شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۳

مراسم افتتاح «رادیو تبیین» برگزار شد؛

لاریجانی: غرب از موشک و دسترسی هسته ای ما نگران نیست بلکه از عقلانیت ما نگران است/نباید از دفاع از اسلام پشیمان شویم

محمدجواد لاریجانی

سینماپرس: عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه صداوسیما در چهل سال گذشته تقریبا بدون رقیب و راحت بود. ولی الان دوران راحتی تمام شده است، گفت: فضای مجازی و ماهواره رقبای رسانه ملی هستند و همین الان بخشی از ذهن و باور مخاطب را در اختیار گرفته‌اند.

به گزارش سینماپرس، حسن رحیم‌پور ازغدی روز شنبه -۶ خرداد ماه- در مراسم افتتاح رادیو تبیین اظهار داشت: در رسانه باید دو نکته احراز شود. یکی این که مردم باید به پیام آور اعتماد داشته باشند. اعتماد به معنای باور کردن آن کسی است که دارد حرف می‌زند. ثانیا پیام چیزی نیست که گفته می شود. پیام درد و نیاز و مساله است. اگر مساله و درد مخاطب را دانستی و اعتمادش را جلب کردی، پیامت اثر می گذارد.

رحیم‌پور ازغدی افزود: حرف‌های خوب را قبل از ما زیاد گفتند و حرف خوبی که گفته نشود نیست. ما خیال می کنیم هرچه بلندتر و بیشتر حرف بزنیم بیشتر اثر می گذارد، در حالی که هر چه درست تر حرف بزنیم و به موقع حرف بزنیم پیام بهتر منتقل می شود.

با یک موج رادیو مسیر افکار عمومی را تغییر دهیم

وی با اشاره به آیاتی از قرآن توضیح داد: خدا در قرآن به انبیا می فرماید که به مردم بگویید شغل ما پیغمبری نیست و غیرانتفاعی خدمت می‌کنیم. مخاطب باید ما را باور کند. در این صورت می‌توانیم با یک موج رادیو مسیر افکار عمومی را تغییر دهیم. البته یک تاکنیک رسانه ای وجود دارد که نظام سرمایه‌داری با بمباران افکار عمومی یک حرف مفت را با رسانه های متعدد تحمیل می‌کنند. در دورانی که رسانه آمده فاصله ما با نسل قبل بیشر شده است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که می‌خواهم آژیر خطر را به صدا درآورم افزود: با روالی که داریم پیش می رویم، تا ده بیست سال دیگر رسانه ملی واحد نداریم. فضای مجازی و ماهواره رقبای رسانه ملی هستند و همین الان بخشی از ذهن و باور مخاطب را در اختیار گرفته اند. مخاطب از یک واقعه سه خبر می شوند و اگر هم مخاطب اعتماد داشته باشد اعتمادش تقسیم بر سه می شود. در سال‌های آینده صد رسانه در عرض هم هستند. صداوسیما در سی، چهل سال گذشته تقریبا بدون رقیب و راحت بود. ولی الان دوران راحتی تمام شد.

وی با اشاره به شبهه‌افکنی رسانه‌های بیگانه گفت: الان باید برای نوه‌هایمان توضیح بدهیم که سال ۵۷ چه اتفاقی افتاد. رسانه‌های بیگانه کودتای ۲۸ مرداد را منکر می‌شوند و روی همه مفاهیم مثل استعمار و انقلاب دارند کار می کنند. می گویند استقلال یک مفهوم سنتی است و معنا ندارد.

سوپرمن در زمان ما مردانگی داشت

رحیم‌پور ازغدی افزود: در اروپا و غرب صد سال پیش همجنس بازها را می‌سوزاندند و زنان شان هم بی‌حجاب نبودند. من فیلمی دیدم که دوربین را وسط لندن کاشته اند. بیش از نود درصد خانم ها باحجاب هستند و حجاب آنها از حجاب الان ما اسلامی‌تر است. آن جامعه چگونه ظرف ۹۰ سال به این جا رسیده که الان وزیر تنهایی دارند؟ رسانه‌ها از جمله سینما و تلویزیون مفهوم سکس و همجنس‌بازی و برهنگی را راه انداختند. من شنیدم سوپرمن جدید در فیلم همجنس باز است. در حالی که سوپرمن در زمان ما مردانگی داشت. بچه ها را از کوچکی با این مسائل آشنا می کنند.

وی با تاکید بر این که صداقت و منطق روی پیام اثر می گذارد گفت: این که چه می گویی مساله اصلی نیست. این که چه وقت می گویی، به چه کسی می‌گویی و چطوری می‌گویی اهمیت دارد و جزو پیام است. در قرآن آیه‌ای داریم که حضرت موسی از خداوند تقاضای شرح صدر می‌کند. برای رساندن پیام سعه صدر لازم است و ما باید آمادگی گسترده برای انواع سناریوهای احتمالی را داشته باشیم. رسانه ها باید شرح صدر داشته باشند. بر اساس این آیه کار رسانه فوق العاده سخت است. چون زبان ما گره دارد و درست نمی توانیم مفهوم را منتقل کنیم

رحیم‌پور ازغدی با انتقاد از برخی رفتارهای رسانه‌ای اظهار داشت: بعضا افتخار را تبدیل به ننک می کنیم چون بلد نیستیم درست حرف بزنیم. انسانی ترین حرکت را جوری مخفی می کنیم که انگار حرکتی غلط است. دشمن این قدر دروغ گفت که دستاوردهای نظام دیده نشد. بعضی جوانان می پرسند از نظر علمی و صنعتی زمان شاه بهتر بوده یا الان؟ این سوال به خاطر ضعف رسانه های ماست. ما عقده در لسان داشتیم و درست عمل نکردیم. ما موفقیت های بزرگی داشتیم ولی در تبیین مواضع اعتقادی، اخلاقی، سیاسی و شرعی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی در یک عرصه‌هایی شکست خوردیم و باید این شکست را بپذیریم. ‌ حالا وقت ضد حمله است.

خانم ها پیشگام در جهاد تبیین

انسیه خزعلی، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به عنوان یکی از سخنرانان مراسم گفت: مسئله جهاد تبیین و برنامه‌ریزی و ساماندهی آن از عصر پیامبر و در زمانی که ایشان با مشرکین در جنگ بوده اند، مطرح بوده است. یکی از توصیه‌های مهمی که به ما شده، بحث استفاده از رسانه است. رسانه‌ای که با هنر و فهم آمیخته شده، قابلیت تاثیرگذاری را دارد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تاکید کرد: دشمن به همه آن چیزهایی که می‌تواند از درون و داخل یک ملت را از بین ببرد و دچار تهدید قرار دهد، روی آورده است. دشمن با همه شدت خصومتش قشنگ صحبت می‌کند و از فنون رسانه بهره می برد تا جوانان را جذب کند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح کرد: چنانچه در گذشته زنان در جنگ سخت، پشتیبانی می کردند، در حال حاضر خانم‌ها در صف اول جنگ نرم هستند و برای حفظ داشته‌ها، شناساندن انقلاب، بیان چالش ها و فرصت ها تلاش می‌کنند. آنها برای حفظ آرمان‌ها و هویت و داشته‌ و مزیت‌های بی‌بدیل و شناساندن انقلاب مسئولیت بزرگی دارند. خانواده به شدت در معرض خطر است و دشمنان با سرعت مضاعفی در سال‌های اخیر تلاش دارند که مساله خانواده را دگرگون کنند. وظیفه ما برای این که حیله‌های غرب را بشناسیم و بشناسانیم دوچندان شده است.

خزعلی با بیان اینکه تبیین نبایستی به یک شبکه محدود شود گفت: روشنگری و بازگشت به هویت را بایستی همه شبکه ها بیان کنند، چون دشمن با همه تجهیزات به میدان آمده است. جهاد تبیین برای همه زنان و مردان ما یک واجب عینی است. امیدوارم همه در جهاد تبیین پیشگام باشند.

نگرانی دشمن از عقلانیت ما
مدیر پژوهشگاه دانش‌های بنیادی در ادامه مراسم گفت: همه در معرض تهاجم هستیم، برای اینکه تحرک ما جهاد محسوب شود، بایستی نیت خالص داشته باشیم. ما باید به سلاح بصیرت خود را مسلح کرده و دنبال کار باشیم. بصیرت شاخصه های مختلفی چون «فهم واقع بینانه» دارد. امروز زندگی مدنی به دلیل انقلاب دیجیتال با امواج عظیمی از اطلاعات‌نما پر شده است.

محمدجواد لاریجانی تصریح کرد: در حال حاضر غرب از موشک و دسترسی هسته ای ما نگران نیست، بلکه از عقلانیت ما نگران است. نباید از دفاع از اسلام پشیمان شویم، باید با شجاعت در جهاد تبیین نقش داشته باشیم. نظام مدنی ما بزرگترین دستاورد است و این تجربه چالش بزرگی برای غرب است. چون معتقدند سکولاریسم لیبرال انتهای رشد بشر است. وقتی انقلاب پیروز شد چندین شبهه پیدا شد که اسلام دین خصوصی است و به درد امروز نمی‌خورد. حضرت امام جلوی این شبهات مثل کوه ایستاد. امام می خواست ما شجاعانه فکرمان را بیان کنیم.

وی انتخابات را ناموس جمهوری اسلامی خواند و گفت: انتخابات باید با رقابت صحیح باشد. همه باید وارد شویم که انتخابات خوب صورت گیرد. در نظام جمهوری اسلامی من کسی را انتخاب می کنم که بازوی خوبی برای ولایت باشد و در واقع فلسفه رای کمک به ولی امر است.

رفراندوم حجاب خلاف قانون اساسی است‌

لاریجانی با اشاره به مساله رفراندوم گفت: در انگلستان ۳ رفراندوم در طول ۵۰۰ سال برگزار شده و در امریکا هیچ رفراندوم صورت نگرفته است. برخی می‌گویند حجاب به رفراندوم گذاشته شود. در حالی که نمی‌دانند رفراندوم حجاب خلاف قانون اساسی است. مگر در امریکا اجازه می دهند بر اساس قوانین اساسی‌شان تصمیمی گرفته شود؟ حد برهنگی در همه جای دنیا تعریف شده که قوی ترین آن در آمریکاست. همان پلیسی که دزد را می گیرد با برهنگی مقابله می کند. در امریکا اگر خانمی در بانک برهنه باشد جلوی بانک او را می گیرند. طبق قانون می‌گویند شما گسل در اخلاق عمومی ایجاد کردید. به تازگی خانمی که لباس تنگ داشت را از هواپیما پیاده کردند. حتی اگر خانمی برهنه پشت پنجره خانه اش باشد، کسی که در خیابان دیده می تواند به پلیس زنگ‌ بزند و اطلاع بدهد.

در انتهای این برنامه از ناخدا محمدگل بازگیر جانشین عملیات نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تقدیر و تشکر شد.

به گزارش ایرنا، رادیوی مناسبتی «تبیین» با رسالت تبیین کارکردهای جمهوری اسلامی، شناساندن ایران مقتدر و مقابله با نبرد دشمن، از امروز شنبه ۶ خرداد، به مدت ۵۰ روز تا ۲۷ تیر روی موج FM ردیف ۹۵.۵ مگاهرتز و همچنین برنامه کاربردی ایرانصدا قابل دریافت است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.