جشنواره جهانی فیلم فجر

کل اخبار:422

 • باشگاه جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۳۹۷-۰۹-۱۶ ۱۰:۳۱

  از ۱۵ آذر

  ثبت نام باشگاه جشنواره جهانی فیلم فجر آغاز شد

  سینماپرس: باشگاه جشنواره جهانی فیلم فجر (Fiff Club) از تاریخ پنج‌شنبه ۱۵ آذرماه عضوگیری خود را آغاز کرد.

 • باشگاه جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۳۹۷-۰۹-۱۰ ۱۳:۱۶

  از ۱۵ آذرماه

  باشگاه جشنواره جهانی فیلم فجر عضو می‌پذیرد

  سینماپرس: باشگاه جشنواره جهانی فیلم فجر (Fiff Club) از نیمه آذرماه جاری عضو می‌پذیرد.

 • چهل سال مدیریت سینما ۱۳۹۷-۰۸-۰۲ ۱۰:۱۰

  جایگاه سینما در چهل سالگی انقلاب اسلامی (۲)

  چهار دهه مدیریت سینما؛ بلاهت یا خیانت، مسئله این است!

  سینماپرس: پس از انقلاب عده‌ای با رانت و روابط خود توانستند وارد عرصه فیلم‌سازی شوند و در حال حاضر همین افراد با تاسیس پردیس‌های سینمایی عملا چرخه‌ی صنعتی سینما را از آن خود کرده‌اند و برای اطمینان از بازگشت سرمایه وکسب سود بیشتر به ساخت آثار کمدی سطحی، سخیف و با درون‌مایه‌های اروتیک و سکسی اهتمام می ورزند.

 • شمس-رافعی-محسنی نسب-وحیدزاده-شریفی-خامه پرست-سجادی حسینی ۱۳۹۷-۰۶-۲۷ ۱۱:۳۷

  بلاتکلیفی مدیریت سینما نسبت به جشنواره فیلم فجر؛

  از تفکیک غیرکارشناسی و غلط بخش های ملی و جهانی تا کاهش تعداد فیلم ها و حذف فیلم اولی ها/ وقتی سیاست های دولت جشنواره فیلم فجر را بی ثبات و خنثی می کند!

  سینماپرس: تعدادی از اهالی سینمای کشور با انتقاد از بلاتکیلفی مدیریت سینما با جشنواره فیلم فجر تأکید کردند: مدیران سینمایی هیچ دغدغه ای برای تعالی سینمای کشور ندارند و سیاست زده عمل می کنند؛ جشنواره فیلم فجر جایگاهی برای سوء استفاده و قدرت نمایی برخی مدیران شده و مسئولان سینمایی هیچ تدبیری برای اعتلا و رشد و ارتقای این جشنواره ندارند و با کوچک تر و خنثی تر کردن، آن را به سمت نابودی و اضمحلال می برند.

 • جبار آذین در نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی دریاچه ماهی ۱۳۹۷-۰۶-۲۵ ۱۳:۵۹

  یک منتقد سینما مطرح کرد:

  حیدریان در حمایت از جیب خود و مافیا راضی به ادغام جشنواره جهانی و ملی فجر نیست/ بیت المال را بیشتر هدر ندهید!

  سینماپرس: جبار آذین منتقد و مدرس سینمای کشور در پی اظهارات اخیر محمدمهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی و بیان اینکه ادغام جشنواره های ملی و جهانی فجر نفعی برای سینما در پی ندارد نوشت: آقای حیدریان رئیس رویاپرداز و افسانه باف سازمان اشتباهی سینمایی، درحالی که آخرین روزهای کرسی داری خود در سینما راسپری می کند، در یکی از صحبت های اخیرش در ادامه حرف ها و اقدام های بی ربط با واقعیت های سینمای ایران، گفته است: «ادغام جشنواره های ملی و جهانی از نظر کارشناسان نفعی برای سینمای ایران ندارد»!

 • دیدار شورای مرکزی کانون کارگردانان با معاون بین‌الملل فارابی ۱۳۹۷-۰۵-۳۱ ۱۱:۵۰

  در بنیاد فارابی برگزارش شد؛

  دیدار شورای مرکزی کانون کارگردانان با معاون بین‌الملل فارابی

  سینماپرس: اعضای شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران با معاون بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی در محل این بنیاد دیدار و گفت‌وگو کردند.

 • سیدضیاء الدین دری ۱۳۹۷-۰۵-۲۹ ۱۰:۴۶

  بازنشر گفتگوهای مهم زنده یاد سیدضیاءالدین دری با سینماپرس؛

  از انتقاد به گروه «هنر و تجربه» تا اعتراض به تفکیک غیرکارشناسی بخش های ملی و جهانی جشنواره فیلم فجر/ تأکید بر توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری

  سینماپرس: همزمان با درگذشت زنده یاد سیدضیاءالدین دری کارگردان پیشکسوت و برجسته سینما و تلویزیون کشور برآن شدیم تا با بازنشر چند گفتگوی مهم وی طی سال های اخیر با خبرگزاری سینماپرس ضمن زنده نگاه داشتن یاد و خاطره این سینماگر فقید و ارزشمند نظرات وی را در رابطه با عملکرد مدیران سینمایی و همچنین انتقادهای این کارگردان ارزنده نسبت به رسانه ملی بازنشر دهیم.

 • بودجه سازمان سینمایی ۱۳۹۷-۰۵-۲۴ ۱۳:۰۷

  با نگاهی به سازمان سینمایی و زیرمجموعه هایش؛

  بودجه های فرهنگی و سینمایی چه می شود!؟

  سینماپرس: آنچه در این میان اهمیت دارد آن است که به راستی آیا انتشار یکسری آمار و ارقام به عنوان شفاف سازی کافی است؟ آیا نباید مسئولان امر بابت عملکرد خود پاسخگو باشند؟ آیا نباید نهادی مردمی از دستگاه های دولتی و حاکمیتی بابت عملکردهای نادرست، خنثی و بعضا تخریبی شان مطالبه صورت دهد و آیا نباید نهادی در حکومت به حسابرسی از عملکرد مدیران ارشد و میانی این نهادها بپردازد؟

 • ابهامات مالی در سازمان سینمایی ۱۳۹۷-۰۴-۲۵ ۱۹:۲۸

  ابهامات مالی در سازمان سینمایی؛

  چرا بودجه جشنواره‌های فجر ابتدا به حساب یک شرکت تعاونی واریز شد؟

  سینماپرس: سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری در سالهای اخیر عملکرد خوبی در راستای شفاف‌سازی مالی عملکرد خود به‌نمایش نگذاشته‌ و این موضوع مورد انتقاد رسانه‌ها و نمایندگان مجلس قرار گرفته است، ابهاماتی در عملکرد مالی آن وجود دارد که نیازمند توضیحات بیشتر است.

 • محمدمهدی حیدریان و سیدرضا میرکریمی در سومین روز سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۳۹۷-۰۴-۱۰ ۱۱:۲۶

  وقتی دست اندرکاران یک جشنواره از خودشان تقدیر می کنند!

  از بی سیاستی و انحراف فرهنگی تا خرج میلیاردی و دهن کجی متولیان جشنواره جهانی فجر به سینما/ خودگویی و خودخندی، عجب مرد هنرمندی!

  سینماپرس: در حالی که هنوز برگزاری مستقل جشنواره جهانی فجر از نظر اهالی سینما منطقی نیست و متولیان آن نیز به همین دلیل کشمکشی برای بودجه جشنواره های ملی و جهانی فجر ایجاد کردند، به تازگی مسئولان این جشنواره با از خودشیفتگی و بی توجه به همه انتقادات و شرایط جامعه، در مجلسی اشرافی از خودشان تقدیر کردند، موضوعی که نشان می دهد تا چه میزان جریان شاهنشین سینما از فضای جامعه دور است!

 • چهارمین روز سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۳۹۷-۰۴-۰۸ ۲۱:۲۲

  مدیران جشنوراه جهانی فجر در فکر راه اندازی یک آکادمی هستند

  پول این بریز و بپاش ها از کجا می آید؟

  سینماپرس: با وجود انتقادات زیادی که به برگزاری جشنواره های متعدد سینمایی در کشور می شود، مشخص نیست که سازمان سینمایی با چه متر و معیار و شاخصه ای مجوز برگزاری هر جشنواره ریز و درشتی رابه یک سری از افردا و جریانات خاص می دهد.

 • پویانمایی «گرگم و گله می برم» ۱۳۹۷-۰۴-۰۲ ۱۳:۰۴

  «گرگم و گله می‌برم» انیمیشن شد

  سینماپرس: «گرگم و گله می‌برم» عنوان تازه‌ترین پویانمایی تولید شده در امور سینمایی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است.

 • ادغام جشنواره های ملی و جهانی فجر ۱۳۹۷-۰۳-۲۷ ۱۱:۵۵

  سینماپرس و اعتراض ۴ ساله سینماگران به جداسازی جشنواره های ملی و جهانی فجر؛

  آزمون مهم حیدریان؛ برچیده شدن بساط «شو» گونه جشنواره جهانی یا امتداد مسیر پر غلط ایوبی؟!

  سینماپرس: سینماگران کشور طی ۴ سال گذشته به کرات خواستار ادغام جشنواره های ملی و جهانی فجر بوده اند اما مسئولان و مدیران سینمایی که گویا خود را به نشیدن زده اند همواره با بی توجهی به دغدغه های به جا و توصیه های درست سینماگران، ترجیح داده اند بر مدار گذشته با گسترش باندبازی در سینما، تنها شاه نشینان را از خود راضی نگه دارند.

 • سینمای دوتابعیتی ۱۳۹۷-۰۳-۲۳ ۱۱:۰۳

  نفوذ فرهنگی در لوای فرنگی سازی؛

  سینمای دوتابعیتی و سرگشتگی در مفهومی با عنوان نفوذ فرهنگی

  سینماپرس: پدیده سینمای دوتابعیتی با سرعت و شدت فزاینده ای در حال توسعه در میان سینماگران ایرانی است و یکی از عوامل پیشرفت این اتفاق رویکرد متولیان بنفش پوش سال های اخیر سینمای ایران است؛ متولیانی متوهم در دوران پس و پیش برجام که عرصه ی فرهنگی کشور را درگیر و دار ولنگاری فرهنگی ساخته و جشنواره جهانی فیلم فجر ایشان با حضور تعداد نسبتا قابل توجهی از آثار دوتابعیتی، مُهر تاییدی بر اقدامات فرهنگی ویژه در عصر نفوذ فرهنگی می زند.

 • شورای عالی بین الملل سینمای ایران ۱۳۹۷-۰۳-۲۲ ۱۵:۰۷

  اعلام سرفصل برنامه های شورای عالی سینما

  از برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر تا راه‌اندازی مرکز ملی آپلود و دانلود فیلم و شبکه اکران جهانی

  سینماپرس: شورای عالی بین‌الملل سینمای ایران که چندی قبل اعضای آن از سوی رئیس سازمان سینمایی منصوب شده بودند، برنامه جامع امور بین‌الملل این سازمان را در ۲۲ بند اعلام کرد.

 • مصیری-قنبری-دری-مزدآبادی-علیخانی-لشگری قوچانی-شهبازی ۱۳۹۷-۰۳-۲۲ ۱۰:۵۳

  سازمان سینمایی و اصرار بر تصمیم های غلط؛

  از هدر دادن بودجه محدود سینما تا کمرنگ کردن آرمان های انقلاب/ چرا سازمان سینمایی بر اجرای تصیم غلط تفکیک جشنواره ملی و جهانی فجر اصرار دارد؟!

  سینماپرس: تعدادی از اهالی سینما در پی درخواست تعداد کثیری از انجمن ها و کانون های مختلف سینمایی مبنی بر ادغام مجدد جشنواره های ملی و جهانی فیلم فجر تأکید کردند: هرگز و در هیچ یک از جشنواره های مطرح دنیا ما شاهد چنین بدعت گذاری و دوپاره کردن جشنواره ها نبوده و نیستیم و این اتفاق تنها باعث از بین رفتن شکوه و عظمت جشنواره فیلم فجر شده است.

 • شاپور شهبازی* ۱۳۹۷-۰۳-۲۰ ۱۱:۵۳

  سازمان سینمایی و اصرار بر تصمیم های غلط!/۷

  شهبازی: سینمای کلاسیک و داستان گوی ایران ورشکسته است/ بهتر است بودجه های اندک سینمایی را صرف زیرساخت ها و تولید آثار ارزشمند سینمایی کنیم

  سینماپرس: شاهپور شهبازی فیلمنامه نویس و منتقد سینما در پی درخواست تعداد کثیری از اهالی سینمای کشور در انجمن ها و کانون های مختلف مبنی بر ادغام مجدد جشنواره های ملی و جهانی فیلم فجر با یکدیگر و عدم تصمیم گیری های غلط و خلق الساعه که به ضرر سینمای کشور تمام می شود گفت: سینمای کلاسیک و داستان گوی ایران در ایران و جهان ورشکسته مطلق است و این واقعیتی است که ما باید با درایت و منطق آن را بپذیریم و با تدبیر راهکاری برای برون رفت از این بحران اندیشه کنیم.

 • منصور لشکری قوچانی ۱۳۹۷-۰۳-۱۹ ۱۰:۳۸

  سازمان سینمایی و اصرار بر تصمیم های غلط!/۶

  لشگری قوچانی: دلیل اصرار برای برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر کمرنگ کردن آرمان های انقلاب است/ سینمای مان امروزه بدل به سینمایی ناپاک شده است

  سینماپرس: منصور لشگری قوچانی تهیه کننده سینما در پی درخواست تعداد کثیری از اهالی سینمای کشور در انجمن ها و کانون های مختلف مبنی بر ادغام مجدد جشنواره های ملی و جهانی فیلم فجر با یکدیگر و عدم تصمیم گیری های غلط و خلق الساعه که به ضرر سینمای کشور تمام می شود گفت: دلیل اصرار برای برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر کمرنگ کردن آرمان های انقلاب است و متأسفانه در میان مسئولان و سیاست گذاران سینما شیطنت هایی وجود دارد و هدف شان از برگزاری جشنواره های موازی و متعدد این است که اصل جشنواره فیلم «فجر» که یادآور انقلاب اسلامی است از بین برود.

 • به کجا چنین شتابان 9 ۱۳۹۷-۰۳-۰۹ ۱۱:۰۰

  به کجا چنین شتابان (۹)

  حماقت یا حمایت فرهنگی؛ مساله این است!/ وقتی بی عرضگی و ناتوانی مدیران، امنیت و استقلال فرهنگی جامعه را مخدوش می کند

  سینماپرس: نهادینه سازی مولفه های غربگرایی، زندگی سکولار و اباحی گرایی از یکسو و بی توجهی به استقلال فرهنگی، اقتصادی و نظامی کشور، ارتقای فرهنگ عمومی جامعه و آرمان های انقلاب مردم ایران از سوی دیگر توصیف بهتری از فرهنگسازی سینمای جمهوری اسلامی است، در نسبت با تعاریف رویایی، اغراق آمیز و خلاف واقعی که مدیران سینمایی از تاثیرگذاری های این سینما ارائه می دهند.

 • عبدالله علیخانی ۱۳۹۷-۰۳-۰۵ ۱۰:۱۵

  سازمان سینمایی و اصرار بر تصمیم های غلط!/۵

  علیخانی: برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر به صلاح سینمای ایران نیست/ اصرار برخی افراد برای برگزاری این رویداد داشتن منافع وافر است!

  سینماپرس: عبدالله علیخانی تهیه کننده سینما در پی درخواست تعداد کثیری از اهالی سینمای کشور در انجمن ها و کانون های مختلف مبنی بر ادغام مجدد جشنواره های ملی و جهانی فیلم فجر با یکدیگر و عدم تصمیم گیری های غلط و خلق الساعه که به ضرر سینمای کشور تمام می شود گفت: برگزاری جشنواره جهانی فیلم فجر به هیچ عنوان به صلاح سینمای ایران نیست و بودجه بیت المال نباید برای آن مصرف شود، اصلاً این شکل عجیب دوپاره کردن جشنواره ها در هیچ کجای دنیا وجود ندارد و نباید جشنواره فیلم فجر این چنین بدون قاعده برگزار گردد.

 • به کجا چنین شتابان 8 ۱۳۹۷-۰۳-۰۲ ۱۱:۴۷

  به کجا چنین شتابان (۸)

  مدیریت مدبرانه و گُل و بُلبُل جلوه دادن فضای ولنگاری فرهنگی

  سینماپرس: نقش کلی فرهنگ و هنر و بالاخص صنعت سینمای ایران در گسترش مفاسد و آسیب های اجتماعی، نقشی مغفول مانده است. در دهه های اخیر صدها فیلم اجتماعی با ادعای انعکاس واقعیات جامعه و مشکلات مردم ساخته شده و این همه در حالی است که به سختی می توان فیلمی را یافت که بر مشکلات قشری که آنها را سوژه کرده است، اثر مثبتی داشته باشد.

 • جواد مزد آبادی ۱۳۹۷-۰۳-۰۲ ۱۱:۱۸

  سازمان سینمایی و اصرار بر تصمیم های غلط!/۴

  مزدآبادی: دوپاره کردن جشنواره فیلم فجر به هیچ عنوان به نفع سینمای ایران نیست/ کدام جشنواره معتبر در دنیا بخش های ملی و جهانی اش از یکدیگر جداست؟!

  سینماپرس: جواد مزدآبادی کارگردان سینما در پی درخواست تعداد کثیری از اهالی سینمای کشور در انجمن ها و کانون های مختلف مبنی بر ادغام مجدد جشنواره های ملی و جهانی فیلم فجر با یکدیگر و عدم تصمیم گیری های غلط و خلق الساعه که به ضرر سینمای کشور تمام می شود گفت: دوپاره کردن جشنواره فیلم فجر به هیچ عنوان به نفع سینمای ایران نیست و تنها دستاورد این کار می تواند به این صورت باشد که هیچ یک از سینماگران دنیا جشنواره ما را جدی نگیرند!

 • محمدمهدی حیدریان و سیدرضا میرکریمی در سومین روز سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۳۹۷-۰۳-۰۱ ۲۱:۲۶

  دبیر جشنواره جهانی فجر ادعای سازمان سینمایی را زیر سؤال برد

  مات شدن شفافیت ساختگی با افشای ریخت‌وپاش ۲۱میلیاردی

  سینماپرس: در حالی که پیش از این معاون توسعه و منابع سازمان سینمایی هزینه برگزاری بخش ملی جشنواره فیلم فجر را ۴میلیارد و ۶۳۰ میلیون تومان اعلام کرده بود، دبیر جشنواره جهانی فجر در گفت‌وگویی تلویحاً هزینه آن رویداد را ۲۱میلیارد تومان دانسته است.

 • سفارت فرانسه در ایران ۱۳۹۷-۰۲-۳۱ ۱۳:۴۳

  از سفارت فرانسه تا اداره کل هنرهای نمایشی راه زیادی نیست

  آقای مدیرکل! مراقب جریان نفوذ باشید

  سینماپرس: در غفلت نهادهای نظارتی برخی سفارتخانه‌های اروپایی در تهران با نهادهای هنری، هنرمندان و مدیران هنری مراوداتی دارند که در این میان دو سفارتخانه فرانسه و انگلیس از همه فعال‌تر و هدفمندتر هستند.

 • محمود اربابی ۱۳۹۷-۰۲-۳۰ ۱۶:۳۳

  تداوم جلسات گفتگو با منتقدان جشنواره جهانی فجر

  سینماپرس: در پی انتقادات صورت گرفته درباره جشنواره جهانی فیلم فجر، امروز معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی سازمان سینمایی میزبان شورای مرکزی کانون کارگردانان به عنوان یکی از منتقدان این رویداد، بود.

 • سید ضیاالدین دری ۱۳۹۷-۰۲-۳۰ ۱۰:۳۹

  سازمان سینمایی و اصرار بر تصمیم های غلط!/۳

  دری: مدیران سینما در پی برگزاری جشنواره فیلم «جهان اسلام» باشند/ مسئولان دیکتاتورمآبانه برای سینما تصمیم گیری نکنند!

  سینماپرس: سیدضیاء الدین دری کارگردان سینما در پی درخواست تعداد کثیری از اهالی سینما و نهادهایرصنفی مختلف مبنی بر ادغام مجدد جشنواره های ملی و جهانی فیلم فجر گفت: بنده از ابتدا بدون آنکه هیچ دعوا و یا خصومتی با برگزارکنندگان این رویداد داشته باشم با جداسازی جشنواره فیلم فجر و دو پاره کردن آن موافق نبودم و در جلسات خصوصی این مسأله را با دست اندرکاران این رویداد مطرح کرده بودم.

 • رهبر قنبری در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات ۱۳۹۷-۰۲-۲۹ ۰۹:۱۶

  سازمان سینمایی و اصرار بر تصمیم های غلط!/۲

  قنبری: مسئولان جشنواره جهانی این مهمانی را ترتیب می دهند تا بتوانند به خارج از کشور سفر کنند/ دستاورد این جشنواره جز هدر دادن بودجه چه بوده است؟

  سینماپرس: رهبر قنبری کارگردان سینما در پی درخواست تعداد کثیری از اهالی سینمای کشور در انجمن ها و کانون های مختلف مبنی بر ادغام مجدد جشنواره های ملی و جهانی فیلم فجر با یکدیگر و عدم تصمیم گیری های غلط و خلق الساعه که به ضرر سینمای کشور تمام می شود گفت: مسئولان جشنواره جهانی این مهمانی را ترتیب می دهند تا در طول سال بتوانند به خارج از کشور سفر کنند و این دورهمی جهانی به جز همین مسأله هیچ دستاورد دیگری نه برای مسئولان برگزارکننده آن دارد و نه سینمای ایران!

 • سازندگان انیمیشن سینمایی «لوپتو» ۱۳۹۷-۰۲-۲۸ ۱۷:۳۶

  «لوپتو» را به عشق بچه‌های سرزمین‌مان می‌سازیم

  سوره سینما: انیمیشن «لوپتو» اولین انیمیشن سینمایی حوزه هنری است که این روزها در کرمان و با حمایت مرکز تلویزیون و انیمیشن حوزه هنری و موسسه فراسوی ابعاد، مراحل آخر تولیدش را سپری می‌‎کند.

 • منوچهر مصیری ۱۳۹۷-۰۲-۲۶ ۲۱:۳۵

  سازمان سینمایی و اصرار بر تصمیم های غلط!/۱

  مصیری: مسئولان با بی تدبیری شکوه و عظمت جشنواره فیلم فجر در ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را از بین بردند!

  سینماپرس: منوچهر مصیری کارگردان سینما در پی درخواست تعداد کثیری از اهالی برجسته سینمای کشور در انجمن ها و کانون های مختلف مبنی بر ادغام مجدد جشنواره های ملی و جهانی فیلم فجر با یکدیگر گفت: در شرایط بحرانی اقتصاد کشور برگزاری تفکیک شده جشنواره جهانی چه دلیلی دارد؟ اصلاً معلوم هست مدیران سینمایی با چه دلیل و برهانی ۲ بار برای برگزاری جشنواره هزینه می کنند و اصلاً این جشنواره منفک شده طی این سال های برگزاری اش چه امتیاز مثبتی به جز هدر شدن پول با خود در پی داشته است؟

 • مراسم اختتامیه سی‌وششمین جشنواره جهانی فیلم فجر ۱۳۹۷-۰۲-۲۶ ۲۱:۲۰

  آیا بخش های ملی و جهانی جشنواره فیلم فجر ادغام خواهد شد؟

  سینماپرس: به دنبال انتقادات گسترده اهالی سینما در زمینه لزوم همزمانی در برگزاری بخش های ملی و جهانی جشنواره فیلم فجر، برخی منابع خبری از احتمال عقب نشینی سازمان سینمایی از این تصمیم غلط خبر دادند.