سینمای انقلاب اسلامی

کل اخبار:50

 • تابوشکنی 4 ۱۳۹۷-۰۵-۰۳ ۱۱:۳۹

  تابوشکنی مرحله ای در سینمای ایران (۴)

  تابوشکنی از فرهنگ ایرانی و اسلامی/ وقتی مارمولک زیر نور ماه متولد می شود!

  سینماپرس: اگر چه به واسطه حجم قابل توجه آثار و تولیدات سینمایی دهه ی ۱۳۷۰ هجری شمسی، پروژه تابوشکنی از جامعه اسلامی ایران در قالب ترسیم روابط زن و مرد و همچنین رقاصی و مطربی و ... توانست فضای فرهنگی و اجتماعی کشور را به سرعت دستخوش تغییرات شگرف سازد؛ اما باید توجه داشت که به مرور زمان، سطح تابو شکنی آثار سینمایی، مرز های اولیه حجاب و عفاف را درنوردید و شالوده های عمیق اعتقادی جامعه اسلامی را نیز متذکر شد.

 • تابوشکنی 3 ۱۳۹۷-۰۴-۲۷ ۱۲:۴۸

  تابوشکنی مرحله ای در سینمای ایران (۳)

  شوکران فیلمفارسی در سینمای پس از انقلاب

  سینماپرس: پس از شکل گیری تابوشکنی گسترده در سینمای ایران با پیروزی انقلاب این فرآیند متوقف می شود ولی بازهم دُمل چرکین تابو شکنی‌ دوباره سر می‌گشاید و این‌بار دیگر دست استعماری سلطه گران فرهنگی غرب به صورت مستقیم  دیده نمی‌شود. این همه در حالی است که باید توجه داشت که در همین دهه  است که به سبب حضور مدیریت مرموز اجرایی در دولت های سوم و چهارم، فرایند تثبیت پروسه ی دولت سازی در نظام نو پای جمهوری اسلامی با حضور جریان های التقاطی همراه می شود.

 • تابوشکنی به سبک سینمای رضا قزاق ۱۳۹۷-۰۴-۲۰ ۱۰:۴۷

  تابوشکنی مرحله ای در سینمای ایران (۲)

  تابوشکنی به سبک سینمای رضا قزاق

  سینماپرس: با نگاهی به تاریخ اجتماعی اوایل قرن چهاردهم ایران، می‌توان به صورت جدی بر این مسئله تاکید داشت که حتی جامعه آن‌ روزهای ایران با نمایش‌های بی‌پروا که با سبک زندگی اسلامی و ایرانی او سازگار نبود و در بسیاری از موارد همراه با تابو شکنی بود؛ مشکل جدی داشته، اما سرانجام این تابوشکنی‌ها تا جایی ادامه پیدا کرد که در دهه‌های ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ هجری شمسی، نمایش صحنه‌های غیراخلاقی و مفسده‌آمیز و یا قصه‌هایی که رکن اساسی آن‌ها فحشا و روابط نامشروع بود، پرده تمام سینماها را اشغال کرده بود.

 • تابوشکنی مرحله ای در سینمای ایران (۱) ۱۳۹۷-۰۳-۳۰ ۱۲:۳۳

  تابوشکنی مرحله ای در سینمای ایران (۱)

  سینمایِ شهوت برانگیز یا شهوت برانگیزیِ سینما؟!

  سینماپرس: صنعت سینما از نخستین سال‌های ورود خود به ایران، اساس کار خود را برای جذب مخاطب، بر اصل تابوشکنی قرار داده است؛ تابوشکنی‌ای که به صورت مرحله‌ای گسترده می‌شود و این همه در حالی است که گذر از تابوهای اخلاقی و دینی مهمی که نشان از برنامه‌های پنهان و آشکار قدرت های سلطه گر، در دوران قبل از انقلاب اسلامی داشته و با  سوء مدیریت نهادهای متولی سینمایی در دوران پس از انقلاب، شرایط فرهنگی و بالاخص سینمایی کشور را امروزه به وادی ولنگاری فرهنگی کشانده است.

 • جمال شورجه ۱۳۹۷-۰۲-۲۴ ۱۹:۴۷

  جمال شورجه در ششمین نشست تخصصی «چهل شاهد» مطرح کرد؛

  تربیت درست و منسجمی در حوزه سینمای انقلاب صورت نگرفت / حقیقت انقلاب در سینما تصویر نشده است

  سینماپرس: ششمین نشست تخصصی «چهل شاهد» با حضور جمال شورجه و محمد تقی فهیم در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با موضوع سینما برگزار شد.

 • تخت جمشید ۱۳۹۷-۰۲-۱۶ ۱۵:۵۱

  «تختگاه هیچکس» نقد و بررسی می شود

  سینماپرس: نهمین گعده هفتگی فیلمسازان جوان سینمای انقلاب با نمایش و نقد و بررسی مستند «تختگاه هیچکس» به کارگردانی مجتبی غفوری دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه در حسینیه هنر برگزار می شود.

 • گعده فیلم‌سازان جوان سینمای انقلاب ۱۳۹۷-۰۲-۱۰ ۱۱:۴۰

  «سوخت ما سوخت»؛ سوژه فیلم‌سازان جوان سینمای انقلاب

  سینماپرس: هشتمین گعده هفتگی فیلمسازان جوان سینمای انقلاب با نمایش و نقد و بررسی مستند «سوخت ما سوخت» به کارگردانی یاسین خوش‌آمدزهی امروز ۱۰ اردیبهشت ماه در حسینیه هنر برگزار می شود.

 • پرویز شیخ طادی ۱۳۹۷-۰۱-۲۰ ۲۲:۱۱

  پرویز شیخ طادی:

  شهید آوینی روشنگرراه سینماگران جوان است

  سینماپرس: کارگردان «امپراتور جهنم» آوینی را مغز متفکر سینمای اسلام خواند و گفت: از نظر من با نگاه درست و موشکافانه به سینمای شهید آوینی تمام مشکلات سینما حل خواهد شد. ابعاد وجودی آوینی بسیار بزرگ است و نه تنها در ایران بلکه در جهان می توان وی را مغز متفکر سینمای انقلاب و اسلام دانست.

 • نشست خبری هفتمین جایزه سینمایی ققنوس و هم اندیشی سینما انقلاب ۱۳۹۶-۱۱-۰۹ ۱۴:۴۱

  نشست خبری هفتمین هم اندیشی سینمای انقلاب و جایزه ققنوس؛

  توجه به سینمای عدالت اجتماعی در گفتمان انقلاب اسلامی/ اعلام هیئت داوران جایزه سینمایی ققنوس

  سینماپرس: امسال برنامه تلویزیونی ققنوس از ۱۲ بهمن ماه به مدت ۱۵ شب با اجرای اکبر نبوی به صورت زنده از شبکه ۴ سیما پخش خواهد شد.

 • انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس ۱۳۹۶-۰۹-۰۴ ۱۵:۲۰

  انحلال انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس همزمان با پیروزی جریان مقاومت؟!

  سینماپرس: در شرایطی زمزمه‌های انحلال انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس و کوچک سازی آن شنیده می‌شود که کشور با توجه به پیروزی‌های اخیر جبهه مقاومت نیاز بیش از پیش به ساخت آثار کوتاه و بلند در جبهه مقاومت دارد.

 • کاسه ساز-شاه حسینی-فهیم-آذین-بهمنی-آخوندی-مستغاثی-سجاده چی-قاسمی جامی-سربخش ۱۳۹۵-۱۲-۰۱ ۱۰:۵۳

  نسبت جشنواره فیلم فجر با انقلاب اسلامی؛

  دور شدن از اهداف و آرمان ها با ترویج ناامیدی، ابتذال و روحیه روشنفکرمآبانه/ لزوم سیاستگذاری برای تغییر ماهوی، تا سینما با اندیشه های انقلابی صادر شود

  سینماپرس: تعدادی از سینماگران و کارشناسان فرهنگی کشور ضمن انتقاد شدید از وضعیت فعلی مدیریت سینمای ایران که تنها به الگو برداری از جشنواره ها و سینمای غرب مبادرت می ورزد، خواستار تغییر رویه مدیریتی در سینما شدند تا با سیاستگذاری جدی در عرصه تولیدات استراتژیک، در این مسیر تغییر ماهوی ایجاد گردد و بتوان سینما را منطبق با اندیشه های انقلاب اسلامی صادر کرد.

 • شمقدری-مهدویان ۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۸:۳۳

  یادداشت جواد شمقدری بر فیلم «ماجرای نیمروز»:

  مهدویان عزیز تو کار بزرگی کرده ای!

  سینماپرس: جواد شمقدری رئیس سابق سازمان سینمایی در پی تماشای فیلم «ماجرای نیمروز» با انتشار یادداشتی عنوان کرد: امیدوارم ماجرای نیمروز بتواند مدیریت های فرهنگی در سینما وتلویزیون را قانع کند که دیگر وقت آن شده است دستورالعمل نانوشته ای که ورود به این حوزه ها را برای نظام و انقلاب خطرناک دانسته و این ها را خط قرمز کرده بود، به کناری گذاشته شود و بدانند اتفاقا این موضوعات نیاز نسل امروز است و غنای سینما و تلویزیون ما در گروی بازتاب وقایع و اتفاقات آن سالهاست.

 • امام خامنه ای-مقام معظم رهبری ۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۱۷:۰۹

  فیلم/ نظر رهبر معظم انقلاب درباره جایگاه سینما

  سینماپرس : پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR نماهنگ «سینما کلید پیشرفت کشور» را منتشر کرد.

 • محمد کوچک در نشست مطبوعاتی ششمین جایزه سینمایی «ققنوس» ۱۳۹۵-۱۱-۰۳ ۱۵:۴۶

  عکس/ نشست مطبوعاتی ششمین جایزه سینمایی «ققنوس»

  سینماپرس : نشست مطبوعاتی ششمین محفل هم اندیشی سینمای انقلاب و جایزه سینمایی «ققنوس» صبح امروز یکشنبه سوم بهمن ماه در سرای شهید آوینی حوزه هنری با حضور آرش فهیم مسئول رسانه ای این رویداد فرهنگی، محمد کوچک دبیر اجرایی این جایزه و روح الله رجبی دبیر سابق این رویداد برگزار شد.

 • حمایت از تولید آثار مساله دار ۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۲:۰۴

  در پی اعلام وزیر مبنی بر حذف ۱۰ فیلم ضد ارزشی از جشنواره؛

  داستان حمایت از تولید آثار مساله دار و افتخار به حذف آنها از جشنواره فیلم فجر!/ آقای وزیر سهم تولیدات انقلابی سازمان سینمایی چقدر است!؟

  سینما پرس: علی دشتبان/ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار آیت الله مکارم عنوان کرد اجازه ندادیم ۱۰ فیلمی که مضمون نامناسب و ضد ارزشی و فمنیستی داشتند به جشنواره راه یابند. اما در این میان پرسشی اساسی بی پاسخ مانده که چرا در جمهوری اسلامی و در سازمان سینمایی دولت تدبیر و امید فیلم هایی با رویکرد ضد ارزشی، بعضا با حمایت و یا دستور مستقیم دولتی ساخته شده اند و حالا در سکوت توقیف می شوند و یا به حذف آنها از جشنواره افتخار می کنند؟!

 • سعید مستغاثی* ۱۳۹۵-۰۹-۰۳ ۱۱:۲۷

  واکاوی تاریخ سینمای ایران

  «سینمای ایران» بعد از انقلاب متولد شد

  سینماپرس: برخی مدیران و مسئولان هنری و سینمایی براساس یک تحلیل نادرست تصور کردند سینمای موسوم به موج نو، سینمایی ضد ابتذال، معترض و مخالف رژیم شاه بوده است. سینمایی که دقیقا از درون کانون‌های وابسته به دربار شاه و اشرف و دفتر فرح پهلوی بیرون آمده، حمایت می‌شد و گسترش می‌یافت.

 • هفتمین جشن مستقل فیلم کوتاه ۱۳۹۵-۰۶-۱۷ ۱۵:۴۹

  یادداشتی به بهانه هفتمین جشن فیلم کوتاه خانه سینما؛

  سانسور مفاهیم ارزشی در جشنی به نام سینما/ چرا مضامین انقلاب اسلامی و آثار ارزشی در جشنواره ای داخلی بایکوت می شود!؟

  سینماپرس: علی دشتبان/ شب گذشته هفتمین جشن فیلم کوتاه خانه سینما در حالی برگزار شد که نه تنها در میان برگزیدگان هیچ رد و نشانی از آثار ارزشی و دغدغه مند نظام اسلامی و انقلابی وجود نداشت بلکه در اولین مرحله انتخاب آثار هم فیلترینگ انقلاب زدایی جشنواره با همه قدرت به کار گرفته شده بود.

 • حجت اله ایوبی ۱۳۹۵-۰۵-۲۳ ۱۵:۵۲

  فرافکنی از نوع ایوبی؛

  وقتی دستان یک مدیر سینمایی از آثار ارزشی خالیست!/ آیا سینمای جهان دو قطبی است؟

  سینماپرس: وقتی یک مدیر سینمایی در کارنامه فعالیت خود آثار ارزشی و حمایت از آن را نمی یابد، به ناچار مجبور می شود در یک مراسم ارزشی، با فرافکنی و غلو گویی همیشگی و با استفاده از دلیلی غیر منطقی، سینمای جهان را دوقطبی بنامد. اگر رییس سازمان سینمایی در پی قطب سازی برای سینمای ایران می باشد، بهتر است به پشت سر خود نگاهی دوباره بیندازد و ببیند برای سینمای ارزشی و آرمانی انقلاب اسلامی به واقع چه کرده است!؟

 • رسالت گمشده ۱۳۹۵-۰۵-۱۷ ۱۱:۵۲

  رسالت گمشده (۵)

  صنعت سینمای ایران و یک دهه مدیریت مرموز فرهنگی/ چگونه تفکرات چپ سوسیالیسیتی یک شبه به روشنفکری راستِ لیبرال بدل شد!؟

  سینماپرس: محمدرضا شاه حسینی/ مدیریت مرموز جریان حاکم فرهنگی کشور در دهه ی اول انقلاب را می توان به عنوان اصلی ترین عامل بازدارنده عرصه ی عمومی فرهنگ و هنر و بالاخص صنعت سینمای ایران در مسیر آرمانی انقلاب اسلامی دانست؛ انقلابی که با دمیدن روح عزت و خودباوری در ملت ایران که پس از دو قرن استعمار فرهنگی به ملتی تحقیر شده، بی اعتماد و ناامید تبدیل شده بود، ایشان را زنده کرد و شوق و شور پیشرفت و سازندگی را در مردم سراسر کشور و به ویژه جوانان بر انگیخت.

 • رسالت گمشده (4) ۱۳۹۵-۰۵-۰۵ ۱۱:۱۳

  رسالت گمشده (۴)

  جنگ اطهر؛ شروعی دوباره برای صنعت سینمای ایران/ بررسی تحولات سینمای ایران پس از وقوع انقلاب اسلامی

  سینماپرس: محمدرضا شاه حسینی/ بدنه ی باصطلاح روشنفکری سینمای ایران در دو طیف چپِ سوسیال و همچنین راستِ لیبرال سعی نمود تا اصولا پدیده ی انقلاب اسلامی و مواجهه ی آن با ابرقدرتی دو بلوک شرق و غرب را نبیند و یا به صورتی محدود به باز تعریف انقلاب در سطح همان باورهای چپی و راستی خود، یعنی درگیری رایج کارگری و سرمایه داری اکتفاء نموده و این در حالی بود که روحیه ی انقلابی مردم مسلمان ایران، همراهی ویژه ی رسانه ها را طلب می نمود.