دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷

سینمای مهجور دفاع مقدس/۶

لاجوردی: وقتی امثال «هزارپا» ها مهم می شوند از سینمای ارزشی و دفاع مقدس حمایتی نمی شود/ رفتار نهادهایی مانند حوزه هنری و سازمان اوج با فیلمسازان ارزشی سلیقه ای است

عباس لاجوردی در نشست خبری فیلم سینمایی«جشن تولد»

سینماپرس: عباس لاجوردی کارگردان سینما همزمان با هفته دفاع مقدس با انتقاد از عملکرد مدیران سینمایی در رابطه با سینمای انقلاب و دفاع مقدس که باعث مهجوریت این گونه مهم سینمایی شده است گفت: وقتی امثال «هزارپا» ها و «گشت ارشاد»ها مهم می شوند معلوم است از سینمای ارزشی و دفاع مقدس حمایتی نمی شود، متأسفانه مسئولان ما نه تنها در سازمان سینمایی که در نهادهای دیگر همچون حوزه هنری و سازمان اوج و... دغدغه ای برای توجه به سینمای ارزشی و دفاع مقدس ندارند و همه تنها به فکر فروش فیلم ها هستند و فروش برایشان از انجام یک کار فرهنگی و ارزشمند مهم تر شده است!

کارگردان فیلم سینمایی «جشن تولد» در گفتگو با خبرنگار سینماپرس افزود: مردم کشور ما همواره و تحت هر شرایطی ثابت کرده اند که نسبت به ۸ سال دفاع مقدس عرق و عشق دارند و هرگز خاطرات دلاورمردی های رشید میهن مان را از یاد نمی برند؛ زدودن خاطرات جنگ از ذهن مردم کشور هرگز شدنی نیست و مسئولان فرهنگی و هنری کشور هم موظف هستند تا برای مردم علاقمند به دفاع مقدس و ارزش ها و آرمان های نظام و انقلاب اسلامی خوراک مناسب تهیه کنند.

وی ادامه داد: اگر سازمان یا نهادی با فشار و بالاجبار دست به تولید یک اثر ارزشی بزند اسم آن دغدغه مندی نیست، وظیفه است! از این رو ما نیاز به مدیران و متولیانی داریم که با دغدغه مندی وارد عرصه شوند و با جان و دل شان برای رشد و ارتقای سینمای ارزشی و دفاع مقدس قدم بردارند. متأسفانه آنچه به خصوص طی سال های اخیر شاهد آن هستیم این است که فیلم های ارزشی مرتب به حاشیه کشیده می شوند و بسیاری سانس های پرت و خالی از مخاطب سینماها به این گونه فیلم ها اختصاص پیدا می کند؛ گویی دست هایی در کار است که اصولاً آثار ارزشی بایکوت شده و دیده نشوند!

این سینماگر تأکید کرد: این اتفاقات در حالی است که سینمای دفاع مقدس همواره مخاطبان خاص خود را داشته و دارد و اگر شرایط مناسبی در اکران داشته باشد فروش بالایی نیز خواهد داشت؛ ما نباید یاد و خاطره فروش های بسیار زیاد فیلم هایی همچون «اخراجی ها» را فراموش کنیم؛ ما باید اطمینان داشته باشیم که اگر به سینمای ارزشی و دفاع مقدس همانطور که به سینمای مبتذل اهمیت می دهیم، کمی توجه داشته باشیم این فیلم ها نیز فروش بالایی خواهند کرد.

لاجوردی در بخش دیگری از این گفتگو با بیان اینکه گویا مسئولان فرهنگی نظام جمهوری اسلامی ایران فراموش کرده اند که وظیفه شان حمایت از استراتژی های نظام است تصریح کرد: اگر فقط یک بار برخورد جدی با این دستگاه ها، سازمان ها و نهادها شود و بودجه فراوانی که به آن ها اعطا می شود قطع گردد آن وقت متوجه می شوند که باید چه کنند! اگر بودجه این نهادها از طریق نظام و بیت المال پرداخت می شود باید بدانند که موظف هستند بر اساس دغدغه ها و آرمان ها و اهداف والا و عالیه نظام مبادرت به تولید فیلم کنند.

این فیلمساز متذکر شد:  رفتار نهادهایی مانند حوزه هنری و سازمان اوج با فیلمسازان ارزشی سلیقه ای است؛ متأسفانه در این نهادها هیچ گونه سیاست مشخصی برای حمایت از آثار سینمای ارزشی وجود ندارد و همواره رفتارهای سلیقه ای در آن ها حاکم است؛ این اتفاق در حالی است که ما نیاز به سیاست گذاری کلان در سینمای ارزشی و استراتژیک داریم و زمانی که مسئولان سازمان سینمایی در غفلت هستند این وظیفه نهادهایی همچون اوج و حوزه هنری است که با سیاست گذاری درازمدت چاره ای برای اعتلای سینمای ارزشی تدبیر و اندیشه کنند.

وی خاطرنشان کرد: ما در سینمای ارزشی باید دنبال جریان سازی باشیم نه ایجاد یک جرقه! من این را با کمال صراحت عرض می کنم که هیچ یک از نهادهای ما برای تولید آثار ارزشی مشکل مالی ندارند و بهانه داشتن مشکلات مالی بسیار پیش پا افتاده است؛ همه این نهادها بودجه هایی را از نظام، دولت و بیت المال دریافت می کنند اما آن ها را صرف انجام کارهایی می کنند که چندان به نفع نظام و ارزش ها و آرمان های آن نیست.

لاجوردی در خاتمه این گفتگو افزود: متأسفانه باید بگویم که با بی تدبیری و بی بصیرتی های مسئولان امروزه سینمای دفاع مقدس به طور کلی نابود شده است و دست و پاهای آخرش را می زند اما اصل ارزش های دفاع مقدس در دل دغدغه مندان و مردم کشور همچنان زنده و پابرجا است و قطعاً اگر مدیر دغدغه مندی در عرصه مدیریتی سینمای دفاع مقدس حضور داشته باشد ما مجدداً می توانیم شاهد رشد و اعتلای این گونه مهم سینمایی در کشورمان باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

  • ۱۳۹۷/۰۷/۱۱ - ۱۶:۴۷
    0 0
    سینما عرصه تردد افرادی خودشیفته و یا تازه بدوران رسیده شده که فقط با عکس های دوهزاری در این شبکه های اجتماعی جولان بدهند. سینمای دفاع مقدس هم با وجود مدیران وطن فروش بی سواد معنی ندارد.اونجا نمیشه زنان جراحی شده با قیافه های عجیب غریب رو وارد کرد و ...

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.