق و پژوهش در اغلب تولیدات سینمایی باعث شده تا مخاطب میل خود را نسبت به تماشای فیلم از دست بدهد و اثر برای سرمایه گذار و تهیه کننده چندان آورده مالی نداشته باشد! متأسفانه به جز فیلم های سطحی که تماشاگر خاص خود را دارند، فیلمسازان برای جامعه فرهیخته در سینما آورده ای ندارند و این اتفاق بسیار نگران کننده است.

 • محمد تن ۱۴۰۱-۰۲-۲۷ ۱۱:۱۹

  لزوم پرهیز از اقدامات نمایشی در حوزه فرهنگ و هنر/۱۰

  تن: وقتی باندبازی و زدوبند و رفاقت در تعیین مدیران نقش کلیدی دارد معلوم است که آن مدیر فاقد تخصص و دانش دست به اقدامات نمایشی می زند

  سینماپرس: محمد تن فعال سینما در پی تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر پرهیز از اقدامات نمایشی مسئولان گفت: وقتی باندبازی و زدوبند و رفاقت در تعیین مدیران نقش کلیدی دارد معلوم است که آن مدیر فاقد تخصص و دانش دست به اقدامات نمایشی می زند؛ یکی از بزرگترین مشکلات کشور ما طی تمامی سال هایی که از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی می گذرد این است که در حوزه فرهنگ و هنر مدیران متخصص و دارای سواد مدیریتی را به جز مواردی معدود به کار نگرفته ایم و همین مسأله باعث ایجاد بحران و تشتت در این حوزه شده است.

 • مجتبی شاکری ۱۴۰۱-۰۲-۲۷ ۱۱:۱۸

  بی توجهی به سینمای دفاع مقدس/۱

  شاکری: حوزه هنری، وزارت ارشاد و سازمان سینمایی در خصوص تولید آثار داستانی با محوریت دفاع مقدس کم کاری شدیدی دارند

  سینماپرس: مجتبی شاکری دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و کارشناس فرهنگی در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر با انتقاد از بی توجهی مدیران فرهنگی و سینمایی نسبت به وقایع و رویدادهای دفاع مقدس در سینما گفت: حوزه هنری، وزارت ارشاد و سازمان سینمایی در خصوص تولید آثار داستانی با محوریت دفاع مقدس کم کاری شدیدی دارند و باید تمام اهتمام خود را به کار گیرند تا زمینه برای تولید فیلم های سینمایی با محوریت وقایع ۸ سال دفاع مقدس و به ویژه سالروز آزادسازی خرمشهر فراهم شود.

 • راضیه تجار ۱۴۰۱-۰۲-۲۶ ۱۱:۲۴

  ضرورت مطالعه و کتاب خوانی در حوزه تولید آثار تصویری/۴

  تجار: فقدان مطالعه در اکثریت فیلمسازان سینما باعث شده تا آن ها به جای شهد و شربت، سم و زهر به خورد مخاطبان بدهند/ مدیران فرهنگی باید جلوی آثار فرومایه را بگیرند

  سینماپرس: راضیه تجار نویسنده مطرح و مدرس خانه داستان فرهنگسرای انقلاب همزمان با برگزاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در رابطه با ضرورت مطالعه و کتاب خوانی در حوزه تولید آثار تصویری گفت: بدیهی است که پدیدآورنده کالای فرهنگی زمانی که مطالعه داشته باشد می تواند برای انتقال داده های ذهنی خود در قالب اثری که تولید می کند عملکرد بهتری داشته و کالایی را در اختیار مخاطب قرار دهد که برای جامعه دارای اثرات مثبت باشد اما فقدان مطالعه در اکثریت فیلمسازان سینما باعث شده تا آن ها به جای شهد و شربت، سم و زهر به خورد مخاطبان بدهند.

 • جشنواره فیلم کن ۱۴۰۱-۰۲-۲۶ ۱۱:۲۱

  سینماپرس گزارش می دهد؛

  هرآنچه از هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن باید بدانید/ از حضور پرشمار سینماگران ایرانی تا خداحافظی با پروتکل های بهداشتی کرونایی!

  سینماپرس: هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن در حالی آغاز به کار خواهد کرد که یکی از نکات قابل تأمل این رویداد سینمایی حضور پرشمار سینماگران ایرانی است و از سوی دیگر مسئولان این جشنواره اعلام کرده اند مهمانان دیگر نیازی به نشان دان گواهی واکسیناسیون با نتیجه آزمایش کرونا برای شرکت در این جشنواره ندارند؛ بدین ترتیب هفتاد و پنجمین جشنواره فیلم کن اولین جشنواره سینمایی جهان خواهد بود که رسماً با پروتکل های بهداشتی کرونایی خداحافظی می کند!

 • سلطان محمدی-فیوضی-محسنی نسب-فهیم-سربخش-کریمی ۱۴۰۱-۰۲-۲۶ ۱۱:۱۸

  انتظارات سینماگران از چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر؛

  از تأکید بر لزوم تغییر رویکرد در جشنواره چهل و یکم تا انتقاد به جشنواره چهلم/ جشنواره باید رنگ و بوی انقلابی داشته باشد

  سینماپرس: تعدادی از سینماگران و کارشناسان فرهنگی و سینمایی کشور در پی انتصاب زودهنگام دبیر چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر در خصوص چالش ها موجود و انتظارات از این رویداد سینمایی بعد از چند دوره رکود متذکر شدند: باید بکوشیم تا جشنواره فجر به عنوان قطب سینمای جهان اسلام شناخته شود و این اتفاقات نیازمند تدابیر ویژه از سوی مدیران سازمان سینمایی است!؛ این دسته از سینماگران خاطرنشان کردند: مسئولان نگذارند اشکالات جشنواره چهلم را مجدداً شاهد باشیم!

 • چهارمین روز سی‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان ۱۴۰۱-۰۲-۲۵ ۱۲:۳۴

  بحران در سینمای کودک و نوجوان؛

  «غربت» سینمای کودک در سایه «غفلت» مدیران سینمایی!/ شوآف های بنیاد سینمایی فارابی ادامه دارد...

  سینماپرس: در حالی که بیش از شش ماه از روی کار آمدن مدیران جدید سینمای کشور می گذرد و آن ها در این مدت در خصوص تمامی بخش ها و ارکان سینما تصمیماتی گرفته و سخنانی را گفته اند، سینمای بحران زده کودک و نوجوان در سایه «غفلت» مدیران سینمایی دچار «غربت» شده؛ مدیران نه تنها در مورد اهداف شان برای آینده سینمای کودک و نوجوان سخنی نگفته اند بلکه در راستای شوآف های دامنه دار دولت حسن روحانی که کارگروه ها و شوراهای بودجه بربادده برای سینمای کودک تشکیل می شدند و در نهایت هیچ کارآیی نداشتند، کارگروه ارزیابی و برنامه‌ریزی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به منظور ارزیابی و برنامه‌ریزی این جشنواره تشکیل شده تا احتمالاً همچون سال های قبل شاهد هدررفت بودجه های بیت المال برای این جشنواره بدون کارکرد باشیم!

 • هادی حاجتمند در نشست خبری فیلم سینمایی «اشنوگل» ۱۴۰۱-۰۲-۲۵ ۱۲:۲۵

  لزوم ایجاد تحول در سیمای جمهوری اسلامی ایران/۱

  حاجتمند: برمهانی ارزش فیلم، قصه و اندیشه را می داند/ مدیران تلویزیون باید مردم را محرم بدانند، به هنرمندان اعتماد کنند

  سینماپرس: هادی حاجتمند کارگردان سینما در پی انتصاب مدیران جدید سیما در خصوص لزوم ایجاد تحول در سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت: برمهانی ارزش فیلم، قصه و اندیشه را می داند و شاید یکی از بهترین انتصاب های آقایان جبلی و جلیلی است چرا که او نیروی جوانی از بدنه تلویزیون است و با تلویزیون بزرگ شده و رشد و نمو کرده، درس رسانه و تلویزیون خوانده و سال ها در حوزه مدیریت رسانه ای فعالیت کرده و از این رو می تواند اتفاقات مثبتی را برای آینده رسانه ملی رقم بزند.

 • طهماسب صلح جو در مراسم یادبود مرحوم محسن سیف ۱۴۰۱-۰۲-۲۵ ۱۲:۲۲

  ضرورت مطالعه و کتاب خوانی در حوزه تولید آثار تصویری/۳

  صلح جو: بخش مهمی از کیفیت آثار هنری از راه کسب تجربه به دست می آیند و بخشی از راه مطالعه/ آیا هر کس کتاب بخواند فیلمساز خوبی هم می شود؟

  سینماپرس: طهماسب صلح جو منتقد سینما همزمان با برگزاری سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در رابطه با ضرورت مطالعه و کتاب خوانی در حوزه تولید آثار تصویری گفت: بخش مهمی از کیفیت آثار هنری از راه کسب تجربه به دست می آیند و بخشی از راه مطالعه؛ در هر صنفی مطالعه و کتاب خواندن خوب است اما هرگز اینطور نیست که عده خاصی که مطالعه دارند و کتاب می خوانند از بقیه بهتر باشند!

 • عباس کریمی در نشست تحلیلی «گام دوم سینما» ۱۴۰۱-۰۲-۲۴ ۱۰:۲۷

  چهل و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر؛ چالش ها و انتظارات/۶

  کریمی: عدم حضور دبیر ثابت باعث ایجاد آسیب های جدی در جشنواره فجر شده است/ باید برای جشنواره چهل و یکم دبیری استخوان ترکانده تر انتخاب می شد

  سینماپرس: عباس کریمی منتقد سینما و کارشناس فرهنگی در پی انتصاب زودهنگام دبیر چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر در خصوص چالش ها موجود و انتظارات از سازمان سینمایی گفت: عدم حضور دبیر ثابت باعث ایجاد آسیب های جدی در جشنواره فجر شده است؛ تعویض مکرر دبیران باعث می شد تا این رویداد سینمایی قوانین مشخصی نداشته باشد و هر دبیری بنابر سلیقه خود دست به یک سری تغییرات در جشنواره بزند.

 • ماشاالله شاهمرادی زاده ۱۴۰۱-۰۲-۲۴ ۱۰:۲۶

  لزوم پرهیز از اقدامات نمایشی در حوزه فرهنگ و هنر/۹

  شاهمرادی زاده: اقدامات نمایشی مدیران فرهنگی و هنری کمر هنر و هنرمندان را خرد کرده است/ مدیر واقعی انقلابی هرگز شعار نمی دهد!

  سینماپرس: ماشاالله شاهمرادی زاده بازیگر و کارگردان سینما در پی دیدار اخیر مقام معظم رهبری با برخی مسئولان نظام و تأکید ایشان مبنی بر پرهیز از اقدامات نمایشی مسئولان گفت: اقدامات نمایشی مدیران فرهنگی و هنری کمر هنر و هنرمندان را خرد کرده است؛ افسوس که سال های متمادی است ما شاهد شعار دادن از سوی مدیران فرهنگی و شنیدن وعده های فریبنده و زیبا از زبان آن ها بوده ایم که اگر ذره ای به این وعده و شعارها عمل شده بود وضعیت امروز فرهنگ و هنر کشور چنین فلاکت بار نبود.