دوشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۷

در گفتگو با سینماپرس عنوان شد؛

گله‌های «جواد انصافی» از بی توجهی مسئولان هنری به رونق نمایشهای آیینی و سنتی

جواد انصافی

سینماپرس: جواد انصافی نویسنده، بازیگر و کارگردان مطرح نمایش های آیینی سنتی که تاکنون ده ها اثر نمایشی را روی صحنه برده است با حضور در غرفه سینماپرس در نمایشگاه مطبوعات ضمن انتقاد از وضعیت فعلی تئاتر کشور گفت: حضور در عرصه هنرهای نمایشی بسیار سخت شده است و شرایط مناسب کار برای ما فراهم نیست.

کارگردان نمایش «کل عنایت» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: هرچند که این روزها در تمامی عرصه های فرهنگی شاهد تقابل میان سنت و مدرنیته هستیم و این امر می تواند باعث افت استقبال مردمی از نمایش های آیینی سنتی شود اما معتقدم اگر کار درستی در این زمینه صورت بگیرد و پژوهش های لازم در این زمینه باشد کارهای آیینی می توانند در حال حاضر هم، برتر از مدرنیته باشد و مردم را به سوی خود جلب نماید.

وی سپس با اشاره به اینکه کشور ما از لحاظ فرهنگی بسیار غنی است اظهار داشت: خوشبختانه ما در کشورمان هنرمندان بسیار به نامی را در این زمینه داریم که از جمله آن ها می توان به آقای فتحعلی بیگی و یا آقای ناصربخت اشاره کرد. این دست هنرمندان کارهای پژوهشی خوبی را دارند که می تواند منجر به دستاوردهای بسیار خوبی در کارهای آیینی شود.

انصافی ادامه داد: من شخصاً برای هر نمایشی کارهای پژوهشی انجام می دهم که برای عموم مردم بسیار جالب توجه است؛ به همین دلیل است که ما تماشاچی های داشتیم که ۱۲ بار یک اثر را تماشا کرده اند تا به تفکر عظیمی که پشت این نمایش های نهفته شده است پی ببرند؛ نمایش های آیینی و سنتی در واقع فرهنگ غنی ایرانیان را به رخ جهانیان می کشند؛ تمامی سنت های ما دلیل علمی دارند و تازه امروزه در زندگی ماشینی و مدرن بسیاری از افراد به آن پی برده اند.

این هنرمند پیشکسوت تأکید کرد: آیین های ما سرشار از مسائل انسانی است که باید به آن ها توجه شود اما متأسفانه مدیران فرهنگی و هنری کشور در حال از بین بردن این گونه نمایشی هستند؛ هرچند که کلیت هنر تئاتر این روزها در کشور ما جایگاه چندانی ندارد.

سیاه باز مطرح ایران در ادامه این گفتگو یادآور شد: جشنواره تئاتر آیینی و سنتی زمانی در شکل بسیار گسترده و به صورت سالانه برگزار می شد اما متأسفانه طی سال های اخیر این نمایش به صورت دو سالانه برگزار می شود و جوایز آن هم برداشته شده است و حتی به گروه های نمایشی هیچ گونه کمک هزینه ای برای اجرای نمایش ها داده نمی شود؛ این در حالی است که این جشنواره در بدو تأسیس تنها برای حمایت از این گونه نمایشی به وجود آمد و تمامی گروه های شرکت کننده و برگزیده در آن در طول سال می توانستند در بهترین سالن های نمایشی اثر خود را روی صحنه ببرند اما در حال حاضر حتی این امکان نیز در این جشنواره وجود ندارد و تنها دلیل آن این است که گویا مدیران درصدد هستند تا این جشنواره که تنها جشنواره با رویکرد ملی و بومی است را از بین ببرند.

وی در ادامه تصریح کرد: متأسفانه ما نسبت به اکثریت کشورهای جهان در زمینه فرهنگ و هنر روز به روز دچار پسرفت می شویم؛ من بارها و بارها در کشورهای متعددی همچون تابلند، هندوستان، یونان، گرجستان و... حضور پیدا کرده ام و از توجه ویژه ای که مسئولان آن کشورها نسبت به فرهنگ و هنر خود می کنند شگفت زده شده ام، در تمامی این کشورها حتی سالن های ویژه ای برای توریست ها در نظر گرفته شده تا با فرهنگ و سنت های آیینی این کشورها آشنا شوند؛ اما ما حتی از حمایت از گروه های تئاتری آیینی و سنتی در کشورمان هم دریغ داریم.

انصافی ادامه داد: من معتقدم اگر شرایط به همین صورت پیش برود تا چند سال آینده هیچ اثری از گونه نمایشی آیینی و سنتی که نشان دهنده فرهنگ و اصالت غنی ما ایرانیان است در کشور وجود نخواهد داشت و طی سال های آتی حتی خبری از تئاتر که از آن به عنوان مادر هنرها یاد می شود نیز نخواهد بود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.